ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ
|
Пәні : Қазақ тілі 3-бөлім Денсаулық-зор байлық 5-6-сабақ |
Бейнеу ауданы Бейнеу селосы Мектеп:Бейнеу аудандық әкімдігінің « Үстірт орта мектебі » КММ |
|
|||
|
Күні: 13-15.09. 2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жаксыбаева Шолпан |
|
|||
|
СЫНЫП: 7 «А, Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы дала табиғаты. 5-6-сабақ |
|
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
7.Т/А1. Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау 7.Ж3. Мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет,сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжай алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, процесті сипаттап жаза алады. Кейбір оқушылар орындай алады: графиктік мәтін (шартты белгі, сурет,сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жаза алады.
|
|
|||
|
|
Бағалау критерийлері: *оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжай алады *процесті сипаттап жаза алады |
|
|||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау |
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,қазақ тілі,өзін-өзі тану |
|
|||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Тілдік қарым-қатынас талаптары |
|
|||
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||
|
Басы 5 мин |
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі айтылады. Миға шабуыл Ұлы дала дегенді қалай түсінесің? Қазақ халқы неге өзін «Ұлы Дала перзентімін» деп атайды? |
|
|
||
|
Сабақ ортасы ортасы 3минут 15 минут 15 минут 5 мин |
1-тапсырма.Тыңдалым тапсырмасы.Өлеңді үнтаспадан тыңдап, негізгі мәліметтерді ірікте. Көктем де келер, От ойнар әлі аспанда. Көгерер әлі: Кәрі емен, қайың, жас тал да. Дүлейдің шоғы түспесе екен деп тіле, Аспанда апат зарядтары жағаласқанда. Көктем де келер, Құстар да жетер ән салып. Көктер де шығар, Көгілдір нұрға тамсанып. Сулар да тасар, Кетпесе екен деп тіле, Мұхиттар көлге қарсы ағып. Бұлттар да көшер, Жыртық па, әлде бүтін бе? Жауласа бермей, жайғасар, келер бітімге. Ақкөңіл бұлттар, Ақ нөсер төгіп өтсін де, Айналып кетпей түтінге. Келсе екен көктем, Көк, жасыл шұғыла тартылса. Көкжиек барып Көкжиектерге артылса. Көктем де келер, Көрерміз әлі жазды да, Осылай өмір Тұрса егер тыныш қалпынша. М.Мақатаев Естсақта! Мәтін бойынша сұрақтар: 1. Өлеңде көктемді суреттеуден басқа қандай идея қозғалған? 2. Өлеңде көктемді суреттеуден басқа қандай идея қозғалған? 3. М.Мақатаевтың табиғат туралы қандай өлеңін жатқа білесіңдер? Дескрипторлар:
ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі 7-тапсырма. Жазылым тапсырмасы. Дескрипторлар: 1 Мәтін құрастыра алады. 2. Шылау түрлерін қатыстырып жазады. ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі 5-тапсырма Мәтінді оқып,негізгі ақпаратты анықтайды. Тапсырма. Мақал-мәтелдердің мәнін түсіндіріңдер және ондағы септік, жіктік жалғаулы сөздерді табыңыздар, Тау мен тасты су бұзар, Адамзатты сөз бұзар. * * * Жер тағдыры — ел тағдыры. * * * Асқар таудың ауасы — аурудың дауасы. * * * Халқыңа орман салғаның, Өзіңе қорған салғаның. Бір жаманның кесапатынан аққан дария құриды. * * * Кішкентай сіріңке үлкен орманды өртейді. * * * Бау-бақшаның қараусыз қалғаны, Көк ағаштың отын болғаны. * * * Бір тал кессең, он тал ек. Дескрипторлар:
2. Септік, жіктік жалғаулы сөздерді табыңыздар, ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі
|
|
|
||
|
Үй жұмысы |
11-тапсырма |
|
|
||
|
Сабақ соңы 2 мин |
Рефлексия«Бес саусақ» әдісі арқылы жүзеге асады. (Парақшада оқушының не жазуы тиіс екені толығымен көрсетілген). Парақшаны жеке оқушы толтырады. |
|
|
||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
||
|
Спиральділік қағидатын сақтай отырып, оқушыларға тапсырманы жеңілден күрделіге қарай түрлендіріп беру. |
Бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы жүргізілді. Критерийлерге сай бағалау нақты, шынайы жүзеге асырылды. |
«Тарих»,«Өзін-өзі тану», «Қазақ тілі » пәндерімен байланыс болды. АКТ қолданылады Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлы дала табиғаты
Ұлы дала табиғаты
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ
|
Пәні : Қазақ тілі 3-бөлім Денсаулық-зор байлық 5-6-сабақ |
Бейнеу ауданы Бейнеу селосы Мектеп:Бейнеу аудандық әкімдігінің « Үстірт орта мектебі » КММ |
|
|||
|
Күні: 13-15.09. 2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жаксыбаева Шолпан |
|
|||
|
СЫНЫП: 7 «А, Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұлы дала табиғаты. 5-6-сабақ |
|
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
7.Т/А1. Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау 7.Ж3. Мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет,сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжай алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, процесті сипаттап жаза алады. Кейбір оқушылар орындай алады: графиктік мәтін (шартты белгі, сурет,сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жаза алады.
|
|
|||
|
|
Бағалау критерийлері: *оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжай алады *процесті сипаттап жаза алады |
|
|||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау |
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,қазақ тілі,өзін-өзі тану |
|
|||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Тілдік қарым-қатынас талаптары |
|
|||
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||
|
Басы 5 мин |
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі айтылады. Миға шабуыл Ұлы дала дегенді қалай түсінесің? Қазақ халқы неге өзін «Ұлы Дала перзентімін» деп атайды? |
|
|
||
|
Сабақ ортасы ортасы 3минут 15 минут 15 минут 5 мин |
1-тапсырма.Тыңдалым тапсырмасы.Өлеңді үнтаспадан тыңдап, негізгі мәліметтерді ірікте. Көктем де келер, От ойнар әлі аспанда. Көгерер әлі: Кәрі емен, қайың, жас тал да. Дүлейдің шоғы түспесе екен деп тіле, Аспанда апат зарядтары жағаласқанда. Көктем де келер, Құстар да жетер ән салып. Көктер де шығар, Көгілдір нұрға тамсанып. Сулар да тасар, Кетпесе екен деп тіле, Мұхиттар көлге қарсы ағып. Бұлттар да көшер, Жыртық па, әлде бүтін бе? Жауласа бермей, жайғасар, келер бітімге. Ақкөңіл бұлттар, Ақ нөсер төгіп өтсін де, Айналып кетпей түтінге. Келсе екен көктем, Көк, жасыл шұғыла тартылса. Көкжиек барып Көкжиектерге артылса. Көктем де келер, Көрерміз әлі жазды да, Осылай өмір Тұрса егер тыныш қалпынша. М.Мақатаев Естсақта! Мәтін бойынша сұрақтар: 1. Өлеңде көктемді суреттеуден басқа қандай идея қозғалған? 2. Өлеңде көктемді суреттеуден басқа қандай идея қозғалған? 3. М.Мақатаевтың табиғат туралы қандай өлеңін жатқа білесіңдер? Дескрипторлар:
ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі 7-тапсырма. Жазылым тапсырмасы. Дескрипторлар: 1 Мәтін құрастыра алады. 2. Шылау түрлерін қатыстырып жазады. ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі 5-тапсырма Мәтінді оқып,негізгі ақпаратты анықтайды. Тапсырма. Мақал-мәтелдердің мәнін түсіндіріңдер және ондағы септік, жіктік жалғаулы сөздерді табыңыздар, Тау мен тасты су бұзар, Адамзатты сөз бұзар. * * * Жер тағдыры — ел тағдыры. * * * Асқар таудың ауасы — аурудың дауасы. * * * Халқыңа орман салғаның, Өзіңе қорған салғаның. Бір жаманның кесапатынан аққан дария құриды. * * * Кішкентай сіріңке үлкен орманды өртейді. * * * Бау-бақшаның қараусыз қалғаны, Көк ағаштың отын болғаны. * * * Бір тал кессең, он тал ек. Дескрипторлар:
2. Септік, жіктік жалғаулы сөздерді табыңыздар, ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі
|
|
|
||
|
Үй жұмысы |
11-тапсырма |
|
|
||
|
Сабақ соңы 2 мин |
Рефлексия«Бес саусақ» әдісі арқылы жүзеге асады. (Парақшада оқушының не жазуы тиіс екені толығымен көрсетілген). Парақшаны жеке оқушы толтырады. |
|
|
||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
||
|
Спиральділік қағидатын сақтай отырып, оқушыларға тапсырманы жеңілден күрделіге қарай түрлендіріп беру. |
Бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы жүргізілді. Критерийлерге сай бағалау нақты, шынайы жүзеге асырылды. |
«Тарих»,«Өзін-өзі тану», «Қазақ тілі » пәндерімен байланыс болды. АКТ қолданылады Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау. |
|
||
шағым қалдыра аласыз













