Материалдар / Ұлы Отан соғысы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ұлы Отан соғысы

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұлы Отан соғысы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Мамыр 2023
321
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

14 орта мектеп-гимназиясы

Пәні

Қазақстан тарихы

Бөлім

Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында

Педагогтың аты-жөні

Отарбаева Н.О

Күні

17.04.2023ж

Сынып: 8 Б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы

Іс-әрекетті зерттеу мақсатым

«Сюжетті кесте» тәсілі арқылы 8-сынып оқушыларының шешім қабылдау дағдыларын қалай дамытуға болады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.2.1 қазақстандықтардың Екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін бағалау;
8.3.2.2 Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау

Сабақтың мақсаты:

Екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қазақстандықтардың қосқан үлесіне баға береді.

Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

қолдану,талдау

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Picture 1 Картамен жұмыс тәртібі түсіндіріледі. Альбрехт Дюрер
"Төрт салт атты" картинасы (гравюра).

  1. Автордың осы картинаны салудағы негізгі ойы не?

  2. Картина ХҮІІ ғасырда салынған, біздің тақырыбымызға қандай қатысы бар?

  3. Қазір біз қалай өмір сүріп жатырмыз?

Картинада Соғыс, Ашаршылық, Індет және Ажал кейпіндегі салт аттылар бейнеленген

Сабақтың ортасы

5мин

1-кезең.











2-кезең

15 минут



























































3-кезең

7 минут









Сабақтың соңы

Қорытынды

10 минут

Рефлексия

І. Есте сақтау

1. Пакт

2. Арбайтегемайншафт

3. Демобилизация

4. Блакада

5. Барбаросса

6. Конгламират

7. Тайфун

8. Фашизм

9. Мобилизация

10 Осланд

Термин сөздердің мағынасын сұрайды.

ІІ. Мәтінмен жұмыс. Берілген тақырыпты оқып, сол тақырып бойынша сұрақтар қояды.

  1. ҰОС қашан басталды?

  2. Неміс басқыншыларының Қазақстанға байланысты жоспары қандай болды?

  3. Соғыс неге «Отан соғысы» деп аталды?

  4. Н.Ф.Гастелло мен Масловтың экипажында болған ұшқыштың ерлігі

  5. Дзот амбразурасын кеудесімен жауып ерлікпен қаза тапқан КО батыры кім және қай шайқасқа қатысты?

  6. Білемін мен әлі әскери өнердің білгірі емеспін. Алайда адам Отанға деген сүйіспеншілігін дәлелдейтін жерде екеніме ризамын. Мен мұны дәлелдеймін. Кімнің сөзі? ( толық мәлімет беріп кет)

  7. Шайқастар қай қалаларда өтті, жылдарын ата)

  8. Брест шекералық отряды құрамындағы қазақстандықтарды ата

  9. Алматылық 316 атқыштар дивизияны кім басқарды? Мәскеу үшін шайқаста бұл двизияның рөлі қандай болды.

  10. Төлеген Тоқтаровтың қандай ерлігі үшін КО батыр атағы берілді.

  11. Россия кең байтақ,......( жалғастыржәне кімнің сөзі)

  12. Серпухов түбіндегі Вородино селосы үшін болған ұрыста 843 атқыштар полкінің жауынгері, қазақ батыры, автаматшы

  13. Мәскеу шайқасы қай жылы болды және қанша күнге созылды.

  14. Қоршауда қалған қала?

  15. Қазақстанға жақын майдан

  16. Ленинградқа неліктен «Батыр қала» атағы берілді? Тағы қандай батыр қалаларды білесіңдер?

  17. Ә.Молдағұлова майданда кім болып соғысты?

  18. Мәскеу шайқасына қатысқан КО батырлары қандай орденімен марапатталды?

  19. Сталинградты басып алу Гитлер үшін неге маңызды болды?

  20. Куба Мемлекеттік кеңесінің тұңғыш төрағасы Фидель Кастро сұхбатында « ІІ дүниежүзілік соғыстың батыры кім деп атар едіңіз?»- деген сұраққа Кастро: ...........


ІІІ тапсырма: Сюжеттік кесте.

Оқиғаның орны,

уақы-ты

Кейіп-кері

Оқиға

(не бол-ды?)

Қандай мәселе

туында-ды?

Тұлғаға баға беру






4-5 сұрағына жауап бергендер ғана бағаланады.



  • Ерліктің өнегелік мәні неде деп ойлайсыңдар?

«Ерліктің өнегелік мәні неде?»тақырыбында эссе жазу. Сөз көлемі – 65 сөз.

Бір ауыз сөз




Оқушылар 1 минут термин сөздерді оқып естеріне сақтайды. 1 минут жазады, және жанындағы көршісі термин сөздерді тексереді.











-мәтінді оқиды;

-сұрақтарға жауап береді.



























































Сюжеттік карта толтырады



9-10 сөздерді дұрыс жазандарға + қойылады.











Тақырып бойынша сұрақтар қойылады.



Тақырып бойынша оқулықтан алынған термин сөздер.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!