«Ақшұқыр мектеп-гимназиясы» КММ
Сабақтың тақырыбы: Үстеудің синонимдік қатары
|
Бөлім: |
9-бөлім: Әлемдегі ірі кітапханалар. Морфология (Үстеу.Үстеудің мағыналық түрлері) |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Конебаева Бальзия Асановна |
|
|
Күні: |
10.04.2024 |
|
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үстеудің синонимдік қатары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.4.4.3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Үстеудің мағыналық түрлерін ажырата алады. Ссинонимдік қатарларын анықтай алады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу.
Үй тапсырмасын тексеру.
Жаңа сабаққа кіріспе. Отырар кітапханасы жайлы не білесіз? Отырар кітапханасы дегенде ойыңызға кім түседі? Отырар кітапханасына не болды? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Өзін-өзі бағалау. «Белгі» әдісі арқылы бағалау.
Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді. ҚБ. Ауызша |
|
|
Cабақтың ортасы 11 минут
12 минут
7 минут
|
Тапсырма. Жұптық тапсырма. Мәтінді оқып, үстеулерді табу. Үстеулерді талдау
Тапсырма. Топтық тапсырма. «Семантикалық картаны» толтыру
Тапсырма. Жеке тапсырма. Жұбын табу. Үстеудің синонимдік қатары. Сөйлем құрау Леарнинг апсс бағдарламасы арқылы |
Ежелгі Отырар қаласы Сырдарияның Арыс өзеніне құяр жерінде, Ұлы Жібек жолының бойында орналасқан. Айналасы – ат шаптырым терең ор, биік қорған. Төбе басында хан сарайы, жан-жағында тас, болат тамдар және қару-жарақ, теңге соғатын ұстаханалары, шәкірттер дәріс алатын бірнеше медресе болған. Қалаға тырнаша тізілген, иір мойын түйелер күндіз-түні келіп жатқан. Керуендермен саудагерлер әртүрлі әшекей бұйымдар, маталар, тең-тең кітаптар әкелетін. Әр жақтан әкелген кітаптар Отырар қаласының үлкен кітапханасына жиналған. Бұл кітапхана заманында әрлі-берліден жиналған сирек кездесетін кітаптармен аты шыққан. Отырарда жұлдыздай жарқыраған сәуегейлер, ойшылдар, ғылымдар, дүниенің сырын болжаған көріпкелдер өмір сүрген. Олар Отырар кітапханасынан сол кездегі барлық кітаптарды алып оқыған. Өздері ғажайып дастандар жазған. Әлемге аты шыққан ғалымдардың көпшілігі осында болған. Білімге ұмтылған тым зерек шәкірттер осынау кітапхана шырағданы астынан ғұлама атанды.
Үстеулердің синонимдерін табады. Сөйлем құрайды. |
Дескриптор: - үстеулерді табады. - тұлғасына қарай талдайды. - құрамына қарай талдайды. - мағыналық түрін ажыратады. ҚБ. Жалпы – 4 балл.
Дескриптор: - үстеулердің анықтамасын біледі. - мысал келтіреді. - синонимдік қатарларын ажырата алады. ҚБ. Жалпы – 3 балл.
Дескриптор: - синонимдерін табады. - синонимдік қатар негізінде сөйлем құрап жазады. ҚБ. Жалпы – 3 балл. |
Мәтін
Қима қағаз
https://learningapps.org/display?v=pu7ojku7n24 |
|
Сабақтың соңы Сабақты бекіту 5 минут
Рефлексия 3 минут |
Бекіту тапсырмасы. «Шапшаң» үстеуін талдау Рефлексия. «БББ»
Үй тапсырмасы. 3-тапсырма |
«Шапшаң» үстеуін Қүрамына қарай Тұлғасына қарай Мағыналық түріне қарай талдайды. Білемін Білдім Білгім келеді
|
Дескриптор: - сатылай кешенді талдау жасайды. ҚБ. Ауызша
|
БББ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үстеудің синонимдік қатарры. 6-сынып
Үстеудің синонимдік қатарры. 6-сынып
«Ақшұқыр мектеп-гимназиясы» КММ
Сабақтың тақырыбы: Үстеудің синонимдік қатары
|
Бөлім: |
9-бөлім: Әлемдегі ірі кітапханалар. Морфология (Үстеу.Үстеудің мағыналық түрлері) |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Конебаева Бальзия Асановна |
|
|
Күні: |
10.04.2024 |
|
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үстеудің синонимдік қатары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.4.4.3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Үстеудің мағыналық түрлерін ажырата алады. Ссинонимдік қатарларын анықтай алады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу.
Үй тапсырмасын тексеру.
Жаңа сабаққа кіріспе. Отырар кітапханасы жайлы не білесіз? Отырар кітапханасы дегенде ойыңызға кім түседі? Отырар кітапханасына не болды? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Өзін-өзі бағалау. «Белгі» әдісі арқылы бағалау.
Дескриптор: - сұрақтарға жауап береді. ҚБ. Ауызша |
|
|
Cабақтың ортасы 11 минут
12 минут
7 минут
|
Тапсырма. Жұптық тапсырма. Мәтінді оқып, үстеулерді табу. Үстеулерді талдау
Тапсырма. Топтық тапсырма. «Семантикалық картаны» толтыру
Тапсырма. Жеке тапсырма. Жұбын табу. Үстеудің синонимдік қатары. Сөйлем құрау Леарнинг апсс бағдарламасы арқылы |
Ежелгі Отырар қаласы Сырдарияның Арыс өзеніне құяр жерінде, Ұлы Жібек жолының бойында орналасқан. Айналасы – ат шаптырым терең ор, биік қорған. Төбе басында хан сарайы, жан-жағында тас, болат тамдар және қару-жарақ, теңге соғатын ұстаханалары, шәкірттер дәріс алатын бірнеше медресе болған. Қалаға тырнаша тізілген, иір мойын түйелер күндіз-түні келіп жатқан. Керуендермен саудагерлер әртүрлі әшекей бұйымдар, маталар, тең-тең кітаптар әкелетін. Әр жақтан әкелген кітаптар Отырар қаласының үлкен кітапханасына жиналған. Бұл кітапхана заманында әрлі-берліден жиналған сирек кездесетін кітаптармен аты шыққан. Отырарда жұлдыздай жарқыраған сәуегейлер, ойшылдар, ғылымдар, дүниенің сырын болжаған көріпкелдер өмір сүрген. Олар Отырар кітапханасынан сол кездегі барлық кітаптарды алып оқыған. Өздері ғажайып дастандар жазған. Әлемге аты шыққан ғалымдардың көпшілігі осында болған. Білімге ұмтылған тым зерек шәкірттер осынау кітапхана шырағданы астынан ғұлама атанды.
Үстеулердің синонимдерін табады. Сөйлем құрайды. |
Дескриптор: - үстеулерді табады. - тұлғасына қарай талдайды. - құрамына қарай талдайды. - мағыналық түрін ажыратады. ҚБ. Жалпы – 4 балл.
Дескриптор: - үстеулердің анықтамасын біледі. - мысал келтіреді. - синонимдік қатарларын ажырата алады. ҚБ. Жалпы – 3 балл.
Дескриптор: - синонимдерін табады. - синонимдік қатар негізінде сөйлем құрап жазады. ҚБ. Жалпы – 3 балл. |
Мәтін
Қима қағаз
https://learningapps.org/display?v=pu7ojku7n24 |
|
Сабақтың соңы Сабақты бекіту 5 минут
Рефлексия 3 минут |
Бекіту тапсырмасы. «Шапшаң» үстеуін талдау Рефлексия. «БББ»
Үй тапсырмасы. 3-тапсырма |
«Шапшаң» үстеуін Қүрамына қарай Тұлғасына қарай Мағыналық түріне қарай талдайды. Білемін Білдім Білгім келеді
|
Дескриптор: - сатылай кешенді талдау жасайды. ҚБ. Ауызша
|
БББ |
шағым қалдыра аласыз
















