Сабақтың
мақсаты: Балаларға ұлы тұлғалардың
сөздерінің мағанасын түсіндіре отырып, дұрыс әрекет құндылығының
мәнін ашу
Сабақтың
міндеттері:
-
Абай атамыздың ой пікірлерімен
танысып, ой түюге, қорытынды шығаруда ұқыпты болуға
үйрету.
-
Оқушыларды ізденпаздыққа
баулы.
-
Оқушыларды талаптану
арқылы,өнегелі сөздерден үлгі алуға
тәрбиелеу.
|
Ресурстар: оқулық,
дәптер,
(аудио, видео жазбалар,
плакатқа салынған сурет,
кубик)
|
Сабақ
барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу. Оқу құралдарына
назар аудару. 5 Т ережесі
Шаттық шеңбері, түрлі түсті
қағазда бейнеленген әр түрлі смайликтермен
сәлемдесу.
ІІ. Тыныштық
сәті
Баяу ән қосылады,
оқушылар орындарынан тұрып бір-біріне "Қайырлы күн" тілек
айтады.
|
Сабақ барысын
талдау
|
ІІІ. Үй
тапсырмасын сұрау
Жазғы демалыс кезіндегі,
көңілді өткізген кездерін еске түсіріп
бөлісу.
Сұрақ:
-
Жазғы демалыста қандай қызықты
есте қалатындай оқиғалар
болды.
-
Сендер өздеріңеқандай пайдалы
іс жасадыңдар?
-
Жасаған дұрыс әрекетіңді еске
түсірейік.
-
Бір жасқа есейіп,
ақыл-ойларың дамыды соған байланысты не айта
аламыз?
|
|
ІV. Дәйек
сөз
... Адамның жақсысы –
адамға сҥйіспеншілікпен
қарағандар.
Абай
Құнанбаев
|
|
Сергіту
сәті.
Бейнебаян арқылы
сергіту жаттығуларын жасатып оқушылардың көңіл – күйін
көтеру.
Жақсы көңіл
күй:
|
|
Мұғалімнің
сыйы:
Бүкіл дүниенің түзелуі.
Әңгіме
Бір апталық жұмыс
күнінен қажыған адам жексенбінің таңында қолына газет алып
шаршағанын басып, күні бойы үйде отыруды ұйғарады. Дәл осыны ойлап
отырғанында баласы жүгіріп келіп паркке қашан баратынын
сұрайды.Әкесі оған демалыс күні паркке алып баратына уәде берген
болатын. Бірақ мүлдем сыртқа шығуға зауқы болмай бір сылтау
іздейді. Кейін газет бетіндегі дүние жүзілік карта көзіне түседі.
Картаны майдалап жыртып баласына «егер картаны құрасаң, сені паркке
алып барамын» деді де өзі іштей «жақсы құтылдым-ау, ең мықты
география профессоры да кешке дейін құрай алмас» деп ойлады. Арада
он минут уақыт өтісімен - ақ баласы жүгіріп келіп:
«Әке картаны түзедім, енді барсақ болады» - деді.
Әкесі алдымен сенбей барып көреді. Көргенінде таң қалып
қалай түзегенін сұрайды. Сонда бала былай деп жауап
береді:
- Маған берген картаның артында бір адамның суреті
бер еді. Адамды түзеткен кезімде,
бүкіл дүние жүзі түзеліп шыға
келді.
Сұрақ: 1.Әкесі баласына қандай
тапсырма берді?
2. Бала әкесәне, дүние жүзінің
қартасын қалай түзедім деп
түсіндірді?
3.
Адамдар түзелген кезімде,
бүкіл дүние жүзі түзеледі дегенді қалай
түсінесіңдер?
4.Өзіңнің қандай жағыңды
түзеткің келеді?
... Егерде есті кісілердің
қатарында болғың келсе, күніне бір мәрте, болмаса жұмасында бір, ең
болмаса айына бір, өзіңнен өзің есеп ал! (Он бесінші сөз).
Түсіндіріп өтейік.
|
|
VІ. Шығармашылық
жұмыс
3-тапсырма. Абайдың
«Адамның жақсысы – адамға сүйіспеншілікпен қарағандар» деген ойын
тақырып етіп алып, төмендегі кейіпкерлерді қатыстыра отырып, шағын
қойылым дайындап,
сахналаңдар.
1
топ:отбасында үлгілі
бала;
2
топ: жақсы, мейірімді
оқушы;
3
топ:нағыз
дос;
4
топ:елгезек
бала;
5
топ: барлығын жақсы көретін
оқушы.
|
|
VІІ. Топпен ән
айту.
«Көңілді балалар әні» (Е.Өтетілеуұлы)
|
|
VІІІ. Үйге
тапсырма
-
9 бет. Мұзафар Әлімбаевтің
өлеңі. Адамзаттың Абайы жаттап
келу,
-
Дәптермен
жұмыс .3 бет 1 тапсырма... Адамның
жақсысы – адамға сүйіспеншілікпен қарағандар. Абай Құнанбаев сөзін
кесте арқылы шығару
|
|
Б үгінгі
сабаққа белсене қатысқан оқушыларға алғыс
айтамын!
Жинаған -дар санына қарай
марапаттаймын!
|
|
Соңғы тыныштық
сәті. Баяу ән
қойылады.
Бүгінгі сабақтан
алғандарыңды естеріңе түсіріп, жүрегімізде сақтаймыз. Рахмет
балалар, сау болыңыздар!
|
|