Материалдар / Үстеу 4-cынып

Үстеу 4-cынып

Материал туралы қысқаша түсінік
өз іс тәжірибеммен бөлісу
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі

Бөлім:

Болашаққа саяхат

Мұғалімнің аты-жөні

Даулеткелдиева Аида Амангелдиевна

Күні:

25.04.2024

Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Үстеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.5.1 – аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндің баға беру

4.4.2.5 – үстеуді мағынасына қарай ажырату, етістікпен байланстырып сөйлемде қолдану

Сабақтың мақсаты

Үстеуді пысықтай отырып мезгіл, мекен, іс-қимыл үстеулерін

Құндылықтар

  • Тілдік құндылықты көркейту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру

5 мин



Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.


Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе:

А)Үй тапсырмасын тексеру.

«Бұрыш» әдісімен жаңа сабаққа кіріспе жүреді.

-Бұрыштағы парақта сөз жазылған, оқып мағынасын ашыңдар. (үстеу)

-Үстеу деген не еді?

-Сөз таптарын бастағанда үстеуді не деп таныстырып едім?

-Олай болса, бүгінгі сабақта сөз табының тағы бір түру-үстеумен танысып, тапсырмалар орындаймыз.

Сабақ мақсатын хабарлау.

Жаттығу жасайды.




Тапсырма тексертеді.


Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.












«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.





















Үстеу

әріптері жазылған парақша

Жаңа білім

20 мин


































2 мин


15 мин




Жаңа сабақ.Тыңдалым

Мәтінді тыңдаңдар.

Мәтін бойынша пікірлеріңді айтыңдар.

1.Мәтін не туралы?

2.Мәтінді тыңдау барысында көңіліңе қандай сезім ұялады?

3.Астананы неліктен «Болашақтың қаласы» дейді?

Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді оқып, мағынасын ашыңдар.

Азғана, бұрынғы, жаңаша

2-жаттығу. «Галереяны шарлау» әдісі. Саралау тапсырмасы

Берілген сөздерді оқып, етістіктер мен тіркестерін табу.

  1. Топ ( Былтыр күндіз, ертең)

  2. Топ (төмен , кенеттен, түсте )

  3. Топ ( алда , жорта, беймезгіл )

  4. Топ ( жоғары, кеште, таң ата)

Жазды, келді,кетеді,,жүрді, құлады, ұйықтады, жасалады, барады, жатты, қарады, жуынды,ішті, киді.

Сұрақ қойып қай сөзбен байланысып тұрғанын анықтаңдар. (етістікпен байланысқан)

Бағдаршам әдісі.

Мезгіл үстеуін қызыл тұсқа апару

Мекен үстеуін сары тұсқа апару

Іс-қимыл үстеуін жасыл тұсқа апару


AutoShape 1


Төменде, тал түсте, ақырын, жоғарыда, күндіз- түні, әрең, ертең, етпетінен, жаңаша, алға, артқа, бүгін, күні бойы, алға, сыртта.


Анықтамамен жұмыс.


Сергіту сәті: «Қасық» биі.

5-жаттығу.

Жұмбақты көшіріп жазып, шешуін табыңдар.

Күндіз білінбейді,

Түнде күлімдейді. (жұлдыз)

Үстеуді тауып, сызбаға сай дәлелдеңдер. (күндіз, түнде).



2-тапсырма – Ішіне сыртына әдісі

3-жаттығу.

Ребусты шешіңдер. Шешуіндегі үстеулерді қатыстырып сөйлем құрап жазыңдар.

Қазір, алда.

Қазір мені жиналысқа шақырып жатыр. Бәйгеде үнемі Елікжирен атым алда келеді.


Ішіне (мезгіл үстеуі)

Сыртына (мекен үстеуі)













6-жаттығу. Шығармашылық үзіліс

Үш себеттің әрбіреуінің ішінде атына сәйкес келмейтін үстеулер кездеседі. Соларды өз себетіне салыңдар.

Мезгіл үстеу: былтыр, кеше.

Мекен үстеу: алда, жоғары-төмен,

Іс-қимыл үстеу: қазақша, ескіше, ақырын.


Мезгіл мекен қимыл сын

Шапшаң , кеше, былтыр

Қазір, алда, ескіше

Қазақша, жоғары – төмен, ақырын

Тапсырмамен жұмыс жасайды.


























































Билеп сергиді.


Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.



Дескриптор:

Мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап береді- 1 балл.

Мәтін мазмұнына өз пікірлерін айтады-

1 балл.

Қарамен жазылған сөздерді оқып, мағынасын ашады-

1 балл.



Дескртпторы


Берілген сөздерді оқып, етістіктермен тіркестіріп жазады

Сұрақ қойып, етістікпен байланысып тұрғанын анықтайды








Дескрипторы:

Үстеу түрлерін ажыратады, табады.

Тиісті орынға апарарады.

1 балл


























Жұмбақты көшіріп жазып, шешуін табады

Үстеуді тауып, сызбаға сай дәлелдейді-1 балл.

Үстеулерді өз себетіне салады-

1 балл.



Дескрипторы:

Ребусты шешіп, шешуіндегі үстеулерді қатыстырып сөйлем құрап жазады-

1 балл.

















Дескрипторы:

Мекен үстеуін табады

1 балл

Мезгіл үстеуін табады.

1 балл

Іс қимыл үстеуін табады.

1 балл

Қазақ тілі

4 сынып оқулығы

2-бөлім










Қима қағаздар







































Ереже

































Қима қағаздар











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ