|
Сабақ жоспары. №1 7сынып. Геометрия |
||||
|
Бөлім: |
Үшбұрыштар |
|||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Алдажуманова М |
|||
|
Сынып: 7А |
7 «Ә» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш және оның түрлері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.13үшбұрыштардың түрлерін ажырату; |
|||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Үшбұрыштың анықтамасын білу Үшбұрыштың түрлерін ажырата білу |
|||
|
Кезеңдер уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|
Сабақтың н басы 5мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен сәлемдесу. 2. Сынып оқушыларын және құрал жабдықтарын түгелдеу 3. Оқушылардың зейінін ортаға шоғырландыру «Психологиялық ахуал туғызу».Оқушылар бір-біріне жақсы қасиеттерін айтады. 4. Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақтар телпегі» |
Сәлемдесу
1. Мына фигуралар ішінен үшбұрыштарды табыңдар? 2. Табылған үшбұрыштардың бір-бірінен айырмашылығы неде? Олай болса,балалар бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы, «Үшбұрыштар жән оның түрлері» Оқушыларды топқа біріктіру. Фигуралар арқылы I.Тең қабырғалы үшбұрыш II.Тең бүйірлі үшбұрыш III.Әртүрлі қабырғалы үшбұрыш |
ҚБ: oқyшылaрды мaдaқтay (дұрыс, жaрaйсын, өте жaқсы...) ҚБ: «Серпілген сауал» тәсілі арқылы әр жұп бір-біріне кері байланыс жасайды.(... жауабын қалай толықтыруға болады?, ...пікіріне қосыласыздар ма?) |
Тақта Бор Кітап
|
|
Сабақтың ортасы 20мин |
Оқушыларға постер қорғауға тапсырма беру І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлері 2-топ Үшбұрыштың анықтамасы мен түрлерін айтады 3-топ қабырғалары туралы мәлімет жинайды
|
.Тапсырма1 Топтық жұмыс. «Ой тұжырым» әдісі бойынша І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлері (постер қорғау) Үшбұрыш деп бір түзуде жатпайтын үш нүктеден және осы нүктелерді қос-қостан қосатын үш кесіндіден тұратын фигураны атайды Нүктелер үшбұрыштың төбелері, ал кесінділер қабырғалары деп аталады. Үшбұрыш былай белгіленеді: Δ АВС
Үшбұрыштың төбелері: А,В,С Үшбұрыштың қабырғалары:АВ,ВС, АС.
Үшбұрышты қабырғаларын латынның кіші әрпімен белгілейді. Үшбұрыштың 3 төбесі, 3 қабырғасы, 3 бұрышы бар. Олар үшбұрыштың элементтері деп аталады. Қалыптастырушы бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Дескриптор І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлерін ажырата алады. ІІ топ: ∆-ң қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін ажырата алады ІІІ топ: Әлемде кездесетін үшбұрыштарға мысалдар келтіре алады |
|
|
|
|
Оқулықтан тапсырмалар орындайды №7.1 жауаптары АВС АДС ВДЕ ВДС СДЕ №7.2 а, в, д,з №7.3 А) бола алмайды Б)бола алмайды С)бола алмайды №7.4 Үш медиана Үш биссектриса Үш ұзындық |
Дескриптор: Үшбұрыштардың атын көрсетеді; Тең үшбұрыштарды көрсетеді; Тең үшбұрыштарды анықтайды |
Плакат Қима қағаз Оқулық Жұмыс дәптео Қалам Сызғыш Транспортир Өшіргіш қаламсап |
|
|
|
Дескриптор: сематикалық картаны толтырады, белгісіз бос орынды табады
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Плакат Қима қағаз Оқулық Жұмыс дәптео Қалам Сызғыш Транспортир Өшіргіш қаламсап |
|
|
Қорытындылау сұрақтары 15мин |
Үшбұрыштың түрлері
Бұрыштарының
шамаларына байланысты түрлері Үшбұрыштың париметрі Р=а+в+с ІІ топ: ∆-ң қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін қағаздан қиып қорғау
Қабырға
ұзындықтарына байланысты түрлері ІІІ топ: Әлемде кездесетін үшбұрыштарға мысалдар келтіру. Оқушылар өз пікірлерін аййтады.Мысалы пирамида, Тапсырма 2 Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі арқылы оқушылар тапсырманы топта орындап, талқылап, қорғайды. 1топ Теңқабырғалы үшбұрыштың периметрі 30см.Оның әрбір қабырғасын тап? Дескриптор 1. Тең қабырғалы үшбұрыштың анықтамасын біледі, сызбасын сызады. 2. Есептің шартын құрайды 3. Үшбұрыштың қабырғасын табады? 2 топ Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 32 см,оның бүйір қабырғасы 12 см.Үшбұрыштың табанын тап? Дескриптор 1.Тең бүйірлі үшбұрыштың анықтамасын біледі, сызбасын сызады 2Есептің шартын құрайды 3Үшбұрыштың белгісіз қабырғасын табады 3 топ Тең бүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 6 см,табаны 4см болса,үшбұрыштың периметрін тап? Дескриптор: Есептің сызбасын сызады Есептің шартын құрайды Белгісіз қабырғасын табады? |
Дескриптор І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлерін ажырата алады. ІІ топ: ∆-ң қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін ажырата алады ІІІ топ: Әлемде кездесетін үшбұрыштарға мысалдар келтіре алады Қалыптастырушы бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» Қалыптастырушы бағалау: «Шапалақ» Тапсырма 3 |
Плакат Қима қағаз Оқулық Жұмыс дәптео Қалам Сызғыш Транспортир Өшіргіш қаламсап |
|
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма:№ |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
|
Кері байланыс |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады. 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді |
Оқушыларға «Бес саусақ» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. |
«СМС» |
Кері байланыс парағы. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрыш және оның түрлері
Үшбұрыш және оның түрлері
|
Сабақ жоспары. №1 7сынып. Геометрия |
||||
|
Бөлім: |
Үшбұрыштар |
|||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Алдажуманова М |
|||
|
Сынып: 7А |
7 «Ә» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үшбұрыш және оның түрлері |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.1.13үшбұрыштардың түрлерін ажырату; |
|||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Үшбұрыштың анықтамасын білу Үшбұрыштың түрлерін ажырата білу |
|||
|
Кезеңдер уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
|
Сабақтың н басы 5мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен сәлемдесу. 2. Сынып оқушыларын және құрал жабдықтарын түгелдеу 3. Оқушылардың зейінін ортаға шоғырландыру «Психологиялық ахуал туғызу».Оқушылар бір-біріне жақсы қасиеттерін айтады. 4. Үй тапсырмасын сұрау. «Сұрақтар телпегі» |
Сәлемдесу
1. Мына фигуралар ішінен үшбұрыштарды табыңдар? 2. Табылған үшбұрыштардың бір-бірінен айырмашылығы неде? Олай болса,балалар бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы, «Үшбұрыштар жән оның түрлері» Оқушыларды топқа біріктіру. Фигуралар арқылы I.Тең қабырғалы үшбұрыш II.Тең бүйірлі үшбұрыш III.Әртүрлі қабырғалы үшбұрыш |
ҚБ: oқyшылaрды мaдaқтay (дұрыс, жaрaйсын, өте жaқсы...) ҚБ: «Серпілген сауал» тәсілі арқылы әр жұп бір-біріне кері байланыс жасайды.(... жауабын қалай толықтыруға болады?, ...пікіріне қосыласыздар ма?) |
Тақта Бор Кітап
|
|
Сабақтың ортасы 20мин |
Оқушыларға постер қорғауға тапсырма беру І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлері 2-топ Үшбұрыштың анықтамасы мен түрлерін айтады 3-топ қабырғалары туралы мәлімет жинайды
|
.Тапсырма1 Топтық жұмыс. «Ой тұжырым» әдісі бойынша І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлері (постер қорғау) Үшбұрыш деп бір түзуде жатпайтын үш нүктеден және осы нүктелерді қос-қостан қосатын үш кесіндіден тұратын фигураны атайды Нүктелер үшбұрыштың төбелері, ал кесінділер қабырғалары деп аталады. Үшбұрыш былай белгіленеді: Δ АВС
Үшбұрыштың төбелері: А,В,С Үшбұрыштың қабырғалары:АВ,ВС, АС.
Үшбұрышты қабырғаларын латынның кіші әрпімен белгілейді. Үшбұрыштың 3 төбесі, 3 қабырғасы, 3 бұрышы бар. Олар үшбұрыштың элементтері деп аталады. Қалыптастырушы бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Дескриптор І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлерін ажырата алады. ІІ топ: ∆-ң қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін ажырата алады ІІІ топ: Әлемде кездесетін үшбұрыштарға мысалдар келтіре алады |
|
|
|
|
Оқулықтан тапсырмалар орындайды №7.1 жауаптары АВС АДС ВДЕ ВДС СДЕ №7.2 а, в, д,з №7.3 А) бола алмайды Б)бола алмайды С)бола алмайды №7.4 Үш медиана Үш биссектриса Үш ұзындық |
Дескриптор: Үшбұрыштардың атын көрсетеді; Тең үшбұрыштарды көрсетеді; Тең үшбұрыштарды анықтайды |
Плакат Қима қағаз Оқулық Жұмыс дәптео Қалам Сызғыш Транспортир Өшіргіш қаламсап |
|
|
|
Дескриптор: сематикалық картаны толтырады, белгісіз бос орынды табады
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Плакат Қима қағаз Оқулық Жұмыс дәптео Қалам Сызғыш Транспортир Өшіргіш қаламсап |
|
|
Қорытындылау сұрақтары 15мин |
Үшбұрыштың түрлері
Бұрыштарының
шамаларына байланысты түрлері Үшбұрыштың париметрі Р=а+в+с ІІ топ: ∆-ң қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін қағаздан қиып қорғау
Қабырға
ұзындықтарына байланысты түрлері ІІІ топ: Әлемде кездесетін үшбұрыштарға мысалдар келтіру. Оқушылар өз пікірлерін аййтады.Мысалы пирамида, Тапсырма 2 Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі арқылы оқушылар тапсырманы топта орындап, талқылап, қорғайды. 1топ Теңқабырғалы үшбұрыштың периметрі 30см.Оның әрбір қабырғасын тап? Дескриптор 1. Тең қабырғалы үшбұрыштың анықтамасын біледі, сызбасын сызады. 2. Есептің шартын құрайды 3. Үшбұрыштың қабырғасын табады? 2 топ Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 32 см,оның бүйір қабырғасы 12 см.Үшбұрыштың табанын тап? Дескриптор 1.Тең бүйірлі үшбұрыштың анықтамасын біледі, сызбасын сызады 2Есептің шартын құрайды 3Үшбұрыштың белгісіз қабырғасын табады 3 топ Тең бүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 6 см,табаны 4см болса,үшбұрыштың периметрін тап? Дескриптор: Есептің сызбасын сызады Есептің шартын құрайды Белгісіз қабырғасын табады? |
Дескриптор І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлерін ажырата алады. ІІ топ: ∆-ң қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін ажырата алады ІІІ топ: Әлемде кездесетін үшбұрыштарға мысалдар келтіре алады Қалыптастырушы бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» Қалыптастырушы бағалау: «Шапалақ» Тапсырма 3 |
Плакат Қима қағаз Оқулық Жұмыс дәптео Қалам Сызғыш Транспортир Өшіргіш қаламсап |
|
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма:№ |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
|
Кері байланыс |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады. 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді |
Оқушыларға «Бес саусақ» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. |
«СМС» |
Кері байланыс парағы. |
шағым қалдыра аласыз



























