ҮО. 9 сынып №1
ДӘІЖО___________
Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Адам мен жануарлардың
ұқсастықтары және
айырмашылықтары
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
4.1 Адам –тірі табиғаттың бөлігі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам мен жануарлардың ұқсастықтары және айырмашылықтары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.1 адам – тірі табиғаттың бөлігі екенін түсіну; адам мен жануарлардың ұқсастықтары және айырмашылықтарын атау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Адам мен жануарлардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын атайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Оқушының назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Стоп кадр» әдісінде оқу мақсатына сай сурет беріледі. Оқушы суретке қарап өз ойын айту. суретті сипаттау. |
Оқушы мұғалімімен амандасады. Жаңа сабаққа дайындалады. Оқушы суретке қарап өз ойын айтады. Суретті сипаттайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Үлестірме сурет |
|
Оқушыға бағыт бағдар беру |
«Қызығушылықты ояту» Оқушының қызығушылығын ояту үшін өмірден мысалдар келтіру. Бейнефильм немесе мультфильмдер көрсету. |
Оқушы ұстаздың тереңнен ойластырылған әдіс-тәсілдеріне сүйене отырып, жаңа ұғымдарды, түсініктерді игеруге қадам жасап, қызыға жұмыс істеп, өзінің бұрынғы білімін жаңа ақпаратпен толықтырады, кеңейте түседі. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Бейнефильм немесе мультфильм ссылкасы: https://www.youtube.com/watch?v=aQ7zZas49xQ |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Айырмашылығы неде?» әдісі. Оқушыға екі, үш,төрт түрлі сурет көрсету. Суреттер арасындағы айырмашылықты айту. |
Оқушы суреттерді қарайды. Сол қараған суреттердің айырмашылығын атайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Сабақты таныстыруға арналған парақтар Салыстырмалы үлестірме суреттер |
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
«Teacher time» әдісі. мұғалім оқу мақсатына сай жаңа тақырыпты түсіндірме жасау. |
Оқушы мұғалімді назар қойып тыңдайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Сабақты түсіндіруге арналған парақтар |
|
Бағалау |
Жеке жұмыс: 1-тапсырма «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. Жеке жұмыс: 2-тапсырма. Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға берілетін нысандардың сипаттамаларын жазу. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттарды тізу. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушы толтыру. |
Оқушы келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім? Оқушы жеке тапсырманы орындайды. Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға берілетін нысандардың сипаттамаларды жазады. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттарды тізеді. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушы қызыға толтырады. |
Сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға берілетін нысандардың сипаттамаларды жазады. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттарды тізеді. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушы қызыға толтырады. Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Жұмыс дәптері Үлестірме парақтар |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушының сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушы бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Кері байланыс парағы 1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Стоп кадр» әдісінде оқу мақсатына сай сурет беріледі. Оқушы суретке қарап өз ойын айту. суретті сипаттау.

«Қызығушылықты ояту»
Оқушының қызығушылығын ояту үшін өмірден мысалдар келтіру. Бейнефильм немесе мультфильмдер көрсету.
https://www.youtube.com/watch?v=aQ7zZas49xQ
«Айырмашылығы неде?» әдісі.
Оқушыға екі, үш,төрт түрлі сурет көрсету. Суреттер арасындағы айырмашылықты айту.

«Teacher time» әдісі. мұғалім оқу мақсатына сай жаңа тақырыпты түсіндірме жасау.
Тірі ағзалардың тарихи дамуында адам жоғары сатыда тұрған тіршілік иесі. Адамның дене құрылысы және жеке мүшелерінің атқаратын қызметі басқа ағзаларға ұқсас. Сондықтан да адам тірі ағзалардың құрамды бір бөлігі деп есептелінеді. Адамның денесі де жасушалардан, ұлпалардан, мүшелерден құралған. Тірі ағзаларға тән – зат алмасу, тітіркену, өсу, даму және т. б. қасиеттер адамда да бар. Бірақ адам басқа ағзалардан дене құрылысының күрделі дамуымен ерекшеленеді. Адамның басқа ағзалардан айырмашылығы – өзіне тән ақыл-ой, санасының болуы.
Адам жануарлар дүниесінің жіктелуінде мынадай жүйелік топтарға жатады:
хордалылар (желілілер) типіне → омыртқалылар тип тармағына → сүтқоректілер класына → ұрықжолдастылар класс тармағына → маймылдар отрядына → адамтектес маймылдаротряд тармағына → адамдар тұқымдасына → адам туысына → саналы адам түріне жатады.
Қазіргі кездегі жер бетіндегі барлық адамдар бір ғана саналы адам түріне жатады.
Адамның шығу тегі және тарихи даму кезеңдері
Адамның пайда болуы туралы көптеген көзқарастар бар. Адамның пайда болуын, тарихи даму кезеңдерін антропология(грекше «anthropos» – адам, «logos» – ілім, ғылым) ғылымы зерттейді. Антропология – түрлі жүйелік топтардағы жануарлардың ұрықтарының дамуын салыстырып зерттейді. Сонымен бірге жануарлар мен адамның дене құрылысындағы ұқсас және айырмашылық белгілерге де ерекше көңіл бөледі. Ерте замандарда тіршілік еткен адамтектес тіршілік иелерінің қаңқа қалдықтарын зерттеуге де мән береді. Адамның пайда болуында оның тік жүріп тіршілік етуге бейімделуі шешуші рөл атқарды. Салыстырмалы зерттеулердің нәтижесінде адамның шығу тегі мен тарихи дамуы 4 кезеңге бөлінеді.
1-кезеңдегі адамдардың бойының ұзындығы 120–150 см, дене салмағы 20–50 кг. Тік жүріп ашық жерлерде тіршілік еткен. Тасты, ағаш бұтақтарын, жануарлардың сүйектерін құрал ретінде қолданған, алғаш рет отты пайдаланған.
2-кезеңдегі адамдардың қазіргі адамдарға ұқсас белгілері көп. Жабайы аңдарды ұжымдасып, топтасып жүріп аулаған. Еңбек құралдарын пайдалануды жетілдіре түсіп, қоғамдасып тіршілік еткен. Жеке сөздерді пайдаланып қарым-қатынас жасаған.
3-кезеңдегі адамдар ірі денелі, ми сауыты үлкен, миының салмағы 1300–1500 г болған. Еңбек құралдарын жасап, аң аулаған. Шағын топ құрып тіршілік еткен.
4-кезеңге қазіргі адамдар жатады. Сөйлеуі, ойлау қабілеттері жақсы дамыған.
Адамның өзіне тән басты ерекшелік белгілері:
1. Тік жүруге байланысты омыртқа жотасында иілімдер пайда болған. Аяқтарының бұлшықеттері жақсы дамыған.
2. Ми көлемі дамыған, әсіресе ми қыртысының құрылысы күрделеніп сайшалар, иірімдер пайда болған.
3. Қолбасының сүйектері жақсы дамыған, икемді қозғалыстар жасайды.
4. Жақ сүйектері күрделі өзгеріп, иек айқын байқалған.
5. Ұрықтың жатырда даму мерзімі ұзарған. Жыныстық жетілу мерзімі кешеуілдеген. Орташа өмір сүру жасы ұзарған.
Жеке жұмыс:
1-тапсырма
«Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады.
|
Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? |
Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім? |
|
|
|
Жеке жұмыс:
2-тапсырма.
«Венн диаграммасы»
Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға берілетін нысандардың сипаттамаларын жазу. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттарды тізу. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушы толтыру.


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үйден оқыту 9-сынып, ҚМЖ, Биология №1
Үйден оқыту 9-сынып, ҚМЖ, Биология №1
ҮО. 9 сынып №1
ДӘІЖО___________
Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Адам мен жануарлардың
ұқсастықтары және
айырмашылықтары
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
4.1 Адам –тірі табиғаттың бөлігі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам мен жануарлардың ұқсастықтары және айырмашылықтары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.1 адам – тірі табиғаттың бөлігі екенін түсіну; адам мен жануарлардың ұқсастықтары және айырмашылықтарын атау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Адам мен жануарлардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын атайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Оқушының назарын аудару |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Стоп кадр» әдісінде оқу мақсатына сай сурет беріледі. Оқушы суретке қарап өз ойын айту. суретті сипаттау. |
Оқушы мұғалімімен амандасады. Жаңа сабаққа дайындалады. Оқушы суретке қарап өз ойын айтады. Суретті сипаттайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Үлестірме сурет |
|
Оқушыға бағыт бағдар беру |
«Қызығушылықты ояту» Оқушының қызығушылығын ояту үшін өмірден мысалдар келтіру. Бейнефильм немесе мультфильмдер көрсету. |
Оқушы ұстаздың тереңнен ойластырылған әдіс-тәсілдеріне сүйене отырып, жаңа ұғымдарды, түсініктерді игеруге қадам жасап, қызыға жұмыс істеп, өзінің бұрынғы білімін жаңа ақпаратпен толықтырады, кеңейте түседі. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Бейнефильм немесе мультфильм ссылкасы: https://www.youtube.com/watch?v=aQ7zZas49xQ |
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Айырмашылығы неде?» әдісі. Оқушыға екі, үш,төрт түрлі сурет көрсету. Суреттер арасындағы айырмашылықты айту. |
Оқушы суреттерді қарайды. Сол қараған суреттердің айырмашылығын атайды. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Сабақты таныстыруға арналған парақтар Салыстырмалы үлестірме суреттер |
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
«Teacher time» әдісі. мұғалім оқу мақсатына сай жаңа тақырыпты түсіндірме жасау. |
Оқушы мұғалімді назар қойып тыңдайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Сабақты түсіндіруге арналған парақтар |
|
Бағалау |
Жеке жұмыс: 1-тапсырма «Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. Жеке жұмыс: 2-тапсырма. Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға берілетін нысандардың сипаттамаларын жазу. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттарды тізу. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушы толтыру. |
Оқушы келесі сұрақтарға жауап жазады: Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім? Оқушы жеке тапсырманы орындайды. Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға берілетін нысандардың сипаттамаларды жазады. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттарды тізеді. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушы қызыға толтырады. |
Сабақтың оқу мақсаты бойынша өз ойын сипаттайды; Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға берілетін нысандардың сипаттамаларды жазады. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттарды тізеді. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушы қызыға толтырады. Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Жұмыс дәптері Үлестірме парақтар |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс |
Кері байланыс «4 себеп» әдісі арқылы. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушының сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушы бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын!
|
Кері байланыс парағы 1.Мен түсіндім, себебі ... 2.Мен түсінбедім, себебі ... 3.Мен қолдана аламын, себебі ... 4.Маған тиімді болмады, себебі .../ұсыныс…….. |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Стоп кадр» әдісінде оқу мақсатына сай сурет беріледі. Оқушы суретке қарап өз ойын айту. суретті сипаттау.

«Қызығушылықты ояту»
Оқушының қызығушылығын ояту үшін өмірден мысалдар келтіру. Бейнефильм немесе мультфильмдер көрсету.
https://www.youtube.com/watch?v=aQ7zZas49xQ
«Айырмашылығы неде?» әдісі.
Оқушыға екі, үш,төрт түрлі сурет көрсету. Суреттер арасындағы айырмашылықты айту.

«Teacher time» әдісі. мұғалім оқу мақсатына сай жаңа тақырыпты түсіндірме жасау.
Тірі ағзалардың тарихи дамуында адам жоғары сатыда тұрған тіршілік иесі. Адамның дене құрылысы және жеке мүшелерінің атқаратын қызметі басқа ағзаларға ұқсас. Сондықтан да адам тірі ағзалардың құрамды бір бөлігі деп есептелінеді. Адамның денесі де жасушалардан, ұлпалардан, мүшелерден құралған. Тірі ағзаларға тән – зат алмасу, тітіркену, өсу, даму және т. б. қасиеттер адамда да бар. Бірақ адам басқа ағзалардан дене құрылысының күрделі дамуымен ерекшеленеді. Адамның басқа ағзалардан айырмашылығы – өзіне тән ақыл-ой, санасының болуы.
Адам жануарлар дүниесінің жіктелуінде мынадай жүйелік топтарға жатады:
хордалылар (желілілер) типіне → омыртқалылар тип тармағына → сүтқоректілер класына → ұрықжолдастылар класс тармағына → маймылдар отрядына → адамтектес маймылдаротряд тармағына → адамдар тұқымдасына → адам туысына → саналы адам түріне жатады.
Қазіргі кездегі жер бетіндегі барлық адамдар бір ғана саналы адам түріне жатады.
Адамның шығу тегі және тарихи даму кезеңдері
Адамның пайда болуы туралы көптеген көзқарастар бар. Адамның пайда болуын, тарихи даму кезеңдерін антропология(грекше «anthropos» – адам, «logos» – ілім, ғылым) ғылымы зерттейді. Антропология – түрлі жүйелік топтардағы жануарлардың ұрықтарының дамуын салыстырып зерттейді. Сонымен бірге жануарлар мен адамның дене құрылысындағы ұқсас және айырмашылық белгілерге де ерекше көңіл бөледі. Ерте замандарда тіршілік еткен адамтектес тіршілік иелерінің қаңқа қалдықтарын зерттеуге де мән береді. Адамның пайда болуында оның тік жүріп тіршілік етуге бейімделуі шешуші рөл атқарды. Салыстырмалы зерттеулердің нәтижесінде адамның шығу тегі мен тарихи дамуы 4 кезеңге бөлінеді.
1-кезеңдегі адамдардың бойының ұзындығы 120–150 см, дене салмағы 20–50 кг. Тік жүріп ашық жерлерде тіршілік еткен. Тасты, ағаш бұтақтарын, жануарлардың сүйектерін құрал ретінде қолданған, алғаш рет отты пайдаланған.
2-кезеңдегі адамдардың қазіргі адамдарға ұқсас белгілері көп. Жабайы аңдарды ұжымдасып, топтасып жүріп аулаған. Еңбек құралдарын пайдалануды жетілдіре түсіп, қоғамдасып тіршілік еткен. Жеке сөздерді пайдаланып қарым-қатынас жасаған.
3-кезеңдегі адамдар ірі денелі, ми сауыты үлкен, миының салмағы 1300–1500 г болған. Еңбек құралдарын жасап, аң аулаған. Шағын топ құрып тіршілік еткен.
4-кезеңге қазіргі адамдар жатады. Сөйлеуі, ойлау қабілеттері жақсы дамыған.
Адамның өзіне тән басты ерекшелік белгілері:
1. Тік жүруге байланысты омыртқа жотасында иілімдер пайда болған. Аяқтарының бұлшықеттері жақсы дамыған.
2. Ми көлемі дамыған, әсіресе ми қыртысының құрылысы күрделеніп сайшалар, иірімдер пайда болған.
3. Қолбасының сүйектері жақсы дамыған, икемді қозғалыстар жасайды.
4. Жақ сүйектері күрделі өзгеріп, иек айқын байқалған.
5. Ұрықтың жатырда даму мерзімі ұзарған. Жыныстық жетілу мерзімі кешеуілдеген. Орташа өмір сүру жасы ұзарған.
Жеке жұмыс:
1-тапсырма
«Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады.
|
Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін? |
Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім? |
|
|
|
Жеке жұмыс:
2-тапсырма.
«Венн диаграммасы»
Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға берілетін нысандардың сипаттамаларын жазу. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттарды тізу. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушы толтыру.


шағым қалдыра аласыз













