Үлгілі сабақ Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары Үлгілі сабақ

Тақырып бойынша 29 материал табылды

Үлгілі сабақ Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтары Үлгілі сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниежүзі халықтарының тілдік әулеттері мен топтар туралы біледі.Тіл әулеті, тіл тобы, тіл тобының халықтарына талдау жасайды.Кең таралған тілдер мен оқушау тілді ажыратады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

САБАҚ:

Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары

Мектеп: «Таутүрген негізгі орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Батихан Рина


СЫНЫП: 7

Қатысқандар саны: 13

Қатыспағандар: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаты

7.4.1.1 –дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • дүниежүзі халқықтарының этнолингвистикалық жіктелінуін түсіндіреді, тапсырмаларды орындайды.

  • Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

ЕББҚ

  • 1.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады

Тілдік құзіреттілік


Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары, этнолингвистикалық классификация, тіл, тіл әулеті, тіл топтары, этнос,халық, ұлт

Ресурстар

Оқулық, суреттер, слайд,карта, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі, тарих.

Алдыңғы тақырып


Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері

Жоспарланған

Уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Бағалау

Басталуы 3-5 минут


Топқа бөлу 2 минут

Себетпен стикер әкелу. Оқушыларға себеттен стикер алуларын сұраймын.Түстер түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:







БЕЙНЕРОЛИК

1-топ «Сары түс»

2-топ «Көк түс»

3-топ «Қызыл түс»




ҚБ









Ортасы 25 минут

«Әлемді шарлау»

әдісі арқылы түсіндіріледі.








Ойлан жұптас әдісі арқылы түсіндіреді























Өзіңді тексер әдісі арқылы


  1. тапсырма: Топтық жұмыс


1топ: Үндіеуропа тіл әулеті;
2 топ: Алтай тіл әулеті;
3 топ: Афразиялық тіл әулеті;


Дискриптор

1.Тіл әулетін ажыратады.

2.Тіл тобының халықтарын тілдерін анықтайды.



2-тапсырма Жұптық жұмыс (оқулықпен жұмыс)


І жұп Этнос, Халық ұғымына анықтама беру

ІІ жұп Ұлт ұғымына анықтама беру

ІІІ жұп Билингвизм ұғымына анықтама беру ……(қостілділік немесе билингвизм-көп ұлтты елдерде кездесетін құбылыс)

ІV жұп Лингва франка…
(түрлі ұлт өкілдерінің қарым-қатынас жасауына қызмет ететін кез келген тілді «лингва франка» деп атайды)
V жұп . Тіл әулеттері (Тіл тобы, тіл тобының халықтары)

VІ жұп . Дүниежүзінің ең көп таралған тілдер.Қандай елдер қолданады.
VІІ жұп. Оқшау тілдер қолданатын халықтарды сипаттап беру.




Дескриптор:
– терминдік түсініктемелерді ажыратады;
– дүниежүзі бойынша кең тараған тілдерді анықтай алады;
– олардың таралуын қолданатын аймақтарын картадан көрсете алады.




3-тапсырма Жеке жұмыс






1-10 балл



Аяқталуы 10 минут




















3-5 минут


«Кім жылдам» әдісі

ТІЛ ТОБЫ

ТІЛ ТОБЫНЫҢ ХАЛЫҚТАРЫ


Герман

Немістер, Норвегтер, Дания, Ағылшындар, Исландия


Славян

Орыстар, Украиндар, Белорустар,Чехтар,Босния


Роман

Италья, Испания, Француз, Португал


Түркі

Қазақстар, Түріктер, Татарлар,Өзбектер,Түркімендер


Моңғол

Моңғолдар, Буряттар, Қалмақтар


Қытай

Қытай


Тибет-бирмалық

Тибеттіктер, Бирмалық, Ккарендер,Неварлар



Кері байланыс:
– «Үш минуттық үзіліс»
Мен__ деген өзімнің көзқарасымды өзгерттім.

Мен__________туралы көп білдім.

Мен соның ішінде_______ таң қалдым.

Мен_____________сезіндім.

Мен__________қарадым.

Үйге тапсырма:
Әр оқушы бір халық туралы қысқаша мәлімет жинау, кескін картамен жұмыс жүргізу




Оқушылар кестемен жұмыс жасайды

1-10балл

Қосымша ақпарат


Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

Байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

«

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?



















«Бекітемін»

Мектеп директоры

К.К.Карбузов

«Таутүрген негізгі орта мектебі» КММ

2022-2023 оқу жылы









Үлгілі сабақ

Тақырыбы:

Дүниежүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары















Сынып:7

Мұғалім: Батихан Рина







Ұлттың аты

Тіл тобы

Тіл әулеті /семьясы/

Мемлекеті






1

қазақ

Түркі

Алтай

Қазақстан






2

орыс

Славян

Үнді-еуропалық

Ресей

3

француз

Роман

Үнді-еуропалық

Франция

4

қытай


Сино-тибет

Қытай

5

грузин


Картвель

Грузия

6

эстон

Фин-угор

Орал-юкагир

Эстония
















2-тапсырма Жұптық жұмыс


І жұп Этнос, Халық ұғымына анықтама беру


ІІ жұп Ұлт ұғымына анықтама беру


ІІІ жұп Билингвизм ұғымына анықтама беру (қостілділік немесе билингвизм-көп ұлтты елдерде кездесетін құбылыс)


ІV жұп Лингва франка…
(түрлі ұлт өкілдерінің қарым-қатынас жасауына қызмет ететін кез келген тілді «лингва франка» деп атайды)


V жұп . Тіл әулеттері (Тіл тобы, тіл тобының халықтары)

VІ жұп . Дүниежүзінің ең көп таралған тілдер.Қандай елдер қолданады.


VІІ жұп. Оқшау тілдер, оны қолданатын халықтарды сипаттап беру.







1 топ: Үндіеуропа тіл әулеті;


2 топ: Алтай тіл әулеті;


3 топ: Афразиялық тіл әулеті;







Кері байланыс:
– «Үш минуттық үзіліс»
Мен__ деген өзімнің көзқарасымды өзгерттім.

Мен__________туралы көп білдім.

Мен соның ішінде_______ таң қалдым.

Мен_____________сезіндім.

Мен__________қарадым.

Кері байланыс:
– «Үш минуттық үзіліс»
Мен__ деген өзімнің көзқарасымды өзгерттім.

Мен__________туралы көп білдім.

Мен соның ішінде_______ таң қалдым.

Мен_____________сезіндім.

Мен__________қарадым.

Кері байланыс:
– «Үш минуттық үзіліс»
Мен__ деген өзімнің көзқарасымды өзгерттім.

Мен__________туралы көп білдім.

Мен соның ішінде_______ таң қалдым.

Мен_____________сезіндім.

Мен__________қарадым.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.03.2025
138
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі