|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Шеримова.Е |
|||||
|
Күні: |
12.12.2025ж |
|||||
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
В дыбысы және әрпі 84 саб |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес күтілетін нәтижелер |
1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; 1.1.8.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; |
|||||
|
|
Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрады; Сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айтады Оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады; |
|||||
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақтастық тәрбиесін қалыптастыру |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 мин |
1.Ұйымдастыру Үлкенге де, сіз .Кішігеде сіз, Құрметпенен сіздерге , Бас иеміз біз. «Шаттық шеңбері» Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін берілген сөздерді оқушыларға кезекпен дауыстап айтқызады: - Мен ғажаппын. -Мен кереметпін. - Менің күш-жігерім көп. –Менің денсаулығым мықты. - Мен өмірді сүйемін. - Мен тамаша жанмын. - Мен мейірімді адаммын. - Мен сабырлымын, салмақтымын. - Менің қолымнан бәрі келеді. - Мен үшін өмір қызықты. - Мен бәріне ризамын. - Мен бақытты адаммын. -Мен білімді оқушы боламын. -Менің достарым көп. -Менің достарым адал балалар. -Менің сыныптастарым керемет. “Ашық микрофон”әдісі :Өткен тақырыпқа шолу үшін сұраққа жауап беру үшін қолдандым. -Дыбыс дегеніміз не?-Әріп дегеніміз не?--Дыбыстар неше топқа бөлінеді? -Дауысты дыбыс неше топқа бөлінеді? -Дауыссыз дыбыс неше топқа бөлінеді? Жаңа тақырыпқа кіріспе «Жұмбақ» арқылы жүреді.1) Плащта бар, Тонда жоқ. Ащыда бар, Тәттіде жоқ. (щ) -Кезекпен щ дыбысынан басталатын сөз айтып, буынға бөліп көрсетіңдер. 2) Велосипедте бар, Арбада жоқ. Вагонда бар, Пойызда жоқ. -Кезекпен в дыбысынан басталатын сөз айтып, буынға бөліп көрсетіңдер. -Ендеше бүгін в дыбысы мен әрпі туралы оқып, білім аламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтан күтілетін нәтижені хабарлау. |
-Өлең жолдарымен амандасып алады. Жақсы сөздерді кезекпен айтады.
Мақсаты: Оқушыны жылдам әрі
тұжырымды ойлауға дағдыландыру. Жұмбақ шешеді. Сөздерді атап, буынға бөледі. |
Оқушыларға тиімді кері байланыс береді «Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Жақсы! «Қолшатыр» Өзін-өзі бағалау |
Слайд 1-2
ЖИ Видио ролик |
||
|
Сабақтың ортасы 34 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада «Сұрақ-жауап» әдісі қолданылады. Тыңдалым-айтылым – Балалар, кітапта берілген сурет бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, әңгіме құраңдаршы.
- Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар? - Олар не істеп жүр? -Велосипед туралы не білесіңдер? -Енді жаңа өздерің айтқан жауаптарыңды біріктіріп мәтін етіп айтыңдар. - Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады? -Велосипед сөзіне дыбыстық талдау жасаңдар. Буынға бөліңдер. -В дыбысы сөздің қай жерінде тұр? -В дыбысының сөздің басында және ортасында, соңында да келетінін түсіндіру. - Ал енді в әрпінің сұлбасын ермексаздан, түймелерден жасаңдар. (Ұ, Д) 2 тапсырма: Оқылым «Бақаның тамағы» әдісі қолданылады. – Балалар, оқулықта берілген сөздерді, мәтінді барлығымыз бірге дауыстап оқиық.
Сөздерді, мәтінді буындап оқыту, тұтас айтқызу. 3 тапсырма: Құрастыру -Сөздерді оқып, артығын табыңдар.
-Вагон, вокзал сөздеріне дыбыстық талдау жасап, буынға бөліңдер. Сергіту сәтінде «Айгөлек» әнін айтады.
(Д) 4-тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады. 2. Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамытатын жаттығулар жасатады. 3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлату; «В» әрпін тақтаға жазып көрсету. «В» әрпін ауада жазып көрсету. Дәптердегі тапсырманы орындату. Өзін-өзі бағалату: - Әр беттің соңында берілген дөңгелек- шартты белгілерді тапсырманы орындауларыңа қарай бояңдар. (Ұ) 5- тапсырма - «Сөз тану» айдары. А) QR кодта берілген мақалдың мәнін түсіндіру. Ә) Өткен сабақтардағы мақал-мәтел, жаңылтпаштарды еске түсіріп қайталау. Топтық жұмыс: ЕБҚ оқушыға: - В дыбысы бар буын құр - В дыбысы бар сөз құра. - В дыбысы бар сөзді қатыстырып сөйлем құрап айт.
«Ия, жоқ» ойыны -В дыбысы дауысты дыбыс па?(жоқ) -Велосипед дегенде бес буын бар ма? ?(жоқ) -Ауылда трамвай бар ма?(жоқ) -Трамвай деген сөзде в дыбысы бар ма?(ия) -В дыбысы дауыссыз дыбыс па?(ия) -Автобус деген сөзде үш буын ба?(ия) - Велосипед сөзінде в дыбысы сөздің басында кездесе ме? |
Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді.
Мәтін құрап айтады.
Сөзге дыбыстық талдау жасайды. Сөзді буынға бөледі. Әріптің сұлбасын жасайды.
Сөздерді, мәтінді оқиды.
Артық сөзді табады. Сөзге дыбыстық талдау жасайды, буынға бөледі. Ән айтып, билейді. Партада дұрыс отырады. Жаттығу жасайды. Қаламды дұрыс ұстайды. Тапсырма орындайды, жұмысын бағалайды. Сөздің мағынасын тыңдайды. Тапсырманы орындайды. Толық сөйлеммен жауап береді, дәлелдейді. |
Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрады, сөздерді, мәтінді оқиды, сөзді буынға бөледі, дыбыстық талдау жасайды, сұраққа толық жауап береді-«Жарайсың!». Сурет бойынша әңгіме құрады, сөздерді, мәтінді оқиды, сөзді буынға бөледі, дыбыстық талдауда, әңгіме құрауда, сұраққа жауап беруде көмек қажет етеді –Жақсы! Сурет бойынша әңгіме құрады, сөздерді, мәтінді оқиды, «Талпын!» «Қолшатыр» Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Тапсырмаларды дұрыс орындайды -«Жарайсың!». Тапсырмаларды орындауда аздап қателеседі, көмек қажет етеді -«Жақсы!». Тапсырмаларды орындауда қиналады, өрескел қателер жібереді-«Талпын!». «Қолшатыр» Өзін-өзі бағалау «Қолшатыр» Өзін-өзі бағалау Буын, сөз, сөйлем құрап айтады –«Жарайсың!» Буын, сөз, сөйлем құрап айтуда көмек қажет етеді-«Жақсы!». Буын, сөз, сөйлем құрап айтуда қиналады-«Талпын!» |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж 87-бет Суреттер «Бақаның тамағы» әдісі
№3 жазу дәптері
Үнтаспа, смартфон
«Ия, жоқ» ойыны |
||
|
Сабақтың Соғы 5 минг |
Кері байланыс «Қожа» ЖИ. |
Сабақтан түйген ойын айтады |
|
|
||

Ашық сабақ «В дыбысы мен әріпі»

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
В дыбысы және әрпі 84 саб
В дыбысы және әрпі 84 саб
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Шеримова.Е |
|||||
|
Күні: |
12.12.2025ж |
|||||
|
Сынып: 1 «Ә» |
Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
В дыбысы және әрпі 84 саб |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес күтілетін нәтижелер |
1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау; 1.1.8.1 сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айту 1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; |
|||||
|
|
Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрады; Сөздерді үндестік заңына сәйкес дұрыс айтады Оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады; |
|||||
|
Құндылықтар |
Бірлік және ынтымақтастық тәрбиесін қалыптастыру |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 6 мин |
1.Ұйымдастыру Үлкенге де, сіз .Кішігеде сіз, Құрметпенен сіздерге , Бас иеміз біз. «Шаттық шеңбері» Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін берілген сөздерді оқушыларға кезекпен дауыстап айтқызады: - Мен ғажаппын. -Мен кереметпін. - Менің күш-жігерім көп. –Менің денсаулығым мықты. - Мен өмірді сүйемін. - Мен тамаша жанмын. - Мен мейірімді адаммын. - Мен сабырлымын, салмақтымын. - Менің қолымнан бәрі келеді. - Мен үшін өмір қызықты. - Мен бәріне ризамын. - Мен бақытты адаммын. -Мен білімді оқушы боламын. -Менің достарым көп. -Менің достарым адал балалар. -Менің сыныптастарым керемет. “Ашық микрофон”әдісі :Өткен тақырыпқа шолу үшін сұраққа жауап беру үшін қолдандым. -Дыбыс дегеніміз не?-Әріп дегеніміз не?--Дыбыстар неше топқа бөлінеді? -Дауысты дыбыс неше топқа бөлінеді? -Дауыссыз дыбыс неше топқа бөлінеді? Жаңа тақырыпқа кіріспе «Жұмбақ» арқылы жүреді.1) Плащта бар, Тонда жоқ. Ащыда бар, Тәттіде жоқ. (щ) -Кезекпен щ дыбысынан басталатын сөз айтып, буынға бөліп көрсетіңдер. 2) Велосипедте бар, Арбада жоқ. Вагонда бар, Пойызда жоқ. -Кезекпен в дыбысынан басталатын сөз айтып, буынға бөліп көрсетіңдер. -Ендеше бүгін в дыбысы мен әрпі туралы оқып, білім аламыз. Сабақ тақырыбын таныстыру. Сабақтан күтілетін нәтижені хабарлау. |
-Өлең жолдарымен амандасып алады. Жақсы сөздерді кезекпен айтады.
Мақсаты: Оқушыны жылдам әрі
тұжырымды ойлауға дағдыландыру. Жұмбақ шешеді. Сөздерді атап, буынға бөледі. |
Оқушыларға тиімді кері байланыс береді «Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Керемет! Жақсы! «Қолшатыр» Өзін-өзі бағалау |
Слайд 1-2
ЖИ Видио ролик |
||
|
Сабақтың ортасы 34 мин |
(Ұ) 1- тапсырмада «Сұрақ-жауап» әдісі қолданылады. Тыңдалым-айтылым – Балалар, кітапта берілген сурет бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, әңгіме құраңдаршы.
- Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар? - Олар не істеп жүр? -Велосипед туралы не білесіңдер? -Енді жаңа өздерің айтқан жауаптарыңды біріктіріп мәтін етіп айтыңдар. - Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады? -Велосипед сөзіне дыбыстық талдау жасаңдар. Буынға бөліңдер. -В дыбысы сөздің қай жерінде тұр? -В дыбысының сөздің басында және ортасында, соңында да келетінін түсіндіру. - Ал енді в әрпінің сұлбасын ермексаздан, түймелерден жасаңдар. (Ұ, Д) 2 тапсырма: Оқылым «Бақаның тамағы» әдісі қолданылады. – Балалар, оқулықта берілген сөздерді, мәтінді барлығымыз бірге дауыстап оқиық.
Сөздерді, мәтінді буындап оқыту, тұтас айтқызу. 3 тапсырма: Құрастыру -Сөздерді оқып, артығын табыңдар.
-Вагон, вокзал сөздеріне дыбыстық талдау жасап, буынға бөліңдер. Сергіту сәтінде «Айгөлек» әнін айтады.
(Д) 4-тапсырмада дәптермен жұмыс жүреді. Жазылым 1. Партада дұрыс отырғызады. 2. Жазуға даярлауда бала қолының ұсақ бұлшықеттерін дамытатын жаттығулар жасатады. 3. Жазу: - дәптер бетіндегі кеңістікті бағдарлату; «В» әрпін тақтаға жазып көрсету. «В» әрпін ауада жазып көрсету. Дәптердегі тапсырманы орындату. Өзін-өзі бағалату: - Әр беттің соңында берілген дөңгелек- шартты белгілерді тапсырманы орындауларыңа қарай бояңдар. (Ұ) 5- тапсырма - «Сөз тану» айдары. А) QR кодта берілген мақалдың мәнін түсіндіру. Ә) Өткен сабақтардағы мақал-мәтел, жаңылтпаштарды еске түсіріп қайталау. Топтық жұмыс: ЕБҚ оқушыға: - В дыбысы бар буын құр - В дыбысы бар сөз құра. - В дыбысы бар сөзді қатыстырып сөйлем құрап айт.
«Ия, жоқ» ойыны -В дыбысы дауысты дыбыс па?(жоқ) -Велосипед дегенде бес буын бар ма? ?(жоқ) -Ауылда трамвай бар ма?(жоқ) -Трамвай деген сөзде в дыбысы бар ма?(ия) -В дыбысы дауыссыз дыбыс па?(ия) -Автобус деген сөзде үш буын ба?(ия) - Велосипед сөзінде в дыбысы сөздің басында кездесе ме? |
Сұрақтарға толық сөйлеммен жауап береді.
Мәтін құрап айтады.
Сөзге дыбыстық талдау жасайды. Сөзді буынға бөледі. Әріптің сұлбасын жасайды.
Сөздерді, мәтінді оқиды.
Артық сөзді табады. Сөзге дыбыстық талдау жасайды, буынға бөледі. Ән айтып, билейді. Партада дұрыс отырады. Жаттығу жасайды. Қаламды дұрыс ұстайды. Тапсырма орындайды, жұмысын бағалайды. Сөздің мағынасын тыңдайды. Тапсырманы орындайды. Толық сөйлеммен жауап береді, дәлелдейді. |
Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрады, сөздерді, мәтінді оқиды, сөзді буынға бөледі, дыбыстық талдау жасайды, сұраққа толық жауап береді-«Жарайсың!». Сурет бойынша әңгіме құрады, сөздерді, мәтінді оқиды, сөзді буынға бөледі, дыбыстық талдауда, әңгіме құрауда, сұраққа жауап беруде көмек қажет етеді –Жақсы! Сурет бойынша әңгіме құрады, сөздерді, мәтінді оқиды, «Талпын!» «Қолшатыр» Өзін-өзі бағалау Дескриптор: Тапсырмаларды дұрыс орындайды -«Жарайсың!». Тапсырмаларды орындауда аздап қателеседі, көмек қажет етеді -«Жақсы!». Тапсырмаларды орындауда қиналады, өрескел қателер жібереді-«Талпын!». «Қолшатыр» Өзін-өзі бағалау «Қолшатыр» Өзін-өзі бағалау Буын, сөз, сөйлем құрап айтады –«Жарайсың!» Буын, сөз, сөйлем құрап айтуда көмек қажет етеді-«Жақсы!». Буын, сөз, сөйлем құрап айтуда қиналады-«Талпын!» |
«Әліппе» оқулығы 1 сынып 2021ж 87-бет Суреттер «Бақаның тамағы» әдісі
№3 жазу дәптері
Үнтаспа, смартфон
«Ия, жоқ» ойыны |
||
|
Сабақтың Соғы 5 минг |
Кері байланыс «Қожа» ЖИ. |
Сабақтан түйген ойын айтады |
|
|
||

Ашық сабақ «В дыбысы мен әріпі»

шағым қалдыра аласыз















