|
ҰМЖ тарауы: Физикалық шамалар мен өлшеулер Мектеп:«Мұнайшы ауылы №5 орта мектеп» Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Елдесова Г.Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§6 Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.3. Үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану: микро (μ), милли (m), санти (с), деци (d), кило (k), және мега (М); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады:үлкен және кіші сандарды стандартты жазу ережесін біледі, формуласын есеп шығаруда қолданады; Көптеген оқушылар істей алады:10 санының дәреже көрсеткішінің натурал сан болуы есептеулердегі көбейту мен бөлу амалдарын орындай алады; Кейбір оқушылар істей алады:10n көбейткішін пайдаланып, берілген сандарды ықшамдап жазу арқылы үлкен және кіші сандармен орындалатын математикалық амалдарды орындай алады: x=a·10n; y=b·10m ; x·y=a·b·10n+m x=a·10n;
y=b·10m ; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
x=a·10n; y=b·10m ; x·y=a·b·10n+m x=a·10n;
y=b·10m ; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Үлен және кіші сандарды ықшамдап жазып, оларға амалдар қолдана алады;еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану; Жаңа терминдер және лексикология:стандартты жазу, еселік және үлестік қосымшалар
Сандарды ықшамдап жазу ... еселік және үлестік қосымшалар...
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі мен Астана. Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономикалық өсу, жалпыға бірдей еңбек қоғамы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Математика, химия, биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Физикалық шамалар, физикалық шамаларды өлшеу, скаляр және векторлық шамалар, халықаралық бірліктер жүйесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин
6 мин
9 мин
|
Мектеп –кеме, бiлiм – теңiз. Барар жерге тез жетемiз. Адаспаймыз ұлы жолда Ұстаз берген білім қолда!
«Градусник», «Сағат», «Мензурка»
Білім дағдысы: білу,түсіну, қолдану.
(І) І. Сәйкестендіру тесті.
Дескриптор: өлшем бірліктерін біледі:
Саралау: Өзін-өзі бағалау
(I)ІІ. Толықтыру тесті. 1. ... шама деп бағыт-бағдарға тәуелсіз, тек санмен ғана өрнектелетін шаманы айтады. 2. Сан мәнімен де, бағытымен де анықталатын шама ... деп аталады. 3. Түзу бойындағы бағытталған кесіндіні ... деп атайды. 4.Кесіндінің ұзындығын ... немесе ... деп атайды. 5. Егер екі вектордың ұзындықтары бірдей, ал бағыттары қарама-қарсы болса, ондай векторлар ... деп аталады.
Дескриптор:
Саралау: Өзін-өзі бағалау
Жаңа сабаққа «Қара жәшік»әдісі «Ортадағы қаламсап» ойыны арқылы жауап беру арқылы өту.
Саралау:Оқушыларды қол шапалақтау арқылы формативті бағалау.
Мұғалім: Олай болса физикалық шаманың мәні сандар екен. Физика мен астрономияда аса үлкен және кіші сандар жиі қолданылады. Демек сандармен амалдар орындау кезінде аса үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу керек. Бүгінгі өтетін тақырыбымыз § 6 Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу.
Білім дағдысы: Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау. Ойлау дағдысы: Жоғары деңгей дағдылары Топқа бөлу: температура, уақыт, көлем Белсенді оқыту: «Джигсо2 » әдісі.
Стандарт түрде жазылған сандарға амалдар орындау үшін формулалар қолданылады:
|
Слайд
Бағалау парақшасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Оқулықпен жұмыс «Мәзір уақыты» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар орындау. Жаттығу 1.2 (І)А деңгейі №1 Мына сандарды ықшам түрінде жазыңдар: 8300; 816200000; 0,0527; 0,000000029; №5 Мына сандарды екі таңбалы цифрлар дәлдігімен ықшам түріне келтіріңдер: 0,00315; 1540000; 0,00000005; 43000; (І) В деңгейі №2 Мына амалдарды орындаңдар: 107:105; 109:10-3; 108·10-6; 108:10-3; 103:10-7;
(G+W) Практикалық тапсырмалар:
Дескриптор
Бағалау: «Смайликтер» әдісі
«Ішке-сыртқа» әдісі Мақсаты: Оқушының тақырыпты қаншалықты меңгергенін білу мақсатында тақырыпқа қатысы бар сөз, есептер мен қатысы жоқ сөздер, есептерді араластырамыз.
|
Интерактивті тақта, Слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
«Жетістік баспалдағы» арқылы кері байланыс
Қарым-қатынас
Көрсеттік, айттық, өзгерттік дағды
Алдық, дамыттық
ақпарат
Алдық, талдадық
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Жеке, жұптық, топтық жұмыс.
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы Физика 7 сынып. Деңгейлік тапсырмалар: Жаттығу 1.2 (І)А деңгейі №1 Мына сандарды ықшам түрінде жазыңдар: 8300; 816200000; 0,0527; 0,000000029; №5 Мына сандарды екі таңбалы цифрлар дәлдігімен ықшам түріне келтіріңдер: 0,00315; 1540000; 0,00000005; 43000; (І) В деңгейі №2 Мына амалдарды орындаңдар: 107:105; 109:10-3; 108·10-6; 108:10-3; 103:10-7;
(G+W) Практикалық тапсырмалар:
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
«Тест», «Қара жәшік»,«Джигсо», «Мәзір уақыты», «Ішке-сыртқа» әдістері
«Өзін-өзі
бағалау»,
Бағалау: 20-15 – «5» 14-10 – «4» 9-5 – «3» 4- 1 – «2»
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау Қауіпсіздік техникалық ережесін сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нəтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып əзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын əдіс-тəсілдерді жазыңыз.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
«Жетістік баспалдағы» арқылы кері байланыс, сыни тұрғыдан ойлау
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу
|
ҰМЖ тарауы: Физикалық шамалар мен өлшеулер Мектеп:«Мұнайшы ауылы №5 орта мектеп» Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Елдесова Г.Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§6 Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.3. Үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану: микро (μ), милли (m), санти (с), деци (d), кило (k), және мега (М); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады:үлкен және кіші сандарды стандартты жазу ережесін біледі, формуласын есеп шығаруда қолданады; Көптеген оқушылар істей алады:10 санының дәреже көрсеткішінің натурал сан болуы есептеулердегі көбейту мен бөлу амалдарын орындай алады; Кейбір оқушылар істей алады:10n көбейткішін пайдаланып, берілген сандарды ықшамдап жазу арқылы үлкен және кіші сандармен орындалатын математикалық амалдарды орындай алады: x=a·10n; y=b·10m ; x·y=a·b·10n+m x=a·10n;
y=b·10m ; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
x=a·10n; y=b·10m ; x·y=a·b·10n+m x=a·10n;
y=b·10m ; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Үлен және кіші сандарды ықшамдап жазып, оларға амалдар қолдана алады;еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану; Жаңа терминдер және лексикология:стандартты жазу, еселік және үлестік қосымшалар
Сандарды ықшамдап жазу ... еселік және үлестік қосымшалар...
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстанның Тәуелсіздігі мен Астана. Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономикалық өсу, жалпыға бірдей еңбек қоғамы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Математика, химия, биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Физикалық шамалар, физикалық шамаларды өлшеу, скаляр және векторлық шамалар, халықаралық бірліктер жүйесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин
6 мин
9 мин
|
Мектеп –кеме, бiлiм – теңiз. Барар жерге тез жетемiз. Адаспаймыз ұлы жолда Ұстаз берген білім қолда!
«Градусник», «Сағат», «Мензурка»
Білім дағдысы: білу,түсіну, қолдану.
(І) І. Сәйкестендіру тесті.
Дескриптор: өлшем бірліктерін біледі:
Саралау: Өзін-өзі бағалау
(I)ІІ. Толықтыру тесті. 1. ... шама деп бағыт-бағдарға тәуелсіз, тек санмен ғана өрнектелетін шаманы айтады. 2. Сан мәнімен де, бағытымен де анықталатын шама ... деп аталады. 3. Түзу бойындағы бағытталған кесіндіні ... деп атайды. 4.Кесіндінің ұзындығын ... немесе ... деп атайды. 5. Егер екі вектордың ұзындықтары бірдей, ал бағыттары қарама-қарсы болса, ондай векторлар ... деп аталады.
Дескриптор:
Саралау: Өзін-өзі бағалау
Жаңа сабаққа «Қара жәшік»әдісі «Ортадағы қаламсап» ойыны арқылы жауап беру арқылы өту.
Саралау:Оқушыларды қол шапалақтау арқылы формативті бағалау.
Мұғалім: Олай болса физикалық шаманың мәні сандар екен. Физика мен астрономияда аса үлкен және кіші сандар жиі қолданылады. Демек сандармен амалдар орындау кезінде аса үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу керек. Бүгінгі өтетін тақырыбымыз § 6 Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу.
Білім дағдысы: Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау. Ойлау дағдысы: Жоғары деңгей дағдылары Топқа бөлу: температура, уақыт, көлем Белсенді оқыту: «Джигсо2 » әдісі.
Стандарт түрде жазылған сандарға амалдар орындау үшін формулалар қолданылады:
|
Слайд
Бағалау парақшасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Оқулықпен жұмыс «Мәзір уақыты» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар орындау. Жаттығу 1.2 (І)А деңгейі №1 Мына сандарды ықшам түрінде жазыңдар: 8300; 816200000; 0,0527; 0,000000029; №5 Мына сандарды екі таңбалы цифрлар дәлдігімен ықшам түріне келтіріңдер: 0,00315; 1540000; 0,00000005; 43000; (І) В деңгейі №2 Мына амалдарды орындаңдар: 107:105; 109:10-3; 108·10-6; 108:10-3; 103:10-7;
(G+W) Практикалық тапсырмалар:
Дескриптор
Бағалау: «Смайликтер» әдісі
«Ішке-сыртқа» әдісі Мақсаты: Оқушының тақырыпты қаншалықты меңгергенін білу мақсатында тақырыпқа қатысы бар сөз, есептер мен қатысы жоқ сөздер, есептерді араластырамыз.
|
Интерактивті тақта, Слайд
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
«Жетістік баспалдағы» арқылы кері байланыс
Қарым-қатынас
Көрсеттік, айттық, өзгерттік дағды
Алдық, дамыттық
ақпарат
Алдық, талдадық
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Жеке, жұптық, топтық жұмыс.
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы Физика 7 сынып. Деңгейлік тапсырмалар: Жаттығу 1.2 (І)А деңгейі №1 Мына сандарды ықшам түрінде жазыңдар: 8300; 816200000; 0,0527; 0,000000029; №5 Мына сандарды екі таңбалы цифрлар дәлдігімен ықшам түріне келтіріңдер: 0,00315; 1540000; 0,00000005; 43000; (І) В деңгейі №2 Мына амалдарды орындаңдар: 107:105; 109:10-3; 108·10-6; 108:10-3; 103:10-7;
(G+W) Практикалық тапсырмалар:
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
«Тест», «Қара жәшік»,«Джигсо», «Мәзір уақыты», «Ішке-сыртқа» әдістері
«Өзін-өзі
бағалау»,
Бағалау: 20-15 – «5» 14-10 – «4» 9-5 – «3» 4- 1 – «2»
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау Қауіпсіздік техникалық ережесін сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нəтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып əзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын əдіс-тəсілдерді жазыңыз.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
«Жетістік баспалдағы» арқылы кері байланыс, сыни тұрғыдан ойлау
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














