|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Алмас Мақпал |
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19 |
|||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
-үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады |
|||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.16. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Whatsapp месенжерін қолдану. |
|||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Дәлелдеуі:
Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең. Теорема:Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc Интернет ресурстары |
|||||||||
|
10 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар І 1. Бұрыштары 1) 45°, 35°, 110° 2) 70°, 60°, 50° 3) 90°, 60°, 45° 4) 55°, 45°, 60° болатын үшбұрыштар бола ма? 2.Берілген екі бұрыш бойынша үшбұрыштың үшінші бұрышын табыңдар:
3. Үшбұрыштың сыртқы бұрышының бірі оның ішкі бұрыштарының қосындысының 2/3-не, ал ішкі бұрышының бірі 4/9-не тең. Үшбұрыштың барлық ішкі және сыртқы бұрыштарын табыңдар. 4. Үшбұрыштың бір бұрышы екіншісінен 45° кіші, ал үшіншісінен 15° артық. Үшбұрыштың бұрыштарын табыңдар. ІІ 1 АВС үшбұрышында ∠А+∠В=110° және∠В+∠С=120°. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңдар. 2. Үшбұрыштың бұрыштары шамаларының қатынасы 5:7, ал үшінші бұрышы қалған екі бұрыштың кішісінен 44° артық. Үшбұрыштың үшінші бұрышын табыңдар. ІІІ Үшбұрыштың бұрыштарының шамаларының қатынасы 4:2:3. Оның барлық бұрыштарын табыңдар. Қатесі бар геометриялық диктант 1 Үшбұрыштың үш төбесі, үш қабырғасы, үш бұрышы бар. 2. Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180 градусқа тең . 3. Сыбайлас бұрыштар өзара тең болады. 4. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180 градусқа тең . 5. Үшбұрышта екі тік бұрыш болады. 6. Тең қабырғалы үшбұрыштың бұрыштары тең болады. 7. Үшбұрышта екі доғал бұрыш болады 8. Үшбұрышта бір бұрышы тік, екінші бұрыш доғал болады 9. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең болады. 10. Үшбұрышта бір бұрышы
100 Оқулықпен жұмыс. №3.17 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc |
|||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.22 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
Whatsapp месенжерін қолдану
Презентация
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Алмас Мақпал |
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19 |
|||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
-үшбұрыштың бұрыштарының арасындағы қатынас туралы түсінік алады,осы теореманы пайдаланып есеп шығаруды үйренеді -Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады |
|||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Үйге тапсырмасын тексеру. №3.16. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Whatsapp месенжерін қолдану. |
|||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақты бекіту |
Дәлелдеуі:
Теорема. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180°-қа тең. Теорема:Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Дескриптор: -Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын біледі - Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc Интернет ресурстары |
|||||||||
|
10 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар І 1. Бұрыштары 1) 45°, 35°, 110° 2) 70°, 60°, 50° 3) 90°, 60°, 45° 4) 55°, 45°, 60° болатын үшбұрыштар бола ма? 2.Берілген екі бұрыш бойынша үшбұрыштың үшінші бұрышын табыңдар:
3. Үшбұрыштың сыртқы бұрышының бірі оның ішкі бұрыштарының қосындысының 2/3-не, ал ішкі бұрышының бірі 4/9-не тең. Үшбұрыштың барлық ішкі және сыртқы бұрыштарын табыңдар. 4. Үшбұрыштың бір бұрышы екіншісінен 45° кіші, ал үшіншісінен 15° артық. Үшбұрыштың бұрыштарын табыңдар. ІІ 1 АВС үшбұрышында ∠А+∠В=110° және∠В+∠С=120°. Үшбұрыштың барлық бұрыштарын табыңдар. 2. Үшбұрыштың бұрыштары шамаларының қатынасы 5:7, ал үшінші бұрышы қалған екі бұрыштың кішісінен 44° артық. Үшбұрыштың үшінші бұрышын табыңдар. ІІІ Үшбұрыштың бұрыштарының шамаларының қатынасы 4:2:3. Оның барлық бұрыштарын табыңдар. Қатесі бар геометриялық диктант 1 Үшбұрыштың үш төбесі, үш қабырғасы, үш бұрышы бар. 2. Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180 градусқа тең . 3. Сыбайлас бұрыштар өзара тең болады. 4. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180 градусқа тең . 5. Үшбұрышта екі тік бұрыш болады. 6. Тең қабырғалы үшбұрыштың бұрыштары тең болады. 7. Үшбұрышта екі доғал бұрыш болады 8. Үшбұрышта бір бұрышы тік, екінші бұрыш доғал болады 9. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең болады. 10. Үшбұрышта бір бұрышы
100 Оқулықпен жұмыс. №3.17 |
Берілген тапсырмаларды орындайды. Білім алушы берілген дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -суракка жауап береді Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/04.02.2021/lesson/ad40f3a2-95b9-4a81-b080-0bfd74e61dcc |
|||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта:
Кері байланыс
Үйге тапсырма.№3.22 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
Whatsapp месенжерін қолдану
Презентация
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз


















