|
Көркем еңбек |
Мектеп: Амангелді атындағы ж о м |
||||||
|
Күні: 10.05.2022 ж |
Оқытушының аты-жөні: Жаркубенова М |
||||||
|
Сынып: 5 сабақ№ 11-12 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары. |
||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.2.5.1-Өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|||
|
Басталуы
3 мин |
1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды топқа бөлу. Пазл» әдісі (оқушыларды сурет қиындылары арқылы топқа бөлу) 1 топ: » жемістер» 2 топ «көкөністер» 3.Үй тапсырмасы: - Балалар, сіздер қандай тарауды өттіндер? - Үй мәдениеті дегеніміз не? - Балалар,бүгін біздер саябаққа шығамыз. Саябаққа шығу үшін. Ол үшін өткен тақырыптарды қайталау мақсатында сұрақтарға жауап беруіміз керек. «Жадыны жаңғырту»әдісі 1.Жеке бас гигиенасына не жатады? 2. Киім гигиенасы туралы не білесін? 3. Шашты аптасына неше рет жуады? 4. Тамақтану гигиенасы? 5. Адамның денсаулығы жақсы болу үшін қандай жемістер көп жеу керек? Дискриптор: Сұрақтарга жауап береді. Жеке бас гигиена бөлімдерін ажыраталады. (сұрақтарға жауап беру арқылы өсімдіктер суреті ашылады. Біздер жеміс жидек,көкөніс топтарына бөліндік.Қай салаға жатады?/Өсімдік/. Сабақ тақырыбымен таныстыру Бүгін өтетін тақырыбымыз:Өсімдік шаруашылығының бағыттары. (топ ережесімен таныстыру Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым,оқу жоспары |
|||
|
|
«Болжау» әдісі (оқушылар берілген мәлімет мен суреттер арқылы тақырыпты болжайды) Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары «Жеміс дақылдары»туралы бейне жазбалар көру. Бейне жазба барысында,оқушылар жеміс-жидек дақылдарының сурет арқылы бағыттарын түсіндіреді . Аңықтау мақсатында топ арасында карталады жинақтайды. Тапсырма: Кестеге өсімдіктерді топқа бөлу Жеміс-жидек Көкөністер Егін гүл 1Өс імдік бағыттарын ажыратады Дискриптор:2Өсімдік түрлерін біледі топқа бөле алады Оқулықтағы суретпен жұмыс Оқушылар:Өсімдік және»көкөніс дақылдары» өсуіне жарық пен көленке әсері туралы бейне жазба көреді. Дискриптор: Көкөністер өсуіне қандай талаптар қойылатының түсінеді. Кестені толтырады,жауаптарын жазады Су Жарық Жылу Ауа минералды топырақ Сыныпқа тапсырма: Картамен жұмыс өсімдіктердің Отаны, Климаттық жағдайлары, ең қолайлы мемлекеттердің жемістері мен дақылдарын және өсімдіктердің өсу мүмкіндіктері қолайлы елдерді зерттеуі. Көктемгі өсімдік шаруашылығы өндеу /себу және отырғызу, суару жұмысты орындау үшін материалдар мен құрал жабдықтар пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелер айту. Дискриптор: 1Өсімдіктер отанын табады. 2 Өсімдіктерді күтіп баптау жолдарын түсінеді. Гүл отырғызу әдісі Бейне ролик Практикалық жұмыс:Екі топ гүл отырғызады.ҚТЕ-ережесі ҚБ: «Басбармақ» әдісі бойынша өзін-өзі бағалау |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Презентация: Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады. Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады |
Дескриптор Көкініс түрлерін біледі Көктемгі өсімдік отырғызу жұмыстарына шолу жасайды Қолданатын құрал-жабдықтар мен танысады Мәтінді өз бетімен түсініп оқиды және сұрақ құрап жазады, өсімдіктерді ажырата алады. Адам ағзасы үшін пайдалы және пайдасыз тағамдарды ажырата біледі Қосымша ақпаратты толықтырып, мәтінді әңгімелейді. Мәтіннен ой қорытындысын шығара алады, сурет арқылы топқа бөле алады. |
Құрал- жабдықтар және материалдар: мата үзімдері, қайшылар, жіптер, инелер және т.б. Сызуға арналған материалдар (қарындашсызғыш, өшіргіш және т.б https://ust.kz/word/osimdik_saryasylygynyng_negizgi_bagyttary_5_synyp-60582.html |
|||
|
Аяқталуы 5 мин |
Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын. - Сонымен, оқушылар біздің сабақтағы мақсатымыз қандай еді? Есімізге түсірейік. - Сабақ соңында мақсатымызға жеттік пе? Үйге тапсырма:ҮЙ өсімдігін отырғызу,суару. Кері байланыс -Балалар, осымен біздің саябаққа шығуымыз аяқталды. Барлығыңыз жақсы жұмыс жасадыңыздар. Ауыл шаруашлық мамандарын атап беріңіз? Агробизнес туралы не айталасыз? Ережелерді өсімдік екенде сақтаймыз ба? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Мақсаты оқушыларға түсінікті болды және оңай түрде түсіндіріп берілді. Сабақтың активитиі ойдағыдай орындалған кезде сабақтың мақсаты барлық оқушылармен (дифференциалды әдістемесімен және оқу уақытын рационалды өткізуді есептеуімен) іске асырылды. |
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үй мәдениеті
Үй мәдениеті
|
Көркем еңбек |
Мектеп: Амангелді атындағы ж о м |
||||||
|
Күні: 10.05.2022 ж |
Оқытушының аты-жөні: Жаркубенова М |
||||||
|
Сынып: 5 сабақ№ 11-12 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары. |
||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.2.5.1-Өсімдік шаруашылығы мен жеміс-көкөніс түрлерінің негізгі бағыттарын зерделеу және сипаттау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|||
|
Басталуы
3 мин |
1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушыларды топқа бөлу. Пазл» әдісі (оқушыларды сурет қиындылары арқылы топқа бөлу) 1 топ: » жемістер» 2 топ «көкөністер» 3.Үй тапсырмасы: - Балалар, сіздер қандай тарауды өттіндер? - Үй мәдениеті дегеніміз не? - Балалар,бүгін біздер саябаққа шығамыз. Саябаққа шығу үшін. Ол үшін өткен тақырыптарды қайталау мақсатында сұрақтарға жауап беруіміз керек. «Жадыны жаңғырту»әдісі 1.Жеке бас гигиенасына не жатады? 2. Киім гигиенасы туралы не білесін? 3. Шашты аптасына неше рет жуады? 4. Тамақтану гигиенасы? 5. Адамның денсаулығы жақсы болу үшін қандай жемістер көп жеу керек? Дискриптор: Сұрақтарга жауап береді. Жеке бас гигиена бөлімдерін ажыраталады. (сұрақтарға жауап беру арқылы өсімдіктер суреті ашылады. Біздер жеміс жидек,көкөніс топтарына бөліндік.Қай салаға жатады?/Өсімдік/. Сабақ тақырыбымен таныстыру Бүгін өтетін тақырыбымыз:Өсімдік шаруашылығының бағыттары. (топ ережесімен таныстыру Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Таныстырылым,оқу жоспары |
|||
|
|
«Болжау» әдісі (оқушылар берілген мәлімет мен суреттер арқылы тақырыпты болжайды) Өсімдік шаруашылығының негізгі бағыттары «Жеміс дақылдары»туралы бейне жазбалар көру. Бейне жазба барысында,оқушылар жеміс-жидек дақылдарының сурет арқылы бағыттарын түсіндіреді . Аңықтау мақсатында топ арасында карталады жинақтайды. Тапсырма: Кестеге өсімдіктерді топқа бөлу Жеміс-жидек Көкөністер Егін гүл 1Өс імдік бағыттарын ажыратады Дискриптор:2Өсімдік түрлерін біледі топқа бөле алады Оқулықтағы суретпен жұмыс Оқушылар:Өсімдік және»көкөніс дақылдары» өсуіне жарық пен көленке әсері туралы бейне жазба көреді. Дискриптор: Көкөністер өсуіне қандай талаптар қойылатының түсінеді. Кестені толтырады,жауаптарын жазады Су Жарық Жылу Ауа минералды топырақ Сыныпқа тапсырма: Картамен жұмыс өсімдіктердің Отаны, Климаттық жағдайлары, ең қолайлы мемлекеттердің жемістері мен дақылдарын және өсімдіктердің өсу мүмкіндіктері қолайлы елдерді зерттеуі. Көктемгі өсімдік шаруашылығы өндеу /себу және отырғызу, суару жұмысты орындау үшін материалдар мен құрал жабдықтар пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелер айту. Дискриптор: 1Өсімдіктер отанын табады. 2 Өсімдіктерді күтіп баптау жолдарын түсінеді. Гүл отырғызу әдісі Бейне ролик Практикалық жұмыс:Екі топ гүл отырғызады.ҚТЕ-ережесі ҚБ: «Басбармақ» әдісі бойынша өзін-өзі бағалау |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Презентация: Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады. Оқушылар әрбір таныстырылымнан кейін сұрақтар қоя алады |
Дескриптор Көкініс түрлерін біледі Көктемгі өсімдік отырғызу жұмыстарына шолу жасайды Қолданатын құрал-жабдықтар мен танысады Мәтінді өз бетімен түсініп оқиды және сұрақ құрап жазады, өсімдіктерді ажырата алады. Адам ағзасы үшін пайдалы және пайдасыз тағамдарды ажырата біледі Қосымша ақпаратты толықтырып, мәтінді әңгімелейді. Мәтіннен ой қорытындысын шығара алады, сурет арқылы топқа бөле алады. |
Құрал- жабдықтар және материалдар: мата үзімдері, қайшылар, жіптер, инелер және т.б. Сызуға арналған материалдар (қарындашсызғыш, өшіргіш және т.б https://ust.kz/word/osimdik_saryasylygynyng_negizgi_bagyttary_5_synyp-60582.html |
|||
|
Аяқталуы 5 мин |
Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын. - Сонымен, оқушылар біздің сабақтағы мақсатымыз қандай еді? Есімізге түсірейік. - Сабақ соңында мақсатымызға жеттік пе? Үйге тапсырма:ҮЙ өсімдігін отырғызу,суару. Кері байланыс -Балалар, осымен біздің саябаққа шығуымыз аяқталды. Барлығыңыз жақсы жұмыс жасадыңыздар. Ауыл шаруашлық мамандарын атап беріңіз? Агробизнес туралы не айталасыз? Ережелерді өсімдік екенде сақтаймыз ба? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Мақсаты оқушыларға түсінікті болды және оңай түрде түсіндіріп берілді. Сабақтың активитиі ойдағыдай орындалған кезде сабақтың мақсаты барлық оқушылармен (дифференциалды әдістемесімен және оқу уақытын рационалды өткізуді есептеуімен) іске асырылды. |
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













