|
Бөлім аты: ЖЕҢІС КҮНІ. ҰЛЫ ЕРЛІККЕ ТАҒЗЫМ |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Пәні: қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұшқыш-Талғат Бигелдинов |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.4.5 оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ұшқыш-Талғат Бигелдинов туралы берілген мәтіндік ақпаратты, оқшау сөздерді түсіну; Көпшілігі: берілген мәтіндік ақпаратты түсініп талдау, оқшау сөздерді бір-бірінен ажырата білу; Кейбірі: берілген мәтіндік ақпаратты интерпретациялау, оқшау сөздерді бір-бірінен ажырата білу және оқшау сөздерді тапсырма барысында қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу. Жайлы орта құру. Топтастыру: мақал – мәтелдерді құрастыру арқылы топтасады 1-топ: Батырдыжауда, шешендідауда сына 2-топ: Ерліктің шарты - өзіне сенгендік. 3- топ: Айлалы батыр алдырмас Мақал – мәтелдердің мәнін ашу. Оқылым алды тапсырмасы.Ой шақыру.
Сабақ тақырыбына шығу, мақсаттарын анықтату, бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушыларды түгендеу. Жайлы орта құру.Мақал – мәтелдерді құрастыру арқылы топтасады. Талғат Бигелдинов туралы деректі фильмді (https://www.youtube.com/watch?v= T6jufSPGkBM) тамашалап, батырдың өмір тарихы мен танысыңдар. «Түртіп алу» жүйесі бойынша негізгі мәліметтерді жазып, өз көзқарастарыңмен бөлісіңдер. |
ҚБ
ҚБ
|
(https://www.youtube.com/watch?v= T6jufSPGkBM) |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: Мағынаны тану |
Мағынаны тану сатысыОқылым тапсырмасы Тапсырма ЖЖ. Оқушыларға Т. Бигелдинов туралы мәтінберіледі. Оқушылар мәтінмен танысады және суретті ақпаратты оқып, мәлімет жинақтайды. Жинақтаған мәліметтері бойынша оқушыларға мәтін мазмұнына сай жоғары деңгейлі сұрақтар әзірлейді. 1-топ. «Мен қоятын үш сауал»
«Карусель» әдісі арқылы топтар бір – біріне айналдырып беріп жауап жазады, әр топ өз сұрағына жауаптарды тексеріп, бағалайды, кері байланыс береді. Дескриптор:
ҚБ 2-топ. «Кластер» әдісімен түсіндіреді. Дескриптор: • «Кластер» әдісімен мәтінді талдайды; ҚБ 3-топ. «Үш түрлі күнделік»
Дескриптор:
ҚБ ӘТН. Оқшау сөздер.
1-топ. 3-тапсырма
2-топ. Берілген оқшау сөздерді мағынасына қарай топтастыр Әрине; Туған жер, тауыңда туып, тасыңда өстім!; әлбетте, рас; Түу, айтқаныңнан қайтпайтын бірбет екенсің! Аягөз, қайда барасың? ; шынында, Пәлі! Ақын ғой мынауың!
3-топ. Берілген оқшау сөздерді қатыстырып, сөйлем құра. Әрине; Туған жер, ... ; әлбетте, рас; түу, Аягөз, ... ; шынында, Пәлі! Дескриптор:
ҚБ Бекіту.«ПОПС» формуласы арқылы қорытындылайды.
«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау |
Оқушыларға Т. Бигелдинов туралы мәтін беріледі. Оқушылар мәтінмен танысады және суретті ақпаратты оқып, мәлімет жинақтайды. «Мен қоятын үш сауал» әдісімен сұрақтар құрастырады; Жауап дайындайды; Жауаптарын тексереді; «Кластер» әдісімен мәтінді талдайды; Мәтіннен ерекше әсер еткен немесе ой салған дәйексөз келтіреді; Жеке түсінік береді; Мұғалімге сұрақ береді. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Оқылым мәтініндегі тірек сөздердің негізінде қаратпа сөздерді қатыстырып, диалог құрады; Тірек сөздердің мәнін ашатын мақал-мәтелдер мен фразеологизмдерді қолданады; Берілген оқшау сөздерді мағынасына қарай топтастырады; Берілген оқшау сөздерді қатыстырып, сөйлем құрайды. |
ҚБ ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Stepnogorsk.akmoedu.kz
7-сынып қазақ тілі
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: |
Сабақты қорытындылау: Кері байланыс: Қағазға жазып Мәңгілік алаусуретіне жапсыру.
|
|
||||||||||||||||||||||||||
1-топ. «Үш түрлі күнделік»
|
Мәтіннен ерекше әсер еткен немесе ой салған дәйексөз келтіру |
Жеке түсінік беру. Осы дәйексөзді жазуға не мәжбүр етті? Қандай ой тудырды? Осыған байланысты қандай сұрақ туды? |
Мұғалімге сұрақ |
|
|
|
|


Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы:
|
ОБ сілтеме |
Оқу мақсаты |
Бағалауға арналған ұсыныстар |
|
О1 Ақпаратты түсіну. . |
Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау |
Тапсырма: ҰОС жылдарынан сыр шертетін графиктік мәтіндер беріледі. Оқушылар графиктік мәтін (кесте, сызба, диаграмма, т.б. түрде) құрастырып, әңгімелейді.
|
|
Дағдылар |
Бағалау критерийлері: |
|
|
оқылым |
Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқумақсатына жетеді |
|
|
||
Ардагермен сұхбат
Осы жылы халқымыз Ұлы Жеңістің 68-жылдығын тойламақшы. Жеңіске жету жолы әр отбасының үйіне қайғы-қасірет әкелгені сөзсіз. Сол қиын жылдары Жеңістің жақындай түсуіне әр адам өз үлесін қосқан болатын. Аталарымыз бен әкелеріміз, әжелеріміз бен аналарымыз күні-түні бүгінгі ашық аспан үшін тынымсыз еңбек етті. Соғыстың жауыз жылдарында майданда соғысқан ардагерлеріміздің бірі – Бұқтыбаев Ғалым Әміржанұлы. Атамыз ерліктері үшін бірнеше орден-медальдармен марапатталды. Мен соғыс ардагерімен сұхбат жүргіздім:
- Ғалым – ата, сіз қай жылы дүниеге келдіңіз?
- Мен 1922 жылдың 29 маусымында Шал ақын ауданының Бағанат ауылында дүниеге келгенмін.
- Сіз майданға қай жылы аттандыңыз?
- Соғысқа мен 1942 жылдың 7 қаңтарында аттандым.
- Сіз қай жерлерде соғыстыңыз?
- Мен Мәскеу, Дон, Сталинград, Испания, Германияда соғыстым. Барлаушы болдым.
- Майданнан қай жылы оралдыңыз?
- Соғыс аяқталғаннан кейін мені Жапонияға қызметке жіберді, тек 1949 жылы әскерден қайтып, үйге оралдым.
- Соғыстан кейін тағдырыңыз қалай жалғасты?
- Мен мал – дәрігерлік техникумын аяқтап, отбасын құрдым, 5 баланы тәрбиелеп өсірдім. Отан үшін биік лауазымдарда адал қызмет атқардым. Қазіргі таңда Петропавл қаласында балаларымның, немерелерімнің және сүйікті шөберемнің арасында бақыттымын. Ұрпақтарымыздың тәуелсіз елде, татулық пен бірлікте өмір сүріп жатқандарына қуаныштымын.
Жыл сайын біз Жеңіс үшін жанын қиған азаматтарымызды еске аламыз. Олардың есімдері мәңгі жүрегімізде сақтаулы! Біз олардың ерліктерін ешқашан ұмытпаймыз! Ғалым Әміржанұлы соғыс зардаптарын көрген ардагерлеріміздің бірі. Сұхбат жүргізген уақытта мен № 6 ора мектептің 9 сынып оқушысы болатынмын,сол кезде Ғалым – ата өзінің болашаққа, ұрпаққа зор сенім артып, бақытты өмір сүргендерін қалайтынын айтты. Өкінішке орай, ардагерлеріміз жыл санап азаюда, 2011 жылы Ғалым Әміржанұлы көз жұмды. Батыр да батыл соғыс ардагерімен сұхбат жүргізгеніме мен өте бақыттымын! Біз әрқашан соғыс ардагерлерінен үлгі алып, олардың қайсар мінездерін, батылдықтарын, Отанға деген питриоттық сезімдерін өз бойымызға сіңіруге тырысамыз! ЕР ЕСІМІ – ЕЛ ЕСІНДЕ!












жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ұшқыш-Талғат Бигелдинов"
"Ұшқыш-Талғат Бигелдинов"
|
Бөлім аты: ЖЕҢІС КҮНІ. ҰЛЫ ЕРЛІККЕ ТАҒЗЫМ |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Пәні: қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұшқыш-Талғат Бигелдинов |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7.4.4.5 оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ұшқыш-Талғат Бигелдинов туралы берілген мәтіндік ақпаратты, оқшау сөздерді түсіну; Көпшілігі: берілген мәтіндік ақпаратты түсініп талдау, оқшау сөздерді бір-бірінен ажырата білу; Кейбірі: берілген мәтіндік ақпаратты интерпретациялау, оқшау сөздерді бір-бірінен ажырата білу және оқшау сөздерді тапсырма барысында қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушыныңәрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу. Жайлы орта құру. Топтастыру: мақал – мәтелдерді құрастыру арқылы топтасады 1-топ: Батырдыжауда, шешендідауда сына 2-топ: Ерліктің шарты - өзіне сенгендік. 3- топ: Айлалы батыр алдырмас Мақал – мәтелдердің мәнін ашу. Оқылым алды тапсырмасы.Ой шақыру.
Сабақ тақырыбына шығу, мақсаттарын анықтату, бағалау критерийлерін талқылау |
Оқушыларды түгендеу. Жайлы орта құру.Мақал – мәтелдерді құрастыру арқылы топтасады. Талғат Бигелдинов туралы деректі фильмді (https://www.youtube.com/watch?v= T6jufSPGkBM) тамашалап, батырдың өмір тарихы мен танысыңдар. «Түртіп алу» жүйесі бойынша негізгі мәліметтерді жазып, өз көзқарастарыңмен бөлісіңдер. |
ҚБ
ҚБ
|
(https://www.youtube.com/watch?v= T6jufSPGkBM) |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: Мағынаны тану |
Мағынаны тану сатысыОқылым тапсырмасы Тапсырма ЖЖ. Оқушыларға Т. Бигелдинов туралы мәтінберіледі. Оқушылар мәтінмен танысады және суретті ақпаратты оқып, мәлімет жинақтайды. Жинақтаған мәліметтері бойынша оқушыларға мәтін мазмұнына сай жоғары деңгейлі сұрақтар әзірлейді. 1-топ. «Мен қоятын үш сауал»
«Карусель» әдісі арқылы топтар бір – біріне айналдырып беріп жауап жазады, әр топ өз сұрағына жауаптарды тексеріп, бағалайды, кері байланыс береді. Дескриптор:
ҚБ 2-топ. «Кластер» әдісімен түсіндіреді. Дескриптор: • «Кластер» әдісімен мәтінді талдайды; ҚБ 3-топ. «Үш түрлі күнделік»
Дескриптор:
ҚБ ӘТН. Оқшау сөздер.
1-топ. 3-тапсырма
2-топ. Берілген оқшау сөздерді мағынасына қарай топтастыр Әрине; Туған жер, тауыңда туып, тасыңда өстім!; әлбетте, рас; Түу, айтқаныңнан қайтпайтын бірбет екенсің! Аягөз, қайда барасың? ; шынында, Пәлі! Ақын ғой мынауың!
3-топ. Берілген оқшау сөздерді қатыстырып, сөйлем құра. Әрине; Туған жер, ... ; әлбетте, рас; түу, Аягөз, ... ; шынында, Пәлі! Дескриптор:
ҚБ Бекіту.«ПОПС» формуласы арқылы қорытындылайды.
«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау |
Оқушыларға Т. Бигелдинов туралы мәтін беріледі. Оқушылар мәтінмен танысады және суретті ақпаратты оқып, мәлімет жинақтайды. «Мен қоятын үш сауал» әдісімен сұрақтар құрастырады; Жауап дайындайды; Жауаптарын тексереді; «Кластер» әдісімен мәтінді талдайды; Мәтіннен ерекше әсер еткен немесе ой салған дәйексөз келтіреді; Жеке түсінік береді; Мұғалімге сұрақ береді. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Оқылым мәтініндегі тірек сөздердің негізінде қаратпа сөздерді қатыстырып, диалог құрады; Тірек сөздердің мәнін ашатын мақал-мәтелдер мен фразеологизмдерді қолданады; Берілген оқшау сөздерді мағынасына қарай топтастырады; Берілген оқшау сөздерді қатыстырып, сөйлем құрайды. |
ҚБ ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Stepnogorsk.akmoedu.kz
7-сынып қазақ тілі
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: |
Сабақты қорытындылау: Кері байланыс: Қағазға жазып Мәңгілік алаусуретіне жапсыру.
|
|
||||||||||||||||||||||||||
1-топ. «Үш түрлі күнделік»
|
Мәтіннен ерекше әсер еткен немесе ой салған дәйексөз келтіру |
Жеке түсінік беру. Осы дәйексөзді жазуға не мәжбүр етті? Қандай ой тудырды? Осыған байланысты қандай сұрақ туды? |
Мұғалімге сұрақ |
|
|
|
|


Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы:
|
ОБ сілтеме |
Оқу мақсаты |
Бағалауға арналған ұсыныстар |
|
О1 Ақпаратты түсіну. . |
Мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау |
Тапсырма: ҰОС жылдарынан сыр шертетін графиктік мәтіндер беріледі. Оқушылар графиктік мәтін (кесте, сызба, диаграмма, т.б. түрде) құрастырып, әңгімелейді.
|
|
Дағдылар |
Бағалау критерийлері: |
|
|
оқылым |
Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқумақсатына жетеді |
|
|
||
Ардагермен сұхбат
Осы жылы халқымыз Ұлы Жеңістің 68-жылдығын тойламақшы. Жеңіске жету жолы әр отбасының үйіне қайғы-қасірет әкелгені сөзсіз. Сол қиын жылдары Жеңістің жақындай түсуіне әр адам өз үлесін қосқан болатын. Аталарымыз бен әкелеріміз, әжелеріміз бен аналарымыз күні-түні бүгінгі ашық аспан үшін тынымсыз еңбек етті. Соғыстың жауыз жылдарында майданда соғысқан ардагерлеріміздің бірі – Бұқтыбаев Ғалым Әміржанұлы. Атамыз ерліктері үшін бірнеше орден-медальдармен марапатталды. Мен соғыс ардагерімен сұхбат жүргіздім:
- Ғалым – ата, сіз қай жылы дүниеге келдіңіз?
- Мен 1922 жылдың 29 маусымында Шал ақын ауданының Бағанат ауылында дүниеге келгенмін.
- Сіз майданға қай жылы аттандыңыз?
- Соғысқа мен 1942 жылдың 7 қаңтарында аттандым.
- Сіз қай жерлерде соғыстыңыз?
- Мен Мәскеу, Дон, Сталинград, Испания, Германияда соғыстым. Барлаушы болдым.
- Майданнан қай жылы оралдыңыз?
- Соғыс аяқталғаннан кейін мені Жапонияға қызметке жіберді, тек 1949 жылы әскерден қайтып, үйге оралдым.
- Соғыстан кейін тағдырыңыз қалай жалғасты?
- Мен мал – дәрігерлік техникумын аяқтап, отбасын құрдым, 5 баланы тәрбиелеп өсірдім. Отан үшін биік лауазымдарда адал қызмет атқардым. Қазіргі таңда Петропавл қаласында балаларымның, немерелерімнің және сүйікті шөберемнің арасында бақыттымын. Ұрпақтарымыздың тәуелсіз елде, татулық пен бірлікте өмір сүріп жатқандарына қуаныштымын.
Жыл сайын біз Жеңіс үшін жанын қиған азаматтарымызды еске аламыз. Олардың есімдері мәңгі жүрегімізде сақтаулы! Біз олардың ерліктерін ешқашан ұмытпаймыз! Ғалым Әміржанұлы соғыс зардаптарын көрген ардагерлеріміздің бірі. Сұхбат жүргізген уақытта мен № 6 ора мектептің 9 сынып оқушысы болатынмын,сол кезде Ғалым – ата өзінің болашаққа, ұрпаққа зор сенім артып, бақытты өмір сүргендерін қалайтынын айтты. Өкінішке орай, ардагерлеріміз жыл санап азаюда, 2011 жылы Ғалым Әміржанұлы көз жұмды. Батыр да батыл соғыс ардагерімен сұхбат жүргізгеніме мен өте бақыттымын! Біз әрқашан соғыс ардагерлерінен үлгі алып, олардың қайсар мінездерін, батылдықтарын, Отанға деген питриоттық сезімдерін өз бойымызға сіңіруге тырысамыз! ЕР ЕСІМІ – ЕЛ ЕСІНДЕ!












шағым қалдыра аласыз


















