Ұдайы өсудің түрлері

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ұдайы өсудің түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түріне байланысты топтастырып, әр елдің демографиялық жағдайын түсіну
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:_____________Оқу-ісі жөніндегі орынбасары:


Бөлім:

Бөлім 4. Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

11.02.25ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұдайы өсудің түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.4.1.2- дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктейді

Сабақтың мақсаты:

Дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түріне байланысты топтастырып, әр елдің демографиялық жағдайын түсіну

Құндылық

Жасанпаздық және жаңашылдық

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


7 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

3.Word Wall –бағдарламасы арқылы сұрау https://wordwall.net/ru/resource/87104364

4.Топқа бөлу (4-топқа бөлу.The hat)



Оқулық, жұмыс дәптері

https://wordwall.net/ru/resource/87104364


Жаңа сабақ

7минут





















15минут

Жаңа сабақ.

Видеоролик көрсету

Ой қозғау

(түрткі сұрақтар)

- Елде халықтың өсу қарқыны жоғары ма, әлде төмен бе?

-Қазіргі кезде елде туу деңгейі қандай?

-Өлім деңгейі елде қалай өзгеріп отыр?

Мұғалім түсіндірмесі (құндылық)

Дүниежүзі елдерін халықтың ұдайы өсу түрі бойынша жіктеу жасампаздықты қажет етеді, себебі әр елдің демографиялық ерекшеліктерін ескере отырып, жаңа тәсілдер мен шешімдер табуды талап етеді. Ал жаңашылдық, өз кезегінде, халықтың өсу динамикасына сәйкес жаңа саясаттар мен технологияларды енгізуге ықпал етіп, әр елдің даму стратегиясын жетілдіруге мүмкіндік береді.



Топтық жұмыс

1топ- Кескін карта бойынша әлем халқының саны көп 10 елдерді көрсету және топтастырып бояу

Дескриптор:

-оқушылар берілген кескін картаға халқы ең көп елдердің тізбесін құрастырады

2 топ-Халықтың ұдайы өсу типі бойынша дүниежүзі елдерін жіктеу

Дескриптор:

- Халықтың ұдайы өсу типі бойынша дүниежүзі елдерін жіктеп,анықтап, картаға белгілеу

3 топ- Халықтың ұдайы өсу режимі

Дескриптор:

-Тірек сызбалар арқылы халықтың ұдайы өсу режимін құрастырады

4 топ-Мәтінмен жұмыс (Менің отбасым)

Дескриптор:

-отбасы құрамына талдау жасау,жынысы,жас белгілері,балалар саны,отбасы типін анықтау

-отбасының орташа өлшемін есептеу


Берілген суретті анықтау,мысалдар келтіру



















Топтық жұмысты бірлесе орындайды

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру














«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Оқулық, жұмыс дәптері


ДК экраны

Сабақтың ортасы

7 мин.

Жеке жұмыс.Тест тапсырмасы

Zipgrade – платформасы арқылы орындайды

1.Халықтың құрлымы нешеге бөлінеді?

А. 4 Б.2 В.6 Г.5

2.0-25 жас қандай кезең?

А.Бала және жасөспірімдік

Б.Жастық кезең

В.Орта жас

Г.Егде жас

3.75-90 қандай кезең?

А.Егде жас

Б.жастық кезең

В.Ұзақ өмір сүрушілер

Г.Кәрілік

4.Көпбалалы отбасына жататын бала саны?

А. 1 Б.3 В.2 Г.4

5.Кеңейтілген ұдайы өсу дегеніміз не?

А.Қайтыс болғандардан туылғандар көп

Б. Қайтыс болғандардан туылғандар аз

В.Кәрілердің саны көп

Г.Екеуіде тең

6.Демографиялық дағдарыс дегеніміз не?

А.Егде жастағы адамдардың жоғары

Б.Бала туылу мен адам өлімі көрсеткіштердің аса жоғары болмауы

В. Бала туылу мен адам өлімі көрсеткіштердің аса жоғары болуы

Г.Тұрғындардың саны кемиді


Жеке жұмыс.Тест тапсырмасы

Zipgrade – платформасы арқылы орындайды


Оқушылардың жиаған балдық жүйелері арқылы бағалау

Оқулық, жұмыс дәптері


ДК экраны

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

2 мин.

Кері байланыс

Padlet платформасы арқыл керібайланыс алу



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Өте жақсы,жақсы,түсінбедім сөздері арқылы кері байланыс жасау


Оқулық, жұмыс дәптері


ДК экраны


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.05.2025
220
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі