Қысқа мерзімді сабақ жоспары 9 сынып Геометрия
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдраимова Тамара |
|||||
|
Күні: |
27.11.2025 ж |
|||||
|
Сынып: 9 «ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.14үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін біледі -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін есептер шығаруда қолдана алады |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
|||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Жұмыс түрі: топтық
Ребус береді: 4 апта
дәйексөзі Жауапкершілік табыстың кілті сөзі шығады Үй жұмысын тексеру: 76,77,78 есептер , ауызша жауабын айту Қайталау сұрақтары , мысалдары: 1. Тең фигуралар гомотетиялы бола ма? а) болмайды ә) болады б) жауабы жоқ 2. Ұқсастық коэфиценті қалай белгіленеді? а) а ә) d б) k 3. Ұқсас түрлендіру кезінде бұрыштың шамасы қалай өзгереді? а) өзгереді ә) өзгермейді б) екі есе артады 4. Ұқсас түрлендіру кезінде үшбұрыштың қабырғалары қалай өзгереді? а) екі есе өседі ә) өзгермейді б) k есе артады немесе 5,6 |
Ребуты шешеді Жауапкершілік туралы айтады Сабаққа белсенді қатысуға дайындалады. |
|
Ребус |
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
2. Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді П. 14. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері Үшбұрыштар теңдігне ұқсас үшбұрыштардың белгілерін тұжырымдап, оларды дәлелдейік. Егер АВС А1
В1С1, онда бұл үшбұрыштардың
сәйкес бұрыштары өзара тең және сәйкес қабырғалары
пропорционал. Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың сәйкес екі бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы сәйкесінше екінші ұшбұрыштың екі қабырғасына пропорционал және олардың арасындағы бұрыштары тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы сәйкесінше екінші үшбұрыштың үш қабырғасына пропорционал болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Мысал. ABC және A1B1C1 үшбұрыштарында ∠A = ∠A1 және ∠B = ∠B1 болады және AB = 10 см, AC = 23 см, BC = 17 см, A1B1 = 6 см. B1C1 және A1C1 қабырғаларының ұзындықтарын тап.
Шешуі. Үшбұрыштардың ұқсастығының бірінші белгісі бойынша ABC және A1B1C1 үшбұрыштары ұқсас, ендеше Олай болса Бұдан B1C1 = 10,2 см және A1C1 = 13,8 см. Оқушылар: слайдқа қарап тақырыпты түсінеді, түсінбеген жерлері болса, мұғалімнен сұрайды |
|
Bilim klas Шыныбеков «Атамұра» 2019 ж |
|||
|
Сабақтың ортасы 10минут |
Бекіту тапсрмаларын беремін Bilim klas тапсырмаларын орындау 1,2,3 Функционалдық сауаттылық есебі 8 |
Тапсырмаларды Дәптерге, тақтаға орындау |
ҚБ:Оқушылар тақтамен,тексеріп мұғалім «Білім»сөзімен бағалайды 2 балл |
Шыныбеков т.б.Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Атамұра баспасы, |
||
|
Жұппен жұмыс 5 мин |
2.98 тақтада, дәптерге Дескрипторлар:
|
Бағалау Оқушылар жұппен орындап болған соң дайын жауаптар мен тексеріп мұғалім «Ақыл» сөзімен бағалайды 4 балл |
Слайд Кітап Дәптер |
|||
|
Жеке жұмыс. 10 мин |
Қималармен жұмыс 1,2,3 нұсқа |
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен тексеріп мұғалім «Қайрат» сөзімен бағалайды 4 балл |
Қима Интерактивті тақтада жауабын жазу Дәптер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Стикер арқылы кері байланыс алады. Үй тапсырмасына: 99,100,101 Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№ 99,100,101 |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрыштар ұқсастығы
Үшбұрыштар ұқсастығы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 9 сынып Геометрия
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы түрлендірулер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдраимова Тамара |
|||||
|
Күні: |
27.11.2025 ж |
|||||
|
Сынып: 9 «ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.4.14үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін біледі -Үшбұрыштар ұқсастығының белгілерін есептер шығаруда қолдана алады |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік: тапсырмаларды орындау барысында есептің шешімін дұрыс жолмен табуға, топтық жұмыс кезінде әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік: есеп шығарудағы қателерін талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
|||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Жұмыс түрі: топтық
Ребус береді: 4 апта
дәйексөзі Жауапкершілік табыстың кілті сөзі шығады Үй жұмысын тексеру: 76,77,78 есептер , ауызша жауабын айту Қайталау сұрақтары , мысалдары: 1. Тең фигуралар гомотетиялы бола ма? а) болмайды ә) болады б) жауабы жоқ 2. Ұқсастық коэфиценті қалай белгіленеді? а) а ә) d б) k 3. Ұқсас түрлендіру кезінде бұрыштың шамасы қалай өзгереді? а) өзгереді ә) өзгермейді б) екі есе артады 4. Ұқсас түрлендіру кезінде үшбұрыштың қабырғалары қалай өзгереді? а) екі есе өседі ә) өзгермейді б) k есе артады немесе 5,6 |
Ребуты шешеді Жауапкершілік туралы айтады Сабаққа белсенді қатысуға дайындалады. |
|
Ребус |
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
2. Бүгінгі тақырыпты қысқаша слайдпен түсіндіреді, мысалдар келтіреді П. 14. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері Үшбұрыштар теңдігне ұқсас үшбұрыштардың белгілерін тұжырымдап, оларды дәлелдейік. Егер АВС А1
В1С1, онда бұл үшбұрыштардың
сәйкес бұрыштары өзара тең және сәйкес қабырғалары
пропорционал. Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың сәйкес екі бұрышына тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы сәйкесінше екінші ұшбұрыштың екі қабырғасына пропорционал және олардың арасындағы бұрыштары тең болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісі. Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы сәйкесінше екінші үшбұрыштың үш қабырғасына пропорционал болса, онда бұл үшбұрыштар ұқсас болады. Мысал. ABC және A1B1C1 үшбұрыштарында ∠A = ∠A1 және ∠B = ∠B1 болады және AB = 10 см, AC = 23 см, BC = 17 см, A1B1 = 6 см. B1C1 және A1C1 қабырғаларының ұзындықтарын тап.
Шешуі. Үшбұрыштардың ұқсастығының бірінші белгісі бойынша ABC және A1B1C1 үшбұрыштары ұқсас, ендеше Олай болса Бұдан B1C1 = 10,2 см және A1C1 = 13,8 см. Оқушылар: слайдқа қарап тақырыпты түсінеді, түсінбеген жерлері болса, мұғалімнен сұрайды |
|
Bilim klas Шыныбеков «Атамұра» 2019 ж |
|||
|
Сабақтың ортасы 10минут |
Бекіту тапсрмаларын беремін Bilim klas тапсырмаларын орындау 1,2,3 Функционалдық сауаттылық есебі 8 |
Тапсырмаларды Дәптерге, тақтаға орындау |
ҚБ:Оқушылар тақтамен,тексеріп мұғалім «Білім»сөзімен бағалайды 2 балл |
Шыныбеков т.б.Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық Атамұра баспасы, |
||
|
Жұппен жұмыс 5 мин |
2.98 тақтада, дәптерге Дескрипторлар:
|
Бағалау Оқушылар жұппен орындап болған соң дайын жауаптар мен тексеріп мұғалім «Ақыл» сөзімен бағалайды 4 балл |
Слайд Кітап Дәптер |
|||
|
Жеке жұмыс. 10 мин |
Қималармен жұмыс 1,2,3 нұсқа |
Бағалау Оқушылар жеке орындап болған соң дайын жауаптар мен тексеріп мұғалім «Қайрат» сөзімен бағалайды 4 балл |
Қима Интерактивті тақтада жауабын жазу Дәптер |
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Стикер арқылы кері байланыс алады. Үй тапсырмасына: 99,100,101 Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді. -Түсіндім -Сұрақтарым бар -Түсінбедім Үй тапсырмаларын азып алады Үйге тапсырма:№ 99,100,101 |
Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды |
|
||
шағым қалдыра аласыз















