|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 6.Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||||||
|
Күні : 2.02.2026ж. |
Педагогтің аты-жөні:Татенова Г.М. |
|||||||||
|
Сынып: 2 «Б» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 23. Ұлттық бұйымдар |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну; 2.4.1.1 заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: жаңа сөздерді есте сақтауды; ұлттық бұйымдар туралы ақпарат іздеуді үйренеді. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу,түгендеу 2.Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу. 3.Топқа бөлу. Оқушылар ЖИ арқылы ұлттық бұйым суреттерін таңдап,екі топқа бөлінеді. 1-топ. «Сандық»тобы 2-топ. «Торсық»тобы 4.Үй жұмысын тексеру.Ұлттық құндылықтар арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Ұлттық баскиімдерді ата 2.Ұлттық баскиімдер нешеге бөлінеді? 3.Ерлер баскиімдерін ата 4.Әйелдер баскиімін ата Қызығушылықты ояту: 1.Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжау. ЖИ арқылы ұлттық бұйым суреттерін көрсету. Сұрақтар қою.Дәптерге күн ретін,сабақ тақырыбын жазу 2.Сабақтың мақсатын айту Ұлттық бұйымдарды атайды. Ұлттық бұйымдарды сипаттайды. Ұлттық бұйым туралы 2-3 сөйлем құрастырады |
«Қол шапалақ» |
Слайд Слайд Слайд Слайд Слайд |
|||||||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады: 2.Ойқозғау 3.Тыңдалым 1-тапсырма 4.Айтылым 2-тапсырма Бұл не?
5.Сергіту сәті 6.Оқылым 3- тапсырма Оқиды. Сұрақтарға жауап береді. 7.Жазылым 4 – тапсырма. Суретке қара. Сөйлемдер құрап жаз.Топтық жұмыс 8. Қорытынды
«Сәйкестендіру» ойыны Торсық-көне ыдыс .
|
Тыңдалым,айтылым. Торсық-бурдюк (посуда из кожи для хранения и перевозки жидкостей). Сандық- сундук Тері- кожа Бұйым-изделие Айтылым Ойтүрткі
Тыңдалым Тыңда.Шешуін тап.Сұрақтарға жауап бер 1.Кіруге адам батпайды, Затыңды аман сақтайды. 2.Сусынға арналған, Теріден жасалған -Бұл бұйымдар саған таныс па? -Оларды неге пайдаланады? Айтайық Ернар қазақтың ұлттық бұйымдары туралы ақпарат іздеді. Ол сайттан мынадай мәлімет тапты. 1.Торсықты теріден жасайды Ол мұражайда тұр
2.Сандық- қазақтың ұлттық бұйымы. Шеберлер оны ағаштан жасайды. Сергіту сәтін орындайды.Видео арқылы қимылдарды қайталау Оқылым Айтайық Оқы және біліп ал. Сандық — көне бұйым.Оны шеберлер ағаштан жасаған.Сандықтар әртүрлі болады. Торсық-көне ыдыс.Шеберлер торсықты теріден жасаған Торсыққа шұбат,қымыз құйған. Жазайық
Үлгі: Сандық- қазақтың ұлттық бұйымы 1-топ: Сандық туралы 2 сөйлем
жазу |
«Қол шапалақ» Дескриптор: -Ұлттық бұйымдар туралы әңгімелейді. «Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан» «Қол шапалақ»
Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан |
Оқулық сөздік слайд Интербелсенді тақта
Слайд Оқулық Оқулық
слайд
.
Әр оқушыға бір смайликтен
Слайд
Оқулық,слайд
А4 парағы,слайд |
||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
9.Үй тапсырмасын беру : Ұлттық бұйымның суретін салып, 2 сөйлем жазу.
|
|
||||||||
|
Кері байланыс «Түрлі- түсті смайликтер» |
Өз деңгейлерін анықтайды.
|
|
||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлттық бұйымдар ҚМЖ 2 сынып
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 6.Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
|||||||||
|
Күні : 2.02.2026ж. |
Педагогтің аты-жөні:Татенова Г.М. |
|||||||||
|
Сынып: 2 «Б» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 23. Ұлттық бұйымдар |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну; 2.4.1.1 заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: жаңа сөздерді есте сақтауды; ұлттық бұйымдар туралы ақпарат іздеуді үйренеді. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу,түгендеу 2.Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу. 3.Топқа бөлу. Оқушылар ЖИ арқылы ұлттық бұйым суреттерін таңдап,екі топқа бөлінеді. 1-топ. «Сандық»тобы 2-топ. «Торсық»тобы 4.Үй жұмысын тексеру.Ұлттық құндылықтар арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Ұлттық баскиімдерді ата 2.Ұлттық баскиімдер нешеге бөлінеді? 3.Ерлер баскиімдерін ата 4.Әйелдер баскиімін ата Қызығушылықты ояту: 1.Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжау. ЖИ арқылы ұлттық бұйым суреттерін көрсету. Сұрақтар қою.Дәптерге күн ретін,сабақ тақырыбын жазу 2.Сабақтың мақсатын айту Ұлттық бұйымдарды атайды. Ұлттық бұйымдарды сипаттайды. Ұлттық бұйым туралы 2-3 сөйлем құрастырады |
«Қол шапалақ» |
Слайд Слайд Слайд Слайд Слайд |
|||||||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады: 2.Ойқозғау 3.Тыңдалым 1-тапсырма 4.Айтылым 2-тапсырма Бұл не?
5.Сергіту сәті 6.Оқылым 3- тапсырма Оқиды. Сұрақтарға жауап береді. 7.Жазылым 4 – тапсырма. Суретке қара. Сөйлемдер құрап жаз.Топтық жұмыс 8. Қорытынды
«Сәйкестендіру» ойыны Торсық-көне ыдыс .
|
Тыңдалым,айтылым. Торсық-бурдюк (посуда из кожи для хранения и перевозки жидкостей). Сандық- сундук Тері- кожа Бұйым-изделие Айтылым Ойтүрткі
Тыңдалым Тыңда.Шешуін тап.Сұрақтарға жауап бер 1.Кіруге адам батпайды, Затыңды аман сақтайды. 2.Сусынға арналған, Теріден жасалған -Бұл бұйымдар саған таныс па? -Оларды неге пайдаланады? Айтайық Ернар қазақтың ұлттық бұйымдары туралы ақпарат іздеді. Ол сайттан мынадай мәлімет тапты. 1.Торсықты теріден жасайды Ол мұражайда тұр
2.Сандық- қазақтың ұлттық бұйымы. Шеберлер оны ағаштан жасайды. Сергіту сәтін орындайды.Видео арқылы қимылдарды қайталау Оқылым Айтайық Оқы және біліп ал. Сандық — көне бұйым.Оны шеберлер ағаштан жасаған.Сандықтар әртүрлі болады. Торсық-көне ыдыс.Шеберлер торсықты теріден жасаған Торсыққа шұбат,қымыз құйған. Жазайық
Үлгі: Сандық- қазақтың ұлттық бұйымы 1-топ: Сандық туралы 2 сөйлем
жазу |
«Қол шапалақ» Дескриптор: -Ұлттық бұйымдар туралы әңгімелейді. «Қол шапалақ» Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан» «Қол шапалақ»
Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»
Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан |
Оқулық сөздік слайд Интербелсенді тақта
Слайд Оқулық Оқулық
слайд
.
Әр оқушыға бір смайликтен
Слайд
Оқулық,слайд
А4 парағы,слайд |
||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
9.Үй тапсырмасын беру : Ұлттық бұйымның суретін салып, 2 сөйлем жазу.
|
|
||||||||
|
Кері байланыс «Түрлі- түсті смайликтер» |
Өз деңгейлерін анықтайды.
|
|
||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз





