Материалдар / Үшбұрыштарды шешу

Үшбұрыштарды шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Аттестатцияға ашық сабақ
Авторы:
22 Қаңтар 2025
120
0 рет жүктелген
900 ₸
Бүгін алсаңыз
+45 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +45 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты (бар болған жағдайда)

Токабаева Р.Х:

Пән/Сынып:

9 сынып

Күні:

23.01.2025 ж.

Бөлім:

9.3А Үшбұрыштарды шешу

Сабақтың тақырыбы:

Үшбұрыштарды шешу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.3.6 косинустар теоремасын білу және қолдану;

9.1.3.7 синустар теоремасын білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

осинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану.

- Синустар теоремасын есеп шығаруда қолдану.

Құндылықтарды дарыту

Бірлік және ынтымақ, әділдік және жауапкершілік, тәртіп және еңбекқорлық құндылықтарын дамыту

Сабақтың барысы:

Уақыты\

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут





3мин

Сәлеметсіздерме! Бір -бірімен «Бір шапалақ» амандасу.

Бүгін, «Үшбұрыштарды шешу» тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- косинустар және синустар теоремасын есеп шығаруда қолдану.

Үй тапсырмасын тексеру. Егер бар болса, қателерді табыңыздар.

Слайдқа назар аударыңыздар.

1


Берілгені: ABC,AB=3см, BC=5см, AC=7см. Табу керек: B

Шешімі:


Жауабы:


2




Берілгені: АВС,АВ 13 см,

ВС:АС С 0


Табу керек: АС,СВ


Шешімі:



Жауабы: 1 см

Амандасады, тақырыпты жазады.




Өз шешімдерін экрандағы шешіммен тексереді.

Қателерді іздейді және түзетеді.






Дескриптор:

Білім алушы:

-косинустар теоремасын біледі;

-косинустар теоремасын қолданады.

- В бұрышын табады















Дескриптор:



Білім алушы:

-косинустар теоремасын біледі;

-косинустар теоремасын қолданады

-АС

қабырғасын табады

-ВС

қабырғасын табады


ҚБ:

Смайлик арқылы өзін-өзі бағалайды

бағалау

1 дұрыс жауап -1 смайлик




Оқу құралдары; оқулық; интербелсенді тақта; .

Слайд

https://www.hedra.com/app/characters/2fe523a5-55f9-4639-9710-9b9b4d94d661


Жеке жұмыс


5 мин

















Топтық жұмыс




15 мин




Теориялық материалды еске алайық.


«Тарихқа шолу» Жасанды интеллект Hedra платформасы


«Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі

Wordwall. платформасы арқылы білімдерін пысықтау


1.Үшбұрыш деген не? Элементтері, түрлері

2. cos а <0 болған жағдайда бұрыш қандай болады?

3.Косинустар теоремасы

4.Синустар теоремасы

5.Пифагор теоремасы

6.

7.Егер АВС үшбұрыштың В бұрышы үлкен болса, онда қабырғаларының қайсысы  үлкен,неліктен?

8.Үшбұрыштың аудан табу формулалары

9. cos а 0 болған жағдайда бұрыш қандай болады?

-2 ав теңдігі дұрыспа?

Топқа бөлу .Тең бүйірлі ,тең қабырғалы , әртүрлі қабырғалы үшбұрыштар арқылы топқа бөлінеді.

Есептер шығару: Постермен жұмыс

1

Әкімшілік алдынан бір уақытта екі жаяу жүргінші шықты. Біреуі Ауезов көшесімен 50 м жүріп, екіншісі Абай көшесімен 60 м жүрді, ал олардың арасындағы қашықтық 70 м болды. Осы көшелер арасындағы бұрышты табыңыз. Жауабы:600


2


Shape3 Shape2 Shape1



Футбол добы қақпаның В мен С діңгектерінің түбінен 23 м және 24 м қашықтықтағы А нүктесінде жатыр. Футболшы допты қақпаға қарай тепті. Егер қақпаның ені 7 м болса, онда доптың қақпаға кіру бұрышы қандай болады? Жауабы:170



Shape7 Shape5 Shape6 Shape4 3


«Еңбек» қожалығының үшбұрыш тәрізді үлкен өрісі бар. Өрістің екі жағы 624 м және 327 м, ал олардың арасындағы бұрыш 93º. Өріске қанша қоршау қажет болатынын есептеңіз? Жауабы: 1670 м.






Оқушылар бір- бірден тақтаның алдында сұрақтарға жауап береді.















Оқушылар 3 топқа бөлінеді

Топ мүшелері топ басшысын тағайындайды

Дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.

«Диірмен» (постерлерді бір топтан екінші топқа ауыстырып, оларға стикермен немесе ауызша кері байланыс береді)

Тақырыпқа қатысты есептерді талдайды.







-














Мұғалім бағалайды

ҚБ:

Смайлик арқылы бағалау

  1. 1 дұрыс жауап

1 смайлик







­Бірін –бір бағалайды



Дескриптор: Білім алушы

- косинустар теоремасын қолданып, теңдеу құрады;

- есептеулер жүргізеді;

- белгісізді табады.








ҚБ:

Смайлик арқылы бағалау

1 дұрыс жауап -1 смайлик



https://www.hedra.com/app/characters/2fe523a5-55f9-4639-9710-9b9b4d94d661





https://wordwall.net/ru/resource/55483954



Слайд











Интернет ресурстары

Бекіту

15 мин


Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі


А деңгейі

АВС үшбұрышында АВ=10см, . АС қабырғасын табыңдар

Шешімі.


:

Жауабы:8,3 см





В деңгейі

АВС үшбұрышында АВ=0,6см, ВС=0,5см, .АС қабырғасын табыңдар






Шешімі.

Жауабы:0,3 см



С деңгейі

АВС үшбұрышында В бұрышы 600 тең. В бұрышының биссектрисасы АС қабырғасын Д нүктеде қияды.

АД=4см, ВД=6см. АВСүшбұрышының бұрыштарын және АС қабырғасын табыңдар.

Шешімі:

(см)

Жауабы: ; ;АС=7,2 см


Тапсырманы орындайды

Бұрын орындаған оқушылар шешімін тақтада көрсетеді



Дескриптор:

-синус косинус теоремасын қолданып, теңдеу құрады;

- есептеулер жүргізеді;

- белгісізді табады.

А деңгейі-3 б











В деңгейі-4 б





















С деңгейі-5 б





ҚБ:

Смайлик арқылы бағалау

1 дұрыс жауап -1 смайлик


Слайд

2 минут






























3 мин






Үйге тапсырма.

1тапсырма №3.32 (жұп нөмірлер)

2 тапсырма. Өзен арқылы А нүктесінен В нүктесіне дейін көпір салу керек. Инженер А нүктесінен С нүктесіне дейінгі қашықтық 100 м, ал АВС үшбұрышының А бұрышы 96,5°, ал В бұрышы 46,8°-ке тең екенін анықтады..

Көпірдің ұзындығы қандай болады?

Дескриптор: Білім алушы

-С бұрышының шамасын үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысын пайдаланып анықтайды

- синустар теоремасын қолданып, теңдеу құрады;

- есептеулер жүргізеді;

- белгісізді табады.


Кері байланыс.

Gynzy платформасы

«Бағдаршам» әдісі

Тақырыпты меңгергенін анықтау


Қызыл-тақырыпты әлі де қарастыруым қажет

Сары-тақырыпты жақсы түсіндім, бірақ есеп шығаруда кателесемін

Жасыл- тақырыпты жақсы түсініп, меңгердім


Бағалау:

0-2

3-4

5-7

8-10

11-13

14-16

17-19

20-21

22-23

2

3

4

5

6

7

8

9

10


































Кері байланыс жасайды.

Әр оқушы аттары жазылған бағдаршамда түсті таңдайды


Сабақта жиналған смайликтер санын стикерге жазып өзінің бағдаршамына жабыстырады.


Бағалау кестесі





































Оқулық; интербелсенді тақта;




Слайд


























https://teacher.gynzy.com/en/board/615db141-a135-491f-915a-d470fdf3c2f3














0-2

3-4

5-7

8-10

11-13

14-16

17-19

20-21

22-23

2

3

4

5

6

7

8

9

10



Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі