Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Кезеңі |
Машықтандыру |
|
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Төлегенқызы Г |
|
|
Күні: |
4.02.2025ж |
|
|
Сынып/1сынып |
Қатысушылар саны: 1 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұсақ қол моторикасын дамыта отырып «Р» дыбысына машықтандыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Кіріспе кезеңі 5 мин
Сабақтың басы 10 минут
|
Балалар, өткен сабақта біз қандай тапсырмаларды орындадық?
-Жарайсыңдар!
Бүгінгі сабағымызда біз ұсақ мотриканы дамытуға арналған жаттығулар жасай отырып Р дыбысын айтып үйренеміз.
Р дыбысының артикуляциясына назар аударайық - Ерін аздап дөңгелентіп тұрады. - Жоғарғы төменгі тістер арасы алшақ келеді - Тілдің ұшы қатты таңдайға көтеріледі - Тіл мен таңдай арасында ауа толқыны еркін өтеді. - Тілдің шет жақтары азу тістерге жабысып тұрады. - Жұмсақ таңдай көтеріңкі жұтқыншақтың артқы қабырғасына жабысып, ауаның мұрын қуысына өту жағын жауып тұрады. - дауыс шымылдықтары қатайып, бір-біріне жақындап, діріл арқылы дыбыс шығады. - ауа ағысы дем шығару сәтте ауыз қуысына толып, қатайып тұрған тіл ұшын қозғалтып дірілдетеді.
Артикулияциялық жаттығулар: «Күрекше» - жалпақ тілді ауыз қуысынан шығарып, төменгі ерінге салып, 10-15 секунд ұстап тұру керек. «Кесе» – ауыз кең ашық, жалпақ тілді жоғары тіске қарай көтеріп, 10-15 секунд ұстап тұру керек. Бірақ тіл тіске тимеуі керек. «Ат шауып келеді» - ауызды кең ашып, тілді таңдайға жабыстырып, баяу, жылдам қағу керек.Тіл асты желбезегін созу. 10-15 рет қайталау қажет. «Саңырауқұлақ» - ауызды кең ашып, тіл ұшын таңдайға жапыстырып ұстап тұру керек. «Тәтті тосап» - жалпақ тілімен жоғары ерінді жалап, ауыз қуысынына тереңірек кіргізіп ұстау. 10-15 рет қайталау керек. «Сылақшы» - ауыз кең ашық, тілдің ұшымен қатты таңдайды сылау. Бағытын өзгерте отырып, 10-15 рет қайталау керек.
|
Балалардың көңіл-күйі көтеріңкі.
Балалар -Артикуляциялық және тыныс алу жаттығуларын жасадық Р дыбысын қайталадық
-Балалар артикуляциялық жаттығуларды орындайды
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тыныс алу жаттығулары:
Ұсақ моториканы дамытуға арналған жаттығулар 1 «.Бауыды шеш және байла» 2.Ойлан атп «Дәндә дақылдарды ұсап табу» 3.Саусақ жаттығуы. 4. «Бүршік» 5.Тақтайшалармен жұмыс «Р» дыбысын қою (Еліктеу арқылы) «Мотоцикл айдау» - тілді жоғарғы тіске қарай көтеріп, «Дррррың-дррррың» деп айтқызу. «Мотор» - тілді қатты таңдайға жабыстырып, мұрынмен тез тыныс алып, тілдің ұшына үрлеу. Фасоль әдісі.
Тыңдалым. Фонематикалық қабылдауын дамыту Мен сөздер айтамын сендер айтылған сөздердің ішінде р дыбысы бар сөздер естігенде қолдарыңды шапалақтайсыңдар Ағаш, ара, аспан, асық, роза, Арман, кітап, санамақ, орындық,рулет.т.б Сергіту сәті Жатыр еді сұр күшік, Өте берді бір мысық. Күшік оған: «ЫРР»-деді, Мысық тұрып: «БРР»-деді.
Миға шабуыл. Саққұлақ
әдісі. -Ненің суреті? - Ит - Ит қандай жануар? - Үй жануары - Қалай дыбыстайды? - Ырылдайды. РРРР! Жаңылтпаш айтып жаттығайық Ақ шар бар, Көк шар бар, Көп шар бар, Төрт шар бар. Сергіту жаттығуы «Логоритмика» «Ойлан тап.» әдісі «Р» дыбысы бар ойыншықтарды шыршаға ілейік. Қонжыққа «Р» дыбысы бар заттарды жинақтауға көмектесейік Суретпен жұмыс Р дыбысын буында,сөзде машықтандыру. РА,Ро,Ру,Ри ,Рө,Рі, Ре Ур,Ар ,Ор Жоғалған дыбысты тап: ҚА..... .....АДИО .....ОБОТ Қия... КӨПІ...... БАТЫ....... СО.....ПА Ө......ІК О.....АҚ «Р» дыбысы бар сөздерді бірге қайталайық |
-Тыныс алу жаттығуларын жасайды
Берілген тапсырмаларды ортындайды
Сұрақтарға жауап береді
Бірге қайталайды
Жаңылтпашы бірге қайталайды. Әуен ырғағына лесе отырып жаттығу жүргізеді
Суретпен жұмыс жүргізеді.
Р дыбыс айтып сөздерді толықтандырып отырады. |
Жарайсыңдар
|
Суреттер
Суреттер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Логопед: - Бүгін қай дыбыс бойынша жұмыс жүргіздік?- |
Р дыбысы |
|
|
||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
-Артикуляциялық және тыныс алу жаттығуларын қайталау; - Арыстанның дауысын айтып үйреніп келу; |
|
|
|

ҚА..... .....АДИО .....ОБОТ
Қия... КӨПІ...... БАТЫ.......
СО.....ПА Ө......ІК О.....АҚ
|
Логопед |
Оқушы |
|
ло |
р |
|
то |
р |
|
бо |
р |
|
қасқы |
р |
|
жа |
р |
|
қа |
р |
|
жы |
р |
|
қы |
р |
Ұсақ қол моторикасын дамыта отырып
«Р» дыбысына машықтандыру


Шәкәрім Құдайбердіұлы (1858–1931) — қазақтың ұлы ақыны, философы, тарихшысы және ойшылы. Ол Абай Құнанбаевтың немере інісі, оның рухани ізбасары саналады. Шәкәрім өз заманының ойшылы ғана емес, сонымен бірге қазақ әдебиеті мен мәдениетінің дамуына үлкен үлес қосқан тұлға.
Өмірбаяны:
Туған жылы: 11 шілде 1858 жыл.
Туған жері: Шығыс Қазақстан облысы, қазіргі Абай ауданы, Қарауыл ауылы.
Білімі: Шәкәрім жас кезінен араб, парсы, түрік, орыс тілдерін меңгеріп, терең білім алған.
Отбасы: Шәкәрімнің әкесі Құдайберді ерте қайтыс болған. Оны тәрбиелеп, оқуға баулыған ағасы Абай болды.
Шығармашылығы:
Шәкәрімнің шығармалары адамгершілік, дін, білім, әділет және махаббат тақырыптарына арналды. Оның поэзиясы мен прозасы терең философиялық мазмұнымен ерекшеленеді. Белгілі шығармалары:
"Қалқаман-Мамыр" (поэма)
"Еңлік-Кебек" (поэма)
"Ләйлі-Мәжнүн" (аударма поэма)
"Үш анық" (философиялық еңбек)
Философиялық көзқарасы:
Шәкәрім адамгершілік, ар-ождан, әділдік мәселелерін талдап, "Үш анық" еңбегінде діни сенім мен ақыл-ой арасындағы үйлесімділікті зерттеді. Ол шығыстың ойшылдары мен батыстың философиясын қатар зерделеп, өз дүниетанымын қалыптастырды.
Қайғылы тағдыры:
1931 жылы Шәкәрім Құдайбердіұлы сталиндік қуғын-сүргін кезінде жазықсыз атылып, ұзақ уақыт бойы есімі айтылмай келді. Оның шығармашылығы тек 1988 жылдан кейін ғана халыққа қайта оралып, танылды.
Шәкәрімнің рухани мұрасы қазақ халқының мәдениетінде ерекше орын алады. Оның шығармалары адамзаттық құндылықтарға сүйеніп, мәңгілік идеяларды дәріптейді.
Жатыр еді сұр күшік,
Өте берді бір мысық.
Күшік оған «ЫЫР»-деді
Мысық тұрып « БРР»-деді
Хлор 0,1%
Хлор 0,1%
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұсақ қол моторикасын дамыта отырып "Р"дыбысына машықтандыру
Ұсақ қол моторикасын дамыта отырып "Р"дыбысына машықтандыру
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Кезеңі |
Машықтандыру |
|
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Төлегенқызы Г |
|
|
Күні: |
4.02.2025ж |
|
|
Сынып/1сынып |
Қатысушылар саны: 1 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұсақ қол моторикасын дамыта отырып «Р» дыбысына машықтандыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Кіріспе кезеңі 5 мин
Сабақтың басы 10 минут
|
Балалар, өткен сабақта біз қандай тапсырмаларды орындадық?
-Жарайсыңдар!
Бүгінгі сабағымызда біз ұсақ мотриканы дамытуға арналған жаттығулар жасай отырып Р дыбысын айтып үйренеміз.
Р дыбысының артикуляциясына назар аударайық - Ерін аздап дөңгелентіп тұрады. - Жоғарғы төменгі тістер арасы алшақ келеді - Тілдің ұшы қатты таңдайға көтеріледі - Тіл мен таңдай арасында ауа толқыны еркін өтеді. - Тілдің шет жақтары азу тістерге жабысып тұрады. - Жұмсақ таңдай көтеріңкі жұтқыншақтың артқы қабырғасына жабысып, ауаның мұрын қуысына өту жағын жауып тұрады. - дауыс шымылдықтары қатайып, бір-біріне жақындап, діріл арқылы дыбыс шығады. - ауа ағысы дем шығару сәтте ауыз қуысына толып, қатайып тұрған тіл ұшын қозғалтып дірілдетеді.
Артикулияциялық жаттығулар: «Күрекше» - жалпақ тілді ауыз қуысынан шығарып, төменгі ерінге салып, 10-15 секунд ұстап тұру керек. «Кесе» – ауыз кең ашық, жалпақ тілді жоғары тіске қарай көтеріп, 10-15 секунд ұстап тұру керек. Бірақ тіл тіске тимеуі керек. «Ат шауып келеді» - ауызды кең ашып, тілді таңдайға жабыстырып, баяу, жылдам қағу керек.Тіл асты желбезегін созу. 10-15 рет қайталау қажет. «Саңырауқұлақ» - ауызды кең ашып, тіл ұшын таңдайға жапыстырып ұстап тұру керек. «Тәтті тосап» - жалпақ тілімен жоғары ерінді жалап, ауыз қуысынына тереңірек кіргізіп ұстау. 10-15 рет қайталау керек. «Сылақшы» - ауыз кең ашық, тілдің ұшымен қатты таңдайды сылау. Бағытын өзгерте отырып, 10-15 рет қайталау керек.
|
Балалардың көңіл-күйі көтеріңкі.
Балалар -Артикуляциялық және тыныс алу жаттығуларын жасадық Р дыбысын қайталадық
-Балалар артикуляциялық жаттығуларды орындайды
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Тыныс алу жаттығулары:
Ұсақ моториканы дамытуға арналған жаттығулар 1 «.Бауыды шеш және байла» 2.Ойлан атп «Дәндә дақылдарды ұсап табу» 3.Саусақ жаттығуы. 4. «Бүршік» 5.Тақтайшалармен жұмыс «Р» дыбысын қою (Еліктеу арқылы) «Мотоцикл айдау» - тілді жоғарғы тіске қарай көтеріп, «Дррррың-дррррың» деп айтқызу. «Мотор» - тілді қатты таңдайға жабыстырып, мұрынмен тез тыныс алып, тілдің ұшына үрлеу. Фасоль әдісі.
Тыңдалым. Фонематикалық қабылдауын дамыту Мен сөздер айтамын сендер айтылған сөздердің ішінде р дыбысы бар сөздер естігенде қолдарыңды шапалақтайсыңдар Ағаш, ара, аспан, асық, роза, Арман, кітап, санамақ, орындық,рулет.т.б Сергіту сәті Жатыр еді сұр күшік, Өте берді бір мысық. Күшік оған: «ЫРР»-деді, Мысық тұрып: «БРР»-деді.
Миға шабуыл. Саққұлақ
әдісі. -Ненің суреті? - Ит - Ит қандай жануар? - Үй жануары - Қалай дыбыстайды? - Ырылдайды. РРРР! Жаңылтпаш айтып жаттығайық Ақ шар бар, Көк шар бар, Көп шар бар, Төрт шар бар. Сергіту жаттығуы «Логоритмика» «Ойлан тап.» әдісі «Р» дыбысы бар ойыншықтарды шыршаға ілейік. Қонжыққа «Р» дыбысы бар заттарды жинақтауға көмектесейік Суретпен жұмыс Р дыбысын буында,сөзде машықтандыру. РА,Ро,Ру,Ри ,Рө,Рі, Ре Ур,Ар ,Ор Жоғалған дыбысты тап: ҚА..... .....АДИО .....ОБОТ Қия... КӨПІ...... БАТЫ....... СО.....ПА Ө......ІК О.....АҚ «Р» дыбысы бар сөздерді бірге қайталайық |
-Тыныс алу жаттығуларын жасайды
Берілген тапсырмаларды ортындайды
Сұрақтарға жауап береді
Бірге қайталайды
Жаңылтпашы бірге қайталайды. Әуен ырғағына лесе отырып жаттығу жүргізеді
Суретпен жұмыс жүргізеді.
Р дыбыс айтып сөздерді толықтандырып отырады. |
Жарайсыңдар
|
Суреттер
Суреттер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Логопед: - Бүгін қай дыбыс бойынша жұмыс жүргіздік?- |
Р дыбысы |
|
|
||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
-Артикуляциялық және тыныс алу жаттығуларын қайталау; - Арыстанның дауысын айтып үйреніп келу; |
|
|
|

ҚА..... .....АДИО .....ОБОТ
Қия... КӨПІ...... БАТЫ.......
СО.....ПА Ө......ІК О.....АҚ
|
Логопед |
Оқушы |
|
ло |
р |
|
то |
р |
|
бо |
р |
|
қасқы |
р |
|
жа |
р |
|
қа |
р |
|
жы |
р |
|
қы |
р |
Ұсақ қол моторикасын дамыта отырып
«Р» дыбысына машықтандыру


Шәкәрім Құдайбердіұлы (1858–1931) — қазақтың ұлы ақыны, философы, тарихшысы және ойшылы. Ол Абай Құнанбаевтың немере інісі, оның рухани ізбасары саналады. Шәкәрім өз заманының ойшылы ғана емес, сонымен бірге қазақ әдебиеті мен мәдениетінің дамуына үлкен үлес қосқан тұлға.
Өмірбаяны:
Туған жылы: 11 шілде 1858 жыл.
Туған жері: Шығыс Қазақстан облысы, қазіргі Абай ауданы, Қарауыл ауылы.
Білімі: Шәкәрім жас кезінен араб, парсы, түрік, орыс тілдерін меңгеріп, терең білім алған.
Отбасы: Шәкәрімнің әкесі Құдайберді ерте қайтыс болған. Оны тәрбиелеп, оқуға баулыған ағасы Абай болды.
Шығармашылығы:
Шәкәрімнің шығармалары адамгершілік, дін, білім, әділет және махаббат тақырыптарына арналды. Оның поэзиясы мен прозасы терең философиялық мазмұнымен ерекшеленеді. Белгілі шығармалары:
"Қалқаман-Мамыр" (поэма)
"Еңлік-Кебек" (поэма)
"Ләйлі-Мәжнүн" (аударма поэма)
"Үш анық" (философиялық еңбек)
Философиялық көзқарасы:
Шәкәрім адамгершілік, ар-ождан, әділдік мәселелерін талдап, "Үш анық" еңбегінде діни сенім мен ақыл-ой арасындағы үйлесімділікті зерттеді. Ол шығыстың ойшылдары мен батыстың философиясын қатар зерделеп, өз дүниетанымын қалыптастырды.
Қайғылы тағдыры:
1931 жылы Шәкәрім Құдайбердіұлы сталиндік қуғын-сүргін кезінде жазықсыз атылып, ұзақ уақыт бойы есімі айтылмай келді. Оның шығармашылығы тек 1988 жылдан кейін ғана халыққа қайта оралып, танылды.
Шәкәрімнің рухани мұрасы қазақ халқының мәдениетінде ерекше орын алады. Оның шығармалары адамзаттық құндылықтарға сүйеніп, мәңгілік идеяларды дәріптейді.
Жатыр еді сұр күшік,
Өте берді бір мысық.
Күшік оған «ЫЫР»-деді
Мысық тұрып « БРР»-деді
Хлор 0,1%
Хлор 0,1%
шағым қалдыра аласыз






















