Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Үйден оқыту 5 сынып 1 тоқсан, бейнелеу өнері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бейнелеу өнері |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 5 сабақ 2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың ұлттық оюы; |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.1 қазақ ұлттық оюлары туралы түсінік болу. |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы 5 минут |
Сәлемдесу. Бағалау критерийлері:
Есте сақтау қабілетін арттырады. Өткен сабақты қайталау. «Миға шабуыл» Сұрақтарға оқушы өз ойымен бөліседі.
|
Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушы қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өзін - өзі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы 5 минут 5 минут 5 минут 10 минут 10 минут |
Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру Бейнематериал көру немесе тыңдау Айтылым: 1. Видеороликтен нені түсіндің? 2. Сурет бойынша әңгіме құрастыр 3. Мәтінді іштей оқы
Семантикалық картамен жұмыс 2.
Тапсырма;(Т)
Оқушы көрген
бейнелеу материалдарын пайдаланып, альбом ішіне нобай
салады. -Қазақстан еліндегі ұлттар қалай тұрады? -Әр ұлттың өз мәдениеті мен салт-дәстүрі бар. Бүгін біз қазақтың ұлттық ою-өрнектер түрлерімен танысамыз. Ою-өрнектер латынның орнамент – әсемдеу, сәндеу деген сөзінен шыққан. Қазақтың ою-өрнектерінің түрлері де, атаулары да көп, 360-қа тарта түрлері бар. Ою-өрнек өнері ғасырлар бойы қазақ халқының бейнелеу өнерінің жеке түрі болып келеді. Үй ішінің тұрмысына қажетті заттарды, ұлттық киімдерді, бұйымдарды әшекейлеу үшін қолданған. Ою-өрнектерді – жануарлар, өсімдіктер, геометриялық пішіндерге ұқсап келеді. Бүгін біз ою-өрнектің осындай түрлерін өтеміз: «Қошқар мүйіз», «Сынық мүйіз», «Итқұйрық», «Ботакөз», «Таңдай», «Қос дөңгелек». Осы ою-өрнектермен біз бүгін жұмыс істейміз. Суреттерге қарап отырып, өз парағыңа тапсырма орында. Сергіту сәті: Бас бармақты бассам егер, «Ботакөз» боп шығады. Алақанды ашсам егер, «Бестаңба боп шығады. Егер жұмсам алақанды, «Тарақ» оюы шығады. Оюларды білетін, Біз ақылды баламыз.
«Кесенің оюын тап» дидактикалық ойын. Ойынның шарты: Балалар берілген ою-өрнегі бар кеселерге түріне және түсіне ұқсас ою-өрнектерді табады.
Дескрипторлар: - Ұқыпты орындайды. - Берілген стильге сай жасайды. Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушы ою туралы сұрақтарға жауап береді.
Оқушы әңгімелей бастайды.
Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді.
Ұқыпты салады. Түрлі-түсті бояйды.
Оқушы ойын жинақтайды. |
Дискриптор Көрсету бойынша қатаң негізге дайын контурлық зат кескінінің ішіне жағу тәсілімен ою аппликациясын жасайды. |
https://bilimdiler.kz/suret_sizu/4203-applikaciya.html |
||
Аяқталуы 5 минут |
Кері байланыс Оқушы рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|
Бейнелеу өнері |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 5 сабақ 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақтың ұлттық оюы; |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.1.3.1 суретте бейнелен ген тұлғалард ың эмоциялы қ жағдайын анықтау; 5.1.3.2 суреттің мазмұны туралы берілген сұрақтарғ а жауап беру; 5.1.3.3 кеңістікті к қатынаст ы білдіретін сөздерді қолдану. |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы |
Сәлемдесу. Бағалау критерийлері:
Есте сақтау қабілетін арттырады. Өткен сабақты қайталау. «Миға шабуыл» Сұрақтарға оқушы өз ойымен бөліседі.
|
Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өзін - өзі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы |
Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру Жаңа сабақты түсіндіру Ою-өрнектер негізінен төрт түрге бөлінеді: жануар тектес, өсімдік тектес, ғарыштық, геометриялық. Бұлай бөлінуінің өз себебі бар жануарға, оның мүйізіне табанына ұқсас оюларды жануар тектес, гүлге, жапыраққа, ағашқа ұқсас оюларды өсімдік тектес, геометриялық фигураларға ұқсас оюларды геометриялық, айға, жұлдызға, аспан денелеріне ұқсас оюларды ғарыштық деп атаған. Ою-өрнектің астында мағына болады. Түстедің де өз мағыынасы бар. Көк түс-аспанды,жасару,өмір,өсу деген мағынаны береді, қызыл түс-оттың,күннің белгісі, қара түс-жер,түнді бейнелейді,сары түс-ақыл,парасат,байлық, ақ түс-қуаныш,бақыт,тазалық, жасыл түс-жастық, көктем, белгісін білдіреді. Ою-өрнек сол замандағы адамдар немен айналысқанын көрсетеді. Оюды адамдар ойлап тапқан. « Ою-өрнекті кімнен, кашан үйрендіңіз?» деген сұраққа атақты суретші Әбілхан Қастеев: «Таудың бұлағынан, Қойдың құлағынан, Апамның киізінен, Ешкінің мүйізінен» - деп халқымыздың өнері табиғаттың сұлулығымен астарлас екенін меңзей жауап берген. Бұдан біз әр шебер өзі еркімен оюды оятынын көреміз. 2. Жасалу
жолдары: 3. Өзіндік
жұмыс. |
Оқушы апликация туралы сұрақтарға жауап береді.
Оқушы жауаптары тыңдалады. Оқушы әңгімелей бастайды.
Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді.
Ұқыпты салады Түрлі-түсті бояйды
Оқушы ойын жинақтайды. |
Дискриптор мұғалімнің көмегімен матадан жасалғандайындамаларданзаттық аппликация жасау; мұғалімнің көмегімен матаныңалдыңғы және ішкі бет жақтарын білу. |
https://45minutkz.files.wordpress.com/2017/09/applikatciya_metodika_kaz_6-let.pdf |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушы рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|
Бейнелеу өнері |
Мектеп: |
|||||
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
Сынып: 5 сабақ4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Бөлім: |
Заттық сурет салу |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жолақтағы өрнек |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
5.2.1.1 қимаүлгіні ң көмегімен жолақтағы , шаршыдағ ы, дөңгелекте гі геометрия лық пішіндерде н жасалған және өсімдік тәрізді өрнектерді ң бойымен жүргізу және суретін салу; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
Құндылықтарды дарыту |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
Басталуы |
Сәлемдесу. Бағалау критерийлері:
Есте сақтау қабілетін арттырады. Өткен сабақты қайталау. «Миға шабуыл» Сұрақтарға оқушы өз ойымен бөліседі.
|
Оқушымен амандасып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өзін - өзі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
Ортасы |
Оқушының зейінін сабаққа шоғырландыру Ал енді айтшы сен қандай оюды ұнатасың? Ендеше бүгін біз оюымызды яғни машинаны жасаймыз.
Ол үшін бізге желім,қайшы,түрлі-түсті қағаз керек. Ою жасау үшін қандай фигуралар керек? Олай болса, осы фигураларды қиып алып, оларды құрастырып жапсырамыз. Оюдың құрылымы туралы түсіндіру.
Сергіту сәтін орындау. Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай ағаштар, Үп-үлкен болып өседі. Баланың жұмысын көріп шығу, жәрдем беру. Ойын «сиқырлы дорба» дорбаға ойыншықтарды салып, баланың көзін байлап, дорбадан бір ойыншықты алғызып, оны табу, сипаттау керек.
Бейнематериал көру немесе тыңдау 2. Тапсырма;(Т) Оқушы көрген бейнебаян материалдарын пайдаланып, есте сақтау қабілеті бойынша дәптерге түсіреді. Дескрипторлар: - Нүктелер арқылы сурет салады -Дәптерге түсіреді. Сабақтың қорытындысы: оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушы мүсін туралы сұрақтарға жауап береді.
Оқушы әңгімелей бастайды.
Жауабын нақтылап, ой түйіп дәптерге сурет арқылы түсіреді.
Ұқыпты салады Түрлі-түсті бояйды
Оқушы ойын жинақтайды. |
Дискриптор мұғалімнің жетекшілігімен тұзды қамырдан, саздан жасалған фигураларды акварельмен бояу; |
https://multiurok.ru/files/d-sturli-emes-t-silmen-suret-salu.html |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушы рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
Оқушы бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушының айтқан жауабына пікір қалдыру. |
|