ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ
|
Пәні : Қазақ тілі 1-бөлім Ауа райы және климаттық өзгерістер 7- 8-сабақ |
Бейнеу ауданы Бейнеу селосы Мектеп:Бейнеу аудандық әкімдігінің « Үстірт орта мектебі » КММ |
|||
|
Күні: 18.-20.09.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жаксыбаева Шолпан |
|||
|
СЫНЫП: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауасыз тіршілік жоқ |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
7. Т/А5. Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау. 7О6. Оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу 7.ӘТН1. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Проблемалық сұрақтарға жауап береді, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыра алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Оқылым стратегияларын қолдана алады. Кейбір оқушылар орындай алады: , үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жаза алады. |
|||
|
|
Бағалау критерийлері: 1. Проблемалық сұрақтарға жауап береді, 2. Өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыра алады. 3.Маңызды идеяларды ортаға салады. 4. Орфографиялық нормаға сай жаза алады. |
|||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау |
|||
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар орындай алады: Проблемалық сұрақтарға жауап береді, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыра алады. |
|||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Азоттың ауа құрамында неше пайыз бар? -Оттегінің неше пайызы бар? |
||||
|
Ишара: Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсетіліп, шапалақ соғу арқылы қошемет көрсетіледі. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,география |
|||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
ҰЖ. «Маңызды мәліметтерді еске түсір» әдісімен өткен сабаққа кері байланыс жасалады. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин |
Сәлeмдecу. Oқушылapды түгeндeу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа бөлу. Сабақ айдары: Табиғат адам өмірінің барлық қажетін толық өтей алуы үшін ол міндетті түр- де ештеңемен былғанып, уланбаған болуы тиіс. Қ.Аманжолов |
|
||
|
Сабақ ортасы ортасы 3минут
15 минут
15 минут
5 мин |
Ойқозғау. Ауа неден тұрады? 8-тапсырма. Тыңдалым тапсырмасы. Мәтінді оқып,ондағы көптік және тәуелдік жалғауларын тап. Мәтін ішіндегі қызметін түсіндір. Жеке жұмыс Біздің еліміз қоңыржай белдеуде орналасқан. Бізде күн сәулесінің түсу бұрышы экваторға қарағанда аз. Сондықтан жер беті аз жылу қабылдайды. Қоңыржай климатта жыл маусымдары анық көрінеді. Осы жағдайда тіршілік ететін өсімдіктер мен жануарлар да қолайсыз қыс кезеңіне бейімделген. Қыс кезінде өсімдіктердің өсуі тоқтап, жапырақтары түседі. Кейбір жануарлар ұйқыға кетеді. Көптеген құстар жылы жаққа ұшады. Қыстауға қалған жануарлар қысқа қоректік қорын жинайды Дескрипторлар: 1. Мәтіндегі ойды жалғастырып Қазақстан климаты туралы өз ойларын айтады. 2. Өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыра алады. 3.Маңызды идеяларды ортаға салады. ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі
7-тапсырма . Жұптық тапсырма Дескрипторлар: 1. Берілген сөздерден сөйлем құрайды. 2. Шылау түрлерін қатыстырады. ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі
9-тапсырма.Айтылым.
11-тапсырма. Эссе жазу. Ауа райын болжау қазаққа жат емес. Табиғат құбылысын бақылап, зерттеп отыру көнеден бастау алған- бабалар мұрасы. Қазағым табиғат тылсымын өзінің тұрмыс-тіршілігіне арқау еткен. Ай, жыл атауларын табиғатпен, малмен байланысты атаған. Әр жылда болатын өзгерістерді халық басты назарда ұстаған. Әрине, ол кезде табиғат құбылысын зерттейтін ғылым мен техника жоқ еді. Бірақ, мұндай жағдайда қоршаған ортаның тосын мінезін болжап, оны алдын-ала хабарлап отыратын жұлдызшылар болған. Дескрипторлар: Эссе құрылымы мен даму желісін сақтайды • Тақырыпты анықтайды • Өзіндік көзқарасын жазады ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі
|
№2 слайд
|
||
|
Сабақ соңы 2 мин |
Рефлексия«Бес саусақ» әдісі арқылы жүзеге асады. (Парақшада оқушының не жазуы тиіс екені толығымен көрсетілген). Парақшаны жеке оқушы толтырады. |
|
||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Спиральділік қағидатын сақтай отырып, оқушыларға тапсырманы жеңілден күрделіге қарай түрлендіріп беру. |
Бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы жүргізілді. Критерийлерге сай бағалау нақты, шынайы жүзеге асырылды. |
«Тарих»,«Өзін-өзі тану», «Қазақ тілі » пәндерімен байланыс болды. АКТ қолданылады Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұлы дала табиғаты
Ұлы дала табиғаты
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ
|
Пәні : Қазақ тілі 1-бөлім Ауа райы және климаттық өзгерістер 7- 8-сабақ |
Бейнеу ауданы Бейнеу селосы Мектеп:Бейнеу аудандық әкімдігінің « Үстірт орта мектебі » КММ |
|||
|
Күні: 18.-20.09.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жаксыбаева Шолпан |
|||
|
СЫНЫП: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауасыз тіршілік жоқ |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
7. Т/А5. Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау. 7О6. Оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу 7.ӘТН1. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Проблемалық сұрақтарға жауап береді, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыра алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Оқылым стратегияларын қолдана алады. Кейбір оқушылар орындай алады: , үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жаза алады. |
|||
|
|
Бағалау критерийлері: 1. Проблемалық сұрақтарға жауап береді, 2. Өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыра алады. 3.Маңызды идеяларды ортаға салады. 4. Орфографиялық нормаға сай жаза алады. |
|||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау |
|||
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар орындай алады: Проблемалық сұрақтарға жауап береді, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыра алады. |
|||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Азоттың ауа құрамында неше пайыз бар? -Оттегінің неше пайызы бар? |
||||
|
Ишара: Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсетіліп, шапалақ соғу арқылы қошемет көрсетіледі. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих,география |
|||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
ҰЖ. «Маңызды мәліметтерді еске түсір» әдісімен өткен сабаққа кері байланыс жасалады. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин |
Сәлeмдecу. Oқушылapды түгeндeу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа бөлу. Сабақ айдары: Табиғат адам өмірінің барлық қажетін толық өтей алуы үшін ол міндетті түр- де ештеңемен былғанып, уланбаған болуы тиіс. Қ.Аманжолов |
|
||
|
Сабақ ортасы ортасы 3минут
15 минут
15 минут
5 мин |
Ойқозғау. Ауа неден тұрады? 8-тапсырма. Тыңдалым тапсырмасы. Мәтінді оқып,ондағы көптік және тәуелдік жалғауларын тап. Мәтін ішіндегі қызметін түсіндір. Жеке жұмыс Біздің еліміз қоңыржай белдеуде орналасқан. Бізде күн сәулесінің түсу бұрышы экваторға қарағанда аз. Сондықтан жер беті аз жылу қабылдайды. Қоңыржай климатта жыл маусымдары анық көрінеді. Осы жағдайда тіршілік ететін өсімдіктер мен жануарлар да қолайсыз қыс кезеңіне бейімделген. Қыс кезінде өсімдіктердің өсуі тоқтап, жапырақтары түседі. Кейбір жануарлар ұйқыға кетеді. Көптеген құстар жылы жаққа ұшады. Қыстауға қалған жануарлар қысқа қоректік қорын жинайды Дескрипторлар: 1. Мәтіндегі ойды жалғастырып Қазақстан климаты туралы өз ойларын айтады. 2. Өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыра алады. 3.Маңызды идеяларды ортаға салады. ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі
7-тапсырма . Жұптық тапсырма Дескрипторлар: 1. Берілген сөздерден сөйлем құрайды. 2. Шылау түрлерін қатыстырады. ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі
9-тапсырма.Айтылым.
11-тапсырма. Эссе жазу. Ауа райын болжау қазаққа жат емес. Табиғат құбылысын бақылап, зерттеп отыру көнеден бастау алған- бабалар мұрасы. Қазағым табиғат тылсымын өзінің тұрмыс-тіршілігіне арқау еткен. Ай, жыл атауларын табиғатпен, малмен байланысты атаған. Әр жылда болатын өзгерістерді халық басты назарда ұстаған. Әрине, ол кезде табиғат құбылысын зерттейтін ғылым мен техника жоқ еді. Бірақ, мұндай жағдайда қоршаған ортаның тосын мінезін болжап, оны алдын-ала хабарлап отыратын жұлдызшылар болған. Дескрипторлар: Эссе құрылымы мен даму желісін сақтайды • Тақырыпты анықтайды • Өзіндік көзқарасын жазады ҚБ « Қол шапалақтау »әдісі
|
№2 слайд
|
||
|
Сабақ соңы 2 мин |
Рефлексия«Бес саусақ» әдісі арқылы жүзеге асады. (Парақшада оқушының не жазуы тиіс екені толығымен көрсетілген). Парақшаны жеке оқушы толтырады. |
|
||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне Қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
|
Спиральділік қағидатын сақтай отырып, оқушыларға тапсырманы жеңілден күрделіге қарай түрлендіріп беру. |
Бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы жүргізілді. Критерийлерге сай бағалау нақты, шынайы жүзеге асырылды. |
«Тарих»,«Өзін-өзі тану», «Қазақ тілі » пәндерімен байланыс болды. АКТ қолданылады Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау. |
||
шағым қалдыра аласыз













