Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Вегетативті (өсімді) көбею
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Unit/ Раздел/бөлім: 7.3DКөбею |
School/школа/мектеп: NIS of Chemistry and Biology, Atyrau. |
||||||||
Date/ дата/өтетің күні: 05.04.2023ж |
Teacher’s name/Ф.И.О учителя/ мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||
Grade/класс/сынып: 7 |
Numberpresent/ кол-во присутствующих/ қатысқын оқушылардын тізімі/ количество присутствующих учеников 12 |
Absent/ отсутствующие/ сабаққа қатыспаған: |
|||||||
Theme of the lesson/тема урока/сабақ тақырыбы: Өсімді көбею |
|||||||||
Оқу мақсатттары |
7.2.1.2 Өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін салыстыру |
||||||||
Сабақтың мақсаттары /күтілетін нәтижелер |
Барлық оқушылар: Өсімдіктерді өсімді көбейту ұғымы мен маңызын түсіндіре алады Қатысушылардың көпшілігі: Өсімдіктерді өсімді көбейту тәсілдерін ажырата алады Кейбір оқушылар: Өсімді көбейту тәсілдерін практикалық тұрғыда жүзеге асыра алады. |
||||||||
Language objectives/ языковые цели/ тіл мақсаттары |
Оқытудың тілдік мақсаты:
Пәнге тән лексика мен терминология:
|
||||||||
Құндылықтар, жаһандық азаматтық |
«Мәңгілік ел» құндылығы: Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім Мектеп құндылығы: Ынтымақтастық – жарқын болашақ үшін бірлесіп топта жұмыс жасай білу. Өзгенің пікірін тыңдай білу. Өсімдіктің өсімді көбею тәсілдерінің маңызын анықтай отырып, қазіргі таңдағы еліміздегі селекция саласында кеңінен қолданатын тәсілдер екенін түсіне алады. Бақшалықта пайдаланатын өсімді тәсілдерді талдау арқылы еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу. |
||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология, экология, ағылшын |
||||||||
Цифрлық сауаттылық пен АКТ дағдылары |
Оқушыларға презентация арқылы ақпарат беріледі,одан қажетті ақпараттарды жазып алады. YouTubeжелісі арқылы бейне материалды қарап, ғаламтордың көмегімен тапсырмалар орындайды және тақырыпқа қатысты мәліметтерді жинақтайды. |
||||||||
Алдыңғы оқу |
7 сынып бойынша Тірі ағзалардың көбею түрлері, олардың ерекшеліктері туралы біледі |
||||||||
Assessmentcriteria/ критерий оценивания/ Бағалау критерийлері |
Бағалау критерийлері: Өсімдіктердің өсімді көбеюі ұғымын біледі. Өсімдіктердің өсімді көбею тәсілдерін салыстырады. Өсімдіктерді практикалық тұрғыда өсімді көбейте алады. Descriptors/дескрипторы/ Дескрипторлар
|
||||||||
Сабақтың барысы: |
|||||||||
Plannedtimings/Жоспарланған мерзімдер/ Запланированные сроки |
Teacheractivity/Деятельность учителя/ Мұғалімнің іс-әрекеті |
Learner activity/Деятельность ученика/ Оқушының іс-әрекеті |
Assessment/ оценивание/ Бағалау |
Resources/ресурсы/ ресурстар
|
|||||
Кіріспе |
Ынтымақтастық: Қызығушылықты ояту: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Фонарик» әдісін қолданып алдыңғы тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру.
|
Оқушылар әртүрлі іс-қимыл көрсету арқылы мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар алдыңғы тақырып бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Оқушылар жынысты және жыныссыз көбею туралы айтады. Көбеюдің биологиялық маңызы мен көбею түрлерінің ерекшелігін сипаттайды.
|
Саралау:Ой шақыру, мәлімет алу, білу, түсіну |
Түрлі-түсті қағаз қиындылары, фонарик |
|||||
Негізгі бөлім 31 минут |
Ой қозғау. Видеороликке қарап сабақ мақсатын анықтау Видеоматериалға қарап сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбын анықтауды ұсыну Жаңа тақырыпты игеру: презентация арқылы оқушыларға жаңа сабақ түсіндіріледі. Мұғалім өсімдіктің өсімді көбеюі, өсімді көбею тәсілдері туралы баяндайды. Бөлме өсімдігін өсімді жолмен көбейту жолын көрсетеді. Тапсырма: жұптық жұмыс: «Тарсия» әдісі арқылы үшбұрышты қағаз кесінділерінде жазылған сұрақ-жауаптарды сәйкестендіру. 1.Түйнек арқылы көбейтуге алынады-Картоп 2.Мұртшаларымен көбейеді-қойбүлдірген, құлпынай. 3.Пиязшықтарымен көбейеді-пияз, сарымсақ, лалагүл, қызғалдақ және т. б. 4.Жас өркендері арқылы көбейеді -тал, терек, қарағаш, үйеңкі және т.б. өсімдіктер 5.Қыстық өркендерді қашан дайындайды-күзде. 6.Дәмді, суыққа төзімді, зиянкестерге шыдамды, іріктемелер шығару үшін -телу әдісін қолданады. 7.Телудің көбірек қолданылып жүргендері – жанастыра телу, кесінділеп телу, көзшелеп телу. 8.Көзшелеп телу-Т» әрпі тәріздендіріп тіледі. 9.Кесінділеп телу – бір өсімдік өркенінен бүршігі бар бөлігін кесіп алып, екінші өсімдікке ұластырады. |
Оқушылар видеороликті мұқият қарап, соңында сұрақтарға қол көтеріп жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. Оқушылар жаңа тақырыпты мұқият тыңдайды. Қойылған қосымша сұрақтарға жауап беріп, негізгі мәліметтерді дәптеріне жазып алады. Оқушы қасындағы сыныптасымен бірлесіп, берілген қағаз қиындыларын сұрақ-жауабымен сәйкестендіреді. |
Саралау: Ой шақыру, мәлімет алу, білу, түсіну, қолдану Дескриптор:
Саралау: диалог және қолдау көрсету |
https://youtu.be/n-zqnycFU8o презентация, бөлме өсімдігі, 7-сынып оқулығы, жұмыс дәптері презентация, Үшбұрышты қағаз қиындылары |
|||||
Тапсырма: «Құбыр» әдісі арқылы оқушылар жаңа тақырыпқа қатысты бір-біріне сұрақ қойып, жауап беру. |
Оқушылар ортаға шеңбер құрып, дәптерлері арқылы құбыр жасап, алманы құбыр бойымен жылжытады. Түсіріп алған оқушыға сыныптасы сұрақ қою арқылы жауап алады. |
Дескриптор:
|
Алма, дәптер |
||||||
Conclusion/ завершение/ аяқталу: 7 минут |
Қорытындылау: “Jimkit” платформасы арқылы жаңа тақырыпқа сай тест тапсырмалары беріледі. (2минут) |
Оқушылар ұялы телефондағы интернет желісі арқылы платформаға кіріп, монета жинау арқылы тест тапсырмаларын орындайды. |
|
Презентация, ұялы телефон https://www.gimkit.com/host?id=643153d6b0ae0d0037c1cb60 |
|||||
Үйге тапсырма: тақырыпты оқулықтан оқу және қосымша материалдарды қолданып тақырыпқа қатысты кластер құрастырып келу. Үй жағдайында бөлме өсімдігін өсімді жолмен көбейту. |
Кластер құрастыруда негізгі ұғымдарды қолданады. Түрлі идеяларын ұсынады Бөлме өсімдігінен өскін (отросток) алып, тамырландырып, топыраққа отырғызады. |
Дескриптор:
|
|
||||||
Рефлексия “Mentimetr” платформасында, QR кодты сканерлеу арқылы өз ойларымен бөліседі.
|
450 ₸ - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |