|
Пәні: сауат ашу |
Мектебі: Ақын Сара атындағы орта мектебі |
||
|
Күні:27.02.2018 Сынып: 1 «Ә» |
Мұғалімі: Хубиева Ұлжан Шынболатовна Қатысқандар саны: 22 |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлттық ойындар туралы не білемін? В дыбысы мен әрпі. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.7.1Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту 1.1.8.1Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту 1.1.9.1Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
||
|
Жетістік критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну және қолдану |
||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: мұғалімнің көмегі, жұппен жұмыс, топпен жұмыс Термин сөздер: Ойын-игра Талқылауға арналған сұрақтар: Вв қандай дыбыс? Сөздің қай жерінде кездеседі? |
||
|
Бастапқы білім |
Вв әрпі туралы не білесіңдер ? |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 1 минут 2 минут 2 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі Жақсылықтан үйреніп, Боламыз біз жақсы адам. Жамандықтан жиреніп, Үлгі аламыз жақсыдан. -Балалар, бір-бірімізге сәттілік тілейік. 2.Дидактикалық ойын «Мен айтамын, сен көрсет» (өткен әріптерді қайталау) 3. «Жорға әдісі» бойынша топтасу. І-топ:Көкпар ІІ-топ:Алтыбақан ІІІ-топ:Алтын сақа |
Суреттер |
|
|
Сабақтың басы 2 минут 5 минут |
1.Тыңдалым -Ұлттық ойындар туралы не білеміз? Ойларын ортаға салу -Ұлттық қандай ойындар білесіңдер? «Ұлттық ойын» бағдарлама әдісі Экраннан жүргізуші апай бүгінгі қонақ «Вв әрпі мен дыбысы» екенің хабарлайды. Жаңа сабақты бейнебаян арқылы түсіндіру. Мерей мен Әлидің диалогтық әңгімесіне назар аударуға шақырады. Әли: Қонағымыз ат жарысына қайсы көлікпен келеді?- деп сұрақ қояды.Балалар трамвай, автобус және велосипед көліктерінің мүмкіншілігін ескере отырып, велосипедпен келеді дене ортақ шешімге келеді. «Кинометафора» әдісі бойынша экраннан «Велосиредті шығу тарихы» үзінді көрсету. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс Экран, суреттер, сөздер жазылған |
|
|
Сабақтың ортасы 7 минут |
1-тапсырма. Оқылым. Веосипед, трамвай, автобус сөздерін дұрыс оқып, дұрыс ойтып жаттығу. Сонымен қонақ ат жарысына велосипедпен келгені мәлім болды. 2-тапсырма. Көркем жазу. 3-тапсырма. Мәтінді оқи отырып, айтылым дағдысын қалыптастыру. Ұлттық ойынның атын тап. Ат жарысы басталды. -Алда келе жатқан кім? Бас қамшыны, бас! Бұл қандай ойын түрі? «Бәйге» ұлттық ойыны туралы ойларын ортаға салу, әңгімелеу,салыстыру. |
Кітаптан жаңа сөздерді оқу Дәптерлер |
|
|
Сергіту сәті 1 минут |
Сұр қоян Ұзын құлақ сұр қоян Естіп қалып сыбдырды, Ойлы-қырлы жерлермен Ытқып-ытқып жүгірді. Қарап еді артына Қиығын сап көзінің, Келе жатқан томпаңдап Көжегі екен өзінің. |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|
|
Аяқталуы Жұптық жұмыс 5 минут 5 минут 5 минут |
1.«Қызықты тапсырма» (ЖЖ) Жұптық жұмыстағы тапсырмада оқушыларға берілген суретін сәйкестендіріп, дыбыстық талдау жасайды. Мысалы: ви-ло-си-пед сөзінде 9 әріп, 9 дыбыс. 2.«Аквариум» әдісі Ат жарысынң жеңімпаздарына берлген заттың не екенін жұмбақты шешу арқылы таба аласың? Үй ішінде-бөлме, Бөлме іші-көлде. Түрлі ұсақ балық, Жүзді сайран салып. Шешуі: аквариум Әли мен Мерей аквариум сатып алды. Енді сол аквариумға балық салуға көмектесуіміз қажет.біз Әли мен Мерей аквариумын балықпен толтыруға көмектесейік. Ол үшін әрбір дұрыс жауапқа 1 балық алып, аквариумға саласыңдар Сұрақтар: 1.Қазақ тілінде неше әріп бар? 2. Дауыссыз дыбыс нешеу? (25-26) 3. Дауысты дыбыс нешеу? (12) 4. У дыбысы қандай дыбыс? 5. Қ дыбысы қандай дыбыс? 6.Сөз неден құралады? 7. «Балалар далада доп ойнады»-деген сөзде неше сөз бар? 8. Сөйлем дегеніміз не? 9. Ауа сөзінде у дыбысы қандай дыбыс? Ал су сөзінде у дыбысы қандай дыбыс? 10. В дыбысы қандай дыбыс? 3. «Әріптер еліне саяхат» ойыны (ТЖ) Әр вагонға тиісті сөздерді орналастыру.Ол үшін кітапта берілген сөздердің құрамында в дыбысы мен әрпі бар сөздерді «В» вагонына, құрамында э дыбысы мен әрпі бар сөздерді «Э» вагонына салу керек.Жылдам орындаған топ жеңімпаз болып табылады. |
Оқулық, дәптерлер. Аквариум, балықтар, сұрақ жазылған парақшалар. Оқулық, дәптерлер, топтық тапсырма парақтары. |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия
|
Кеменің суреттері |
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Сыныптағы қабілеті жоғары оқушыларға жеке жұмыс дыбыстық талдау, тиісті әріптерді табу, сөздерді буынға бөлу т.с.с дидактикалық материалдарды дайындаймын. |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) |
Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
Сөздерді буынға бөл. Сөздерді буынға бөл.
Веосипед, трамвай, автобус. Веосипед, трамвай, автобус.
Дыбыстық талдау жаса. Дыбыстық талдау жаса.
Автобус. Автобус.
Дыбыстық талдау жаса. Дыбыстық талдау жаса.
Трамвай. Трамвай
Тиісті әріптерді тап. Тиісті әріптерді тап
....еосипед, трам...ай, а...тобус. ....еосипед, трам...ай, а...тобус
Сөздерді буынға бөл. Сөздерді буынға бөл.
Веосипед, трамвай, автобус. Веосипед, трамвай, автобус.
Дыбыстық талдау жаса. Дыбыстық талдау жаса.
Автобус. Автобус.
Дыбыстық талдау жаса. Дыбыстық талдау жаса.
Трамвай. Трамвай
Тиісті әріптерді тап. Тиісті әріптерді тап
....еосипед, трам...ай, а...тобус. ....еосипед, трам...ай, а...тобус
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлттық ойындар туралы не білемін? В дыбысы мен әрпі.1 сынып
Ұлттық ойындар туралы не білемін? В дыбысы мен әрпі.1 сынып
|
Пәні: сауат ашу |
Мектебі: Ақын Сара атындағы орта мектебі |
||
|
Күні:27.02.2018 Сынып: 1 «Ә» |
Мұғалімі: Хубиева Ұлжан Шынболатовна Қатысқандар саны: 22 |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлттық ойындар туралы не білемін? В дыбысы мен әрпі. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.7.1Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту 1.1.8.1Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту 1.1.9.1Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
||
|
Жетістік критерийлері |
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну және қолдану |
||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: мұғалімнің көмегі, жұппен жұмыс, топпен жұмыс Термин сөздер: Ойын-игра Талқылауға арналған сұрақтар: Вв қандай дыбыс? Сөздің қай жерінде кездеседі? |
||
|
Бастапқы білім |
Вв әрпі туралы не білесіңдер ? |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 1 минут 2 минут 2 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі Жақсылықтан үйреніп, Боламыз біз жақсы адам. Жамандықтан жиреніп, Үлгі аламыз жақсыдан. -Балалар, бір-бірімізге сәттілік тілейік. 2.Дидактикалық ойын «Мен айтамын, сен көрсет» (өткен әріптерді қайталау) 3. «Жорға әдісі» бойынша топтасу. І-топ:Көкпар ІІ-топ:Алтыбақан ІІІ-топ:Алтын сақа |
Суреттер |
|
|
Сабақтың басы 2 минут 5 минут |
1.Тыңдалым -Ұлттық ойындар туралы не білеміз? Ойларын ортаға салу -Ұлттық қандай ойындар білесіңдер? «Ұлттық ойын» бағдарлама әдісі Экраннан жүргізуші апай бүгінгі қонақ «Вв әрпі мен дыбысы» екенің хабарлайды. Жаңа сабақты бейнебаян арқылы түсіндіру. Мерей мен Әлидің диалогтық әңгімесіне назар аударуға шақырады. Әли: Қонағымыз ат жарысына қайсы көлікпен келеді?- деп сұрақ қояды.Балалар трамвай, автобус және велосипед көліктерінің мүмкіншілігін ескере отырып, велосипедпен келеді дене ортақ шешімге келеді. «Кинометафора» әдісі бойынша экраннан «Велосиредті шығу тарихы» үзінді көрсету. |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс Экран, суреттер, сөздер жазылған |
|
|
Сабақтың ортасы 7 минут |
1-тапсырма. Оқылым. Веосипед, трамвай, автобус сөздерін дұрыс оқып, дұрыс ойтып жаттығу. Сонымен қонақ ат жарысына велосипедпен келгені мәлім болды. 2-тапсырма. Көркем жазу. 3-тапсырма. Мәтінді оқи отырып, айтылым дағдысын қалыптастыру. Ұлттық ойынның атын тап. Ат жарысы басталды. -Алда келе жатқан кім? Бас қамшыны, бас! Бұл қандай ойын түрі? «Бәйге» ұлттық ойыны туралы ойларын ортаға салу, әңгімелеу,салыстыру. |
Кітаптан жаңа сөздерді оқу Дәптерлер |
|
|
Сергіту сәті 1 минут |
Сұр қоян Ұзын құлақ сұр қоян Естіп қалып сыбдырды, Ойлы-қырлы жерлермен Ытқып-ытқып жүгірді. Қарап еді артына Қиығын сап көзінің, Келе жатқан томпаңдап Көжегі екен өзінің. |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|
|
Аяқталуы Жұптық жұмыс 5 минут 5 минут 5 минут |
1.«Қызықты тапсырма» (ЖЖ) Жұптық жұмыстағы тапсырмада оқушыларға берілген суретін сәйкестендіріп, дыбыстық талдау жасайды. Мысалы: ви-ло-си-пед сөзінде 9 әріп, 9 дыбыс. 2.«Аквариум» әдісі Ат жарысынң жеңімпаздарына берлген заттың не екенін жұмбақты шешу арқылы таба аласың? Үй ішінде-бөлме, Бөлме іші-көлде. Түрлі ұсақ балық, Жүзді сайран салып. Шешуі: аквариум Әли мен Мерей аквариум сатып алды. Енді сол аквариумға балық салуға көмектесуіміз қажет.біз Әли мен Мерей аквариумын балықпен толтыруға көмектесейік. Ол үшін әрбір дұрыс жауапқа 1 балық алып, аквариумға саласыңдар Сұрақтар: 1.Қазақ тілінде неше әріп бар? 2. Дауыссыз дыбыс нешеу? (25-26) 3. Дауысты дыбыс нешеу? (12) 4. У дыбысы қандай дыбыс? 5. Қ дыбысы қандай дыбыс? 6.Сөз неден құралады? 7. «Балалар далада доп ойнады»-деген сөзде неше сөз бар? 8. Сөйлем дегеніміз не? 9. Ауа сөзінде у дыбысы қандай дыбыс? Ал су сөзінде у дыбысы қандай дыбыс? 10. В дыбысы қандай дыбыс? 3. «Әріптер еліне саяхат» ойыны (ТЖ) Әр вагонға тиісті сөздерді орналастыру.Ол үшін кітапта берілген сөздердің құрамында в дыбысы мен әрпі бар сөздерді «В» вагонына, құрамында э дыбысы мен әрпі бар сөздерді «Э» вагонына салу керек.Жылдам орындаған топ жеңімпаз болып табылады. |
Оқулық, дәптерлер. Аквариум, балықтар, сұрақ жазылған парақшалар. Оқулық, дәптерлер, топтық тапсырма парақтары. |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия
|
Кеменің суреттері |
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Сыныптағы қабілеті жоғары оқушыларға жеке жұмыс дыбыстық талдау, тиісті әріптерді табу, сөздерді буынға бөлу т.с.с дидактикалық материалдарды дайындаймын. |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) |
Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|
Сөздерді буынға бөл. Сөздерді буынға бөл.
Веосипед, трамвай, автобус. Веосипед, трамвай, автобус.
Дыбыстық талдау жаса. Дыбыстық талдау жаса.
Автобус. Автобус.
Дыбыстық талдау жаса. Дыбыстық талдау жаса.
Трамвай. Трамвай
Тиісті әріптерді тап. Тиісті әріптерді тап
....еосипед, трам...ай, а...тобус. ....еосипед, трам...ай, а...тобус
Сөздерді буынға бөл. Сөздерді буынға бөл.
Веосипед, трамвай, автобус. Веосипед, трамвай, автобус.
Дыбыстық талдау жаса. Дыбыстық талдау жаса.
Автобус. Автобус.
Дыбыстық талдау жаса. Дыбыстық талдау жаса.
Трамвай. Трамвай
Тиісті әріптерді тап. Тиісті әріптерді тап
....еосипед, трам...ай, а...тобус. ....еосипед, трам...ай, а...тобус
шағым қалдыра аласыз














