Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Болашаққа саяхат. Үстеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.3.1 – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. 4.4.2.5 – үстеуді мағынасына қарай ажырату, етістікпен байланыстырып, сөйлемде қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Үстеу және оның түрлерімен танысады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин |
Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Оқушыларды 3 топқа бөліп аламын: 1 – топ «Озаттар» тобы 2 – топ «Таланттылар» тобы 3 – топ «Дарындылар» тобы |
Амандасады Психологиялық ахуал жасайды Оқушылар топтарға бөлінеді |
Ауызша мадақтау
|
Слайд Топтар аты жазылған парақшалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10 мин 2 мин 15 мин Бекіту 13 мин |
Балалар, біз өз болашағымызды қалай елестетеміз?
1 – тапсырма Топтық жұмыс Постер қорғау Постерге әр топ өз болашақтан күтер арманы мен жоспарын жазады: Ішінде өлең жолдары мен салынған суреттері де болса болады. 1 – топ «Болашақтағы менің сыныптастарым» 2 – топ «Болашақтағы Қазақ елі» 3 – топ «Болашақтағы біздің мектеп Жарайсыңдар! Балалар,біз осы уақытқа дейін қандай сөз таптарын өттік? Бүгін біз өзіміздің білім қоржынымыз жаңа сөз табымен толығады: Үстеу – іс – әрекеттің мезгілін, мекенін, сын – қимылын білдіретін сөз табын айтады. Үстеулер қалай? Қайда? Қашан? деген сұрақтарға жауап береді. Жүрдек пойызбен Астанаға тез жеттік. Биыл қаланы көруге ардым.
Үстеудің мағыналық түрлеріне қарай: мезгіл, мекен,сын – қимыл түрлері бар. Мезгіл үстеу – (Қашан?) сұрағына жауап беріп, мезгілін білдіреді. Мысалы: түсте, кеште,ертең т.б. Мекен үстеу – (қайда?) – сұрағына жауап береді, заттың немесе алдамның мекенін білдіреді. Мысалы: алға, артта, сыртта т.б. Сын – қимыл үстеу – (қалай?) – сұрағына іс – қимылдың қалай болып жатқанын білдіреді. Мысалы: ақырын,тез, әрең т.б. 2 – тапсырма Балалар, біз болашаққа саяхатымызды «Болашақ қаласы» Астана қаласына жасасақ: 105 бет 1 жаттығу Берілген мәтінді «Канон әдісі» арқылы оқиды
3 – тапсырма «Батырға көмек» әдісі
Тақтамен жұмыс Берілген үстеулерді етістіктермен тіркестіріп жаз: Әр топтан 2 оқушыдан шақырамын: Былтыр Күндіз Төмен Кенеттен Алда Жорта Жоғары Үнемі Жарайсыңдар! 4 – тапсырма Топтық жұмыс «Жылдам көліктер» әдісі: Үстеудің мағыналық түрлеріне мысал келтіреді: Әр дұрыс жауап әр топ көліктерін мәреге жақындата түседі: Мезгіл үстеуіне, мекен үстеуіне,сын – қимыл үстеуіне мысал келтіреді:
СЕРГІТУ СӘТІ 5 – тапсырма. Жеке жұмыс. Дәптермен жұмыс «Ұстаздан сый» әдісі. Берілген жұмбақтарды шешіп, ішіндегі үстеулердің астын сызады: 1 – топ Аспанда бір ана бар Маңы толған балалар. (Ай мен жұлдыз) 2)Бір шыныда екі түрлі су. (жұмыртқа). 2 - топ Мақалдардағы үстеуді тап: Ер - елінде, гүл – жерінде. Өзге елде сұлтан болғанша өз еліңде ұлтан бол. 3 – топ Ақырын жүріп анық бас, Еңбегің кетпес далаға. Еріншектің ертеңі бітпес. 6 – тапсырма «Сәттілік» әдісі Әр шарикке сөз жазылады. Дұрыс жауап берген оқушы ғана шаригін сәттілік шарына сала алады: Әр үстеуді өз шарына сал: МЕЗГІЛ ҮСТЕУ МЕКЕН ҮСТЕУ СЫН – ҚИМЫЛ ҮСТЕУ Шапшаң, кеше, былтыр,қазақша, жоғары, төмен, ақырын, қазір, алда, ескіше, жаңаша, күндіз, жаздай, қыстыкүні, үнемі,ежелден, қолма – қол, тысқары, әлдеқашан, мұнда, әуелден,сонда, ілгеріде. Жарайсыңдар! |
Болашақ туралы өз ойлары мен армандарымен бөліседі
Үстеумен танысады Кітаппен жұмыс Берілген үстеулерді етістікпен тіркестіріп жазады Әр үстеуді түріне қарап ажыратады
Сергіту сәті Мақал мәтел жұмбақ ішіндегі үстеулерді табады Адасқан сөздердің өз орнын табады |
Дескриптор: Постерге әр топ өздеріне берілген тақырыптар бойынша армандары мен жоспарларын жазады – 2 балл Дескриптор: Мәтінді қатесіз оқиды – 1 балл Астана туралы сұрақтарға жауап береді - 1 балл Жалпы – 2 балл Дескриптор:
Әр топтан шыққан оқушы
үстеулерді етістікпен тіркестіріп жазады – 2
балл Дескриптор: Үстеудің мағыналық түрлеріне дұрыс мысалдар келтіріп, сұрақтар қояды – 2 балл Дескриптор: Берілген жұмбақ, мақалдар ішіндегі үстеулерді дұрыс табады – 1 балл
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бесір Назерке БауыржанқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Үстеу 4 сынып
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Үстеу 4 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
4 -сынып Үстеу тақырыбы бойынша ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың барысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||















