Пәні: Музыка
Тақырыбы: Ұлы Абайдың даналығы.
Құндылығы: Сүйіспеншілік
Қасиеттері: Бауырмалдық, достық,татулық
|
Мақсаты: Оқушыларға Ұлы Абайдың даналығын ұғындыру арқылы сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.Абай әндерін дәріптеу. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.bilim-all.kz 2.https://infourok.ru |
|
Сабақтың барысы:
Тыныштық
сәті. «Нұрға
бөлену». |
|
|
2. Сабақтың дәйексөзі. (Оқушыларға үш рет айтқызып, дәптерге жаздырту) Адамның жақсысы –
адамғасүйіспеншілікпен
қарағандар. Ұлы ақын, композитор, философ, саясаткер, ағартушы, қазақтың реалистік жаңа жазба әдебиетінің негізін қалаушы. Сұрақтар: 1. Сүйіспеншілік дегеніміз не? 2. Адамдар бір-біріне жақын, риясыз сүйіспеншілікте болу үшн не істеуіміз керек? 3. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз? |
|
|
3. Оқиға айту (Мұғалім сыйы). Ғылым таппай мақтанба Ғылым таппай мақтанба, Орын таппай баптанба, Құмарланып шаттанба, Ойнап босқа күлуге. Бес нәрседен қашық бол, Бес нәрсеге асық бол, Адам болам десеңіз. Тілеуің өмірің алдыңда, Оған қайғы жесеңіз. Өсек, өтірік, мақтаншақ, Еріншек, бекер мал шашпақ- Бес дұшпаның, білсеңіз. Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым, ойлап қой- Бес асыл іс көнсеңіз. Ғалым болмай немене, Балалықты қисаңыз. Болмасаң да ұқсап бақ, Бір ғалымды көрсеңіз, Ондай болмақ қайда деп, Айтпа ғылым сүйсеңіз. Сізге ғылым кім берер, Жанбай жатып сөнсеңіз. Дүние де өзі, мал да өзі, Ғылымға көңіл бөлсеңіз, Өзің үшін үйренсең, Жамандықтан жиренсең, Ашыларсың жылма-жыл. Сұрақтар: 1. Өлеңнен не түсіндіңдер? 2. Адам болу, оған жетуге ұмтылдыратын бес нәрсе деп нені айтады? 3. Неден аулақ бол дейді? |
|
|
4. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушыларға бес топқа бөлінеді. Тапсырма: Абайдың «Адамның жақсысы –
адамға сүйіспеншілікпен қарағандар» деген ойын тақырып етіп алып,
төмендегі кейіпкерлерді қатыстыра отырып, шағын қойылым дайындап,
сахналаңдар. отбасында үлгілі бала; жақсы, мейірімді оқушы; нағыз дос; елгезек бала; барлығын жақсы көретін оқушы. |
|
|
5. Топпен ән айту. Жас дәуірдің түлегіміз Сөзі: Е.Өтетілеуов Әні: И.Нүсіпбаев Бау, бақша, белдер, Көңілді ауыл, қаламыз. Орман, тау, көлдер Қайырмасы: Көрікті шексіз даламыз. Жадырап күндей, Дәулеті тасқан, Жайнаған гүлдей Сәулеті асқан Бақытты біздер баламыз!(2 рет) Өзіміз туған, Жалықпай оқып, Көбелек қуған, Көңілге тоқып, Өлкеде өсіп, толамыз. Білімді адам боламыз. |
|
|
6. Үй тапсырмасы. 1. №1 – сабақ. « Мен кім болам? » тақырыбына арнап шағын шығарма жазып келу. 2. Келесі сабақ. №2, Мұзафар Әлімбаевтің «Адамзаттың Абайы» өлеңін оқып келу. |
|
|
7. Сабақтың қорытынды сәті. Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет)немесе1..................2 [3]. Рахмет! Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлы Абайдың даналығы
Пәні: Музыка
Тақырыбы: Ұлы Абайдың даналығы.
Құндылығы: Сүйіспеншілік
Қасиеттері: Бауырмалдық, достық,татулық
|
Мақсаты: Оқушыларға Ұлы Абайдың даналығын ұғындыру арқылы сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.Абай әндерін дәріптеу. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.bilim-all.kz 2.https://infourok.ru |
|
Сабақтың барысы:
Тыныштық
сәті. «Нұрға
бөлену». |
|
|
2. Сабақтың дәйексөзі. (Оқушыларға үш рет айтқызып, дәптерге жаздырту) Адамның жақсысы –
адамғасүйіспеншілікпен
қарағандар. Ұлы ақын, композитор, философ, саясаткер, ағартушы, қазақтың реалистік жаңа жазба әдебиетінің негізін қалаушы. Сұрақтар: 1. Сүйіспеншілік дегеніміз не? 2. Адамдар бір-біріне жақын, риясыз сүйіспеншілікте болу үшн не істеуіміз керек? 3. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз? |
|
|
3. Оқиға айту (Мұғалім сыйы). Ғылым таппай мақтанба Ғылым таппай мақтанба, Орын таппай баптанба, Құмарланып шаттанба, Ойнап босқа күлуге. Бес нәрседен қашық бол, Бес нәрсеге асық бол, Адам болам десеңіз. Тілеуің өмірің алдыңда, Оған қайғы жесеңіз. Өсек, өтірік, мақтаншақ, Еріншек, бекер мал шашпақ- Бес дұшпаның, білсеңіз. Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым, ойлап қой- Бес асыл іс көнсеңіз. Ғалым болмай немене, Балалықты қисаңыз. Болмасаң да ұқсап бақ, Бір ғалымды көрсеңіз, Ондай болмақ қайда деп, Айтпа ғылым сүйсеңіз. Сізге ғылым кім берер, Жанбай жатып сөнсеңіз. Дүние де өзі, мал да өзі, Ғылымға көңіл бөлсеңіз, Өзің үшін үйренсең, Жамандықтан жиренсең, Ашыларсың жылма-жыл. Сұрақтар: 1. Өлеңнен не түсіндіңдер? 2. Адам болу, оған жетуге ұмтылдыратын бес нәрсе деп нені айтады? 3. Неден аулақ бол дейді? |
|
|
4. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушыларға бес топқа бөлінеді. Тапсырма: Абайдың «Адамның жақсысы –
адамға сүйіспеншілікпен қарағандар» деген ойын тақырып етіп алып,
төмендегі кейіпкерлерді қатыстыра отырып, шағын қойылым дайындап,
сахналаңдар. отбасында үлгілі бала; жақсы, мейірімді оқушы; нағыз дос; елгезек бала; барлығын жақсы көретін оқушы. |
|
|
5. Топпен ән айту. Жас дәуірдің түлегіміз Сөзі: Е.Өтетілеуов Әні: И.Нүсіпбаев Бау, бақша, белдер, Көңілді ауыл, қаламыз. Орман, тау, көлдер Қайырмасы: Көрікті шексіз даламыз. Жадырап күндей, Дәулеті тасқан, Жайнаған гүлдей Сәулеті асқан Бақытты біздер баламыз!(2 рет) Өзіміз туған, Жалықпай оқып, Көбелек қуған, Көңілге тоқып, Өлкеде өсіп, толамыз. Білімді адам боламыз. |
|
|
6. Үй тапсырмасы. 1. №1 – сабақ. « Мен кім болам? » тақырыбына арнап шағын шығарма жазып келу. 2. Келесі сабақ. №2, Мұзафар Әлімбаевтің «Адамзаттың Абайы» өлеңін оқып келу. |
|
|
7. Сабақтың қорытынды сәті. Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет)немесе1..................2 [3]. Рахмет! Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
шағым қалдыра аласыз


