Ұзақ мерзімді жоспар Ұлтаралық және дінаралық келісім 7сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ұзақ мерзімді жоспар Ұлтаралық және дінаралық келісім 7сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
7.4.1.4 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін дәлелдейді және қалыптастыру жолдарын ұсынады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: «Қарақұм» жом

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Даржан Е

Сынып: 7 Қатысқандар: 22 Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Ұлтаралық және дінаралық келісім

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.4.1.4 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін дәлелдейді және қалыптастыру жолдарын ұсынады

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Қазақстанның көпұлтты, зайырлы мемлекет екенін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін түсінеді.

Кейбір оқушылар: Қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін сипаттама беріп дәлелдей алады.

Бағалау критерийі

Білу: Ұлттық бірлік күнін біледі.

Түсіну:Ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігін

түсінеді.

Қолдану: Ұлтаралық келісімді қалыптастыру жолдарын

атайды.

Тілдік мақсаттар

  • Пәнге қатысты терминология:

Оқылым, тыңдалым: Мәтінді оқиды .Ұлтаралық келісім мен дінаралық келісімнің қажеттілігін түсінеді.

Айтылым, жазылым: Терминологиялық түсініктерге түсінік беріп, дәптерлеріне жазады.


Терминологиялық түсініктер: Толеранттылық , диаспора, ұлт,ассамблея ұғымдарын түсінеді.

Құндылықтарға баулу

2. Қоғамымыздағы ұлттық бірлік пен келісімді сақтайтын патриот азамат тәрбиелеу

Пəнаралық байланыс

Дінтану - діндердің түрлер мен таралу аймақтары анықтағанда

Тарих - Ұлттардың қоныстану тарихымен танысқанда

Алдыңғы білім

Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары

«Ашық микрафон» әдісі

- Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтарын ата?

- Негізгі діндердің қандай ірі орталықтары бар?

- Сол орталықтарды кескін картаға түсір?

- Тарихи-мәдени орталыққа айналу себептерін дәлелде?

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы

10 мин.

Ұйымдастыру кезеңі. «Гүлмен тілек» әдісін (мақсаты: тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру, тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады, қолданылуы: оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі) қолданып 3 топқа (Ассамблея, Диаспора, Ұлттар) бөлемін.

Үй жұмысын тексеру.

«Ашық микрофон» әдісі

Саймон Браунхилл бойынша

Тиімділігі: Құнды ой жинақтап, ойын ашық айтады

Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты немесе үй жұмысына байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.


Салфеткадан жасалған гүлдер, интерактивті тақта,

оқулық, үлестірме қағаздар










микрофон

Сабақтың ортасы

20 мин.

Мағынаны ашу әдісі:

Бүгінгі таңда Қазақстан ұлтаралық жəне дінаралық келісім мен ымырагершілікті негізге алған 140 астам ұлт өкілдері мен 40 астам дінді уағыздайтын үш мыңға жуық  діни бірлестіктердің  отаны болып отыр. Қазақстан тəуелсіздік жылдарында бұл стратегияның өміршеңдігін көрсетіп, оның бүкіл адамзат қауымының дамуындағы халықтардың өзара қарым-қатынас мəдениетінің қазақстандық үлгісінің қажеттілігін танытты. Халықтардың өзара қарым-қатынасы мəдениетінің қазақстандық үлгісі – бұл қоғамдағы шиеленістік, қақтығыстық жағдайды жеңу ғана емес, сонымен қатар, оның болашақта ұзаққа созылған қарсылық пен мəңгілік жек көрушілікке ұласып кетпеуінің алдын алу болып табылады.

Топтық жұмыс: «Кім көп біледі?» әдісі

І.»Ассамблея» тобы

1. Қазақстанда бірнеше ұлт өкілдері тұрады. Жұпта талқылаңыз:

а. Қазақстанда ұлттық бірлік күні қай күнге белгіленген?

ІІ. «Диаспора» - тобы: «Қазақстан халқы Ассамблеясы» ұғымын қалай түсінесіз? Ассамблеяның эмблемасы жайлы өз ойыңызды жинақтай отырып, түсінік жазыңыз.

ІІІ. «Ұлттар» тобы: Ұлттар арасындағы келісім не үшін қажет? (Кластер) түрінде көрсет.

Электрондық оқулықтан немесе

Таныстырылым (слайд)

Сабақтың соңы

10 мин

«Шеринг» әдісі

Харизма бойынша

(Н.Баринова) тиімділігі (Өткен тақырып бойынша ойларын жинақтайды, пікір алмасады.)

Барлығы шеңберде отырады, жүргізуші бастап, кезекпен барлығы тақырып бойынша түйінді ойды қорытындылайды. Идеялар қайталанбау керек.

Сұрақ: Қазақстандық компоненттері арасында ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігі неде?

Дискриптор:

1.Қазақстандағы ұлттардың бірлік күнін атайды;

2.Қазақстанда және басқа да елдерде ұлттар арасындағы татулықтың қажеттілігін

түсіндіреді;

3. Қазақстан халқы Ассамблеясының эмблемасы жайлы өз ойларын жинақтап түсінік жазады.


Кері байланыс Кері байланыс «Алақан» тәсілі

Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылыр сабақты түсінген немесе түсінбеген және сұрақтары бар болса бес саусақ парақшасына өздерінің ойларын жеткізіп жазады.

Басбармақ - бүгін мен жаңадан нені үйрендім?

Балан үйрек- Бүгін мен не жасадым, неге қолжеткіздім?

Ортантерек сабаққа байланыстыкөңілкүйім.

Шылдыршүмек- Бүгінкімгекөмектесеалдым?

Кішкенебөбек- Қандайқиындықболды, оны қалай жеңдім?


Үй тапсырмасы: Ұлтаралық және дінаралық келісім.

  1. Діндер туралы мәлімет жинау.

  2. Ислам дінінің таралу аймағын анықтап, кескін картаға түсіру.






















Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

1.Әлемдік діндердің таралу аймақтарын кескін картаға түсіру

2. Қазақстандағы мұсылмандардың басым көпшілігі қай аймақта кескін картаға түсіру.

3. Жалпы елдегі дін географиясы ұлттардың әркелкі орналасуымен сәйкес келеді ма, сәйкес келсе дәлелде?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?


Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау


«Мағынаны ашу»

«Гүлмен тілек»

«Ашық микрафон»

«Кім көп біледі?»

«Шеринг»

«Алақан»


Дескрипторлар бойынша бағалау, сабақ барысында оқушылар өзін-өзі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырды.

АКТ пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралар туралы түсіндірілді.








Сабақ бойынша

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім?

Және неліктен?









1.Сабақ оқу мақсаттары шынайы.


2. Қазақстандық компоненттері арасында ұлтаралық және дінаралық келісімнің қажеттілігі білді.

3.Жоспарланған саралауда оқушы деңгейін есепке алында сондықтан тиімді болды.

4.Уақыт үнемделді сондықтанда үлгердім.


5 География және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуды енгіздім себебі қарастырылатын мәселе бойынша ақпарат жинақтау қажет болды.

.






Жалпы бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқытуда да ескеріңіз)?

1.Топтық жұмыс: «Кім көп біледі» әдісі

2. Ұйымдастыру кезеңі. «Гүлмен тілек» әдісі

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?

1.Ұйымдастыруда тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады, осы арқылы мәңгілік ел құндылықтарының баспалдаған қалыптастырамыз.

2.Дұрыс мақсат қоя білу арқылы оқушыларды топтық жұмыстарға бөлу.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Оқушылар өздерінің жекеленген тапсырмаларды қолдана біліп, әдіс-тәсілдерді көп қолдану, оқушы уәжін дамытуға ықпал жасау.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
3900
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі