Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім атауы: Ұлттық және отбасылық құндылықтар. Фонетика. |
Мектебі: «Қызылсеңгір» ЖББМ Пәні: Қазақ тілі. |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: 18.09.2024 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 6 А,Ә |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлттық құндылықтар бастауы. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.1.Ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану. 6.4.2.1.Екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) және сөйлем ішінде орынды қолдану. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіннің стильдік ерекшелігін тану, екпіннің түрлерін ажырату; Көптеген оқушылар: ауызекі және көркем сөйлеу стиліндегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін ажырату, екпіннің түрлерін ажырату; Кейбір оқушылар: ауызекі және көркем сөйлеу стиліндегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру, екпіннің мағыналық түрлерін ажырату. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критеийлері |
|
|||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дәстүр, сүйінші, бәсіре, ұлттық құндылық Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: менің ойымша..., мен бұл пікірмен келісемін/ келіспеймін |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Халық ауыз әдебиеті |
|||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Қиял әлемі туралы білімдерін тереңдетеді. |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. ІІ. Жағымды психологиялық ахуал. Шаттық шеңберінде тұрып, жақсы сөздер мен тілектер айтады. - Мен мақсатыма жетемін. - Мен қиялдай аламын. - Менің қиялым ұшқыр.
«Сырлы сандық» әдісі бойынша сыныпты топқа біріктіру және өткенге шолу . 1.Ұлттық тағамдар атаулары( қазы- қарта, құрт, май, шелпек ,наурыз көже)
2.Ұлттық киім атаулары( сәукеле, бөрік, шапан,нымша, былғары етік, тон, ішік т.б )
3.Ұлттық ойындар атаулары (алтыбақан,түйе-түйе,ханталапай, ақсүйек т.б )
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді. Оқушылар суреттерге байланысты өз ойларын білдіріп, тақырыпты анықтайды, топтасады. |
ҚБ |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
2-мәтін
1-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңіз. 1.Қазаққа тән ұлттық құндылық дегенді қалай түсінесіңдер? 2. Ұлттық құндылықтар қатарына өздерің қандай қасиеттерді қосар едіңдер? 3. «Көздің қарашығындай сақтау» дегенді қалай түсінесіңдер? 2-тапсырма. Екі мәтінді мұқият оқыңыз. Кестеге сүйене отырып, мәтіндерді салыстырыңыз.
- мәтінді мұқият оқып, стилін анықтайды, дәлелдейді; - мәтіндерге салыстырмалы талдау жасайды. ҚБ
3-тапсырма. Мұхтар Шахановтың өлеңіндегі 2 жолдан сөз екпінін анықтаңдар. Өлеңде екпін түспейтін сөздер мен қосымшалар бар ма? 4-тапсырма. Сызбада берілген сөздермен танысып, орыс және қазақ тіліндегі екпіндерді салыстырыңдар.
ҚБ Бекіту. Бүгінгі тақырыпты қорытындылаңдар. Ойларыңды суретпен байланыстырыңдар.
|
Мәтіндерді мұқият оқып, стилін ондағы сөздер арқылы анықтап, дәлелдеңіз.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңіз.
Екі мәтінді мұқият оқыңыз. Кестеге сүйене отырып, мәтіндерді салыстырыңыз.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырма орындайды.
Өлеңдегі 2 жолдан сөз екпінін анықтайды; •Өлеңде екпін түспейтін сөздер мен қосымшаларды анықтайды; •Сызбада берілген сөздермен танысып, орыс және қазақ тіліндегі екпіндерді салыстырады.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
(«Мәдениет» журналынан)
(Мұхтар Шаханов)
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс Рефлексия мына сұрақтар негізінде жүргізіледі: - Мен осы сабаққа дейін не білдім? - Осы сабақ маған несімен пайдалы болды? - Қандай мәселені әлі жақсарту керек? |
|
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлттық құндылықтар бастауы.
Ұлттық құндылықтар бастауы.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Бөлім атауы: Ұлттық және отбасылық құндылықтар. Фонетика. |
Мектебі: «Қызылсеңгір» ЖББМ Пәні: Қазақ тілі. |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: 18.09.2024 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 6 А,Ә |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлттық құндылықтар бастауы. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.1.Ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану. 6.4.2.1.Екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) және сөйлем ішінде орынды қолдану. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіннің стильдік ерекшелігін тану, екпіннің түрлерін ажырату; Көптеген оқушылар: ауызекі және көркем сөйлеу стиліндегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін ажырату, екпіннің түрлерін ажырату; Кейбір оқушылар: ауызекі және көркем сөйлеу стиліндегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру, екпіннің мағыналық түрлерін ажырату. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критеийлері |
|
|||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дәстүр, сүйінші, бәсіре, ұлттық құндылық Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: менің ойымша..., мен бұл пікірмен келісемін/ келіспеймін |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Халық ауыз әдебиеті |
|||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Қиял әлемі туралы білімдерін тереңдетеді. |
|||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. ІІ. Жағымды психологиялық ахуал. Шаттық шеңберінде тұрып, жақсы сөздер мен тілектер айтады. - Мен мақсатыма жетемін. - Мен қиялдай аламын. - Менің қиялым ұшқыр.
«Сырлы сандық» әдісі бойынша сыныпты топқа біріктіру және өткенге шолу . 1.Ұлттық тағамдар атаулары( қазы- қарта, құрт, май, шелпек ,наурыз көже)
2.Ұлттық киім атаулары( сәукеле, бөрік, шапан,нымша, былғары етік, тон, ішік т.б )
3.Ұлттық ойындар атаулары (алтыбақан,түйе-түйе,ханталапай, ақсүйек т.б )
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар жағымды психологиялық ахуал жүргізеді. Оқушылар суреттерге байланысты өз ойларын білдіріп, тақырыпты анықтайды, топтасады. |
ҚБ |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
2-мәтін
1-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңіз. 1.Қазаққа тән ұлттық құндылық дегенді қалай түсінесіңдер? 2. Ұлттық құндылықтар қатарына өздерің қандай қасиеттерді қосар едіңдер? 3. «Көздің қарашығындай сақтау» дегенді қалай түсінесіңдер? 2-тапсырма. Екі мәтінді мұқият оқыңыз. Кестеге сүйене отырып, мәтіндерді салыстырыңыз.
- мәтінді мұқият оқып, стилін анықтайды, дәлелдейді; - мәтіндерге салыстырмалы талдау жасайды. ҚБ
3-тапсырма. Мұхтар Шахановтың өлеңіндегі 2 жолдан сөз екпінін анықтаңдар. Өлеңде екпін түспейтін сөздер мен қосымшалар бар ма? 4-тапсырма. Сызбада берілген сөздермен танысып, орыс және қазақ тіліндегі екпіндерді салыстырыңдар.
ҚБ Бекіту. Бүгінгі тақырыпты қорытындылаңдар. Ойларыңды суретпен байланыстырыңдар.
|
Мәтіндерді мұқият оқып, стилін ондағы сөздер арқылы анықтап, дәлелдеңіз.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңіз.
Екі мәтінді мұқият оқыңыз. Кестеге сүйене отырып, мәтіндерді салыстырыңыз.
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық тапсырма орындайды.
Өлеңдегі 2 жолдан сөз екпінін анықтайды; •Өлеңде екпін түспейтін сөздер мен қосымшаларды анықтайды; •Сызбада берілген сөздермен танысып, орыс және қазақ тіліндегі екпіндерді салыстырады.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
(«Мәдениет» журналынан)
(Мұхтар Шаханов)
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс Рефлексия мына сұрақтар негізінде жүргізіледі: - Мен осы сабаққа дейін не білдім? - Осы сабақ маған несімен пайдалы болды? - Қандай мәселені әлі жақсарту керек? |
|
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз























