Ұлы дала ұлағаттары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ұлы дала ұлағаттары

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары, 6-сынып,қазақ тілі пәнінен Ұлы дала ұлағаттары тақырыбында еш жерде жарияланбаған, тарих пәнімен пәнаралық байланыс бар.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:__________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары 13-сабақ


Бөлім:

5-бөлім: Тарихи тұлғалар. Лексика

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Шакирова Г.Ж.

Күні:

2.12.24

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұлы дала ұлағаттары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.1.5.1 - тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап беру, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;

6.4.3.1 -көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну жəне ажырата білу

Сабақтың мақсаты

Тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап бере алады. Мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыра алады.

Эвфемизм, дисфемизм, сөздердің қолданыс аясын түсінеді жəне ажырата алады.

Құндылықтарға баулу

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту;

Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық

-тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

10 минут














































Сабақтың ортасы


15 минут
























5 минут





























5 минут








5 минут









Сабақтың соңы

5 минут


І.Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал

«Жүректі тазарту»

Өткенге шолу.
Үй тапсырмасы

Алдыңғы білімді тексеру. «Стикер кімде?» әдісі.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;

Ойтүрткі



Объект 12


1-тапсырма. Берілген мәтіннен негізгі ақапарттарды, көтерілген ойды анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырыңыз. «Ойлан,топтас»

Ыбырай Алтынсарин – саналы ғұмырын туған халқын өнер-білімді, жаңа заманның өркениетті, мәдениетті елдерінің қатарына қосу жолына арнаған көрнекті тұлға. Ол өзінің ағартушылық, педагогикалық, ақын-жазушылық қызметі мен зор талантын, жан-жақты терең білімі

мен қара мен қайрат-жігерін елдің жас ұрпағын оқытып, тәрбиелеуге, қазақ жерінде жаңа үлгідегі мектептер ашып, оқушыларды өз заманының озық ғылымымен қаруландыруға, кәсіп түрлеріне үйретуге арнаған. Ыбырай бұл жолда сан алуан кедергілер мен қиындықтарды жеңе отырып, үлкен жетістіктерге қол жеткізді, сөйтіп туған халқының мақтан тұтатын ардақтысына айналды.


2) Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер.

  • Ыбырай Алтынсарин кім?

  • Ол өз өмірін кімдерге арнады?

  • Үлкен жетістіктерге қалай қ 6-тапсырма.

  • Эвфемизм және дисфемизм сөздерді екі бағанға бөліп жаз. Сөздерді ауыстырып айтудың дұрыс және бұрыс жақтарын дәлелде.

  • Ақсаусақ, қолды болды, жүріп кетті, сөзуар, жылампаз, пысқырма, қағынды, жүгермек, шөпжелке, айдағаның бес ешкі, ысқырығың жер жарады, өсекші, сөз тасиды, о дүниелік болды, ақсақ, көз жұмды, қол салды, оңбаған, қағып кетті, қортық, аузымды аңқитып кетті, қаза болды, жылмағай, сужұқпас

Эвфемизм


Дисфемизм










ЕБҚ оқушыға тапсырма

Суреттерді бояп, әріптерді бастырып, жазады. Ақсаусақ, сөзуар, қолды болды, сөз тасиды.



Үйге тапсырма: 12-тапсырма


Ойтаразы

Бас бармақ - басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

Балаң үйрек- бірлесу. Мен топта / жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім?

Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек- шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкене бөбек – көңіл күй ахуалы. Мен өзімді сабақта қалай сезіндім?


Психологиялық ахуал

Оқушыларға таза парақшалар таратылады. Оған дәл қазіргі кездегі ойындағы кірбіңді, ренішті, қолайсыз көңіл күйді жазу ұсынылады. Жазып болған соң, қоқыс жәшігіне тастайды. Осылайша барлық жағымсыз көңіл күйден арылып, тазарған жүрекпен, көтеріңкі көңіл күймен сабақ басталады.






Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. Мәтінге қатысты ақпаратты қазіргі өмірмен байланыстырып, топта талқылайды.
























































Эвфемизм және дисфемизм сөздерді екі бағанға бөліп жазады. Сөздерді ауыстырып айтудың дұрыс және бұрыс жақтарын дәлелдейді.






Эвфемизм: ақсаусақ, қолды болды, жүріп кетті, сөзуар, айдағаның бес ешкі, ысқырығың жер жарады, сөз тасиды, о дүниелік болды, көз жұмды, қол салды, қаза болды.



Дисфемизм: жылампаз, пысқырма, қағынды, жүгермек, шөпжелке, өсекші, ақсақ, оңбаған, қағып кетті, қортық, аузымды аңқитып кетті, жылмағай, сужұқпас.



















Рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, топта қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын таразылайды.



Ауызша

мадақтау

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!











Дескриптор

Білім алушы

- мәтінге қатысты сұрақтарға жауап береді;

- мәтіннің негізгі ойын анықтайды;

- мәтінге қатысты ақпаратты қазіргі өмірмен байланысты

рады, талқылайды.















Дескриптор

Білім алушы:

· Мәтінді тыңдайды-2

· Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді-2

Нақтылау сұрақтарын құрастырады-2
























Дескриптор

Білім алушы -эвфемизм сөздерді анықтайды-1 -дисфемизм сөздерді ажыратады-1

-өз пікірлерін дәлелдейді-1





















Дескриптор
Білім алушы

-дисфемизм сөздерді ажыратады-1
-қандай мағынада жұмсалғанын анықтайды-1



Дескриптор

Білім алушы

-ортақ белгілерін анықтайды-1

-сызбаға түсіреді-1








Оқулық

6-сынып

«Атамұра» баспасы

2018жыл








Қалыптас

тырушы бағалауға арналған тапсырма

лар жинағы
























Оқулық

6-сынып

«Атамұра» баспасы

2018 жыл
























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.12.2024
93
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі