Сабақ
тақырыбы
|
Тақырып 4.1.1. Үлкен
деректер . Мәліметтер қорының негізгі түсініктері. Реляциялық
мәліметтер базасы.
|
Модуль /пән
атауы
|
Информатика
|
Дайындаған
педагог
|
Шыңғысова Айнұр
Қуанышқызы
|
Күні
|
|
Курс,
топ
|
1 курс
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа сабақ
|
Міндеттер
|
2) бір кестелік мәліметтер
қорын жасау;
3) көп кестелік
мәліметтер қорын құра білу; мәліметтер типтерін
жүйелеу;
|
Мақсаты
|
3) көп кестелі мәліметтер қорын жасайды
|
Күтілетін нәтижелер
|
бір кестелік және көп
кестелік МҚ жасайды
|
Қажетті ресурстар
және АКТ
|
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова,
Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша
ресурстар
|
Сабақтың
барысы
|
Кезеңі / Уақыты
|
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурсы
|
-
Ұйымдастырушылық және
уәждемелік
|
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
Білім
алушылармен амандасу, түгендеу, психологиялық ахуал
туғызу.
«Шаттық шеңбері» әдiciн пайдаланып білім
алушылар бip-бipiнe тiлeктерін білдіреді
|
|
Психологиялық ахуал
(7
минут)
|
Жалпы топпен
жұмыс.
Шағын
дәріс. «Миға шабуыл»
әдісін пайдаланып
білім
алушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын
ашу.
|
|
Мақсаты мен міндетін
хабарлау
|
2) бір кестелік мәліметтер
қорын жасау;
3) көп кестелік
мәліметтер қорын құра білу; мәліметтер типтерін
жүйелеу;
|
|
-
Теориялық және
практикалық
|
2.1. Алдын ала
білім
|
Жалпы
қайталау
(10 минут)
|
Өткен тақырыпты
қайталау:
Білім алушыларды таңдаған
стикерлерінің түсіне қарай 3 топқа бөлу.
1 топ:
ЖӘНЕ
2 топ:
НЕМЕСЕ
3 топ:
ЖОҚ
«Ашық
микрофон» әдісі арқылы қойылған
сұрақтарға және Wordwall қосымшасы арқылы сұрақтарға жауап
беру.
|
|
2.2. Жаңа материалды
зерттеу
|
30
минут
|
Жалпы топқа жаңа
сабақ. «Миға шабуыл»
әдісін пайдаланып
білім
алушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын
ашу.
Операциялар
|
Операцияның
аты
|
Операцияның
белгісі
|
ЖӘНЕ
(AND)
|
Логикалық көбейту-
конъюнкция
|
|
Н-ЕМЕСЕ
(OR)
|
Логикалық
қосу-дизъюнкция
|
|
ЖОҚ (NOT)
|
Логикалық болдырмау-инверсия
|
|
Жаңа сабақтың тақырыбын және мақсатын айқындап алу
үшін «Логикалық операциялар» тақырыбына байланысты видео
көрсетемін. |
|
|
2.3. Жаңа білімді практикада
қолдану
|
20
|
Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында «Сұрақтары бар
қорап» әдісі бойынша
сұрақтар беріледі.
Сұрақтар:
1. «Өріс»,
«Жазба» сөздері қандай мағынаны
білдіреді?;
2. Өрістердің қандай типтері мен
форматтарын білесіңдер?;
3. Кестеге деректерді қалай енгізуге және
өңдеуге болады?
4.Мәліметтер қорындағы негізгі
кілт қалай қойылады?
|
Үлестірмелі құралдар
|
Тапсырма 3. Жұптық жұмыс.
Функционалдық сауаттылық,
ақпараттық-компьютерлік сауттылыққа жатады.
Сая «SAYA» -туристік орталығын ашып демалыс орындарының деректер
қоры бойынша тиімді жақтарын анализ жасауға тапсырма
берді. «SAYA» -туристік орталығы
«Қазақстандағы үздік» демалыс орындарын анықтау, «Денсаулыққа
байланысты», «Таудағы демалыс орындары» деген кестелерден тұратын
деректер қорын құруды жоспарлады.
Орталық бағдарламалаушылары деректер
қорын құру барысында келесі қателіктер
жіберді.
-
Бағдарламалаушылардың жіберген қателігінің себебін
анықтаңыз
___________________________________________
-
Бағдарламалаушылардың жіберген қателікті ескеріп,
көпкестелі деректер қорын құрыңыз
|
|
-
Сабақ бойынша рефлексия
|
6
|
Сабақты бекіту мақсатында, Kahoot
қосымшасында тест аламын.
Рефлексия «3-2-1» әдісі
3 пікір-оқушылар сабақтан үйренген 3 нәрсесін жазады;
2 идея –студенттер 2 басты жайтты қайталайды;
1 сұрақ- студенттер материал бойынша түсінбеген 1 сұрағын
жазады.
|
|
-
Үй
тапсырмасы
|
5 минут
|
Үй тапсырмасы. Үлкен кітапхана мәліметтер қорын
құру.
|
|
Бағалау
5 минут
|
Шахмат тақтасының суретін
пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын
стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген
сабақтан алған білімі қорытындыланады.
|
|