|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Үшбұрыштар |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы.
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.14 теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу; 7.1.1.12 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры,орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу; 7.1.1.15 сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін біледі; үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры,орта сызығы анықтамаларын біледі және оларды сала алады.Сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын біледі. |
|
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Жағымды психологиялық ахуал тудыру, оқушылар зейінін сабаққа аудару. Сыныппен амандасып оқушылардың сабаққа қатысын, сынып тазалығын қадағалаймын. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін «Қос шеңбер» психологиялық тренинг жүргіземін. Миға шабул. Үшбұрыштар санын анықта Бағалау парақшаларын беру. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айту. Үй тапсырмасын тексеру дайын жауап парағымен көршілері бірін- бірі тексереді. Үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары оның негізгі элементтері. Үшбұрыш түрлерінің биіктіктерінің орналасу ерекшеліктерін қарастырамыз. Өткен тақырыпқа шолу. 1.«Қоржындағы сұрақтар» ауызша тапсырмалар Қоржыннан бір-бір сұрақ алады. 2. Сызба бойынша тапсырмалар. Білімленд платформасы. /1,3,4,5,6,7,8 жаттығулары/
|
Бір-біріне тілектер айтады. Сызбада қанша үшбұрыш берілгенін анықтайды Үйге берілген есепті дайын жауап кілті бойынша тексереді Анықтамаларды қайталайды. «Қоржындағы сұрақтар» Сәйкестендіру тестін орындайды
Дискрипторы: Орта перпендикулярды анықтайды; Биссектрисаны анықтайды; Биіктікті анықтайды; Медиананы анықтайды.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. Бағалау парақшасына тапсырмалар бойынша баллдарды толықтырып отырады. Дискрипторлар бойынша балл жинайды. |
Презентация
Жауап парағы
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып: Үшбұрыштың төбесінен қарсы қабырғасын қамтитын түзуге түсірілген перпендикуляр үшбұрыштың биіктігі деп аталады. Әрбір үшбұрыштың үш биіктігі бар. Үшбұрыштың барлық медианалары және биссектрисалары үшбұрыштың ішінде жатады. Ал үшбұрыштың биіктіктері үшбұрыштың ішінде жатпауы да мүмкін. Бүгінгі сабақта сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстырамыз.
Есептерді шешу барысында үшбұрыштың биіктіктері кандай шарттар орындалғанда оның ішінде жататынын табатын боласыңдар. 1.Салу жұмыстары 2. есеп Тест жұмысы. Білімленд платформасы Қалыптастырушы бағалау. |
Жұптық жұмыс: үшбұрыш элементтерін салу Жұптарға үшбұрыш суреттері бар плакаттар беріледі, оқушылар үшбұрыштарға биіктік, биссектриса, медиана, орта перпендикуляр жүргізеді. Тапсырмалар тексеріліп талқылау жасайды.
Тест шешеді. bilimland.kz платформасында тест жұмысын орындайды.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды.
|
Бағалау парақшасына тапсырмалар бойынша баллдарды толықтырып отырады. Дискрипторлар бойынша балл жинайды. |
https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/7-synyp https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/7-synyp үлестірме парақшалар
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Баға қою. Үйге тапсырма беру. Рефлексия «ОЮ». |
|
Сабақ бойынша бағалау. Бағалау парақшасындағы ұпайлар саны есептеліп, пайыздық көрсеткішке айналдырылады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы және биіктігі
Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы және биіктігі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Үшбұрыштар |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыштың биссектрисы, медианасы, биіктігі және орта сызығы.
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.14 теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін білу; 7.1.1.12 үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры,орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу; 7.1.1.15 сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар теңқабырғалы, теңбүйірлі, тікбұрышты үшбұрыштардың элементтерін біледі; үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры,орта сызығы анықтамаларын біледі және оларды сала алады.Сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын біледі. |
|
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Жағымды психологиялық ахуал тудыру, оқушылар зейінін сабаққа аудару. Сыныппен амандасып оқушылардың сабаққа қатысын, сынып тазалығын қадағалаймын. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін «Қос шеңбер» психологиялық тренинг жүргіземін. Миға шабул. Үшбұрыштар санын анықта Бағалау парақшаларын беру. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айту. Үй тапсырмасын тексеру дайын жауап парағымен көршілері бірін- бірі тексереді. Үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары оның негізгі элементтері. Үшбұрыш түрлерінің биіктіктерінің орналасу ерекшеліктерін қарастырамыз. Өткен тақырыпқа шолу. 1.«Қоржындағы сұрақтар» ауызша тапсырмалар Қоржыннан бір-бір сұрақ алады. 2. Сызба бойынша тапсырмалар. Білімленд платформасы. /1,3,4,5,6,7,8 жаттығулары/
|
Бір-біріне тілектер айтады. Сызбада қанша үшбұрыш берілгенін анықтайды Үйге берілген есепті дайын жауап кілті бойынша тексереді Анықтамаларды қайталайды. «Қоржындағы сұрақтар» Сәйкестендіру тестін орындайды
Дискрипторы: Орта перпендикулярды анықтайды; Биссектрисаны анықтайды; Биіктікті анықтайды; Медиананы анықтайды.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. Бағалау парақшасына тапсырмалар бойынша баллдарды толықтырып отырады. Дискрипторлар бойынша балл жинайды. |
Презентация
Жауап парағы
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып: Үшбұрыштың төбесінен қарсы қабырғасын қамтитын түзуге түсірілген перпендикуляр үшбұрыштың биіктігі деп аталады. Әрбір үшбұрыштың үш биіктігі бар. Үшбұрыштың барлық медианалары және биссектрисалары үшбұрыштың ішінде жатады. Ал үшбұрыштың биіктіктері үшбұрыштың ішінде жатпауы да мүмкін. Бүгінгі сабақта сүйір бұрышты, доғал бұрышты және тікбұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстырамыз.
Есептерді шешу барысында үшбұрыштың биіктіктері кандай шарттар орындалғанда оның ішінде жататынын табатын боласыңдар. 1.Салу жұмыстары 2. есеп Тест жұмысы. Білімленд платформасы Қалыптастырушы бағалау. |
Жұптық жұмыс: үшбұрыш элементтерін салу Жұптарға үшбұрыш суреттері бар плакаттар беріледі, оқушылар үшбұрыштарға биіктік, биссектриса, медиана, орта перпендикуляр жүргізеді. Тапсырмалар тексеріліп талқылау жасайды.
Тест шешеді. bilimland.kz платформасында тест жұмысын орындайды.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды.
|
Бағалау парақшасына тапсырмалар бойынша баллдарды толықтырып отырады. Дискрипторлар бойынша балл жинайды. |
https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/7-synyp https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/7-synyp үлестірме парақшалар
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Баға қою. Үйге тапсырма беру. Рефлексия «ОЮ». |
|
Сабақ бойынша бағалау. Бағалау парақшасындағы ұпайлар саны есептеліп, пайыздық көрсеткішке айналдырылады. |
|
шағым қалдыра аласыз
















