|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3. Үйсіндер мен қаңлылар |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үйсіндер туралы жазба деректер. Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады? |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру; 5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру 5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Қазақстан аумағын мекендеген үйсін мемлекеттік бірлестігінің құрылуы мен Үйсін мемлекетіндегі әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру. |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
І. Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал орналастыру. Психологиялық ахуал туғызу сыныпта. Ишарат арқылы оқушылармен амандасу.
С
Мұғалім бірнеше геометриялық фигураларды араластырып оқушыларға таратып береді.(неше топқа бөлсеңіз сонша геометриялық фигураларды бірнешеуден аласыз) Бірдей фигураларды алған оқушылар топтасады.
Өткен білімді еске түсіру:
«Шахмат» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру. Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы оқушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын кезекпен жазады, кейін ой бөліседі.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
|
|||||||||||
|
Жаңа білім |
Визуальды әдіс:АКТ-дан «Үйсіндер» туралы видеоролик көрсетіледі.https://www.youtube.com/watch?v=WOSlWwjeJmU Тапсырма: Видеороликті топ болып талқылау. І тапсырма: Топтық жұмыс: Берілген мәтінді толықтыру арқылы,мәтінді толық аяқтау. І топ: Б.з.д ІІІ ғасыр мен б.з V ғасыры аралығында Жетісу өңірінде, Ыстықкөл және Іле өзені алқабында аса күшті үйсін мемлекеті құрылды. Үйсін тайпаларының шаруашылығы,тұрмыс- тіршілігі туралы қытай деректері көптеген құнды мәліметтер қалдырған. ІІ топ: Үйсіндер тьуралы алғашқы мәліметтер б.з.б ІІ ғасырдың соңында-қытай елшіліктері арқылы таралған. Үйсін билеушісі -гуньмо қытай әулетімен туыс болуды ниет етті. Сөйтіп б.з.д 107 жылы билеушіге 1000 жылқы беріп,қытай ханшасына үйленді.
ІІІ топ: Қытай авторы Чжань Цяньның хабары бойынша,үйсіндердің 120 түтіні, 188 мың адамы,630 әскері болған. Б.з.д 73 жылғы дерек бойынша ,ол өз ішінде оң,сол,орталық деп үш әскери-әкімшілік аймаққа бөлініп басқарылды.
ІІ тапсырма:Сәйкестендіру кестесі Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтарға сипаттама беріңіз.
ІІІ тапсырма: «Шатасқан әріптер» әдісі. Бұл тапсырмада оқушылар шатасқан әріптерді орнына қойып,дұрыс оқиды.
Үйсін............................СНЙҮІ |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор: 1.Үйсіндер туралы жазба деректерді біледі 2.Үйсін мемлекетінің қалайқұрылғандығын біледі 3.Үйсіндердің айналысқан кәсібі мен әлеуметтік өмірін айтады
Дескриптор: 1.Үйсіндер туралы Қытай жазба деректерімен танысады 2.Үйсіндердің мемлекеттік шекарасын анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
Өзін-өзі бағалау
|
Тақырып тық видеолар
Ақпараттық мәтін
Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтар сәйкестендіру кестесі
Таратпа материал дар
ҚБ парағы
«Ақиқат пен жалған» кестесі
|
|||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Үйсіндердің жазба деректері туралы тірек сызба құрастырып келу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
|||||||||||
|
Кері байланыс |
Тик ток әлеуметтік желісі арқылы кері байланыс жасау
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үйсіндер туралы жазба деректер қмж
Үйсіндер туралы жазба деректер қмж
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3. Үйсіндер мен қаңлылар |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үйсіндер туралы жазба деректер. Зерттеу сұрағы: Қытай авторлары үйсіндердің өмірін қалай сипаттады? |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру; 5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру 5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ежелгі Қазақстан аумағын мекендеген үйсін мемлекеттік бірлестігінің құрылуы мен Үйсін мемлекетіндегі әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру. |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
І. Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал орналастыру. Психологиялық ахуал туғызу сыныпта. Ишарат арқылы оқушылармен амандасу.
С
Мұғалім бірнеше геометриялық фигураларды араластырып оқушыларға таратып береді.(неше топқа бөлсеңіз сонша геометриялық фигураларды бірнешеуден аласыз) Бірдей фигураларды алған оқушылар топтасады.
Өткен білімді еске түсіру:
«Шахмат» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру. Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы оқушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын кезекпен жазады, кейін ой бөліседі.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақ тау |
|
|||||||||||
|
Жаңа білім |
Визуальды әдіс:АКТ-дан «Үйсіндер» туралы видеоролик көрсетіледі.https://www.youtube.com/watch?v=WOSlWwjeJmU Тапсырма: Видеороликті топ болып талқылау. І тапсырма: Топтық жұмыс: Берілген мәтінді толықтыру арқылы,мәтінді толық аяқтау. І топ: Б.з.д ІІІ ғасыр мен б.з V ғасыры аралығында Жетісу өңірінде, Ыстықкөл және Іле өзені алқабында аса күшті үйсін мемлекеті құрылды. Үйсін тайпаларының шаруашылығы,тұрмыс- тіршілігі туралы қытай деректері көптеген құнды мәліметтер қалдырған. ІІ топ: Үйсіндер тьуралы алғашқы мәліметтер б.з.б ІІ ғасырдың соңында-қытай елшіліктері арқылы таралған. Үйсін билеушісі -гуньмо қытай әулетімен туыс болуды ниет етті. Сөйтіп б.з.д 107 жылы билеушіге 1000 жылқы беріп,қытай ханшасына үйленді.
ІІІ топ: Қытай авторы Чжань Цяньның хабары бойынша,үйсіндердің 120 түтіні, 188 мың адамы,630 әскері болған. Б.з.д 73 жылғы дерек бойынша ,ол өз ішінде оң,сол,орталық деп үш әскери-әкімшілік аймаққа бөлініп басқарылды.
ІІ тапсырма:Сәйкестендіру кестесі Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтарға сипаттама беріңіз.
ІІІ тапсырма: «Шатасқан әріптер» әдісі. Бұл тапсырмада оқушылар шатасқан әріптерді орнына қойып,дұрыс оқиды.
Үйсін............................СНЙҮІ |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор: 1.Үйсіндер туралы жазба деректерді біледі 2.Үйсін мемлекетінің қалайқұрылғандығын біледі 3.Үйсіндердің айналысқан кәсібі мен әлеуметтік өмірін айтады
Дескриптор: 1.Үйсіндер туралы Қытай жазба деректерімен танысады 2.Үйсіндердің мемлекеттік шекарасын анықтайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
Өзін-өзі бағалау
|
Тақырып тық видеолар
Ақпараттық мәтін
Үйсін қоғамындағы әлеуметтік топтар сәйкестендіру кестесі
Таратпа материал дар
ҚБ парағы
«Ақиқат пен жалған» кестесі
|
|||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Үйсіндердің жазба деректері туралы тірек сызба құрастырып келу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
|||||||||||
|
Кері байланыс |
Тик ток әлеуметтік желісі арқылы кері байланыс жасау
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз















