Сабақтың жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: Сынып: 7 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: 15 Қатыспағандар: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану. |
|
|
Сабактын максаттары |
|
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік, тілдік мақсат: Оқушылар үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы айта алады, өз ойын басқаларға жеткізе біледі, дәлелдейді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: «бұрыш», «үшбұрыш», «градус», «тік бұрышты үшбұрыш», «транспортир», «қабырға», «бұрыш», «катет», «тік бұрыш», «гипотенуза». Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: «Бұл қабырға/ бұрыш … өлшенеді», «Тік бұрыш 90 градус ...», «Осы бұрыш/қабырға соған тең».«Бұл бұрыш/қабырға одан ерекшеленеді»,«Бұл бұрыш одан кем/артық», «Бұл қабырға одан ұзын/қысқа»,«Мына үшбұрыштар бір өлшемді», «Сәйкес қабырғалар/бұрыштар бірдей». |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұжымда жұмыс жасай білуге, бір- бірін тыңдай білуге, пікірлерімен санасуға, құрметтеуге баулу |
|
|
Пəнаралық байланыс |
Сызу, геометрия сызба бойынша есептер құрастырады, бұрыштың белгісіз шамаларын анықтайды. Тарих: петроглифте геометрия фигуралардың бейнелеуі. |
|
|
Алдыңғы білім |
7.1.1.14 теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушылардың назарын шоғырландыру
«Айырмашылығы неде?» әдісі бойынша фигуралардың айырмашылығын айтыңыздар.
Ж «Өлшеу» әдісі : Оқушыларға әр түрлі қиылған үшбұрыштар беріледі.
Осы әдісі арқылы оқушыларға сабақ тақырыбын, мақсатын өздері ашуына бағыттаймын |
Слайд транспортир сызғыш құралдары |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
№1 тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушылар топтық білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету мақсатында топта тапсырманы орындайды. Теорема мен салдарды дәлелдей отырып, «сәйкестендіру» кестесін толтыр.
Сәйкестендіру
ҚБ: «Қосу, алу, қызықты» әдісі арқылы бағалау. Көмекке мұқтаж оқушыларға уақыт береді, нұсқау береді. «Жіңішке – жуан сұрақтар» әдісімен сұрақтар қойылады.
2-тапсырма «Көршіңмен ақылдас» әдісі арқылы әрбір оқушы өз білгенін ортаға салып, көршісімен бөліседі. Белгісіз бұрыштарды табыңыз
ҚБ:«Индекс карточкалар» әдісі арқылы жауап үлгісімен жұптар бір-бірін бағалайды. 1 бетіне есептердің дұрыс жауабына белгі соғады, 2 бетіне жіберген қателіктеріне белгі соғады. «Жіңішке – жуан сұрақтар» әдісімен сұрақтар қойылады.
3- тапсырма «Кейс» әдісі арқылы оқушылар тапсырмамен танысып, оны шешудің жолдарын іздейді, әртүрлі проблемаларды талдау және оларды шеше білу қабілеттері шыңдау мақсатында тиімді тәсілді таңдай отырып шығарады. Пентаграмм тәріздес бес бұрышты жұлдыздың барлық сүйір бұрыштардың қосындысын табыңдар.
Қ.Б «Екі жұлдыз, бір тілек» бойынша бағалайды. Көмек қажет ететін оқушыға уақыт беремін |
Оқулық Карточкалар, интерактивті тақта, слайд |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 9 минут |
«Крестиктер-нөлдіктер» әдісі 1. 1-ші команда (нөлдіктер)кестеден сан таңдайды. 2. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда,1-ші команда сол квадратқакрестик қояды. 4. Жауап дұрысболмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққажауапберугежәнесолквадратқа крестик қоюғамүмкіндікалады Рефлексия «Кір жаятын жіп» оқушылардың бүгін сабақ жөнінде өз ойларын үйден пішіп келген киім үлгілеріне жазады. |
кесте |
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Оқушыларға деңгейлік тапсырма берілді және сабақ үрдісінің барлық кезеңдерінде тапсырманы тез орындаған оқушылар үлгере алмай жатқан немесе түсінбей жатқан оқушыларға түсіндірме жұмыстарын жүргізіп, жетістікке жетелейді. Анағұрлым дағдысы қалыптасқан оқушыларға алған білімдерін өмірмен байланыстыра алатындай дағдыларын қалыптастыру , ізденіс жұмыстарымен жұмылдыру тапсырмаларын беруді жоспарлаймын |
«Қосу, алу, қызықты» әдісі «Индекс карточкалар» әдісі «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
Денсаулық сақтау технологиялары. Белсенді жұмыс түрлерін қолдану. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Сабақтың жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: Сынып: 7 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: 15 Қатыспағандар: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану. |
|
|
Сабактын максаттары |
|
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік, тілдік мақсат: Оқушылар үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы айта алады, өз ойын басқаларға жеткізе біледі, дәлелдейді. Пәнге қатысты лексика мен терминология: «бұрыш», «үшбұрыш», «градус», «тік бұрышты үшбұрыш», «транспортир», «қабырға», «бұрыш», «катет», «тік бұрыш», «гипотенуза». Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: «Бұл қабырға/ бұрыш … өлшенеді», «Тік бұрыш 90 градус ...», «Осы бұрыш/қабырға соған тең».«Бұл бұрыш/қабырға одан ерекшеленеді»,«Бұл бұрыш одан кем/артық», «Бұл қабырға одан ұзын/қысқа»,«Мына үшбұрыштар бір өлшемді», «Сәйкес қабырғалар/бұрыштар бірдей». |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұжымда жұмыс жасай білуге, бір- бірін тыңдай білуге, пікірлерімен санасуға, құрметтеуге баулу |
|
|
Пəнаралық байланыс |
Сызу, геометрия сызба бойынша есептер құрастырады, бұрыштың белгісіз шамаларын анықтайды. Тарих: петроглифте геометрия фигуралардың бейнелеуі. |
|
|
Алдыңғы білім |
7.1.1.14 теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушылардың назарын шоғырландыру
«Айырмашылығы неде?» әдісі бойынша фигуралардың айырмашылығын айтыңыздар.
Ж «Өлшеу» әдісі : Оқушыларға әр түрлі қиылған үшбұрыштар беріледі.
Осы әдісі арқылы оқушыларға сабақ тақырыбын, мақсатын өздері ашуына бағыттаймын |
Слайд транспортир сызғыш құралдары |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
№1 тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушылар топтық білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету мақсатында топта тапсырманы орындайды. Теорема мен салдарды дәлелдей отырып, «сәйкестендіру» кестесін толтыр.
Сәйкестендіру
ҚБ: «Қосу, алу, қызықты» әдісі арқылы бағалау. Көмекке мұқтаж оқушыларға уақыт береді, нұсқау береді. «Жіңішке – жуан сұрақтар» әдісімен сұрақтар қойылады.
2-тапсырма «Көршіңмен ақылдас» әдісі арқылы әрбір оқушы өз білгенін ортаға салып, көршісімен бөліседі. Белгісіз бұрыштарды табыңыз
ҚБ:«Индекс карточкалар» әдісі арқылы жауап үлгісімен жұптар бір-бірін бағалайды. 1 бетіне есептердің дұрыс жауабына белгі соғады, 2 бетіне жіберген қателіктеріне белгі соғады. «Жіңішке – жуан сұрақтар» әдісімен сұрақтар қойылады.
3- тапсырма «Кейс» әдісі арқылы оқушылар тапсырмамен танысып, оны шешудің жолдарын іздейді, әртүрлі проблемаларды талдау және оларды шеше білу қабілеттері шыңдау мақсатында тиімді тәсілді таңдай отырып шығарады. Пентаграмм тәріздес бес бұрышты жұлдыздың барлық сүйір бұрыштардың қосындысын табыңдар.
Қ.Б «Екі жұлдыз, бір тілек» бойынша бағалайды. Көмек қажет ететін оқушыға уақыт беремін |
Оқулық Карточкалар, интерактивті тақта, слайд |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 9 минут |
«Крестиктер-нөлдіктер» әдісі 1. 1-ші команда (нөлдіктер)кестеден сан таңдайды. 2. Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. 3. Жауап дұрыс болған жағдайда,1-ші команда сол квадратқакрестик қояды. 4. Жауап дұрысболмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққажауапберугежәнесолквадратқа крестик қоюғамүмкіндікалады Рефлексия «Кір жаятын жіп» оқушылардың бүгін сабақ жөнінде өз ойларын үйден пішіп келген киім үлгілеріне жазады. |
кесте |
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Оқушыларға деңгейлік тапсырма берілді және сабақ үрдісінің барлық кезеңдерінде тапсырманы тез орындаған оқушылар үлгере алмай жатқан немесе түсінбей жатқан оқушыларға түсіндірме жұмыстарын жүргізіп, жетістікке жетелейді. Анағұрлым дағдысы қалыптасқан оқушыларға алған білімдерін өмірмен байланыстыра алатындай дағдыларын қалыптастыру , ізденіс жұмыстарымен жұмылдыру тапсырмаларын беруді жоспарлаймын |
«Қосу, алу, қызықты» әдісі «Индекс карточкалар» әдісі «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
Денсаулық сақтау технологиялары. Белсенді жұмыс түрлерін қолдану. |
шағым қалдыра аласыз

















