Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ата-аналар мектебі жобасы аясында: «Үйрен жақсы әдептен...» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Балаларды адамгершілікке, қарапайымдылыққа, кішіпейілділікке, әдептілікке, жаман әдеттерден аулақ болуға тәрбиелеу. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін және сөздік қорын молайту.
|
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Бір түрлі кәмпит алғандарды 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін. Ой қозғау
Шаттық
шеңбері. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады
|
Компьютер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы (13 мин)
|
Сұрақтар:
Жақсы қасиетті кімнен үйренеміз?
Үлгі аламыз
жақсыдан. |
|
суреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы (20 мин) |
МАҚАЛ- МӘТЕЛДЕРДІ
СӘЙКЕСТЕНДІРУ.
Адам баласының бойында жақсы да, жаман да қасиеттер болады екен. Адам болатын бала - барлық жақсы қасиеттерді үйреніп, жаман мінез әдеттерден, ұнамсыз қылықтардан аулақ болуға тырысуы керек. Әдепті, ақылды балалар қандай болуы керек екенін мына өлең жолдарынан тыңдап көрсек. (өздері білетін өлеңдерін айтады) Жақсы деген не? Жаман деген не? Оқушы: Биязы мінез тіл алғыш,, Бал-бұл жанып жүретін, Бауырмалдық сол - ? (жақсы) Оқушы: Беті-қолың кір-кір боп, Берекесіз ыржақтап Бейбастық өссең сол - ? (жаман) Оқушы: Үйдің ішін тазалап, Үстіңе де қарайлап, Үлгере алсаң сол - ? (жақсы) Оқушы: Ұшып-қонып жүретін, Шегірткедей еріншек, Ұшқалақ болсаң сол - ? (жаман) Оқушы: Ата –ананың ақылын, Ала білмей кезінде, Ақымақ болсаң сол - ? (жаман) Оқушы: Жауқазындай жайраңдап Жұрт ісіне қайран қап Жатса шіркін, сол жақсы. Оқушы: Тәтті досқа сөз беріп Танып жүрмей артынан Табынды болсаң сол жақсы.
Оқушы: Тал шыбықтай таңертен Тамаша әдет сол жақсы Оқушы: Саспай, жастай өнердің Сүйсен бәрін беріліп, Сан істерден сол жақсы
|
Оқушы:Үлкенді сыйласаң, елге сыйлы боласың. Оқушы:Әдептілік белгісі - иіліп сәлем бергені. Оқушы:Үлкенге құрмет, кішіге ізет. Оқушы:Жаманмен салысып жақсы болмайсың.
Оқушы:Жақсылық
- ұзақ тұрмайды, Оқушы:Жақсы - жаны еріп тыңдайды.
Оқушы:Жақсының
- жолы ашық. Жамандыққа жақсылық - ер кісінің ісі. Оқушы:Жақсыны жаман көре алмас.
Оқушы:Жамандар
сөйлей білмейді, Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді
жоспар
Тәрбие
сағаты
Күні
Сынып
жетекші:
Сынып:
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Ата-аналар мектебі
жобасы
аясында: «Үйрен жақсы
әдептен...»
Сабақтың
мақсаты: Балаларды адамгершілікке, қарапайымдылыққа,
кішіпейілділікке, әдептілікке, жаман әдеттерден аулақ болуға
тәрбиелеу. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін және сөздік қорын
молайту.
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі/ уақыт
Мұғалім
әрекеті
Оқушы
әрекеті Ресурстар
Сабақтың
техникалық
құрал-жабдықтары Ұйымдастыру
кезеңі (7 мин) Ұйымдастыру
кезеңі Психологиялық
ахуал Бір түрлі кәмпит
алғандарды 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа
«» тобына бөлемін. Ой
қозғау
Шаттық
шеңбері. Оқушылар мұғаліммен
амандасады,түгенделеді. Психологиялық
ахуал
Оқушылар дың пікірі
тыңдалады
Компьютер
Сабақ басы (13
мин)
Сұрақтар:
Қандай жақсы сөздерді
көп қолданасыңдар?
Жақсы сөз естігенде
қандай сезімде боласыңдар?
Ал жаман, дөрекі сөз
естігенде қандай сезімде
боласыңдар?
Жақын адамдарыңа қандай
жылы, жақсы сөз айтқыларың
келеді?
Әр адамның жүрегі
мейірімді де, қайырымды болу үшін не істеу
керек?
Жақсы қасиетті кімнен
үйренеміз?
Үлгі аламыз
жақсыдан.
суреттер
Ортасы (20
мин)
МАҚАЛ- МӘТЕЛДЕРДІ
СӘЙКЕСТЕНДІРУ. Жаманға шөп
батады жаман адамның тілі
ащы Жаман ісінен
көрмейді, күш
қылар Жақсыны халық
мақтар, жаман шайқап
сөйлер Жаман жігіт оңай
істі алғыс орады Жақсы байқап сөйлер,
ұлыдан өсиет
қалар Жақсылық еккен жаманға айтсаң-күлер Жақсыға
айтсаң-білер, жаманнан адас Жақсыдан қасиет
қалар, жаманды халық
даттар Жаман көлдің суы
ащы, кісіден көреді Жақсыға
жанас, жақсыға сөз
батады
Адам баласының бойында
жақсы да, жаман да қасиеттер болады екен. Адам болатын бала -
барлық жақсы қасиеттерді үйреніп, жаман мінез әдеттерден, ұнамсыз
қылықтардан аулақ болуға тырысуы керек. Әдепті, ақылды балалар
қандай болуы керек екенін мына өлең жолдарынан тыңдап
көрсек.
(өздері білетін өлеңдерін
айтады)
Жақсы деген не? Жаман деген
не?
Оқушы:
Биязы мінез тіл
алғыш,,
Бал-бұл жанып
жүретін,
Бауырмалдық сол -
?
(жақсы)
Оқушы:
Беті-қолың кір-кір
боп,
Берекесіз
ыржақтап
Бейбастық өссең сол -
?
(жаман)
Оқушы:
Үйдің ішін
тазалап,
Үстіңе де
қарайлап,
Үлгере алсаң сол -
?
(жақсы)
Оқушы:
Ұшып-қонып
жүретін,
Шегірткедей
еріншек,
Ұшқалақ болсаң сол -
?
(жаман)
Оқушы:
Ата –ананың
ақылын,
Ала білмей
кезінде,
Ақымақ болсаң сол -
?
(жаман)
Оқушы:
Жауқазындай
жайраңдап
Жұрт ісіне қайран
қап
Жатса шіркін, сол
жақсы.
Оқушы:
Тәтті досқа сөз
беріп
Танып жүрмей
артынан
Табынды болсаң сол
жақсы.
Оқушы:
Тал
шыбықтай таңертен
Тамаша әдет сол
жақсы
Оқушы:
Саспай, жастай
өнердің
Сүйсен бәрін
беріліп,
Сан істерден сол
жақсы
Оқушы:Үлкенді
сыйласаң, елге сыйлы
боласың.
Оқушы:Әдептілік
белгісі - иіліп сәлем
бергені.
Оқушы:Үлкенге
құрмет, кішіге ізет.
Оқушы:Жаманмен
салысып жақсы болмайсың.
Оқушы:Жақсылық
- ұзақ тұрмайды,
Оқушы:Жақсы
- жаны еріп тыңдайды.
Оқушы:Жақсының
- жолы ашық.
Жамандыққа жақсылық -
ер кісінің ісі.
Оқушы:Жақсыны
жаман көре алмас.
Оқушы:Жамандар
сөйлей білмейді, | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













