Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ұжымдық композиция жасаймыз
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы: Ұжымдық композиция жасаймыз. Таныстыру, талдау және бағалау |
Мектеп |
||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні |
||
СЫНЫП: 3 |
Қатысқан оқушылар саны |
Қатыспағандар |
|
Оқу мақсаттары |
«Көлемді-кеңістікті композиция» ұғымымен таныстыру. Көлемді бейнелер жасап, ұжымда жұмыс істеп үйрену. |
||
Бағдарламалық міндеті |
3.2.1.1 3.2.3.1 3.3.3.1 |
||
Мақсатқа жету үшін орындалатын міндеттер |
Мұғалімнің міндеті: «көлемді-кеңістікті композиция» түсінігімен таныстыру, көлемді бейнелер жасап үйрету, ұжымда жұмыс істеу барысында міндеттерді бөлу. Оқушылардың шығармашылық міндеті: көлемді- кеңістікті композиция жасап, оған атау беру. |
||
Оқушылардың міндеті |
Жасайтын жұмысының идеясын айтып, топтағы әрбір қатысушының міндеттерін белгілеу. Мұғалімнің сұрақ- тарына жауап беру. Жұмыстарын таныстырып, талқы- лау. Терминдерді үш тілде білу. Тірек сөздер: көлемді-кеңістікті композиция, ұжымдық жұмыс, жұмысты жоспарлау, міндеттерді бөлу, жұмыстарды таныстыру. Талқылауға арналған сұрақтар мен жауаптар:
Жауап. Жеке-дара жұмысты бір адам орындайды. Ұжымдық жұмысты бірнеше адам орындайды, олар идеясын ортаға салып, жұмыс ретін жоспарлап, міндеттерді өзара бөліседі. Мұндай жұмыста бәрі бір мақсатқа жұмылады. |
||
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушылар: көлемді-кеңістікті композицияның не екенін біледі. Ұжымдық композицияны талқылауға қатысып, ортақ композиция жасағанда өзіне міндеттелген жұмысты атқара алады. |
||
Оқушылардың көпшілігі: көлемді-кеңістікті компо- зицияны қалай, ненің көмегімен, қандай материалдар- мен және құралдармен жасайтындарын анықтайды. |
|||
Кейбір оқушылар: ұжымда жұмысты ұйымдастырып, міндеттерді бөледі. |
|||
Бұрын алған білімдері |
Айналамыздағы түстер. 1-сынып. Ермексаз және полимер балшықтан мүсіндеу тәсілдері. |
|
1-сынып. Жануарлардың құрылысының ерекшеліктері. 2-сынып. Симметрия дегеніміз не? 3-сынып. |
||
Пәнаралық байланыстар |
Бұл сабақта мына пәндермен байланыс орнайды: жа- ратылыстану, әдебиеттік оқу, музыка. Оқушылар жа- ратылыстану сабақтарындағы білім-біліктерін пайдаланады. Шығармашылық шабыттарын дамыту үшін №2 қосымшадағы өлеңдерді оқиды. |
||
Сабақтың барысы |
|||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Дереккөздер |
|
Сабақ тақырыбына кіріспе |
Сыныпта жақсы психологиялық ахуал мен шығармашылық жағдай жасау. Сабақтың басында сыныпта ақырын музыка ойнап тұрады, ол К. Сен- Санстың «Жануарлар карнавалы» сюитасынан үзінді болуы мүмкін. Ұжымдық композиция жасау үшін оқушыларды топтарға бөлу керек. Бір топта 5- 6 баладан аспау қажет . Осылайша, жасалатын композицияның саны да шығады (шамамен 5–6). |
К. Сен-Санс «Жануарлар карнавалы»: Carnival of The Animals Complete Full Version Le Carnaval des AnimauxComplet Camille Saint-Saëns https://www.youtube. com/watch?v=1L993 HNAa8M |
|
|
|
Camille Saint-Saëns The Carnival of the Animals, Charles Dutoit https://www.youtube. com/watch?v=O9P1L OBepcY |
|
|
|
Оқулық. Жануарлар |
|
|
|
бейнеленген |
|
|
|
фотосуреттер мен |
|
|
|
репродукциялар. |
|
Алған білім- нің өмірмен байланысы. Жаңа білім мен дағдыға қол жеткізу |
Жануарларды топтарға бөлу үшін оқушылар іріктеу критерийлерін ұсынуы тиіс: құстарды бір топқа біріктіріп, үй жануарларын немесе жабайы аңдарды мекен ету орындарына қарай топтауға болады. Оқушылар идеяларын ортаға салады. Хайуанаттар бағында әртүрлі жануарлар бар. Бүгін әрбір топ өзінің шағын хайуанаттар бағын жасайды. |
Оқулық. Анималист-сурет- шілер мен пейзаж- шылардың графи- калық және кескін- деме жұмыстары- ның репродукцияла- |
|
|
|
ры. |
|
|
Мұғалім көлемді-кеңістікті композиция дегеніміз не екенін түсіндіреді. Мұндай композициялардың үлгілерін көрсетеді. Одан соң оқушылардың |
Оқулық, 18–20- беттер. Табиғи ортадағы әртүрлі |
Материалды түсіндіру |
міндеттерін атап шығады. Топта оқушылар жұмыстарды бөліп алады: бірі жануарлардың бейнесін жасайды, екіншісі түрлі түсті қатты қағаздан ағаштар мен композицияның басқа да бөліктерін қияды, енді бірі көпірді, тастарды мүсіндейді. Дайын болғанда оларды қатырма қағаздың бетіне қойып, жалпы композицияға назар аударады. Мұғалім композицияның кемшіліктері болса, түзетеді не қолдайды. Бөліктерді қатырма қағазға желімдеп жапсырады. Жұмысқа атау ойлап табады. |
жануарлардың иллюстрациялары. СD-диск, 3-сынып. http://kidsmoy.su/ind ex/plastilinovyj_zoop ark/0-35 -i-roditeli/podelki- dlya-detey/podelki-iz- plastilina-dlya-detey- 5-8-let-zoopark/ |
||
Өздік |
Оқушылар топпен жұмыстың ретін талқылап, |
Өлшемі 50х50 |
||
жұмысты |
міндеттерді бөледі. Мүсіндерді қатырма қағаздың |
қалың қатырма |
||
орындау |
бетіне қойып, композиция құрады. Мұғалім компо- |
қағаз, ермексаз, |
||
|
зициядағы жануарлардың мүсініндегі кемші- |
тақтайша, пышақ, |
||
|
ліктерді түзетіп, одан кейін оларды қатырма |
кескіш, қырғыш, |
||
|
қағаздың бетіне полимер балшықпен немесе ПВА |
ескі шүберектер, |
||
|
желімімен жапсырады. Композицияны ұсақ |
қайшы, желім. |
||
|
бөліктермен толықтырады. Жұмыстарына атау |
|
||
|
беріп, таныстырады. |
|
||
Сабақтың қорытын- дысы |
Сабақтың соңында топтар жұмыстарын таныстырып, оқушылар жұмыстарының идеясын айтады. Таңдаған тақырыптарын түсіндіріп, ұжымда жұмыс істеудің ерекшеліктерін айтып береді. Оқулықтың 20-бетіндегі сұрақтарға жауап береді. |
|
||
Қосымша ақпарат |
||||
Дифференциациялау Оқушылардың бәрі көлемді- кеңістікті композицияның не екенін айта алады. Ұжымдық композицияны талқылауға қатысып, ортақ композицияны жасағанда өзіне тиесілі бөлікті орындай алады. |
Оқушылардың тақырыпты мең- гергенін қалай тексересіз?
жасалған жұмыстарды ғана бағалаңыз);
|
АКТ-мен байланыс Мұғалім сабақтың барысында СD-дискідегі материалдарды, сондай-ақ интерактивті тақтаны да қолданады. |
||
Оқушылардың көпшілігі көлемді-кеңістікті компози- цияны қалай, ненің көмегімен, қандай материалдармен және қандай құралдармен жасайтындарын анықтайды. |
Мұғалім өздік жұмыстың басында қайшымен жұмыс істеу ережесін оқушылардың есіне түсіреді. |
|||
Кейбір оқушылар ұжымда жұмысты ұйымдастырып, композиция жасау барысында міндеттерді бөледі. |
|
Оқушыларға қалай қолдау |
Бағалау Сабақта оқушыларды бағалау:
|
Құндылықтармен байланыс Анималист-суретшілер мен пейзажшылардың жұмыс- тарын, жанды табиғат фото- суреттерін көрсетіп, таби- ғатқа, туған өлкеге сүйіс- пеншіліктерін оятып, эсте- тикалық көзқарастарын қа- лыптастыруға септігін тигі- зетін №2 қосымшадағы өлеңдер мен материалдарды қолданады. |
көрсетесіз? |
||
Сабақтың барысында |
||
оқушыларды бағалайды: |
||
Жарайсың, сен сұрақтарға |
||
толық жауап бересің! Сен өте |
||
байқампазсың! Сен табиғат |
||
нысандарын жақсы суреттейсің |
||
(суретшілер туындыларын)! |
||
Сен тапсырманы жақсы |
||
орындауға тырыстың! Сен |
||
жұмыстарды талқылауға |
||
белсене қатыстың! және т.б. |
||
Рефлексия. Мұғалім жылдың басында әрбір оқушыға бірнеше смайлик дайындап қояды. Оқушыларды сабақ барысында смайликтермен бағалайды. Мысалы: «Өте қызық!», «Мен көп жаңа нәрсе білдім!», «Мен көп нәрсе үйрендім!», «Маған қиындау болды!», «Мен бәрін орындап үлгермедім!», «Мұның маған пайдасы бар!» және т.б. Оқушылар сабақтың соңында смайликтерін көрсетеді. Сабақтың қалай өткенін, ең қызықты нәрсе не болды, қандай жаңа нәрсе білгендерін, нені үйренгендерін айтады. |