Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Әл-Фараби атындағы № 201 мектеп-лицейінің тарих пәні мұғалімі: Амантаева Майра |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
12. 03. 2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.3.1.2 - Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; 10.3.4.5 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіну; Тәуелсіз Қазақстанның маңызды оқиғаларын білу; Тәуелсіздік алудың маңызын түсіну; 1991 жылдан бергі Қазақстанның прогресін бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау; Талап: Білуге, жаңаны тануға құштар болу; Ар-ұят:Сөзіне берік,ісіне адал болу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Өткен білімді еске түсіру Сұрақ-жауап әдісі 1. Қырғыз (Қазақ ) АКСР-і қашан құрылды? 1920 жыл 26 тамыз 2. 1924-1925 жылдардағы Орта Азияны Ұлттық межелеу нәтижесінде Түркістан Республикасының құрамына кірген облыстар Сырдария мен Жетісу 3. Республика атауы Қазақ АКСР-і деп қай жылы өзгертілді? 1925 жыл сәуір 4. Қазақ КСР-інің өмір сүрген мерзімі 1936-1991 жылдар 5. Қазақ КСР-інің КСРО құрамына өз еркімен кіру және одан шығу еркіндігі құқығы бекітілген құжат Қазақ КСР-інің 1978 жылғы Конституциясы 6. Қазақ АКСР-інің астанасы Алматыға қай жылы көшірілді? 1929 жыл Миға шабуыл Қазақстан тарихы пәні шеңберінде төменгі сыныптарда алған білімдерін еске түсіре отырып, Қазақтанда ұлттық мемлекеттіліктің қалыптасуының кезеңдері жөнінде ақпарат беру. Қазақ хандығы – 1465-1847 жж. Алашорда автономиясы – 1917-1920 жж. Қазақстан Республикасы – 1991 жылдан бастап. Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру.
Жаңа сабақ
тақырыбы: |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Сұрақтарға жауап береді Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер https://wordwall.net/ru/myactivities |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім |
Бейнематериалмен жұмыс. Оқушыларға тәуелсіз ҚР жариялану жолында алғашқы қадамдардың бірі болған «Егемендік туралы Декларацияның» жариялануы туралы бейнематриал көрсетіліп, келесі сұрақтар беріледі:
1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға Қазақстан тәуелсіздік алуы жолындағы оқиғалар баяндалған мәтін ұсынылады. 1-тапсырма Топтық жұмыс І-топ. Қазақстанда ұлттық мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдері (1986-1991 жылдар) ІІ-топ. ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың ұлттық мемлекеттіліктің қайта өрлеуіндегі ролі. ҚР Президенттігіне кезектен тыс сайлау 2-тапсырма Жұптық жұмыс 4 минут І-топ. Кестені толықтырыңыз
Жұптық жұмыс Кестені толықтырыңыз Тексеріп көріңіз І-топ
ІІ-топ
3-иапсырма. Жеке жұмыс 1. Тарихи оқиғаларды болған уақытымен дұрыс сәйкестендіріңіз
2. Дұрыс жауабын табыңыз 1. 1985 жылы «қайта құру» реформасын жүргізген КОКП ОК-нің Бас хатшысы: А) Г.В Колбин В) М.С. Горбачев С) Г.И. Янаев Д) Б. Ельцин 2. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (ТМД) құрылды: А) 1991 ж 21 желтоқсанда Алматыда В) 1991 ж 20 желтоқсанда Мәскеуде С) 1991 ж 24 желтоқсанда Ашхабадта Д) 1991 ж 25 желтоқсанда Минскіде 3. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік Тәуелсіздігі туралы» Заңы қабылданды: А) 1990 жылы 25 қазанда В) 1991 жылы 20 сәуірде С) 1991 жылы 16 желтоқсанда Д) 1991 жылы 2 қазанда 4. «Невада-Семей» ядролық сынақтарға қозғалысының жетекшісі: А) О. Сүлейменов В) М. Шаханов С) Н. Ә. Назарбаев Д) Д. А. Қонаев 5. Қасым-Жомарт Тоқаев ҚР Президенті қызметіне кірісті: А) 2019 жылы 23 наурыз В) 2019 жылы 19 наурыз Д) 2019 жыл 9 сәуір Д) 2019 жыл 21 наурыз |
ДескрипторМәтінмен танысып, кем дегенде 3 маңызды оқиғаны анықтайды. Дескриптор: Ұлттық мемлекеттіліктің қалыптасуы барысындағы кем дегенде 5 маңызды оқиғаны анықтайды; Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президенттің рөлін бағалай отырып, кем дегенде 5 бастамаларын атайды
Ақпараттарды толықтырады
Дескриптор: Саясаткерлердің пікірлерін тиімді қолданады; - Тұңғыш Президенттің қоғамдағы рөлін анықтайды.
Дескриптор:
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады һ
Өзін-өзі бағалау |
https://yandex.kz/video/preview/6444478652182009553
үлестірме материал Тақырып тық суреттер
үлестірме материал
Тақырып тық кесте
ҚБ парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Халқымыздың ардақты ұлдарының бірі Бауыржан Момышұлының осыдан алпыс жылдай бұрын айтқан «Ұлттық рух тамаша қасиеттерге ие, өз ұлтыңды тануға көмектеседі, ал бізге осы асыл қасиеттерді дамыта түсу қажет» деген өсиетін айта кетсек, артық болмас. Үйге тапсырма: Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы тақырыбын оқу «Тәуелсіздік мен үшін маңызды.....» эссе жазу |
Оқушылар тақырыпты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Стикер |