10 сынып, Жаратылыстану-математика бағыты
|
Білім беру ұйымы: |
Ахмет Байтұрсынов атындағы №139 МГ |
||||||||||
|
Бөлімі: |
Сұйықтар мен газдардың механикасы |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Гиниятова А.Б. |
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар саны: 18 Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күш |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.5.2 - үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолданады |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңі (уақыты) |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: Сынып оқушыларымен сәлемдесу, түгелдеу. Оқу-құралдарын түгендеу.
Сыныптағы психологиялық ахуалды туғызу: «Жылы сөз» әдісі.
Сыныпты топқа бөлу: «Classtools» қосымшасы көмегімен оұушыларды 3 топқа бөлу. 1 топ: Бақылаушылар; 2 топ: Зерттеушілер; 3 топ: Теоретиктер. Үй тапсырмасын тексеру: Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары тақырыбында сұрақтарын қою арқылы тексеремін. |
Оқушылар аман-дасады. Назарлары сабаққа ауады. Оқулық пен жұмыс дәптерін реттейді. Оқушылар біріне жылы лебіздері мен тілектерін айтады. Бөлінгендері бой-ынша оқушылар топ-топ болып отырады.
Оқушылар алдыңғы алған білімдері негізінде қойылған сұрақтарды талдап, жауап береді. |
|
Презентация 1
Презентация 2 |
|||||||
|
Сабақтың ортасы (37 минут) |
Жаңа тақырыптың мазмұнын ашу үшін: «Тыңдайм, көрем, түсінем» әдісі арқылы үзіліссіз және Бернулли теңдеулері және көтеруші күш тақырыбына видео көрсетілім беремін. Көрсетілім бойынша құбылыстар мен негізгі формулалар, терминдерді талдаймыз. “Сұрақ - жауап” әдісі арқылы әр топқа видео көрсетілім бойынша 2 сұрақтан даярлатамын. Ол сұрақтар қарсы топқа қойылады. Берген жауаптарын қадағалаймын.
Б.К.: - Үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін сандық есеп шығаруда қолданады; Осы критерийге жету үшін үлестірме қағаздар топтарға таратамын. «Өзара білімін тексеру» әдісімен есеп шешімін тексеремін. (АБҚЕ) Интерактивті тақта көмегімен дескрипторды орындаған соң беремін.
Б.к.: - Бернулли теңдеуін эксперименттің тапсырма орындауда қолданады; Осы критерийге жету үшін «Жас зерттеушілер» әдісі көмегімен эксперименттік тапсырма орындатамын. Нәтижесі «Өзара бағалау» әдісі көмегімен бағаланады. Б.К.: - Бернулли теңдеуін сапалық тапсырма орындауда қолданады Аталған критерийді орындау үшін “Суреттер сөйлейді” әдісі арқылы оқушылардың суретте байқалған құбылысты сипаттайды. Тапсырма негізінде функционалдық сауатылығын дамыту негізінде өмірмен байланыстырып қолшатырды қарсы соққан желден не жауған жаңбырдан қорғану үшін қалай ұстаған дұрыс болытыны туралы сұрақ қоямын. |
Видео көрсетілім бойынша негізгі формулаларды дәптерлеріне түсіріп отырады.
Топ мүшелері өз ара ақылдасып, 2 сұрақтан қарсы топтарға даярлап, қояды.
Оқушылар дәптерлеріне тапсырманы жеке орындап, жауаптарын салыстырып, мұғалім ұсынған дескриптор негізінде бір-бірін бағалайды.
Дайын құрылғы көмегімен тапсыр- маны орындап, байқаған құбылыс- тарын талқылап, орындалатын заңды- лықты түсіндіреді.
Оқушылар суреттегі қолшатырдың қай жақтарында ауа қысымы қалай байқалатынын анықтап, себебін түсіндіреді.
Оқушылар жаңа тақырып бойынша қойылған сұрақ екенін айтады. Қысымдар айырымын азайту үшін қиғаштап ұстау керектігін айтады. |
Мақтау- мадақтау
Ынталандыру
- Шамалардың өлшем бірлігін ХБЖ - не келті- реді - Есеп шарты бойынша сурет- ке шамаларды енгізіп сызады - Үзіліссіздік теңдеуін жазып, қолданады - Бернулли теңдеуін жазып, қолданады -Жылдамдық- тардың сан мә- нін анықтайды Жалпы ұпай: 8
-Қолшатырдың астынан және үстінен өткен ауа ағындары- ның қозғалыс бағытын сызба- мен көрсетеді; -Қолшатырдың астындағы және үстіндегі ауа ағындарының жылдамдықтары әр түрлі болатынын айтады; Жалпы ұпай: 2 |
Интерактивті тақта,
жұмыс дәптерлері
Қосымша №1
Қосымша №2
Қосымша №3
Қосымша №3 |
|||||||
|
Сабақтың соңы (3 минут) |
Рефлексия: «ББТ» әдісі.
Үй тапсырмасы: п 15 – оқу, 15 жаттығуды аяқтау . Әр топ хабарлама дайындау: 1топ – 1, 2 топ – 2 хабарлама, 3 топ – 3 хабарлама. |
|
|
Интерактивті тақта
Оқулық 84-88 бет |
|||||||
Қоысмша №1
Құрылымдық тапсырма 1: жеке жұмыс.
Көлденең бағытталған суды атып ойнауға арналған диаметрі бір сантиметрлік бүріккіш ойыншық: поршені бар цилиндр тәрізді бөлімі - бөшке мен тозаңдатқыш бөлімдерінен тұрады. Поршеньге әсер ететін 2,2 Н күш суды бөшкеден тозаңдатқыштың соңындағы 1,5 мм тесікке қарай қозғалысқа түсіреді. Судың қозғалысы кезінде:
а. судың шприц бойымен қозғалысын суретін салыңыз;
б. суреттен поршеньге әрекет тетуші күштің бағытын көрсетіңіз;
в. сұйықтық шприц пен ине бойымен қозғалыс жылдамдығын белгілеңіз;
г. шприц бойыдағы жылдамдығын анықтаңыз;
д. ине бойындағы сұйықтың алатын жылдамдығын анықтаңыз.
|
№ |
Дескриптор |
Ұпай |
|
1 |
Шамалардың өлшем бірлігін ХБЖ - не келтіреді |
2 балл |
|
2 |
Есеп шарты бойынша суретке шамаларды енгізіп сызады; |
1 балл |
|
3 |
Үзіліссіздік теңдеуін жазып, қолданады; |
2 балл |
|
4 |
Бернулли теңдеуін жазып, қолданады; |
2 балл |
|
5 |
Жылдамдықтардың сан мәнін анықтайды |
1 балл |
|
Жалпы ұпай: 8 балл |
||
Қосымша №2
Топтық тапсырма 2: эксперименттік тапсырма.
Мақсаты: Қималары әр түрлі түтіктен газ не сұйықтық өткенде қысымдар айырымы орындалатынын іс жүзінде тексеру кезінде :
а. құбырдың бір жағынан суретте кұбырдың бір жағынан үргенде сұйықттыққа не болатынын байқаңыз;
б. құрылғыда байқалған құбылыстың сызбасын сызыңыз;
в. сызбаға құбылысты түсіндіретін не болатын құбылысты сипаттайтын шамаларды енгізіңіз;
г. орындау кезінде сұйықтықтың түтікше бойымен көтерілу себебін түсіндіріңіз;
д. байқалған құбылысты түсіндіретін заңдылық пен теңдеуін жазыңыз.

1 – сурет
Қосымша №3
Құрылымдық тапсырма 3: Топтық тапсырма. Қолшатырдың ауа-райы бұзылғанда неліктен суретте көрсетілгендей қолдануға ыңғайсыз болған жағдайда:
а. қолшатырдың астынан және үстінен өтетін ауа ағының қозғалысын көрсетіңіз;
б. қолшатырдың астындағы мен үстіндегі қысымдарында айырмышылықтың болу себебін түсіндіріңіз.

|
№ |
Дескриптор |
Ұпай |
|
1 |
Қолшатырдың астынан және үстінен өткен ауа ағындарының қозғалыс бағытын сызбамен көрсетеді; |
1 балл |
|
2 |
Қолшатырдың астындағы және үстіндегі ауа ағындарының жылдамдықтары әр түрлі болатынын айтады; |
1 балл |
Жалпы ұпай: 2
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күш
10 сынып, Жаратылыстану-математика бағыты
|
Білім беру ұйымы: |
Ахмет Байтұрсынов атындағы №139 МГ |
||||||||||
|
Бөлімі: |
Сұйықтар мен газдардың механикасы |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Гиниятова А.Б. |
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар саны: 18 Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтергіш күш |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.5.2 - үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолдану |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шығаруда қолданады |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақ кезеңі (уақыты) |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: Сынып оқушыларымен сәлемдесу, түгелдеу. Оқу-құралдарын түгендеу.
Сыныптағы психологиялық ахуалды туғызу: «Жылы сөз» әдісі.
Сыныпты топқа бөлу: «Classtools» қосымшасы көмегімен оұушыларды 3 топқа бөлу. 1 топ: Бақылаушылар; 2 топ: Зерттеушілер; 3 топ: Теоретиктер. Үй тапсырмасын тексеру: Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардың ламинарлық және турбуленнтік ағыстары тақырыбында сұрақтарын қою арқылы тексеремін. |
Оқушылар аман-дасады. Назарлары сабаққа ауады. Оқулық пен жұмыс дәптерін реттейді. Оқушылар біріне жылы лебіздері мен тілектерін айтады. Бөлінгендері бой-ынша оқушылар топ-топ болып отырады.
Оқушылар алдыңғы алған білімдері негізінде қойылған сұрақтарды талдап, жауап береді. |
|
Презентация 1
Презентация 2 |
|||||||
|
Сабақтың ортасы (37 минут) |
Жаңа тақырыптың мазмұнын ашу үшін: «Тыңдайм, көрем, түсінем» әдісі арқылы үзіліссіз және Бернулли теңдеулері және көтеруші күш тақырыбына видео көрсетілім беремін. Көрсетілім бойынша құбылыстар мен негізгі формулалар, терминдерді талдаймыз. “Сұрақ - жауап” әдісі арқылы әр топқа видео көрсетілім бойынша 2 сұрақтан даярлатамын. Ол сұрақтар қарсы топқа қойылады. Берген жауаптарын қадағалаймын.
Б.К.: - Үзіліссіздік теңдеуі мен Бернулли теңдеуін сандық есеп шығаруда қолданады; Осы критерийге жету үшін үлестірме қағаздар топтарға таратамын. «Өзара білімін тексеру» әдісімен есеп шешімін тексеремін. (АБҚЕ) Интерактивті тақта көмегімен дескрипторды орындаған соң беремін.
Б.к.: - Бернулли теңдеуін эксперименттің тапсырма орындауда қолданады; Осы критерийге жету үшін «Жас зерттеушілер» әдісі көмегімен эксперименттік тапсырма орындатамын. Нәтижесі «Өзара бағалау» әдісі көмегімен бағаланады. Б.К.: - Бернулли теңдеуін сапалық тапсырма орындауда қолданады Аталған критерийді орындау үшін “Суреттер сөйлейді” әдісі арқылы оқушылардың суретте байқалған құбылысты сипаттайды. Тапсырма негізінде функционалдық сауатылығын дамыту негізінде өмірмен байланыстырып қолшатырды қарсы соққан желден не жауған жаңбырдан қорғану үшін қалай ұстаған дұрыс болытыны туралы сұрақ қоямын. |
Видео көрсетілім бойынша негізгі формулаларды дәптерлеріне түсіріп отырады.
Топ мүшелері өз ара ақылдасып, 2 сұрақтан қарсы топтарға даярлап, қояды.
Оқушылар дәптерлеріне тапсырманы жеке орындап, жауаптарын салыстырып, мұғалім ұсынған дескриптор негізінде бір-бірін бағалайды.
Дайын құрылғы көмегімен тапсыр- маны орындап, байқаған құбылыс- тарын талқылап, орындалатын заңды- лықты түсіндіреді.
Оқушылар суреттегі қолшатырдың қай жақтарында ауа қысымы қалай байқалатынын анықтап, себебін түсіндіреді.
Оқушылар жаңа тақырып бойынша қойылған сұрақ екенін айтады. Қысымдар айырымын азайту үшін қиғаштап ұстау керектігін айтады. |
Мақтау- мадақтау
Ынталандыру
- Шамалардың өлшем бірлігін ХБЖ - не келті- реді - Есеп шарты бойынша сурет- ке шамаларды енгізіп сызады - Үзіліссіздік теңдеуін жазып, қолданады - Бернулли теңдеуін жазып, қолданады -Жылдамдық- тардың сан мә- нін анықтайды Жалпы ұпай: 8
-Қолшатырдың астынан және үстінен өткен ауа ағындары- ның қозғалыс бағытын сызба- мен көрсетеді; -Қолшатырдың астындағы және үстіндегі ауа ағындарының жылдамдықтары әр түрлі болатынын айтады; Жалпы ұпай: 2 |
Интерактивті тақта,
жұмыс дәптерлері
Қосымша №1
Қосымша №2
Қосымша №3
Қосымша №3 |
|||||||
|
Сабақтың соңы (3 минут) |
Рефлексия: «ББТ» әдісі.
Үй тапсырмасы: п 15 – оқу, 15 жаттығуды аяқтау . Әр топ хабарлама дайындау: 1топ – 1, 2 топ – 2 хабарлама, 3 топ – 3 хабарлама. |
|
|
Интерактивті тақта
Оқулық 84-88 бет |
|||||||
Қоысмша №1
Құрылымдық тапсырма 1: жеке жұмыс.
Көлденең бағытталған суды атып ойнауға арналған диаметрі бір сантиметрлік бүріккіш ойыншық: поршені бар цилиндр тәрізді бөлімі - бөшке мен тозаңдатқыш бөлімдерінен тұрады. Поршеньге әсер ететін 2,2 Н күш суды бөшкеден тозаңдатқыштың соңындағы 1,5 мм тесікке қарай қозғалысқа түсіреді. Судың қозғалысы кезінде:
а. судың шприц бойымен қозғалысын суретін салыңыз;
б. суреттен поршеньге әрекет тетуші күштің бағытын көрсетіңіз;
в. сұйықтық шприц пен ине бойымен қозғалыс жылдамдығын белгілеңіз;
г. шприц бойыдағы жылдамдығын анықтаңыз;
д. ине бойындағы сұйықтың алатын жылдамдығын анықтаңыз.
|
№ |
Дескриптор |
Ұпай |
|
1 |
Шамалардың өлшем бірлігін ХБЖ - не келтіреді |
2 балл |
|
2 |
Есеп шарты бойынша суретке шамаларды енгізіп сызады; |
1 балл |
|
3 |
Үзіліссіздік теңдеуін жазып, қолданады; |
2 балл |
|
4 |
Бернулли теңдеуін жазып, қолданады; |
2 балл |
|
5 |
Жылдамдықтардың сан мәнін анықтайды |
1 балл |
|
Жалпы ұпай: 8 балл |
||
Қосымша №2
Топтық тапсырма 2: эксперименттік тапсырма.
Мақсаты: Қималары әр түрлі түтіктен газ не сұйықтық өткенде қысымдар айырымы орындалатынын іс жүзінде тексеру кезінде :
а. құбырдың бір жағынан суретте кұбырдың бір жағынан үргенде сұйықттыққа не болатынын байқаңыз;
б. құрылғыда байқалған құбылыстың сызбасын сызыңыз;
в. сызбаға құбылысты түсіндіретін не болатын құбылысты сипаттайтын шамаларды енгізіңіз;
г. орындау кезінде сұйықтықтың түтікше бойымен көтерілу себебін түсіндіріңіз;
д. байқалған құбылысты түсіндіретін заңдылық пен теңдеуін жазыңыз.

1 – сурет
Қосымша №3
Құрылымдық тапсырма 3: Топтық тапсырма. Қолшатырдың ауа-райы бұзылғанда неліктен суретте көрсетілгендей қолдануға ыңғайсыз болған жағдайда:
а. қолшатырдың астынан және үстінен өтетін ауа ағының қозғалысын көрсетіңіз;
б. қолшатырдың астындағы мен үстіндегі қысымдарында айырмышылықтың болу себебін түсіндіріңіз.

|
№ |
Дескриптор |
Ұпай |
|
1 |
Қолшатырдың астынан және үстінен өткен ауа ағындарының қозғалыс бағытын сызбамен көрсетеді; |
1 балл |
|
2 |
Қолшатырдың астындағы және үстіндегі ауа ағындарының жылдамдықтары әр түрлі болатынын айтады; |
1 балл |
Жалпы ұпай: 2
шағым қалдыра аласыз




