Материалдар / Үйден оқыту қмж

Үйден оқыту қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Жеңіл ақыл-ой кемістігі бар оқушыларға арналған қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қараша 2024
150
1 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім:

Көрнекі геометрия элементтері

Педагогтің аты-жөні:

Исмухамбетова А.С

Күні:

30.09.2024ж

Сынып: 5


Сабақтың тақырыбы:

Геометриялық пішіндер және олардың жіктелуі 1

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.2.1.3 фигураларды ажыратып, атау: квадрат,

тікбұрыш, жанама жақтар, диагональдар

Сабақтың мақсаты:

Оқушыға геометриялық фигуралар: квадрат, тікбұрыш, жанама жақтар және диагональдар туралы түсінік беру.

Оқушының ойлау қабілетін дамыту, геометриялық фигуралардың қасиеттерін ажырату дағдыларын қалыптастыру.

Оқушыны дұрыс ойлауға, өзара көмек көрсетуге және топтық жұмысты ұйымдастыруға тәрбиелеу.

Сабақ барысы:

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі



5мин

Сәлемдесу;

Оқушының көңіл күйін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Сабақ бойы өзін –өзі бағалау парағын таратады

Оқушының қызығушылығын ояту үшін геометриялық фигуралармен байланысты сұрақ қою: «Квадраттың және тікбұрыштың айырмашылығы неде?»


Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Оқулық;


Сабақтың

басы



10 минут

Жаңа тақырыпты түсіндіру

• Квадраттың анықтамасы:

• Квадрат — барлық төрт қабырғасы тең болатын төртбұрыш.

• Квадраттың бұрыштары 90 градусқа тең.

• Диагональдары бір-бірін ортасынан екіге бөледі және тең ұзындықта болады.

• Тікбұрыштың анықтамасы:

• Тікбұрыш — төрт қабырғасы бар, бірақ екі қабырғасы ғана тең болатын төртбұрыш.

• Тікбұрыштың бұрыштары да 90 градусқа тең.

• Тікбұрыштың диагональдары тең ұзындықта болады, бірақ квадраты сияқты бірдей болмауы мүмкін.

Оқушы тақырыпты слайдтан қарап түсінеді. Анықтаманы жазады

.Жанама жақтар:

• Жанама жақтар дегеніміз — бір бұрышты бөлісетін, бірақ бір-біріне параллель болмайтын екі жақ.

• Квадратта және тікбұрышта жанама жақтар болып табылады, өйткені олар бір нүктеден шығады.

• Диагональдар:

• Диагональ — төртбұрыштың қарама-қарсы бұрыштарын қосатын түзу сызық.

• Квадрат пен тікбұрыштың диагональдары тең болады, бірақ квадратта олар бір-бірін дәл ортасынан екіге бөледі.

• Геометриялық фигуралар мен олардың қасиеттерін сипаттау:

• Оқушыларға геометриялық фигуралардың суреттерін көрсету (квадрат, тікбұрыш).

• Әр фигураның жанама жақтары мен диагональдарын талқылау.



Ауызша бағалау

Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!



Слайд ;

Интерактивті тақта;



Оқу құрал -жабдықтары

Сабақтың

ортасы



25минут

Жаттығу 1:

Оқушыларға квадраты мен тікбұрышы бар бірнеше фигуралар көрсетіледі. Олар фигураларды анықтап, аттарын атап, олардың қасиеттерін айтады.

Мысалы:

1. Суретте көрсетілген төртбұрышты атаңыз.

2. Оның қандай қасиеттері бар екенін түсіндіріңіз.

3. Фигураның диагональдарын және жанама жақтарын көрсетіңіз.

Жаттығу 2:

Оқушыларға бірнеше тапсырма беріледі, онда әр түрлі төртбұрыштар мен олардың диагональдарын белгілеу керек.

1. Квадраттың диагональдары тең бе? Неліктен?

2. Тікбұрышта диагональдар тең бе?

3. Квадраттың жанама жақтары мен тікбұрыштың жанама жақтарының айырмашылығы неде?

Оқушы дайын слайдтағы жауаптар бойынша

өзің бағалайды.



Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады

Тақта;

Оқу құралдары; оқулық;



Оқулық авторы: Алдамуратова




Оқушы дайын слайдтағы жауаптар бойынша

өзің бағалайды.

«Бағдаршам» арқылы бағалайды.


Тақта;

Оқу құралдары; оқулық;





Карточкалар

Сабақтың

соңы

5

минут

Қорытындылау.

  • Сабақтың соңында оқушының санның орнын анықтау дағдыларын жетілдіруі күтіледі.

ББҮ кестесін толтыру

Білемін

Не білгім келеді?

Үйрендім




Үйге тапсырма.

1. Квадрат пен тікбұрыштың диагональдарын салыстырыңыз. Қандай айырмашылықтары бар?

2. Геометриялық фигураларды атаңыз және олардың әрқайсысының ерекшеліктерін жазыңыз.

Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды

ББҮ кестесі;

оқулық



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!