Материалдар / Ұшқыш қыз - Хиуаз Доспанова. ҚМЖ. Сабақ жоспары. Арман ПВ баспасы. 2024 жыл

Ұшқыш қыз - Хиуаз Доспанова. ҚМЖ. Сабақ жоспары. Арман ПВ баспасы. 2024 жыл

Материал туралы қысқаша түсінік
7.2.2.1- публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданған тілдік құралдар арқылы тану 7.4.4.5- оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу;
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

Жеңіс күні. Ұлы ерлікке тағзым.

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұшқыш қыз – Хиуаз Доспанова

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.1- публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданған тілдік құралдар арқылы тану

7.4.4.5- оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу;

Сабақтың мақсаты

- мәтіндердің құрылымы мен ресімделуі бойынша хроника не очерк екенін ажыратады;

- оқшау сөздердің қызметін түсіну және ажырата білу бойынша тапсырмалар орындайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал қалыптастыру



Топтарға бөлу

Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

«Алақан» әдісі

Алақанда салынған суреттердегі әрекеттерді жасайды. Мысалы: биле, күлімде, құшақта, т.б.


online-stopwatch.com сайты арқылы 3 топқа бөлу

https://www.online-stopwatch.com/random-group-generators/


Оқулық, жұмыс дәптерлері







Жаңа сабақ

Ойқозғау.









1-тапсырма

Тыңдалым

Сынып


2-тапсырма.

Айтылым

Жеке жұмыс





Дала қыздарында назданған еркелік пен нәзіктік те бар, жігер мен жалын да бар. Жан тазалығы мен ар-ұят тазалығы бар.

Ғабит Мүсірепов

Бүкіл Орта Азия елдерінің ішінде қазақтан басқа қай ұлтта жанқиярлықпен соғысқан, үлкен батылдық көрсеткен Хиуаздай бар еді?!

Фариза Оңғарсынова

«Қазақ қызы» өлеңін тыңдап, автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талда.










«Қазақ қызы» өлеңі бойынша сұрақтарға жауап бер.


  1. Өлеңде ақынның қандай көзқарасы танылады?

  2. «Қорға десе Отанды, басын тікті, Атын жазып кітапқа асыл түпті» деген өлең жолдарынан не түсіндің?


Дескриптор:

-нақыл сөздерді талқылайды;

- тыңдалым мәтіні бойынша автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдайды;

- сұрақтарға жауап береді




ҚБ "Сөздік бағалау" әдісі


Телефон, дыбыс колонкалары

Сабақтың ортасы

.


Еске түсірейік!







3-тапсырма

Оқылым

Жұптық жұмыс


4-тапсырма








ӘТН

5-тапсырма.

Жазылым

Жеке жұмыс




Хроника

Очерк

Хроникада тарихи оқиғалар хроникалық жүйеде жазылады

Очеркте автор ақпаратты қызғылықты етіп береді.


Мәтіндерді оқып, құрылымы мен ресімделуі бойынша қайсысы хроника, қайсысы очерк екенін ажырат.



Мәтіндер бойынша сұрақтарға жауап бер. «Ерлік ешқашан ұмытылмайды» деген нақылға сай келетін жолдарды тауып оқы.

  1. Хиуаз Доспанованы не себепті «қанатты қыз» деп атаған?

  2. Батыр қыздың майдандағы ерлігі қалай бағаланды?


2 тапсырманың бірін орында.

  1. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша оқшау сөздерді қатыстырып, диалог жаз.

  2. Оқылым мәтінін негізге ала отырып, төмендегі оқшау сөздермен «Қыран қыз» тақырыбына мәтін жаз.


Яғни, алайда, қайткенде, бәрекелді, міне, демек, сондықтан.



Дескриптор:

- мәтіндердің құрылымы мен ресімделуі бойынша хроника не очерк екенін ажыратады;

-мәтіндер бойынша сұрақтарға жауап береді;

-оқшау сөздерді қатыстырып, диалог немесе мәтін жазады


ҚБ

«Көңілді стикерлер»

Оқулық, жұмыс дәптерлері,

Сергіту сәті

Допты қағып ал

Балалар шеңбер болып тұрады. Бір оқушы кез келген балаға доп лақтырады. Допты тосып алған оқушы шылаудың белгілі бір түрін айтуы қажет. Мысалы мұғалім демеулік шылау десе тек демеуліктерді. Сөз емес, сөйлем айтса да болады. Тез айта алмаған балалар ойыннан шығып отырады.



Сабақты бекіту

6-тапсырма.

Жұптық жұмыс

Жазылым



Жеке жұмыс

7-тапсырма. Жұптық жұмыс




Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақ қыздарының ерлігі туралы досыңа хат жаз. Алдымен күрделі жоспар құрып ал.



Одағайларды қатыстырып, «Артық болмас білгенің!» айдарымен берілген мәтіннен 5 сөйлем жаз.


Дескриптор:-

-күрделі жоспар құру арқылы досына хат жазады;

- Одағайларды қатыстырып 5 сөйлем жазады.

ҚБ

Өзара бағалау


Оқулық

Үй тапсырмасы

8-тапсырма.

Хиуаз Доспанова туралы досыңнан алған сұхбаттың мәтінін жаз,. Сұхбатта қаратпа, қыстырма, одағай сөздер болсын.


Оқулық

Сабақ соңындағы рефлексия

Рефлексия.










Өз-өзін бағалау


"Оқушы" әдісі. Оқушы өзінің көңіл-күйін бейнелейді және сабақ туралы ойын жазады.


«Киіз үй» әдісі





Қосымша тапсырма:


https://wordwall.net/ru/resource/71838399


https://wordwall.net/ru/resource/90261900



https://www.educaplay.com/learning-resources/18675037-learning_resource.html

https://fr.educaplay.com/ressources-pedagogiques/20656399-learning_resource.html

https://fr.educaplay.com/ressources-pedagogiques/14597379-7.html








Жариялаған:
Көрпебаева
12 Сәуір 2025
297
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі