Пән: геометрия 1-тоқсан
Қысқа мерзімді жоспар №3-сабак
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Үшбұрыштарды шешу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бугабай М. |
|
Күні: |
10.09.24ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Вектор. Векторларға амалдар қолдану. Коллинеар және коллинеар емес векторлар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.4.1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Пазл» әдісі.Мақсаты: топқа бөлу. Оқушылар сандықшадан кезекпен қағазды алып, онда көрсетілген суретермен сөздерді анықтайды |
Тақырыптарға сәйкестендірілген суреттер жазылған қиындыларын «Пазл» әдісі арқылы құрастырып, топқа бөлінеді. Қималарда көрсетілген суреттер бойынша байланыс құралдарын ажыратып, ажырату арқылы үш топқа бөлінеді Тапқан оқушылар байланыс фигураларды анықтайды. Тапқан оқушылар байланыс түрлерін анықтайды Тақырыпқа ену үшін сұрақтарға жауап береді: «Миға шабуыл» әдісімен жаңа сабақтың тақырыбын ашуға түрткі болатын сұрақтар қойылады.- |
«Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
Оқулық Тақта Оқу құралдары Слайд |
|
|
Саақтың ортасы 35 |
Жаңа тақырыпты түсіндіреді 1-анықтама. Вектор дегеніміз бағытталған кесінді немесе қайсысы бірінші (басы), ал қайсысы екінші (ұшы) екендігі көрсетіліп берілген нүктелер жұбы.
Вектор
ұзындығымен және бағытымен анықталған геометриялық объект. Егер
вектор басы
2-анықтама.Вектордың модулі немесе ұзындығы деп оның басы мен ұшының ара
қашықтығын айтады. Кейбір жағдайларда вектордың ұзындығы оның
абсолют шамасы деп те атайды. Вектордың
модулі 3-анықтама. Егер екі немесе одан да көп векторлардың бастары бір нүктеде түйіскен болса, ондай векторлар үйлескен деп аталады (1.1а-сурет).
4-анықтама.Вектордың
бас нүктесі мен соңғы нүктесі үйлескен болса, ол
вектор нөльдік вектор деп аталады. Нөльдік вектордың
бағыты анықталмаған, яғни кезкелген бағытты қабылдайды. Нөльдік
векторды
Ескерту: Қарастырылатын
|
Жаңа тақырыпты мұқият тыңдайды Мысалдарды түсінеді Қосымша ресурстар
5-анықтама.Бір түзудің немесе параллель түзулердің бойында жатқан векторлар өзара коллинеарлы деп аталады (1.1б-сурет).
6-анықтама.Өзара
коллинеарлы, ұзындықтары мен бағыттары
бірдей
7-анықтама.
Өзара коллинеарлы, ұзындықтары бірдей, ал бағыттары әр
түрлі,
8-анықтама.Векторлардың біреуін екіншісімен дәл
келгенше бұрғандағы ең кіші айналу бұрышын
( |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
Интерактивті тақта
Слайд
Оқу құралдары |
|
|
Жаттығулар Жеке тапсырма |
|
|
Дескриптор: -Бірдей бағытталған вектоларды табады; -Қарсы векторларды табады; -Тең векторларды біледі; Жалпы 3 балл |
Дәптер Оқу құралдары |
|
|
Топтықтапсырма |
|
|
Дескриптор: Тіктөртбұрыштан -АВ векторының ұзындығын табады -ВС векторының ұзындығын табады -ДС векторының ұзындығын табады -АС векторының ұзындығын табады -ДВ векторының ұзындығын табады ҚБ: «көршіңді тексер» тәсіл арқылы бірін-бірі тексереді |
Дәптер Оқу құралдары |
|
|
Жұптық тапсырма |
|
Жауабы:
|
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
І Қорытындылау сұрақтары ІІ Үй тапсырмасын беру №17.23 есеп, &17 оқу. Формулаларды жаттау ІІІ Рефлексия Оқушылардан бүгінгі сабақтан кері байланыс алу үшін та.тадагы сөздердің бастамасын ала отырып бір сөйлеммен ойларын жеткізеді Бағалау парақтарын жинап алады |
Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырамсын жазып алады Рефлексия Мен бүгін ... білдім Маған .... қызықты болды Маған .... ұнамады Мен ...түсіндім Мен .... тапсырманы орындадым |
Бағалау парағы арқылы бағаланады |
Интерактивті тақта Слайд Оқу құралдары |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Вектор. Векторларға амалдар қолдану
Вектор. Векторларға амалдар қолдану
Пән: геометрия 1-тоқсан
Қысқа мерзімді жоспар №3-сабак
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Үшбұрыштарды шешу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бугабай М. |
|
Күні: |
10.09.24ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Вектор. Векторларға амалдар қолдану. Коллинеар және коллинеар емес векторлар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.4.1 вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Пазл» әдісі.Мақсаты: топқа бөлу. Оқушылар сандықшадан кезекпен қағазды алып, онда көрсетілген суретермен сөздерді анықтайды |
Тақырыптарға сәйкестендірілген суреттер жазылған қиындыларын «Пазл» әдісі арқылы құрастырып, топқа бөлінеді. Қималарда көрсетілген суреттер бойынша байланыс құралдарын ажыратып, ажырату арқылы үш топқа бөлінеді Тапқан оқушылар байланыс фигураларды анықтайды. Тапқан оқушылар байланыс түрлерін анықтайды Тақырыпқа ену үшін сұрақтарға жауап береді: «Миға шабуыл» әдісімен жаңа сабақтың тақырыбын ашуға түрткі болатын сұрақтар қойылады.- |
«Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
Оқулық Тақта Оқу құралдары Слайд |
|
|
Саақтың ортасы 35 |
Жаңа тақырыпты түсіндіреді 1-анықтама. Вектор дегеніміз бағытталған кесінді немесе қайсысы бірінші (басы), ал қайсысы екінші (ұшы) екендігі көрсетіліп берілген нүктелер жұбы.
Вектор
ұзындығымен және бағытымен анықталған геометриялық объект. Егер
вектор басы
2-анықтама.Вектордың модулі немесе ұзындығы деп оның басы мен ұшының ара
қашықтығын айтады. Кейбір жағдайларда вектордың ұзындығы оның
абсолют шамасы деп те атайды. Вектордың
модулі 3-анықтама. Егер екі немесе одан да көп векторлардың бастары бір нүктеде түйіскен болса, ондай векторлар үйлескен деп аталады (1.1а-сурет).
4-анықтама.Вектордың
бас нүктесі мен соңғы нүктесі үйлескен болса, ол
вектор нөльдік вектор деп аталады. Нөльдік вектордың
бағыты анықталмаған, яғни кезкелген бағытты қабылдайды. Нөльдік
векторды
Ескерту: Қарастырылатын
|
Жаңа тақырыпты мұқият тыңдайды Мысалдарды түсінеді Қосымша ресурстар
5-анықтама.Бір түзудің немесе параллель түзулердің бойында жатқан векторлар өзара коллинеарлы деп аталады (1.1б-сурет).
6-анықтама.Өзара
коллинеарлы, ұзындықтары мен бағыттары
бірдей
7-анықтама.
Өзара коллинеарлы, ұзындықтары бірдей, ал бағыттары әр
түрлі,
8-анықтама.Векторлардың біреуін екіншісімен дәл
келгенше бұрғандағы ең кіші айналу бұрышын
( |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
Интерактивті тақта
Слайд
Оқу құралдары |
|
|
Жаттығулар Жеке тапсырма |
|
|
Дескриптор: -Бірдей бағытталған вектоларды табады; -Қарсы векторларды табады; -Тең векторларды біледі; Жалпы 3 балл |
Дәптер Оқу құралдары |
|
|
Топтықтапсырма |
|
|
Дескриптор: Тіктөртбұрыштан -АВ векторының ұзындығын табады -ВС векторының ұзындығын табады -ДС векторының ұзындығын табады -АС векторының ұзындығын табады -ДВ векторының ұзындығын табады ҚБ: «көршіңді тексер» тәсіл арқылы бірін-бірі тексереді |
Дәптер Оқу құралдары |
|
|
Жұптық тапсырма |
|
Жауабы:
|
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
І Қорытындылау сұрақтары ІІ Үй тапсырмасын беру №17.23 есеп, &17 оқу. Формулаларды жаттау ІІІ Рефлексия Оқушылардан бүгінгі сабақтан кері байланыс алу үшін та.тадагы сөздердің бастамасын ала отырып бір сөйлеммен ойларын жеткізеді Бағалау парақтарын жинап алады |
Сұрақтарға жауап береді Үй тапсырамсын жазып алады Рефлексия Мен бүгін ... білдім Маған .... қызықты болды Маған .... ұнамады Мен ...түсіндім Мен .... тапсырманы орындадым |
Бағалау парағы арқылы бағаланады |
Интерактивті тақта Слайд Оқу құралдары |
|
шағым қалдыра аласыз

























