Сабақтың тақырыбы:
Дыбыстық талдау.
[н]
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларға [н] дыбысымен таныстыру, оны сөздің басында, ортасында және соңында ажырата білуге үйрету.
-
[н] дыбысының айтылуын дұрыс меңгерту, [Н н] әрпімен таныстыру.
-
Оқушылардың тілін, ойлау қабілетін, есту және есте сақтау қабілетін дамыту.
-
Әдептілікке, ынтымаққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
-
[н] дыбысын естіп, дұрыс айта алады.
-
[Н н] әрпін таниды және жаза алады (баспа түрінде).
-
[н] дыбысы бар сөздерді таба алады.
Қажетті құралдар:
-
Әріп кассасы
-
Суреттер (нан, нан, нан, ән, нан, ана, нан, нан)
-
Дыбыс және әріп карточкалары
-
Интерактивті тақта немесе плакат
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
-
Шаттық шеңбері:
«Күн жарығын алайық,
Жүрегімізге салайық.
Жаңа білім, жаңа сабақ,
Біз қуана қарсы алайық.»
II. Өткенді қайталау
-
Бұрын өткен дыбыстар мен әріптерді еске түсіру.
-
Балаларға бірнеше сөз айтылып, ішінен таныс дыбыстарды табу сұралады.
III. Жаңа сабақ
-
[н] дыбысымен таныстыру
-
Мұғалім «нан» сөзін айтады.
-
Балалар қайталайды.
-
«Нан» сөзінде қандай дыбыс ерекше естіліп тұр? (н)
-
[н] дыбысы қандай дыбыс? (Дауыссыз, өйткені кедергі бар, дауыспен айтылмайды.)
-
-
Артикуляциялық жаттығу:
-
Тілдің ұшы үстіңгі тістерге тиіп, ауа шығу арқылы [н] дыбысын айту.
-
-
[Н н] әрпімен таныстыру
-
Баспа түріндегі Н және н әріптерін көрсету.
-
Әріптің баспа және кіші түрін ажырату.
-
Әріптің жазба түрін ауада жазып көрсету.
-
-
Суреттермен жұмыс:
-
«Нан», «ана», «қоян», «нәресте», «күн» суреттерін көрсету.
-
Қай суретте [н] дыбысы бар екенін анықтау.
-
-
Дыбыстық талдау үлгісі:
Нан – [н], [а], [н]-
3 дыбыс, 3 әріп
-
Бірінші және соңғы дыбыс – [н], дауыссыз
-
Ортадағы дыбыс – [а], дауысты
-
IV. Сергіту сәті
«Нан пісіреді апам,
Дәмді иісі аңқиды,
Бәрімізге таратып,
Нан үлестіріп сыйлайды.»
(Қимыл-қозғалыспен айту)
V. Бекіту
-
«Қай сөзде [н] дыбысы бар?» ойыны
(мысалы: алма, нан, қоян, балапан, нан, ана, гүл – балалар [н] дыбысы бар сөздерді атайды)
VI. Қорытынды
-
[н] қандай дыбыс?
-
Қай сөздерде кездеседі?
-
[Н н] әрпін қалай танимыз?
VII. Үй тапсырмасы (немесе қайталау тапсырмасы)
-
Үйде ата-анамен бірге [н] дыбысы бар 3 сөз ойлап келу.
-
[Н н] әрпін дәптерге жазу (үлгі бойынша).
АБАЙ
ОБЛЫСЫ.ЖАҢАСЕМЕЙ АУДАНЫ
ТАЛИЦА ЖАЛПЫ НЕГІЗГІ БІЛІМ БЕРЕТІН
МЕКТЕБІНІҢ
0 «А» СЫНЫП ТӘРБИЕЛЕНУШІСІ
АЙТҚАЛИЕВА ДАРИЯ
ЖЕТЕКШІСІ:
ГАЛИЕВА ЭЛЬВИРА МУХАМЕТЖАРОВНА.
ТАҚЫРЫБЫ: «МЕНІҢ ОТБАСЫМ»
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҰІӘ жоспары. Сауат ашу негіздері Тақырыбы: Дыбыстық талдау. [н]
ҰІӘ жоспары. Сауат ашу негіздері Тақырыбы: Дыбыстық талдау. [н]
Сабақтың тақырыбы:
Дыбыстық талдау.
[н]
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларға [н] дыбысымен таныстыру, оны сөздің басында, ортасында және соңында ажырата білуге үйрету.
-
[н] дыбысының айтылуын дұрыс меңгерту, [Н н] әрпімен таныстыру.
-
Оқушылардың тілін, ойлау қабілетін, есту және есте сақтау қабілетін дамыту.
-
Әдептілікке, ынтымаққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
-
[н] дыбысын естіп, дұрыс айта алады.
-
[Н н] әрпін таниды және жаза алады (баспа түрінде).
-
[н] дыбысы бар сөздерді таба алады.
Қажетті құралдар:
-
Әріп кассасы
-
Суреттер (нан, нан, нан, ән, нан, ана, нан, нан)
-
Дыбыс және әріп карточкалары
-
Интерактивті тақта немесе плакат
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
-
Шаттық шеңбері:
«Күн жарығын алайық,
Жүрегімізге салайық.
Жаңа білім, жаңа сабақ,
Біз қуана қарсы алайық.»
II. Өткенді қайталау
-
Бұрын өткен дыбыстар мен әріптерді еске түсіру.
-
Балаларға бірнеше сөз айтылып, ішінен таныс дыбыстарды табу сұралады.
III. Жаңа сабақ
-
[н] дыбысымен таныстыру
-
Мұғалім «нан» сөзін айтады.
-
Балалар қайталайды.
-
«Нан» сөзінде қандай дыбыс ерекше естіліп тұр? (н)
-
[н] дыбысы қандай дыбыс? (Дауыссыз, өйткені кедергі бар, дауыспен айтылмайды.)
-
-
Артикуляциялық жаттығу:
-
Тілдің ұшы үстіңгі тістерге тиіп, ауа шығу арқылы [н] дыбысын айту.
-
-
[Н н] әрпімен таныстыру
-
Баспа түріндегі Н және н әріптерін көрсету.
-
Әріптің баспа және кіші түрін ажырату.
-
Әріптің жазба түрін ауада жазып көрсету.
-
-
Суреттермен жұмыс:
-
«Нан», «ана», «қоян», «нәресте», «күн» суреттерін көрсету.
-
Қай суретте [н] дыбысы бар екенін анықтау.
-
-
Дыбыстық талдау үлгісі:
Нан – [н], [а], [н]-
3 дыбыс, 3 әріп
-
Бірінші және соңғы дыбыс – [н], дауыссыз
-
Ортадағы дыбыс – [а], дауысты
-
IV. Сергіту сәті
«Нан пісіреді апам,
Дәмді иісі аңқиды,
Бәрімізге таратып,
Нан үлестіріп сыйлайды.»
(Қимыл-қозғалыспен айту)
V. Бекіту
-
«Қай сөзде [н] дыбысы бар?» ойыны
(мысалы: алма, нан, қоян, балапан, нан, ана, гүл – балалар [н] дыбысы бар сөздерді атайды)
VI. Қорытынды
-
[н] қандай дыбыс?
-
Қай сөздерде кездеседі?
-
[Н н] әрпін қалай танимыз?
VII. Үй тапсырмасы (немесе қайталау тапсырмасы)
-
Үйде ата-анамен бірге [н] дыбысы бар 3 сөз ойлап келу.
-
[Н н] әрпін дәптерге жазу (үлгі бойынша).
АБАЙ
ОБЛЫСЫ.ЖАҢАСЕМЕЙ АУДАНЫ
ТАЛИЦА ЖАЛПЫ НЕГІЗГІ БІЛІМ БЕРЕТІН
МЕКТЕБІНІҢ
0 «А» СЫНЫП ТӘРБИЕЛЕНУШІСІ
АЙТҚАЛИЕВА ДАРИЯ
ЖЕТЕКШІСІ:
ГАЛИЕВА ЭЛЬВИРА МУХАМЕТЖАРОВНА.
ТАҚЫРЫБЫ: «МЕНІҢ ОТБАСЫМ»
шағым қалдыра аласыз













