Материалдар / Ұлбике ақын
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ұлбике ақын

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақта Сарамен тағдырлас, талантты дейгейлес, бірақ зерттелуі, насихаты әлі кемшін түсіп жатқан бір айтыскер ақын бар. Ол – Сырдан шыққан Ұлбике Жанкелдіқызы. Ұлбике Сарадан жарты ғасырдай бұрын Қызылорда облысы Қарөзек бойында 1825 жылы дүниеге келген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Желтоқсан 2021
2287
7 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім атауы: Тарихи тұлғалар.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6-сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ұлбике ақын

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру.

6.4.3.1. Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: тыңдалған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, көнерген сөздердің қолданыс аясын түсіну;

Көптеген оқушылар: тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, көнерген сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу;

Кейбір оқушылар: тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру, көнерген сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу.

Жоспар


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру





Өткен білімді еске түсіру




























І. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Жағымды психологиялық ахуал: «Көңілді туристер» (досымен сәлемдесу, әлем кереметтерін көрген сәттегі және көргені туралы баяндап жатқан сәттегі эмоцияларын ым-ишарамен білдіреді).

Үйге берілген тапсырма бойынша 81-беттегі 5-тапсырманың орындалу дұрыстығын тексеру. «Мен таныған Абай» тақырыбында хабарламалық эссе жазу. Сөз саны 70 сөз.

ҚБ: Мадақтау және жұлдызша беру арқылы

І.ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту

«10 дерек» әдісімен Ұлбике ақын туралы мәлімет ізденіп, өміріне байланысты 10 дерек анықтаңдар.

Қазақта Сарамен тағдырлас, талантты дейгейлес, бірақ зерттелуі, насихаты әлі кемшін түсіп жатқан бір айтыскер ақын бар. Ол – Сырдан шыққан Ұлбике Жанкелдіқызы. Ұлбике Сарадан жарты ғасырдай бұрын Қызылорда облысы Қарөзек бойында 1825 жылы дүниеге келген. Әкесі Жанкелді мен анасы Жаңыл да өнерпаз, бірқағары бар жандар болған. Әсіресе анасы әншілігімен төңірекке мәшһүр екен. Демек Ұлбике бойындағы таланттың өте ерте оянуына ата-анасының ықпалы болып, олар перзент жүрегіндегі жалынды өшірмей, үнемі үрлеп отырған. Оны енді Ұлбикенің өз ау-зынан естиік:

Моншағымның әр тасы бір өлең-ді,

Бесігімде үйренгем мен өлеңді.

Балапандай кезімде қайран шешем,

Тал бойыма дарытқан күллі өлеңді.

Ұлбикенің ақындық жолдағы алғашқы бетін ашып, тұсауын кескен, ұстараның жүзін жаныған қайрақтың рөлін атқарған, талантты шын танып, батасын берген Күдеріқожа Еркөшекұлы еді.

Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.

Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.







«10 дерек» әдісімен Ұлбике ақын туралы мәлімет ізденіп, өміріне байланысты 10 дерек анықтаңдар.
















Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.
















ҚБ «Күн»



6-сынып қазақ тілі оқулығы.








Сабақтың ортасы




Жаңа білім






Бекіту







Кері байланыс













ІІ. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны тану

Мәтінді тыңдаңыз https://www.youtube.com/watch?v=GRumLbth24Q

1. Мәтінді мұқият тыңдап, мазмұнын жұпта талқылаңыз.


1-тапсырма. Тыңдалым мәтіні бойынша «Әткеншек» әдісімен оқушылар сағат тілінің бағытымен бір-біріне сұрақ қояды.

2. Мәтінге қатысты ақпаратты қазіргі өмірмен байланыстырып, жұпта талқылаңыз.

Басты оқиғаны ата

-----------------------------------------.

Оқиға кейіпкерлерін ата

-----------------------------------------------------

Оқиға өткен жылдарды ата

----------------------------------------------------------------

Оқиға болған жерді ата

----------------------------------------------------------------------------

Оқиғаның өту себебін ата

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Бүгінгі күнмен байланыстыр

Дескриптор:

  • Мәтін бойынша сұрақтар құрастырады;

  • Сұрақтарға жауап береді;

  • Мәтінге қатысты ақпаратты қазіргі өмірмен байланыстырады;

  • Өз пікірін білдіреді.

ҚБ

ІІІ.ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН.

3-тапсырма. Деңгейлік тапсырманы орындаңдар.

Дескриптор:

  • Тарихи сөздер мен архаизмдерді ажыратып жазады;

  • Көнеріп барып қайта жаңарған сөздерді жазады;

  • Өлең құрастырады.

ҚБ

«Еркін микофон» әдісімен жұмыстарын оқып, талдап, түсіндіреді.

ҚБ



Мәтінді мұқият тыңдап, мазмұнын жұпта талқылаңыз.





Мәтінге қатысты ақпаратты қазіргі өмірмен байланыстырып, жұпта талқылаңыз.


















Деңгейлік тапсырмалар орындайды.

Тарихи сөздер мен архаизмдерді ажыратып жазады;

Көнеріп барып қайта жаңарған сөздерді жазады;

Өлең құрастырады.


«Еркін микофон» әдісімен жұмыстарын оқып, талдап, түсіндіреді.
















ҚБ «Күн, ай, жұлдыз»













ҚБ «Күн, ай, жұлдыз»





https://www.youtube.com/watch?v=GRumLbth24Q


6-сынып қазақ тілі оқулығы.












































Сабақтың соңы


Кері байланыс

Менде бәрі сәтті шықты ...

Мен үйрендім ...

Сабақта мен орындай алдым ...

Бәрінен маған ұнағаны ...

Бәрінен маған қиын болғаны ...















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!