Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Геометрия
Тақырыбы: Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
|
Бөлім: |
Үшбұрыштар |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
05.12.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу; 7.1.1.22 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Кесіндінің ортасы арқылы өтетін және осы кесіндіге перпендикуляр болатын түзуді орта перпендикуляр деп атайды. Теорема. Кесіндіге жүргізілген орта перпендикулярдың әрбір нүктесі осы кесіндінің ұштарынан бірдей қашықтықта жатады. Дәлелдеу. X – AB кесіндісіне жүргізілген a орта перпендикулярының кез келген нүктесі болсын. O нүктесі – AB кесіндісінің ортасы. XA = XB екенін дәлелдеу керек.
Егер X нүктесі O нүктесімен беттесетін болса, онда XA = XB, өйткені O нүктесі – AB кесіндісінің ортасы. Егер X және O нүктелері беттеспейтін болса, онда AXO және BXO үшбұрыштарын қарастырамыз. Бұл үшбұрыштарда XO – ортақ қабырға және AO = OB, ∠AOX = ∠BOX = 90°, себебі XO – орта перпендикуляр. Демек, AXO және BXO үшбұрыштары үшбұрыштар теңдігінің бірінші белгісі бойынша тең. Үшбұрыштардың теңдігінен XA = XB екені шығады. Теорема дәлелденді.
Тапсырмалар 1-тапсырма
Дескриптор: - теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін қолданады; - санды өрнек / теңдеу құрады; - есептеулер орындайды / теңдеуді шешеді; - есептің жауабын табады. 2-тапсырма. Теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы табанынан үш есе үлкен. Периметрі 49 см. Теңбүйірлі үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарын табыңыз. Дескриптор: Оқушы
Күрделі деңгей тапсырмалары: 1. АВС және MNG үшбұрыштары тең. Егер AB=10 см. NG=8 см. MG=15 см болса, АC, BC,MN қабырғалары неге тең ? 2. ∆АВС=∆А1В1С1. Егер АВС үшбұрышының қабырғалары 4 см, 10 см және 12 см болса,онда бойынша ∆А1В1С1 үшбұрышының периметрі неге тең ? 3. А,В,С және Д нүктелері бір түзудің бойында жатады. Егер АВЕ1 және АВЕ2 үшбұрыштары тең болса, онда СДЕ1 және СДЕ2 үшбұрыштары тең екендігін дәлелдеңдер 4. ∆EFL=∆PQM екені белгілі. PQ=4,5cm, QM=7cm, MP=8,5cm болса, EFL үшбұрышының периметрі қандай болады.
|
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді. Мысалдарды жазады. Тапсырмаларды өз бетінше орындайды Деңгейлік тапсырмалар орындайды |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі Балл деңгейіне қарап беріледі. Тапсырмаларды «Бағалау ағашы» әдісімен бағалаймын |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысымен танысады. Рефлексияны дәптерге орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері. ҚМЖ 7 сынып геометрия 2 тоқсан
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері. ҚМЖ 7 сынып геометрия 2 тоқсан
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Геометрия
Тақырыбы: Үшбұрыштар теңдігінің белгілері
|
Бөлім: |
Үшбұрыштар |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
05.12.2023ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыштар теңдігінің белгілері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.21 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу және дәлелдеу; 7.1.1.22 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығару мен дәлелдеулерде қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Кесіндінің ортасы арқылы өтетін және осы кесіндіге перпендикуляр болатын түзуді орта перпендикуляр деп атайды. Теорема. Кесіндіге жүргізілген орта перпендикулярдың әрбір нүктесі осы кесіндінің ұштарынан бірдей қашықтықта жатады. Дәлелдеу. X – AB кесіндісіне жүргізілген a орта перпендикулярының кез келген нүктесі болсын. O нүктесі – AB кесіндісінің ортасы. XA = XB екенін дәлелдеу керек.
Егер X нүктесі O нүктесімен беттесетін болса, онда XA = XB, өйткені O нүктесі – AB кесіндісінің ортасы. Егер X және O нүктелері беттеспейтін болса, онда AXO және BXO үшбұрыштарын қарастырамыз. Бұл үшбұрыштарда XO – ортақ қабырға және AO = OB, ∠AOX = ∠BOX = 90°, себебі XO – орта перпендикуляр. Демек, AXO және BXO үшбұрыштары үшбұрыштар теңдігінің бірінші белгісі бойынша тең. Үшбұрыштардың теңдігінен XA = XB екені шығады. Теорема дәлелденді.
Тапсырмалар 1-тапсырма
Дескриптор: - теңбүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін қолданады; - санды өрнек / теңдеу құрады; - есептеулер орындайды / теңдеуді шешеді; - есептің жауабын табады. 2-тапсырма. Теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы табанынан үш есе үлкен. Периметрі 49 см. Теңбүйірлі үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарын табыңыз. Дескриптор: Оқушы
Күрделі деңгей тапсырмалары: 1. АВС және MNG үшбұрыштары тең. Егер AB=10 см. NG=8 см. MG=15 см болса, АC, BC,MN қабырғалары неге тең ? 2. ∆АВС=∆А1В1С1. Егер АВС үшбұрышының қабырғалары 4 см, 10 см және 12 см болса,онда бойынша ∆А1В1С1 үшбұрышының периметрі неге тең ? 3. А,В,С және Д нүктелері бір түзудің бойында жатады. Егер АВЕ1 және АВЕ2 үшбұрыштары тең болса, онда СДЕ1 және СДЕ2 үшбұрыштары тең екендігін дәлелдеңдер 4. ∆EFL=∆PQM екені белгілі. PQ=4,5cm, QM=7cm, MP=8,5cm болса, EFL үшбұрышының периметрі қандай болады.
|
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді. Мысалдарды жазады. Тапсырмаларды өз бетінше орындайды Деңгейлік тапсырмалар орындайды |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі Балл деңгейіне қарап беріледі. Тапсырмаларды «Бағалау ағашы» әдісімен бағалаймын |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысымен танысады. Рефлексияны дәптерге орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз


















