___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Есептеу техникасының даму тарихы
|
Бөлім: |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Есептеу техникасының даму тарихы/2-сабақ/ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Компьютерлік технологияның дамуындағы негізгі кезеңді атап, әр кезеңнің ерекшеліктерін сипаттай алады. |
|
|
Құндылық: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Сыныпта психологиялық атмосфераның қалыптасуы. "Көтеріңкі көңіл-күй" тренингі. Оқушылар әр партада отырған көршісіне, бір-біріне жақсы тілектер айтады. Үй тапсырмасын тексеру. |
Балалар жұмыс орындарын тексереді. |
Мақтау |
|
|
Сабақтың ортасы |
Білімді өзектендіру: Берілген тақырып бойынша білім деңгейін анықтау үшін келесі сұрақтар қойылады: 1. Санаудың алғашқы құралдары қандай болды? 2. Әр түрлі елдерде шоттар қалай аталды? 3. Логарифмдік сызғыш қай жылы пайда болды? 4. Чарльз Бэббидж қандай машинаның жобасын жасады? 5. Бірінші бағдарламашы кім? Оқулықпен жұмыс. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады. ((Бейнежазбаны, презентацияны, флипчартты қолдануға болады). Жұптық жұмыс «Өткен – Бүгін – Болашақ» кестесі Жұп кесте толтырады:
Сергіту сәті
Бекіту.Жұмыс парағындағы тапсырмаларды орындау
|
Мұғалімді тыңдайды Сұрақтарға жауап береді Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды Өз нұсқаларын ұсынады Сергіту жаттығуын орындайды Жұмыс парағы бойынша тапсырмаларды орындайды - сызбаны толтырады;
ЖИ құралын қолданып, презентация және ЖИ арқылы сурет дайындайды Құрылғылардыңатауын жазады Интерактивті тапсырмаларды орындайды
|
«Шапалақ»
Дескрипторлар: -Өткен мен бүгінгі компьютер айырмашылығын анықтайды-1балл -Болашаққа болжам жасайды-1балл -Ақпаратты салыстыру арқылы ұсынады-1балл Дескрипторлар: -1-буынға қатысты ақпаратты жазады-1балл -ІІ-буынға қатысты ақпаратты жазады-1балл -ІІІ-буынға қатысты ақпаратты жазады-1балл 4-буынға қатысты ақпаратты жазады -1балл Дескрипторлар: -Презентацияда Болашақтағы компьютерлерге қатысты ақпарат әзірлейді-1балл -ЖИ арқылы болашақ компьютер суретін дайындау үшін промпт жазады-1балл Дескриптор: -құрылғылардың атауын дұрыс табады-1балл |
Презентация, оқулық Жұмыс парағы https://wordwall.net/resource/97887675 https://wordwall.net/resource/97887836 |
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау: Компьютерлік технологияның болашақ дамуының болжамын ұсыныңыз. Болашақта қандай компьютерлер жасалуы мүмкін? Болашақ компьютерлердің сыртқы түрінен, құрылымынан қазіргі компьютерлерден қандай айырмашылықтар болуы мүмкін? Болжамдарыңызды ұсынған кезде мысалдар келтіріңіз Үй тапсырмасы: Болашақта қандай компьютерді армандайсың? Сол компьютердің бейнесін сал Рефлексия.
|
Оқушылардың әрқайсысы өз пікірлерімен бөліседі.
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
«Шапалақтау» әдісі
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Ustaz tilegi" Республикалық ғылыми-әдістемелік журналының желілік басылымына оқу әдістемелік материал жариялау
"Ustaz tilegi" Республикалық ғылыми-әдістемелік журналының желілік басылымына оқу әдістемелік материал жариялау
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Есептеу техникасының даму тарихы
|
Бөлім: |
Компьютерлік жүйелер және желілер |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Есептеу техникасының даму тарихы/2-сабақ/ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Компьютерлік технологияның дамуындағы негізгі кезеңді атап, әр кезеңнің ерекшеліктерін сипаттай алады. |
|
|
Құндылық: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Сыныпта психологиялық атмосфераның қалыптасуы. "Көтеріңкі көңіл-күй" тренингі. Оқушылар әр партада отырған көршісіне, бір-біріне жақсы тілектер айтады. Үй тапсырмасын тексеру. |
Балалар жұмыс орындарын тексереді. |
Мақтау |
|
|
Сабақтың ортасы |
Білімді өзектендіру: Берілген тақырып бойынша білім деңгейін анықтау үшін келесі сұрақтар қойылады: 1. Санаудың алғашқы құралдары қандай болды? 2. Әр түрлі елдерде шоттар қалай аталды? 3. Логарифмдік сызғыш қай жылы пайда болды? 4. Чарльз Бэббидж қандай машинаның жобасын жасады? 5. Бірінші бағдарламашы кім? Оқулықпен жұмыс. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады. ((Бейнежазбаны, презентацияны, флипчартты қолдануға болады). Жұптық жұмыс «Өткен – Бүгін – Болашақ» кестесі Жұп кесте толтырады:
Сергіту сәті
Бекіту.Жұмыс парағындағы тапсырмаларды орындау
|
Мұғалімді тыңдайды Сұрақтарға жауап береді Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды Өз нұсқаларын ұсынады Сергіту жаттығуын орындайды Жұмыс парағы бойынша тапсырмаларды орындайды - сызбаны толтырады;
ЖИ құралын қолданып, презентация және ЖИ арқылы сурет дайындайды Құрылғылардыңатауын жазады Интерактивті тапсырмаларды орындайды
|
«Шапалақ»
Дескрипторлар: -Өткен мен бүгінгі компьютер айырмашылығын анықтайды-1балл -Болашаққа болжам жасайды-1балл -Ақпаратты салыстыру арқылы ұсынады-1балл Дескрипторлар: -1-буынға қатысты ақпаратты жазады-1балл -ІІ-буынға қатысты ақпаратты жазады-1балл -ІІІ-буынға қатысты ақпаратты жазады-1балл 4-буынға қатысты ақпаратты жазады -1балл Дескрипторлар: -Презентацияда Болашақтағы компьютерлерге қатысты ақпарат әзірлейді-1балл -ЖИ арқылы болашақ компьютер суретін дайындау үшін промпт жазады-1балл Дескриптор: -құрылғылардың атауын дұрыс табады-1балл |
Презентация, оқулық Жұмыс парағы https://wordwall.net/resource/97887675 https://wordwall.net/resource/97887836 |
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау: Компьютерлік технологияның болашақ дамуының болжамын ұсыныңыз. Болашақта қандай компьютерлер жасалуы мүмкін? Болашақ компьютерлердің сыртқы түрінен, құрылымынан қазіргі компьютерлерден қандай айырмашылықтар болуы мүмкін? Болжамдарыңызды ұсынған кезде мысалдар келтіріңіз Үй тапсырмасы: Болашақта қандай компьютерді армандайсың? Сол компьютердің бейнесін сал Рефлексия.
|
Оқушылардың әрқайсысы өз пікірлерімен бөліседі.
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
«Шапалақтау» әдісі
|
|
шағым қалдыра аласыз


















