Пән:
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
Ортақ
тақырып:
Бөлімше:
Күні:
Сынып: 1
«Ә»
|
Сауат
ашу
Тыңдалым және
айтылым
Тағам және
сусын.
-
Тыңдалған материалдың мазмұнын
түсіну
Мектеп:
Х.Доспанова атындағы №30
ЖОББМ
Мұғалімнің аты
жөні: Кубиева Амангул
Тлековна
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Ұлттық тағамдар.
Мәтін.
|
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.1.1.1 тыңдау барысында
тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған
мәтіннің мазмұнын түсіну
1.2.5.1 - мәтін, иллюстрация
бойынша (мұғалімнің көмегімен) сұрақтар қоя білу және қойылған
сұраққа жауап беру
|
|
Сабақтың
мақсаттары
|
1. Иллюстрация бойынша мұғалімнің
көмегімен жетекші сұрақтарға жауап
береді.
2. Мәтін мазмұнын
айтады.
3. Мәтінге сұрақ
құрастырады.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Терминология: Түйе, шұбат,
қымыз
Диалог құруға
арналған сөз тіркестері немесе
сұрақтар:
- Мәтін не
туралы?
-Шұбатты неден
жасайды?
- Шұбаттың қандай
пайдасы бар?
- Саған шұбат ұнай
ма?
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ұйымшылдық- жұптық, топтық
жұмыста
ынтымақтастық – психологиялық
дайындықта, шығармашылық- қорытындылау «конверт»
әдісінде.
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Өзін-өзі
тану (психологиялық дайындықта
бір-біріне жылулық арнайды)
Әдебиеттік
оқу (жаңылтпаш жаттауда тілін
жаттықтырады)
Көркем
еңбек (қорытынды бөлімінде
жапсырмалайды).
|
|
Бастапқы
білім
|
Ұлттық тағамдар туралы мәлімет
алады.Үй жануарларының өнімдерінің пайдасын
біледі.
|
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
2
минут
4
минут
|
-
Психологиялық
дайындық.
Біз балдырған
баламыз,
Құстай қанат
қағамыз.
Дүниені
аралап,
Оқып білім
аламыз.
Көзді салып
қараңыз,
Былай қанат
қағамыз.
/Б.Бөрiбаев/
–
Балалар,
бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын
сезініп үйренген қандай тамаша, қандай
қуаныш!
-
Ширату
(Ұ)
«Аяқ-қолды әріптер»
ойыны
- ал енді балалар осы шеңберде бір біріңнің арттарына тұрып,
сап түзеңдер. Мен соңғы адамның арқасына әріптеп бір сөз жазам, ол
адам алдындағы адамға салады. Солай ең бірінші тұрған адам қандай
сөз жазғанымызды толық айту
керек.
- Қандай сөз
шықты?
- Жарайсыңдар
балалар, шұбат деген сөз
жаздық.
- Шұбат деген не екен?Кім
біледі?
- Шұбат қазақтың
ұлттық сусыны, емдік сусын
екен.
- Олай болса бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы «ұлттық
тағамдар»
- қандай ұлттық
тағамдарды білесіңдер?
-
Бүгінгі сабағымыздың
мақсатымен таныстырамын:
1. сурет бойынша сұрақтарға жауап
береміз
2. Мәтін мазмұнын ашып
айтамыз
3. Мәтінге сұрақ
құрастырамыз
|
|
|
Сабақтың
ортасы
10 минут
5
минут
4
минут
|
-
Оқулықпен
жұмыс.42-43 бет
Аудио арқылы
мәінді тыңдату.
Тыңдалым
дағдыларын қалыптастыру.
- Кітабымыздың 42
бетін ашайық. 1-жаттығу «Шұбат» мәтінімен таныстырамын. Мұқият
тыңдаймыз.
Тыңдалым арқылы
сұрақтарға жауап беру:.
- Мәтін не
туралы?
-Шұбатты неден
жасайды?
- Шұбаттың қандай
пайдасы бар?
- Саған шұбат ұнай ма?
ҚБ Мұғалімнің
бағалауы
Жеке
жұмыс. Оқу дағдыларын
қалыптастыру
Тізбектеп
оқыту
Тапсырма: Сұрақ
құрастыру
ҚБ өзара бағалау.
Бағалау критерийі: оқу сауаттылығына байланысты
анық, қалыпты дауыс ырғағымен
оқиды.
2-жаттығу.
Жаңылтпашты мұғалімнің көмегімен
жаттату.
Түйе маған шұбат
берді,
Шұбат маған қуат
берді.
Дәптермен
жұмыс. 29 бет. Жазылым дағдысын
қалыптастыру.
Дәптердегі
2-жаттығуға берілген жолға жаңылтпашты жатқа
жазамыз.
ҚБ Өзара
бағалау.
«Цукерман
таяқшалары» арқылы дәптерлерін ауыстырып,
көршісінің дәптерін
тексереді.
Т апсырма бойынша саралау жұмысы.
Оқулықпен жұмыс 43-
беті
4-жаттығу.
А: Сурет
бойынша 2 сөйлем
құра.
В: Сурет бойынша әңгіме
құрастыр.
С: Суретке қарап өз бетінше
сұрақтар құрастыр.
ҚБ «Басбармақ»
әдісімен бағалау (топ мүшелері сөйлемдерін
оқиды, қалғандары бағалайды)
|
Сауат ашу оқулығының
аудио дискі
Жұмыс
дәптерлері
Оқулықпен
жұмыс
|
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
4. Ботақаны
нардың
Жарға неге
бардың.
Тілерсегің
дірілдеп,
Секіре алмай
қалдың.
|
Сергіту сәтіне арналған
жинақ
|
|
ҚБ
тапсырмасы
5 минут
4
минут
|
5. (Ж)
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма
Бағалау
критерийі: •Сурет бойынша әңгіме
құрастырады
Тапсырма
: Сурет бойынша әңгіме
құрастыр.
Дескриптор:
- сюжетті сурет бойынша әңгіме
құрастырады;
- сөйлемдердің құрылымын
сақтайды;
- мәтінді жүйелі
әңгімелейді;
-
сөйлеу барысында тілдік нормаларды
сақтайды.
Жұптық өзара
бағалау (көршілер бір біріне әңгіме
құрастырып әңгімелейді)
6. Бекіту.
Дереккөз тәсілі арқылы
саралау.
«Конверт»
әдісі
1 топ: Конверт
ішінде үй жануарлары суреттері және олардың өнімдері салынған.
Жануарлардың өнімдерін дұрыс тауып, конверт сыртына
жапсыру.
-
топ: Конвер бірнеше суреттер
берілген. Ішінен түйеге байланысты суреттерді теріп алып, ламинат
тақтада кластер құрастыру.
Ш апалақтау
әдісі арқылы бір-біріне қошемет
көрсетеді
|
Сюжетті
суреттер
Үй жануарлары
суреттері
|
|
Сабақтың
соңы
2 минут
2
минут
|
7.Қорытынды.
«Сұрақ-жауап»
әдісі арқылы
қорыту.
- Бүгінгі сабақта
нені білдік?
- Шұбаттың пайдасы
қандай?
- Түйе қандай
жануар?
8.Рефлексия
|
Күн, бұлттар
суреті
|
|
Дифференция – оқушыларға
көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
|
Тапсырма
тәсілі бойынша
саралау:
А: Сурет бойынша 2 сөйлем
құра.
С: Суретке қарап өз бетінше
сұрақтар құрастыр.
Дереккөз тәсілі
арқылы саралау.
«Конверт»
әдісі
А: Конверт ішінен
жануарлардың өнімдерін дұрыс тауып, конверт сыртына
жапсыру.
С: Конверт ішінен түйеге
байланысты суреттерді теріп алып, ламинат тақтада кластер
құрастыру.
|
- ҚБ мұғалімнің мадақтауы,
бағалауы;
- ҚБ өзара
бағалау. Бағалау критерийі: оқу сауаттылығына байланысты
анық, қалыпты дауыс ырғағымен
оқиды.
- ҚБ «Цукерман таяқшалары»
әдісі арқылы жұптық жұмыста өзара
бағалайды.
- ҚБ «Басбармақ» әдісімен
бағалау (Оқулықпен жұмыс кезінде топ
мүшелері сөйлемдерін оқиды, қалғандары
бағалайды)
- ҚБ
«Шапалақтау»
әдісі арқылы бір-біріне қошемет
көрсетеді
- ҚБ Жұптық өзара
бағалау (Қалыптастырушы бағалауға
арналған тапсырмада көршілер бір біріне әңгіме құрастырып
әңгімелейді)
|
Сергіту сәтінде
қимыл-қозғалыс
қауіпсіздігі
|
|
|
Сабақты
бағалау
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі
1:
Аудио жазба арқылы тыңдалым
дағдыларын қалыптастырады.
2:
Сабақты қорытындылауда
дереккөз тәсілі арқылы саралауға «Конверт» әдісі тиімді
болды.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете
алады
1: Ойын түрлерін басым
қолданғанда сабағым оданда қызықты болар
еді.
2: Бағалаудың тиімді әдістерін
қолданғанда сабағым жақсырақ болар
еді.
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
Кері байланыс жасау арқылы
оқушылардың қаншалықты түсінгендігін байқауға болады. Сондықтан
деңгейлік тапсырмалар көбірек
дайындау.
|