Материалдар / Үлес тіралы түсінік. Үлес және бөлшек туралы түсінік

Үлес тіралы түсінік. Үлес және бөлшек туралы түсінік

Материал туралы қысқаша түсінік
математика пәнінен 41-42 сабақтарға арналған жоспар, көрнекілігімен
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қараша 2024
61
0 рет жүктелген
2500 ₸
Бүгін алсаңыз
+125 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +125 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

«Уақыт» 2А Үлес.

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

41 сабақ.Үлес туралы түсінік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.1.5 үлесті құру жолын көрсетіп беру, оларды оқу, жазу және салыстыру

3.1.2.1** бөлшек дегеніміз бірліктің (бір бүтіннің) бір не бірнеше тең үлестерден құралған сан, екі натурал санның қатынасы екенін түсіну

Сабақтың мақсаты:

Үлестің не екенін білетін болады

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ

Басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай білу

Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол!


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

25 минут















































Сергіту сәті

2 минут











































Сабақты қорыту

5минут







































Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Тест тапсырмаларын орында

1.Сан қатарын жалғастыр: 0,3,6,9,...

а ) 12.14.16.18.20

в) 12.16.20.24

с) 12.15.18.21

2. 1000-367 өрнегінің мәні неге тең?

а ) 623

в) 723

с) 633

3. 238+356 өрнегінің мәні неге тең?

а) 594

в) 582

с) 593

4. Асханаға 65 кг. алма әкелінді. Аспаз 9 кг. тәтті нан пісіруге жұмсады. Неше кг. алма қалды?

а ) 65 кг

в) 74 кг

с) 56 кг


Жаңа тақырып

1-тапсырма

Сағаттың әрбір цифрлы беті бірдей қанша бөлікке бөлінгеніне қара. Әр бөлікте қанша минут бар екенін есепте.

2 бөлік 30 мин

4 бөлік 15 мин

3бөлік 20 мин

6 бөлік 10 мин


2-тапсырма

Әлияға уақытты әртүрлі айтуға көмектес

Пікірлерді толықтыр.

1)6сағат 15 минут немесе 6-дан 15 минут кетті

2)5жарым немесе 5-тен 30 минут кетті

3) 3сағат 45 минут немесе 4-ке 15 минут қалды


3-тапсырма

Суретке қара.Дөңгелектердің қандай бөлігі боялғанын айт.

4-тен 1 бөлігі боялған.

3-тен 1 бөлігі боялған.

9-дан 1 бөлігі боялған.

8-ден 1 бөлігі боялған


ЕБҚ

4-тапсырма

Қағаздан бірдей үш дөңгелек дайында. Бүктеу арқылы біріншісін бірдей екі бөлікке, екіншісін төрт бөлікке, үшіншісін сегіз бөлікке бөл. Бір үлестен боя. Үлестерді салыстыр. Салыстыру нәтижесін жаз. Ең үлкен және ең кіші үлестерді ата.

2-ден 1 бөлігі боялған.

4-тен 1 бөлігі боялған.

8-ден 1бөлігі боялған.



Сергіту сәті."Австралия жаңбыры":

1-саусақтарды жай сытырлату арқылы жаңбырдың басталу тырсылын дыбысын келтіреді;

2-сол қолдың алақанын ашып оң қолдың екі саусағымен алақанды соғу;

3-сол алақанды оң қолдың төрт саусағымен соғу;

4- жылдам екпінмен шапалақтау;

5- екі қолымен екі санын соғу;

6-екі аяқты кезектестіріп соғу;

Осы жаттығуларды кері ретпен қайта жасайды.


ЕҚБ

5-тапсырма

Есептерді шығар.

А) Бір тетік жасау үшін шебер 9 минут жұмсады. Осындай 6 тетік жасау үшін оған қанша минут уақыт қажет? 9 тетік жасау үшін ше?

1 тетік -9минут

6 тетік-? минут

9 тетік-? минут

Шешуі:

1) 6*9=54 минут (6тетік)

2) 9*9=81 минут ( 9 тетік



6-тапсырма

Аралары қанша минут:

А) сегіз жарым мен тоғызға 15 минут қалғанда: 15 мин

Ә) бес жарым мен алтыдан 15 минут кеткенде: 45 мин

Б) жетіден 15 минут кеткен уақыт пен жеті жарымда: 15 мин

В) тоғыздан 15 минут кеткен уақыт пен сағат онда: 45 мин

Г) үштен 15 минут кеткен мен сағат төртте: 45 мин

Д) сағат он екі мен он екіден 15 минут кеткенде. 15 мин



7-тапсырма

Есепте.

36:9=4 42:7=6

9*9=81 4*7=28

25:5=5 63:9=7

72:8=9 24:6=4

27:3=9 49:7=7

32:8=4 42:6=7



8-тапсырма

Өрнектерді баған түрінде жаз және есепте. Дұрыстығын тексер.

600-89=511 415+279=694

49+486=535 506-49=457

145+329=474 1000-597=403

455+196=651 458+349=807

172-49=123 951-89=862

750-352=398 458+442=900


Шығармашылық жұмыс

9-тапсырма

Мирастың сағаты 15 минут артта қалып қойды. Егер Мирастың сағатының тілі суреттегідей орналасқан болса, дұрыс жүретін сағат қандай уақытты көрсететінін жаз.

А) 13:30

Ә) 16:00

Б) 20:20

В) 18:05

Г) 19:45



Үйге тапсырма:

10-тапсырма

Түрлі түсті қағаздан екі бірдей шаршы дайында. Оларды бүктей арқылы бірдей бөліктерге бөл.(2,4,8) Бүктеу сызығы арқылы қи. Ою-өрнек құрастыр.


Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады






Үй тапсырмасын тексертеді








Тапсырмалар

ды орындайды











Ақпаратпен танысады







Берілген сағаттың уақытын қарастырады







Тапсырманы орындайды








Жеке жұмыс жасайды











Жаттығу жасайды
















Дәптермен жұмыс жасайды










Тапсырмалар

ды орындайды




Жеке жұмыс жасайды











Үй тапсырмасын алады








Өрнектерді есептейді











Шығармашы

лық тапсырма орындайды









Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс береді









Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Медаль » әдісі



Дескриптор:

Тест тапсырмаларын орындайды-1б

Өтілген тақырыптарды біледі-1б




Тамаша!






Дескриптор:

Сағатпен жұмыс істей алады-1б

Үлестер туралы түсінігі бар-1б


Кереметсіңдер!



Дескриптор:

Әлияға уақытты әртүрлі айтуға көмектеседі-1б

Пікірлерді толықтырады-1б



Керемет!


Дескриптор:

Дөңгелектердің қандай бөлігі боялғанын айтады-1б





Тамаша жұмыс!


Дескриптор:

ЕБҚ

Қағаз арқылы үлестерді көрсетеді-1б









Тамаша жаттығу болды!







ДескриптоР:

Есепті шығарады-1б



Тамаша!







Дескриптор:

Тапсырманы орындайды-1б

Уақыттың арақашықтығын табады-1б










ДескриптоР:

Есептеу жүргізе алады-1б




Тамаша!



Дескриптор:

Өрнектерді баған түрінде жазады және есептейді-1б. Дұрыстығын тексереді-1б



Дескриптор:

Дұрыс жүретін сағат қандай уақытты көрсететінін жазады-1б.
















«Білім ағашы» әдісі





Суреттер






Суреттер







Тест парақшала

ры







Оқу құралдары



Сағат





Жұмыс дәптері












Қимылдар








Суреттер














Оқулық















Сағат




AutoShape 1




Оқулық












Жұмыс дәптері












Суреттер




Сағаттар






Оқулық










Жұмыс парақтары








Кері байланыс тақтасы





Shape1















Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

«Уақыт» 2А Үлес.

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

3


Сабақтың тақырыбы:

42 сабақ. Үлес және бөлшек туралы түсінік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.1.1.5 үлесті құру жолын көрсетіп беру, оларды оқу, жазу және салыстыру

3.1.2.1** бөлшек дегеніміз бірліктің (бір бүтіннің) бір не бірнеше тең үлестерден құралған сан, екі натурал санның қатынасы екенін түсіну

Сабақтың мақсаты:

Бөлшектің не екенін білетін болады,оларды жазуды және салыстыруды үйренеді

Құндылықтар және оның мақсаты:

Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді

шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу


Апта дәйексөзі: Халқыңа адал бол,жауыңа қатал бол, досыңа адал бол!


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

Уақыты

30минут

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

3минут






Өткенді пысықтау

5 минут










Сабақ

тың ортасы

25 минут


































Сергіту сәті

2 минут














Сабақты қорыту

5минут

















Кері байланыс

5 минут


Психологиялық ахуалды жақсарту


Өткенді пысықтау

Үйге тапсырма:

10-тапсырма

Түрлі түсті қағаздан екі бірдей шаршы дайында. Оларды бүктей арқылы бірдей бөліктерге бөл.(2,4,8) Бүктеу сызығы арқылы қи. Ою-өрнек құрастыр



Жаңа тақырып

1-тапсырма

А) Күнтүзбе бірдей қанша бөлікке бөлінген?

Қандай бөлік бір айды құрайды?

1/12 3/12






2 тапсырма.

Фигураның боялған бөліктерін бөлшек түрінде жазып, оларды салыстыр.

5\7

2\7




ЕБҚ және ЕҚБ

3 тапсырма

Бөлшектерді салыстыр

5\6 > 4\6

5\9 > 2\9


ЕБҚ

Өзің қалаған бөлшектерді салыстыр

1)> 2)<

3)> 4)>



Жұптық жұмыс

4-тапсырма

Бөлшектерді жаз

Өсу ретімен

1\9 , 3\9 , 7\9

Кему ретімен

9\9 , 5\9 , 2\9



Сергіту сәті


5-тапсырма

Есепте. Тексер.

659-167=492 501-328=173

481+369=850 491+276=767

601-45=556 27+156=183

1000-459=541 98+685=783


Шығармашылық тапсырма

7-тапсырма

Егер бүгіннен кейін екінші күн жексенбі болса, алдыңғы күннен кейін аптаның қай күні болады?

Жылдың неше айында 28 күн бар?



Үй жұмысы

6-тапсырма

Қағаздан шаршы ( дөңгелек, тіктөртбұрыш) дайында. Бүктеу арқылы тең бөліктерге бөл. Бірнеше бірдей бөлікті боя.

Досыңнан бөлшекті жазуын сұра





Кері байланыс



Мақсаты:

Бір-біріне құрмет сезімін ояту

Амандасады






Үй тапсырмасын тексертеді








Тапсырмалар

ды орындайды








Бөлшектер

мен жұмыс жасайды






Тапсырманы орындайды




Жеке жұмыс жасайды














Жаттығу жасайды






Дәптермен жұмыс жасайды





Тапсырмалар

ды орындайды





Үй тапсырмасын алады







Кері байланыс береді









Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:

« Плюс-минус » әдісі


Дескриптор:

Түрлі -түсті қағаздардан ою-өрнектерді құрайды-1б

Ұлттық құндылығымызды қастерлейді-1б


Тамаша!

Дескриптор:

Есептеулерді орындайды-1б

Күнтізбе бірдей қанша бөлікке бөлінгенін айтады-1б



Дескриптор:

Фигураның боялған бөліктерін бөлшек түрінде жазады-1б


Кереметсіңдер!





Дескриптор:

Бөлшектерді салыстырады

-1б



Керемет!




Дескриптор:

Бөлшектерді өсу және кему ретімен жазады-1б




Тамаша жұмыс!





Дескриптор:

Есептеу жүргізіп, дұрыстығын тексереді-1б




Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді-1б








Тамаша!








«Баскетбол» әдісі





Суреттер














Оқу құралдары



Күнтізбе






Жұмыс дәптері








Бөлшектер









Жұмыс дәптері












Қимылдар






Оқулық





Суреттер







Жұмыс парақтары








Кері байланыс тақтасы

































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ