|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мектеп: № 44 МГ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 г |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Үйкеліс күші. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.6 – тыныштық, домалау және сырғанау үйкелістерін сипаттау; 7.2.2.7 – үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянына мысалдар келтіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Мәңгілік Ел, бұл–Жалпыұлттық бірлік, бейбітшілікпен келісім.
тапсырмаларды өз бетімен орындау ;
ұстанымды қалыптастыру.
барысында бір-біріне деген құрметті қалыптастыру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Үйкеліс күші дегеніміз ........ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Алдыңғы сабақ арқылы оқушылар күштің түрлерін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 мин.
5-10 мин.
|
Сәлемдесу, сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Топқа бөлу. Оқу тaпсырмaсын пысықтaу мaқсaтындa белсенді оқытудың «Не білемін...» әдісі бойыншa топтaрғa тапсырмалар беріледі. 1 топтағы оқушыларға: Суретте деформацияның қандай түрлері көрсетілген?
Дескриптор Білім алушы: -серпімді деформацияларды анықтайды; - пластикалық деформацияларды анықтайды. 2 топтағы оқушыларға: Суреттердің айырмашылығы неде, түсіңдіріңіз. Деформация түрін анықтаңыз. Деформация неге тәуелді екенін түсіндіріңіз.
Дескриптор Білім алушы: - денелер деформациясын салыстырады; -деформация түрін анықтайды; -деформацияның қандай шамаға тәуелді екенін анықтайды.
3 топтағы оқушыларға: Гук заңын
тұжырымдаңыз Дескриптор Білім алушы: - Гук заңын тұжырымдайды. Саралау: «Бағалау » әдісі ҚБ «Көршіңмен бөліс» әдісі арқылы топтағы көрші отырған оқушылар бір-бірімен дәптер алмасып, берілген дұрыс жауаптармен өзара бағалайды. Жұлдызшалар ұсынады
|
Үлестірме материалдар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10-20 мин. 20-36 мин |
"Диалог және қолдау көрсету" тәсілі «Үйкеліс күші» бейне материал көрсетіледі, оқушылар талдау жасайды.
«Миға шабуыл» әдісі. Бүкіл сыныппен жұмыс
Дескриптор: Білім алушы -техникада үйкелісті азайту жолдарын қарастырады
Үйкелістің пайдасы мен зияны туралы ой бөліседі Әркім өздерінің жауаптарын айтады. ҚБ:Мадақтау
"Тапсырма бойынша саралау" тәсілі Сапалық есептер: топтық жұмыс 1 топ 1. Жалпы массасы 1т болатын жүгі бар шананы ат мұзбен сүйретіп келеді. Шана табаны мен мұз арасындағы үйкеліс коэффициенті 0,05. Ат арбаны қандай күшпен тартып келеді? Дескриптор Білім алушы: - ХБЖ айналдырады - Үйкеліс күшін анықтайды Сырғанау үйкеліс күшін түсіндіру, мысалдар келтіру күнделікті өмірмен байланысты.
2 топ 1. Массасы 50 кг дене 200 Н күштiң әрекетiнен жазық бетте бiрқалыпты қозғалып келедi. Үйкелiс коэффициентi неге тең? Дескриптор Білім алушы: - Үйкелiс коэффициентiн анықтайды.
2. Шананы қар үстімен сүйрегенде жұмсалатын ең үлкен күш 0,5 кН болады. Үйкеліс коэффициенті 0,1. Осы күштің әрекетінен бірқалыпты қозғалатын жүк тиелген шананың массасын тап. Дескриптор Білім алушы: - Тірек күшін анықтайды - Шананың массасын анықтайды.
Домалау үйкеліс күшін түсіндіру, мысалдар келтіру күнделікті өмірмен байланысты.
3 топ 1. Массасы 70 кг шкафты орнынан жылжыту үшін қандай күш жұмсау керек? Үйкеліс коэффициенті µ=0,3.
Дескриптор Білім алушы: - Үйкеліс күшін анықтайды
Тыныштық үйкеліс күшін түсіндіру, мысалдар келтіру күнделікті өмірмен байланысты.
Саралау: «Қарқын» Қ.Б.«Фигуралар» әдіс Classtime.com cілтеме беріледі «Нәтиже» тәсілі бойынша кейбір оқушылар алған білімдерін қорытындылайды.
Саралау: «Бағалау» әдісі. Қ.Б.«Фигуралар» әдіс
Кері байланыс -Үйкеліс күші дегеніміз не? -Үйкеліс күші формуласы -Өмірде қолданысы (мысал айтады)
ҚБ «Ынталандыру» әдісі «Жарайсың», «Керемет», «Тамаша»
Рефлексия. Алма ағашы
Оқушыларға стикерлер беріледі, стикерге пікірлерін білдіріп, табыс ағашына жапсырады. |
Таратпа материалдар
Презентация «Үйкеліс күші»
Толық орындады
Ж Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Денелердің өзара
әрекеттесуі Күні: Мектеп: №
44 МГ Сынып: 7 г Қатысқан оқушылар
саны: Қатыспаған
оқушылар саны: Сабақ
тақырыбы: Үйкеліс
күші. Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына
сілтеме)
7.2.2.6
–
тыныштық, домалау және
сырғанау үйкелістерін сипаттау; 7.2.2.7 –
үйкеліс күшінің пайдасы мен
зиянына мысалдар келтіру Сабақ
мақсаты Үйкеліс күшінің анықтамасын
тұжырымдайды , түрлерін ажыратады. Мысалдар келтіре отырып,
үйкеліс әрекетінен болатын пайдалы және зиянды жактарды
түсіндіреді. Үйкеліс күші формуласын
есептер шығаруда қолданады. Бағалау
критерийлері Үйкеліс күшінің анықтамасын
және түрлерін анықтайды. Үйкеліс әрекетінен болатын
пайдалы және зиянды жактарын анықтап, мысалдар
келтіреді. Үйкеліс күші формуласын
қолданып, есептер шығара алады. Құндылықтарды
дарыту: Мәңгілік Ел,
бұл–Жалпыұлттық бірлік, бейбітшілікпен
келісім.
Оқушыларды академиялық
адалдыққа тәрбиелеу
тапсырмаларды өз бетімен
орындау ;
Оқушылардың бойында жауапты
азаматтық ұстанымды
қалыптастыру.
Оқушылар арасында жұптық,
топтық жұмыстар орындау барысында бір-біріне деген
құрметті қалыптастыру
Тілдік
мақсаттар: Қaзaқшa Орысшa Aғылшыншa Үйкеліс
күші Сила
трения Friction
force Сырғанау
үйкелісі Трение
скольжения Sliding
friction Домалау
үйкелісі Трение
качения Rolling
friction Тыныштық
үйкелісі Трение
покоя Static
friction Үйкеліс
коэффициенті Коэффициент
трения Coefficient of
friction
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен тіркестер:
Үйкеліс күші дегеніміз
........ Пәнаралық
байланыс:
Математика Алдыңғы
білім:
Алдыңғы сабақ арқылы оқушылар
күштің түрлерін біледі. Сабақтың
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы
0-5
мин.
5-10
мин.
Сәлемдесу, сынып
оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Топқа
бөлу. Оқу тaпсырмaсын пысықтaу
мaқсaтындa белсенді оқытудың «Не
білемін...» әдісі бойыншa топтaрғa
тапсырмалар беріледі. 1 топтағы
оқушыларға: Суретте деформацияның қандай
түрлері көрсетілген?
Дескриптор Білім
алушы:
-серпімді деформацияларды
анықтайды;
- пластикалық
деформацияларды анықтайды.
2 топтағы
оқушыларға: Суреттердің айырмашылығы
неде, түсіңдіріңіз. Деформация түрін анықтаңыз. Деформация неге
тәуелді екенін түсіндіріңіз.
Дескриптор Білім
алушы:
-
денелер деформациясын
салыстырады;
-деформация түрін
анықтайды;
-деформацияның қандай шамаға
тәуелді екенін анықтайды. 3 топтағы
оқушыларға: Гук заңын
тұжырымдаңыз
Дескриптор Білім
алушы:
- Гук заңын
тұжырымдайды.
Саралау: «Бағалау »
әдісі
ҚБ «Көршіңмен
бөліс» әдісі арқылы топтағы көрші
отырған оқушылар бір-бірімен дәптер алмасып, берілген дұрыс
жауаптармен өзара бағалайды. Жұлдызшалар
ұсынады
Үлестірме
материалдар
Сабақтың
ортасы
10-20
мин.
20-36
мин
"Диалог және қолдау
көрсету" тәсілі
«Үйкеліс күші» бейне материал
көрсетіледі, оқушылар талдау жасайды.
«Миға шабуыл»
әдісі. Бүкіл сыныппен
жұмыс
Қай
уақытта үйкелісті көбейтуге, азайтуға
болады?
Дескриптор: Білім
алушы
-техникада үйкелісті азайту жолдарын
қарастырады Үйкелістің пайдасы мен зияны туралы ой
бөліседі Әркім өздерінің жауаптарын
айтады.
ҚБ:Мадақтау
"Тапсырма бойынша саралау"
тәсілі
Сапалық есептер: топтық
жұмыс
1
топ
1. Жалпы массасы 1т болатын
жүгі бар шананы ат мұзбен сүйретіп келеді. Шана табаны мен мұз
арасындағы үйкеліс коэффициенті 0,05. Ат арбаны қандай күшпен
тартып келеді?
Дескриптор
Білім алушы:
- ХБЖ
айналдырады
- Үйкеліс
күшін анықтайды
Сырғанау үйкеліс күшін түсіндіру, мысалдар
келтіру күнделікті өмірмен
байланысты.
2 топ 1.
Массасы 50 кг дене 200 Н
күштiң әрекетiнен жазық бетте бiрқалыпты қозғалып келедi. Үйкелiс
коэффициентi неге тең? Дескриптор
Білім алушы:
- Үйкелiс коэффициентiн
анықтайды.
2.
Шананы қар үстімен сүйрегенде
жұмсалатын ең үлкен күш 0,5 кН
болады.
Үйкеліс коэффициенті 0,1. Осы
күштің әрекетінен бірқалыпты қозғалатын
жүк тиелген шананың массасын
тап.
Дескриптор
Білім алушы:
- Тірек күшін
анықтайды
- Шананың массасын
анықтайды.
Домалау үйкеліс күшін түсіндіру, мысалдар
келтіру күнделікті өмірмен
байланысты.
3 топ
1. Массасы 70 кг шкафты орнынан жылжыту үшін
қандай күш жұмсау керек? Үйкеліс коэффициенті
µ=0,3.
Дескриптор
Білім алушы:
- Үйкеліс күшін
анықтайды
Тыныштық үйкеліс күшін түсіндіру, мысалдар
келтіру күнделікті өмірмен
байланысты.
Саралау:
«Қарқын»
Қ.Б.«Фигуралар»
әдіс Classtime.com cілтеме
беріледі «Нәтиже» тәсілі бойынша кейбір оқушылар
алған білімдерін қорытындылайды. Саралау: «Бағалау»
әдісі.
Қ.Б.«Фигуралар»
әдіс
Кері
байланыс
-Үйкеліс күші дегеніміз
не?
-Үйкеліс күші
формуласы
-Өмірде қолданысы (мысал
айтады)
ҚБ «Ынталандыру»
әдісі
«Жарайсың», «Керемет»,
«Тамаша»
Рефлексия. Алма
ағашы
Жасыл алма- тақырыпты толық
меңгердім
Сары алма- жартылай
меңгердім,қайта қараймын Қызыл алма- тақырыпты меңгере
алмадым, көмек керек
Оқушыларға стикерлер беріледі,
стикерге пікірлерін білдіріп, табыс ағашына
жапсырады.
Таратпа
материалдар
Презентация «Үйкеліс
күші»
Толық
орындады
Ж | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||








