|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Заттар және материалдар Мектеп: № «Қарақұм» жом Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Даржан Е. Сынып: 5 Қатысқандар: 22 Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғаттағы заттардың түзілуі. Жасанды заттар |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.3.1. Кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Табиғи заттардың жасанды заттардан айырмашылығын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі:Заттардың түзілуіне сипаттама береді. Кейбір оқушылар: Заттардың кейбірінің түзілуі мен жасанды заттарға мысалдар кетіреді. |
|
|
Бағалау критерийі |
Білу: Табиғи жолмен алынған заттарды біледі. Түсіну: Жасанды жолмен алынған заттарды түсінеді. Қолдану: Табиғи заттар мен жасанды заттарға мысалдар келтіреді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: Мәтінмен танысады. Айтылым: Табиғи жолмен алынған заттарға, жасанды жолмен алған заттарға мысалдар келтіреді Жазылым: Топтарға бөліп , жазып алады. Терминологиялық түсінік: атомдар, молекуллалар, синтетика |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтарды меңгерген еліміздің экономикалық өсуіне өзінің шығармашылық еңбегімен зор үлес қосатын патриот, еңбексүйгіш азамат тәрбиелеу. |
|
|
Пəнаралық байланыс |
Биология – табиғи заттар Физика – заттардың физикалық қасиеттері Химия –заттардың бір түрден, екінші түрге айналуы |
|
|
Алдыңғы білім |
Заттарды жіктеу. «Қар кесегі» әдісі
|
|
|
Сабақ барысы |
||
|
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Түстер таңдау» әдісі бойынша топқа бөлу. І –топ Атомдар (Көк ) ІІ-топ Молекуллар(Қызыл ) ІІІ-топ Қоспалар(Сары ) Үй тапсырмасы: «Қар кесегі» әдісі бойынша сұралады. Мақтап марапаттау. Кері байланыс жасаймын. |
Стикерлер Кеспе қағаздар |
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану: Біз қоршаған дүниенің барлығы заттардан тұратынын білеміз.Заттардың саны өте көп біреулері табиғатта кездессе, кейбіреулерін адамдар ойлап шығарған.Табиғи заттар дегеніміз табиғаттан алынған заттар.Жасанды заттар дегеніміз жасанды жолмен шығарылған заттарды айтамыз оларға (киімдер, пласмасса, резеңкелер) Топтық жұмыс: « Бірге ойланайық» постер қорғау. Атомдар тобы : Табиғи заттардан жасанды заттардың айырмашылығы. Молекула тобы: Дәмдеуіштердің маркировкаларын оқып үйрену Қоспалар тобы: Химия пәні нені оқытады?
Дискриптор -Табиғи заттардан жасанды заттарды ажырата алады. -Дәмдеуіштерді пайдалана біледі. -Жасанды заттарға мысал келтіреді.
Сұрақ: Бүкіл сыныпқа жағдаяттан шығу. Ертеде адамдар жасанды заттарды пайдаланған ба? |
Жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, Бағалау. Суреттер АКТ пайдалану |
|
Сабақтың соңы |
«Екі дұрыс, бір бұрыс» әдісі арқылы сабақ жинақталып пысықталады . Өткен тақырып бойынша тест құрап жұптық жұмыс жасайды. |
|
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай А, В, С деңгейіндегі тапсырмалар А деңгейі. Табиғи және жасанды заттарға мысалдар келтіреді. В деңгей Азық түлік ережелерін неге сақтау керек? С деңгейі. Не себепті кейбір адамдарда дәмдеуіштерден алергия пайда болады? |
Кері байланыс және критерий арқылы олардың жетістіктерін бақылап отырамын «Бас бармақ» әдісі
|
Тәжірбие жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. АКТ-ны пайдалануда қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіземін? Және неліктен? |
Оқу мақсаттары нақты, шынайы. Табиғи заттар мен жасанды заттарды ажырата білді. Оқушылардың психологиялық көңіл күйі жақсы болды. Саралау сұрақтары тиімді болды. Себебі қазіргі өмірмен байланыстырылды. Уақытты ұтымды пайдаландым, себебі сабақ қызықты болды. Белсенді оқыту әдістерін таңдай білу. Сабақтың мақсатына жету үшін. |
Жасанды заттарды ажырату кезінде техника қауіпсіздігін сақтау. |
|
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Заттар және материалдар Сынып: 5
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Заттар және материалдар Сынып: 5
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Заттар және материалдар Мектеп: № «Қарақұм» жом Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Даржан Е. Сынып: 5 Қатысқандар: 22 Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғаттағы заттардың түзілуі. Жасанды заттар |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.3.1. Кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіру. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Табиғи заттардың жасанды заттардан айырмашылығын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі:Заттардың түзілуіне сипаттама береді. Кейбір оқушылар: Заттардың кейбірінің түзілуі мен жасанды заттарға мысалдар кетіреді. |
|
|
Бағалау критерийі |
Білу: Табиғи жолмен алынған заттарды біледі. Түсіну: Жасанды жолмен алынған заттарды түсінеді. Қолдану: Табиғи заттар мен жасанды заттарға мысалдар келтіреді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: Мәтінмен танысады. Айтылым: Табиғи жолмен алынған заттарға, жасанды жолмен алған заттарға мысалдар келтіреді Жазылым: Топтарға бөліп , жазып алады. Терминологиялық түсінік: атомдар, молекуллалар, синтетика |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтарды меңгерген еліміздің экономикалық өсуіне өзінің шығармашылық еңбегімен зор үлес қосатын патриот, еңбексүйгіш азамат тәрбиелеу. |
|
|
Пəнаралық байланыс |
Биология – табиғи заттар Физика – заттардың физикалық қасиеттері Химия –заттардың бір түрден, екінші түрге айналуы |
|
|
Алдыңғы білім |
Заттарды жіктеу. «Қар кесегі» әдісі
|
|
|
Сабақ барысы |
||
|
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Түстер таңдау» әдісі бойынша топқа бөлу. І –топ Атомдар (Көк ) ІІ-топ Молекуллар(Қызыл ) ІІІ-топ Қоспалар(Сары ) Үй тапсырмасы: «Қар кесегі» әдісі бойынша сұралады. Мақтап марапаттау. Кері байланыс жасаймын. |
Стикерлер Кеспе қағаздар |
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану: Біз қоршаған дүниенің барлығы заттардан тұратынын білеміз.Заттардың саны өте көп біреулері табиғатта кездессе, кейбіреулерін адамдар ойлап шығарған.Табиғи заттар дегеніміз табиғаттан алынған заттар.Жасанды заттар дегеніміз жасанды жолмен шығарылған заттарды айтамыз оларға (киімдер, пласмасса, резеңкелер) Топтық жұмыс: « Бірге ойланайық» постер қорғау. Атомдар тобы : Табиғи заттардан жасанды заттардың айырмашылығы. Молекула тобы: Дәмдеуіштердің маркировкаларын оқып үйрену Қоспалар тобы: Химия пәні нені оқытады?
Дискриптор -Табиғи заттардан жасанды заттарды ажырата алады. -Дәмдеуіштерді пайдалана біледі. -Жасанды заттарға мысал келтіреді.
Сұрақ: Бүкіл сыныпқа жағдаяттан шығу. Ертеде адамдар жасанды заттарды пайдаланған ба? |
Жаңа әдіс-тәсілдер, СТО, Бағалау. Суреттер АКТ пайдалану |
|
Сабақтың соңы |
«Екі дұрыс, бір бұрыс» әдісі арқылы сабақ жинақталып пысықталады . Өткен тақырып бойынша тест құрап жұптық жұмыс жасайды. |
|
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай А, В, С деңгейіндегі тапсырмалар А деңгейі. Табиғи және жасанды заттарға мысалдар келтіреді. В деңгей Азық түлік ережелерін неге сақтау керек? С деңгейі. Не себепті кейбір адамдарда дәмдеуіштерден алергия пайда болады? |
Кері байланыс және критерий арқылы олардың жетістіктерін бақылап отырамын «Бас бармақ» әдісі
|
Тәжірбие жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. АКТ-ны пайдалануда қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Сабақ бойынша Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіземін? Және неліктен? |
Оқу мақсаттары нақты, шынайы. Табиғи заттар мен жасанды заттарды ажырата білді. Оқушылардың психологиялық көңіл күйі жақсы болды. Саралау сұрақтары тиімді болды. Себебі қазіргі өмірмен байланыстырылды. Уақытты ұтымды пайдаландым, себебі сабақ қызықты болды. Белсенді оқыту әдістерін таңдай білу. Сабақтың мақсатына жету үшін. |
Жасанды заттарды ажырату кезінде техника қауіпсіздігін сақтау. |
|
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
шағым қалдыра аласыз














