«Ұлы тұлғалардың ұлы достығы» -7 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Ұлы тұлғалардың ұлы достығы» -7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
қазақ тілі 7-сынып ұлы адамдардың ұлы достығы
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім:

Сүйіспеншілік пен достық

Педагогтің аты-жөні:

Бейсенова Жұлдыз Мауленқызы

Күні:

8.11.2024ж

Сынып:

7 Б Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Ұлы тұлғалардың ұлы достығы»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7.4.4.2 Еліктеуіш сөздердің мәтіндегі қолданысын түсіну.

Сабақтың мақсаты

Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжай алады; Еліктеуіш сөздердің мәтіндегі қолданысын түсіне алады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақың басы

(Ұйымдастыру)

5 мин.

Болжау стратегиясы

Болжау стратегиясы арқылы М.Мақатаевтың «Дос болам десең, досымды сыйла, қымбаттым!» өлеңін аудиосын тыңдату арқылы тақырыпты болжап табуға көмектесемін. Тақтаға сабақтың тақырыбын жазамын. Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын:

1. Достық қарым-қатынас қалай пайда болады?

2. Шынайы достыққа жету үшін адам бойында қандай қасиет болуы керек?

3. Ұлы адамдар деген кімдер? Олардың арасындағы достық қандай сипатта болады деп ойлайсыңдар?

4.Достықтың ғұмыры ұзақ болу үшін, оларды байланыстыратын қандай ортақ қасиеттер болуы керек деп ойлайсыңдар? Ұлы адамдардың арасында кімдердің достығы жайлы білесіңдер?

Абай мен орыс зиялысы Михаэлис, Долгополовтармен достығы, Шоқан мен Потанин, Шоқан мен Ф. Достаевскидің достығы, Шыңғыс Айтматов пен М.Шаханов, Маркс пен Энгельс достығын айтып өтемін.

Сабақтың мақсатын тақтаға іліп, таныстырамын.

Оқушылар амандасады, көңіл-күйімен бөліседі.Аудионы тыңдау арқылы тақырыпты анықтайды.

Өзі үйренетін әрекетті анықтайды, алдына мақсат қояды.

Сұрақтарға жауап береді










Ауызша мадақтау


Болжау стратегиясы


Аудиожазба





Слайд №1










Бағалау шкаласы,маркерлер

Сабақтың ортасы

30 мин














































1-тапсырма. Оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжап, өз ойларыңмен аяқтап көріңдер.

«Стоп кадр» әдісі арқылы «Екі дос» мультфильмінен үзінді көрсетіп, ортасынан тоқтатамын. Оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжап жазады.

Дескриптор:

Үзіндіні мұқият тыңдайды.

Оқиғаны дамытып, өз ойынан аяқтап жаза алады.


Екінші мақсатқа көшпес бұрын «Допты қағып ал» әдісі арқылы еліктеу сөздің ережесін сұраймын:

Еліктеу сөздер дегеніміз не?

Еліктеу сөздер нешеге бөлінеді?

Еліктеуіш сөздер қалай пайда болған?

Мысал келтіре аласың ба?

Бейнелеуіш сөздер дегеніміз не?

Мысал келтіре аласың ба?

Еліктеу сөздерге байланысты тест орындайды.

2-тапсырма .Топтық жұмыс. Берілген үзіндіден еліктеу сөздерді тауып, құрамына қарай талда, жұмбақтың жауабын шеш.

І топ тапсырмасы:

Көк көйлекті жеңеше

Көлбең-көлбең етеді,

Желмен ұшып кетеді,

Жер түбіне жетеді. (бұлт)

ІІ топ тапсырмасы:

Жылт-жылт еткен,

Жылғадан өткен. (өзен, бұлақ,су)

ІІІ топ тапсырмасы:

Тарсылдап түседі,

Жер бетіне жетеді.

Жер бетіне жеткен соң

Ғайып болып кетеді. (Бұршақ)

Топтық жұмыс жүріп жатқанда, саралау тапсырмаларын беремін. Үлгерімі төмен оқушы тапсырмасы: Берілген еліктеу сөздердің сыңарын тап, еліктеу сөздің біреуін таңдап, сөйлем құра.

Мысалы: тарс-тұрс

Тарс-......., гүрс-......., арс-......, қорс-........, жалт-......., дүрс-.......

Орташа деңгейдегі оқушыға тапсырма: Сөйлемнен еліктеу сөзді тауып, құрамына, түріне қарай ажырат. Көзінің оты жарқ етті де, сөніп бара жатты.

Дарынды оқушы тапсырмасы: Берілген сөйлемге синтаксистік талдау жаса. Елітеуіш сөз қатыспаған сөйлеммен салыстыр. Қандай өзгеріс байқадың?

Төртеуі жалп-жалп құлады. Төртеуі құлады




Мультфильмнен үзінді көреді. Оқиғаның жалғасын болжайды. Әрі қарай аяқтап жазады.





Допты қағып ұстап алу арқылы ережені еске түсіріп,сұрақтарға жауап береді

Мысал келтіреді.





Топпен бірлесе жұмыс жасайды. Берілген жұмбақтың шешуін табады. Жұмбақ ішінен еліктеу сөздерді тауып, құрамына қарай талдайды.


ЕББҚ оқушысы,оның ішінде үлгерімі төмен оқушы еліктеу сөзбен сөйлем құрайды. Дарынды оқушылар берілген сөйлемге синтаксистік талдау жасайды.Салыстырады











Дескриптор:

1.Мәтін үзінділерін тыңдайды; 2. Оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжай алады;

Жалпы –

3 балл


Өзін-өзі бағалау критерийі

9-12ұпай-3балл

6-9 ұпай-2балл

5-тен төмен-1 балл

Жалпы –

3 балл





Дескриптор:

1.Берілген үзіндіден еліктеу сөздерді таба алады.

2.Еліктеу сөздерді құрамына қарай талдай алады.

3. Еліктеуіш сөздердің мәтіндегі қолданысын түсіне алады;

Жалпы –

4 балл


«Стоп кадр» әдісі

Бейнежазба












«Допты қағып ал» әдісі

https://learningapps.org/display?v=pa58zzbxt23






Слайд №2


Слайд №3


Слайд №4



















Слайд№5



Слайд№6





Сабақтың соңы

(Бекіту)

5 мин





Сергіту сәті:

«Айдаһар, қыз, самурай» ойыны

Қорытынды:

Не жетеді нағыз досқа, асылға,

Қуансаң да, қайғырсаң да қасыңда.

Қиналады – сен қиналсаң болғаны,

Ұйықтамасаң – ұйықтамайды ол дағы.

(Уильям Шекспир)

Үйге тапсырма: Ғаламтор, энциклопедия, газет-журнал, оқулықтардан достықтың түрлеріне қатысты мақал-мәтелдерді, қанатты сөздерді тауып келу


Оқушылар екіге бөлініп, ойын ойнайды



Сергіту сәті:

«Айдаһар, қыз, самурай» ойыны

Даналық сөздер

(Кері байланыс)

5 мин

Кері байланыс. Оқушылар сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазып, Хат салатын ұяшыққа жабыстырады.


Оқушылар жинаған ұпайларын есептейді. Кері байланыс орнатады

10 баллдық шкала

Хаттар ұяшығы



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.05.2024
290
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі