Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бекітемін Д.Кенжебаева
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Аудан |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Г.Шалманова |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш ауданын табуға есептер шығару
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Үшбұрыш пен төртбұрыштың ауданы» тақырыбынан алған білімдерін тереңдету, жүйелеу. Аудан формулаларын есептер шығаруда қолдану; Теорияны практикамен ұштастыру, яғни күнделікті тұрмыста, еңбекте және басқа пәндерге пайдалана білу, шығармашылық қабілетін дамыту; Пәнге қызығушылығын арттырып, өз бетінше еңбек етуге, ізденуге баули отырып, ой-өрісін кеңейту, жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Жағымды психологиялық ахуал тудыру («Мен қандаймын?» әдісі арқылы оқушылардың мінез-құлқын анықтау) Үй тапсырмасын тексеру: «Тосын сұрақтар» әдісі. Оқушыларға сұрақ қою арқылы үй тапсырмасын пысықтап аламыз. 1)Үшбұрыштың ауданын табу туралы 1-теорема ? 2) Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табу туралы салдар? 3) Үшбұрыштың ауданын табу туралы 2-теорема ? 4) Пифагор теоремасы ? 5) Герон формуласы? |
Топқа бөліну. «Қағаз қиындылары» әдісі арқылы (үшбұрыш, төртбұрыш, параллелограмм) топқа бөлу. 1 топ: Үшбұрыш 2 топ: Төртбұрыш 3 топ: Параллелограмм |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. «Мадақтау сөздер» |
Презентация Қағаз қиынды, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Маған жауапты көрсет» әдісі Оқушылар таратылып берген тапсырмаларды ауызша жауабын әріптер арқылы көрсетеді (жауап беретін әріптер таратылып беріледі)
Әр оқушы шешімін әр есеп бойынша тексеріп , яғни жауап әріптерді көтеру арқылы балдарын есептейді. (1-4 балл)
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Қима қағаздар, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Шығармашылық жұмыс. Осы теоремалар мен формулаларды қолданып есеп шығарамыз. Бұл жерде оқушылардың қолына мынадай заттар беріледі. Сол заттардың өлшемдерін алып есеп шығарады. 1 топ: Макет 2 топ: Киім ілгіш 3 топ: Құрақ көрпеше Деңгейлік тапсырма: «Bilim land» платформасынан үшбұрыш ауданына байланысты деңгейлік тапсырмалар орындалады.
|
1 топ: Макет.
т/к: S -? Герон формуласы арқылы шығарылады.
2 топ: Киім ілгіш.
т/к: S -? S= 3 топ: Құрақ көрпеше. a) ? = 3 b) ? = 8 a) ? = 27 b) ? = 88 Жауабы ? = 21 см, ? = 84 см2 Жауабы ? = 25 см, ? = 60 см2 |
Топтар бір біріне мадақтау сөздер арқылы бағалайды |
Макет Киім ілгіш Құрақ көрпеше https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/8-synyp/ushburyshtyng-audany?mid=%result% |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Логикалық тапсырмалар. Математикалық сауаттылық 1 топ. 5 шырпы таяқшасынан 2 үшбұрыш құру керек. 2 топ. 9 шырпы таяқшасынан 5 үшбұрыш құрастыр. 3 топ: 12 шырпы таяқшасынан 6 үшбұрыш құрастыр. |
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Формулалар сөйлейді» әдісі WORD WALL бағдарламасы арқылы оқушылар берілген формуланың атауын көрсетеді. |
Оқушылар тапсырма орындайды. |
|
WORD WALL бағдарлама |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Рефлексия: «Кері байланыс» «Екі жұлдыз бір тілек» оқушылар қолдарындағы парақшаға өз пікірлерін жазады. Үйге тапсырма: Оқулықтан № |
тілек |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрыш ауданын табуға есептер шығару
Үшбұрыш ауданын табуға есептер шығару
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Бекітемін Д.Кенжебаева
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Аудан |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Г.Шалманова |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш ауданын табуға есептер шығару
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Үшбұрыш пен төртбұрыштың ауданы» тақырыбынан алған білімдерін тереңдету, жүйелеу. Аудан формулаларын есептер шығаруда қолдану; Теорияны практикамен ұштастыру, яғни күнделікті тұрмыста, еңбекте және басқа пәндерге пайдалана білу, шығармашылық қабілетін дамыту; Пәнге қызығушылығын арттырып, өз бетінше еңбек етуге, ізденуге баули отырып, ой-өрісін кеңейту, жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу Жағымды психологиялық ахуал тудыру («Мен қандаймын?» әдісі арқылы оқушылардың мінез-құлқын анықтау) Үй тапсырмасын тексеру: «Тосын сұрақтар» әдісі. Оқушыларға сұрақ қою арқылы үй тапсырмасын пысықтап аламыз. 1)Үшбұрыштың ауданын табу туралы 1-теорема ? 2) Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табу туралы салдар? 3) Үшбұрыштың ауданын табу туралы 2-теорема ? 4) Пифагор теоремасы ? 5) Герон формуласы? |
Топқа бөліну. «Қағаз қиындылары» әдісі арқылы (үшбұрыш, төртбұрыш, параллелограмм) топқа бөлу. 1 топ: Үшбұрыш 2 топ: Төртбұрыш 3 топ: Параллелограмм |
Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағаланады. «Мадақтау сөздер» |
Презентация Қағаз қиынды, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Маған жауапты көрсет» әдісі Оқушылар таратылып берген тапсырмаларды ауызша жауабын әріптер арқылы көрсетеді (жауап беретін әріптер таратылып беріледі)
Әр оқушы шешімін әр есеп бойынша тексеріп , яғни жауап әріптерді көтеру арқылы балдарын есептейді. (1-4 балл)
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Қима қағаздар, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Шығармашылық жұмыс. Осы теоремалар мен формулаларды қолданып есеп шығарамыз. Бұл жерде оқушылардың қолына мынадай заттар беріледі. Сол заттардың өлшемдерін алып есеп шығарады. 1 топ: Макет 2 топ: Киім ілгіш 3 топ: Құрақ көрпеше Деңгейлік тапсырма: «Bilim land» платформасынан үшбұрыш ауданына байланысты деңгейлік тапсырмалар орындалады.
|
1 топ: Макет.
т/к: S -? Герон формуласы арқылы шығарылады.
2 топ: Киім ілгіш.
т/к: S -? S= 3 топ: Құрақ көрпеше. a) ? = 3 b) ? = 8 a) ? = 27 b) ? = 88 Жауабы ? = 21 см, ? = 84 см2 Жауабы ? = 25 см, ? = 60 см2 |
Топтар бір біріне мадақтау сөздер арқылы бағалайды |
Макет Киім ілгіш Құрақ көрпеше https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/8-synyp/ushburyshtyng-audany?mid=%result% |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Логикалық тапсырмалар. Математикалық сауаттылық 1 топ. 5 шырпы таяқшасынан 2 үшбұрыш құру керек. 2 топ. 9 шырпы таяқшасынан 5 үшбұрыш құрастыр. 3 топ: 12 шырпы таяқшасынан 6 үшбұрыш құрастыр. |
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Формулалар сөйлейді» әдісі WORD WALL бағдарламасы арқылы оқушылар берілген формуланың атауын көрсетеді. |
Оқушылар тапсырма орындайды. |
|
WORD WALL бағдарлама |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Рефлексия: «Кері байланыс» «Екі жұлдыз бір тілек» оқушылар қолдарындағы парақшаға өз пікірлерін жазады. Үйге тапсырма: Оқулықтан № |
тілек |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз























