|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 6.Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Күні : 3/03 |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 2 «Б» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 24. Ұлт мұрасы- домбыра |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну; 2.4.1.1 заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
: сурет бойынша сөйлем құрауды; домбыраның құрылым атауларын айтуды үйренеді. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Өткен сабақта, балалар, дене мүшелерімен таныстық. Кәнеки, басымызды оңға бұрайық, солға бұрайық. Оң қолымызды көтерейік, сол қолымызды көтерейік. Қолдарымызды түсірейік. Қос аяқпен секірейік. Сол ақпен секірейік, Оң ақпен секірейік. Ал енді тынығып алайық. Тынығып болған соң орнымызға барайық. Бірақ оның алдында суреттерді таңдайық. Топқа бөлу. Мектеп, дәріхана, емхананың суреттері бойынша бөлінеді. Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. |
«Қол шапалақ» |
Слайд |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады: Ойтүрткі Айтылым Тыңдалым. 1-тапсырма Тыңда. Біліп ал Сергіту сәті Айтылым 3- тапсырма Суреттерге қара. Біліп ал. Сұрақтарға жауап бер. Жазылым 4-тапсырма Айтылым Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі |
Тыңдалым,айтылым. Күй-кюй; мелодия Күйші-исполнитель кюев Перне-лад (поперечные деления на грифе струнных инструментов) Тиек-кобылка (деревянная подставка под струны) Айтылым «Қызығушылықты ояту» Үнтаспадан домбырада орындалған күйді тыңдату.Оқушылардан сұрау -Балалар,бұл күй.Оны қандай аспаппен орындайды.Кім біледі? Оқушылар жауабын тыңдау Ендеше біздің сабағымыз домбыра туралы болады.Оқушыларға домбыра аспабының суретін көрсете отырып,аспап туралы айтып беру. Айтайық
Күй- қазақтың ұлттық өнері. Күй шертетін адамды «күйші» деп атайды. Құрманғазы мен Дина –қазақтың атақты күйшілері. Сергіту сәтін орындайды. «Қара жорға» биі. Айтайық Домбыраның құрылымын атаңдар. Домбырам, қайда барсам тастамаймын, Әнменен сенсіз өлең бастамаймын. Екі шек, он бір перне, бір тиекпен, Сайрасам қызыл тілмен аспандаймын. Кенен Әзірбаев Жазылым Суретке қара. Бірнеше сөйлем құрап жаз.
Айтылым «Тізбек ойыны» сөздегі соңғы әріпінен басталатын сөзді тауып айту. Мысалы: күйші/ ілмек/ Кенен/ нан/ нар/ риза/ асық/ қараша/ асық/ қасиет/ тақия |
«Табыс баспалдағы»
Дескриптор: -Өзінің отбасы мүшелерін әңгімелейді.
«Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
Дескриптор: -Гигиена сақтаудың қажеттілігі туралы әңгімелей алады. - Өз денсаулығын сақтау, дене жаттығуларының пайдасы туралы диалог құрайды алады. Белсене қатысқан балаға жүрекшеден беріп отырамын... |
Оқулық сөздік слайд
Слайд Оқулық Оқулық
слайд
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 2-тапсырма |
|
||||||||||||||||
|
Кері байланыс «Түрлі- түсті смайликтер» |
Өз деңгейлерін анықтайды.
|
|
||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлт мұрасы- домбыра
Ұлт мұрасы- домбыра
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 6.Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||||||||||||||
|
Күні : 3/03 |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 2 «Б» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 24. Ұлт мұрасы- домбыра |
||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну; 2.4.1.1 заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
: сурет бойынша сөйлем құрауды; домбыраның құрылым атауларын айтуды үйренеді. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Өткен сабақта, балалар, дене мүшелерімен таныстық. Кәнеки, басымызды оңға бұрайық, солға бұрайық. Оң қолымызды көтерейік, сол қолымызды көтерейік. Қолдарымызды түсірейік. Қос аяқпен секірейік. Сол ақпен секірейік, Оң ақпен секірейік. Ал енді тынығып алайық. Тынығып болған соң орнымызға барайық. Бірақ оның алдында суреттерді таңдайық. Топқа бөлу. Мектеп, дәріхана, емхананың суреттері бойынша бөлінеді. Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды. |
«Қол шапалақ» |
Слайд |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады: Ойтүрткі Айтылым Тыңдалым. 1-тапсырма Тыңда. Біліп ал Сергіту сәті Айтылым 3- тапсырма Суреттерге қара. Біліп ал. Сұрақтарға жауап бер. Жазылым 4-тапсырма Айтылым Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі |
Тыңдалым,айтылым. Күй-кюй; мелодия Күйші-исполнитель кюев Перне-лад (поперечные деления на грифе струнных инструментов) Тиек-кобылка (деревянная подставка под струны) Айтылым «Қызығушылықты ояту» Үнтаспадан домбырада орындалған күйді тыңдату.Оқушылардан сұрау -Балалар,бұл күй.Оны қандай аспаппен орындайды.Кім біледі? Оқушылар жауабын тыңдау Ендеше біздің сабағымыз домбыра туралы болады.Оқушыларға домбыра аспабының суретін көрсете отырып,аспап туралы айтып беру. Айтайық
Күй- қазақтың ұлттық өнері. Күй шертетін адамды «күйші» деп атайды. Құрманғазы мен Дина –қазақтың атақты күйшілері. Сергіту сәтін орындайды. «Қара жорға» биі. Айтайық Домбыраның құрылымын атаңдар. Домбырам, қайда барсам тастамаймын, Әнменен сенсіз өлең бастамаймын. Екі шек, он бір перне, бір тиекпен, Сайрасам қызыл тілмен аспандаймын. Кенен Әзірбаев Жазылым Суретке қара. Бірнеше сөйлем құрап жаз.
Айтылым «Тізбек ойыны» сөздегі соңғы әріпінен басталатын сөзді тауып айту. Мысалы: күйші/ ілмек/ Кенен/ нан/ нар/ риза/ асық/ қараша/ асық/ қасиет/ тақия |
«Табыс баспалдағы»
Дескриптор: -Өзінің отбасы мүшелерін әңгімелейді.
«Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
Дескриптор: -Гигиена сақтаудың қажеттілігі туралы әңгімелей алады. - Өз денсаулығын сақтау, дене жаттығуларының пайдасы туралы диалог құрайды алады. Белсене қатысқан балаға жүрекшеден беріп отырамын... |
Оқулық сөздік слайд
Слайд Оқулық Оқулық
слайд
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 2-тапсырма |
|
||||||||||||||||
|
Кері байланыс «Түрлі- түсті смайликтер» |
Өз деңгейлерін анықтайды.
|
|
||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















