Мектепке дейінгі кіші топта
сөйлеуді дамыту және құрастыру бойынша
біріккен ұйымдастырылған
оқу қызметінің жоспары
Павлодар облысының білім беру
басқармасы,
Павлодар қаласы білім беру
бөлімінің
«Павлодар қаласының №27
сәбилер бақшасы – Дамыту орталығы» КМҚК
тәрбиешісі
Люзия Байназарқызы
Ходжахметова
Білім беру
саласы: Коммуникация,
Таным
Бөлімдері: Сөйлеуді дамыту,
Құрастыру
Тақырыбы: «Үй жануарларына арналған
көпір»
Мақсаты: Балалар үй жануарларының
атауын білу, қарапайым конструктор бөлшектерін қолданып көпір
құрастыру.
Дидактикалық ойын: «Үй
жануарларына көмектес!»
Білімділік: Үй жануарларымен таныстыру,
бір-бірінен ажырата алу, аттарын үйрету, оларға көпір құрастыруды
үйрету.
Дамытушылық: Сұрақтарға қысқаша жауап
беруге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа баулу. Үй
жануарларына қамқор болуға тәрбиелеу.
Қажетті құрал-жабдық
көрнекілік: Үй жануарларының суреттері,
үлестірмелі карточкалар, үй жануарларының дыбыстары жазылған
аудиотаспа, лего конструкторы, үй жануарларының муляждары, жағажай
мен су бейнеленген плакат.
Билингвальді
компонент: аула-двор, көпір-мост,
ат-лошадь, сиыр-корова, қой-овец, ешкі-коза, ит-собака,
мысық-кошка, төл-дети животных.
Іс-әрекетінің
кезеңдері
|
ҰОҚ
барысы
|
Кіріспе
бөлім
|
-
Шаттық
шеңбері:
Қуанамын мен
де,
Қуанасын сен
де,
Қуанамыз
достарым.
Арайлап атқан
күнге!
-
Үй жануарларының дыбысы
естіледі. Тәрбеші балалардан ненің дыбысы екенін сұрайды. –Балалар,
үй жануарлары өздерінің төлдеріне өте алмай тұр екен. Себебі, көпір
бұзылыпты.біз оларға көмектесеміз
бе?
|
Негізгі
бөлім
|
Тәрбиеші балаларды
үй жануарларымен таныстырады. Олардың атауын дұрыс
айтқызады.
-
Дидактикалық
ойын: «Тыңда! Ойлан!
Тап!»
Мақсаты: балалардың
есту қабілетін және есте сақтау қабілетін
дамыту.
Тәрбиеші балаларға
жануарлардың дыбыстары жазылған үнтаспаны тыңдатады. Екінші рет
тыңдағанда, балалар алдында тұрған карточкалардан дыбысын естіген
жануардың суретін көрсетіп, атын
атайды.
-
Дидактикалық
ойын:
«Құрастыр»
Мақсаты: ойлау
қабілетін, зейінін дамыту.
Балалардың алдында
үй жануарлары бейнеленген суреттер берілген. Ол суреттер екіге
бөлінген. Балалар екі жартыны тауып, бір бүтін қылып
құрастырады.
-
Дидактикалық
ойын:
«Дыбыста»
Балалардың есте
сақтау қабілетін дамыту.
Тәрбиеші балаларға
қораптағы жануарлардан бір-бреуден алып, олардың қалай
дыбыстайтынын сұрайды. Балалар өздері таңдап алған жауардың атын
атап, дыбысын салады.
Сергіту
сәті:
Ұзын құлақ сұр
қоян
Естіп қалды
сыбдырды
Ойлы-қырлы
жерлермен
Ытқып-ытқып
секірді.
-
Келесі тапсырма
«Үй жануарына
көмектес»
Балалар берілген лего
конструкторларынан жануарларға көпір
салады.
|
Қорытынды
бөлім
|
-
Тәрбиеші балалардан
бүгін гі іс-әрекетте қандай жануарлармен танысқанын, және оларға
қалай көмектескенін сұрайды.
-
Тәрбиеші балаларды
бүгінгі іс-әрекетке белсенді қатысқандары үшін мақтап,
мадақтайды.
|
Күтілетін
нәтиже:
Біледі: Үй жануарларының
атауын біледі
Қолданады: Үй жануаларына
көпір сала алады.
Игереді: Үй жануарларын
ажырата алады.